Carroll County Arkansas Tax Lists
Transcribed by Peggy Hermann

HOME
SITE MAP
1860 Census Index
1870 Census Index
1880 Census Index
Cemetery Records
Marriage Index
Sec, Twp, Range Map
County Photos

Contact


1834 / 1835 / 1836 / 1837 / 1838 | 1840 | 1841
1852 Original Order | 1852 Sorted by Surname
Note that tax lists for years 1839, 1842 & 1843 are missing from the microfilm.



1840 Tax List

PRESENT OWNER  		ORIGINAL OWNER	DESCRIPTION	YEAR TAXABLE
ASHMORE, G. B.
ADAMS, Albert
AUSTIN, David
ALEXANDER, R. R.
ALLEN, Isaac
ALRED, Samuel
ALRED, John
ALRED, Solomon
ALRED, Laban
ALRED, Frances
BOYD, Tilman
BECKET, George
BUNCH, Bradley
BROWN, Catherine
BROWN, Thomas
BROWN, Alexander
BOYD, Nancy
BLEVINS, Luke
BLEVINS, John
BLEVINS, Squire Sr
BLEVINS, Richard
BLEVINS, Isham
BLEVINS, Squire Jr
BOYD, Wiley
BLAIR, James K.
BLEVINS, James
BINGHAM, Tapley
BAKER, Arthur
BOYD, John
BOYD, Bruce
BLEVINS, Wm. Sr.
BOYD, Rowland
BOYD, Alexander
BILLBERRY, James C.
BOHANNAN, Lewis
BAKER, Aron
BOMAN, David
BLANTON, John
BUTLER, Neeley
BUTLER, Martin
BAKER, Jonathan
BAKER, John
BORAN, Isaac
BAKER, Shepherd
BOREN, James
BIGERSTAFF, Aron
BROWN, Stephen
BORAN, Iredell
BOMAN, Syras
BURCHETT, Joseph
BRASHEAR, M. M.
BELLER, A. T.
BLEVINS, Hiram
BRISTOW, Matthew
BURDINE, James
BOOKOUT, Harrison
BRISCOW, John
BELLER, William
BRUMBELOW, John
BELLER, Elisha
BELLER, Peter  same  1/4 Sec 9,  T17, R20 - 160 a.  1840
BREWER, Henry
BAINS, Geo. W.
BRISTOW, Joshua
BRISTOW, Samuel
BELLAH, John
BLACKARD, Toliver
BELLAH, Allen
BLAIR, John S.
BRIGGS, Stephen C.
BELLER, E. C.
BLEVINS, Jackson
BLOUNT, Benjamin
BROWN, Josephus
CARPENTER, Levi
COX, John T.
CONALLY, Rhoda
CAMPBELL, Julia
CAMPBELL, R. C.  same  1/4 Sec 15, T17, R20 - 160 a.  1840
CAMPBELL, J. M.
CROSS, John
CECIL, B. S. Jr.
COKER, J. C.
COKER, Frances
CECIL, James
CARTER, Isaac
CARDEN, Thomas
CARDEN, William
CLARK, James
CLARK, William
CECIL, Joseph
CECIL, B. S. Sr.
CECIL, William
CAPPS, Robert
COOPER, William H.
COFFIELD, Christmas
CHRISTY, Joseph
CAPPS, William
CHEATHAM, Barnett
CHOTE, Benjamin
CLEMENT, Abram
CHANEY, James C.
COLE, Sampson
CLEMENT, Wesley
CHANEY, Robert D.
CHANEY, Sarah
CHANEY, Reece
CLEMENT, Mannan
CLEMENT, Bluford
COKER, Joseph Sr.
CAMPBELL, John
COKER, William Sr.
COKER, William Jr.
COKER, John
COKER, Leonard  same  SE fr, Sec 5, T21, R19 - 134.07 a.  1840 
CHANEY, William
CHEATHAM, Bolin
CHRONISTER, Adam
CHANEY, John D.
COLE, Henry
CRAWFORD, Moses
COLVARD, Wade H.
CLARK, Thos. H.
COLVARD, Pleasant
CRINER, John A.
CHANEY, Francis S.
COLLIER, David
CRINER, Robert L.
CAREY, Joseph
CRAIN, Thomas
CLEMENT, William
CLEMENT, Andrew
CAMPBELL, Geo. W.
DOLALDSON?, Samuel
DAWSON, Samuel
DENNEY, John
DEATON, Littleberry
DAWSON, Robert
DUNLAP, Sanford
DEAN, Joseph
DICKERSON, Joseph
DALELSON?, Robert
DUNLAP, Jonathan
DUNLAP, Eli
DUNLAP, John
DUNLAP, Willis
DAVIS, Isham
DOUTHIT, Jonathan
DAULTON, William
DANIEL, William
DAVIS, James
DANIEL, Bazzell
DANIEL, Robert
DANIEL, David
DANIEL, Jerry
DAVIS, Samuel
DOBBS, William
DENTON, H. L.
DAVIS, Hiram
DENTON, Tilford
ESTES, Wm. J.
EWEN, John
ELY, Thomas
ELY, Henry P.
EARNEST, John C.
EOFF, William
FANCHER, James
FANCHER, Alexr.
FERGUSON, James
FANNING, Taylor
FANNING, Benjamin
FANNING, Joseph
FLOOD, John
FULKERSON, Benj.
FAZIER, Richard
FARMER, David
FLOOD, John L.
FLOOD, Nathan
FESPERMAN, Henry
FOSTER, Henry
FLIPPO, Thomas
GAITHER, Simpson
GAITHER, Beal
GLENN, David
GILMORE, Levi
GRIFFITH, S. T.?
GRIFFITH, Matthew
GOSSAGE, George
GARRISON, John
GARRISON, J. A.
GARRISON, William
GARRISON, Calvin
GARDENHIRE, John
GARDENHIRE, Jacob
GREGG, Jacob
GOFORTH, William
GOFORTH, David
GILBERT, James
HOLT, Henry
HUDSON, Wm. C.
HUFF, Leonard
HEWEY?, Henry
HICKMAN, Joseph
HUDSON, James
HAWKINS, M. L.
HAM, Samuel
HUDSON, Andrew
HARP, Sampson Sr.
HARP, Soloman
HARP, Ichabud
HARP, S. D.
HAMBLEN, William
HARP, S. B.
HARP, William B.
HARP, Abram?
HOLT, Nathan
HAMPTON, James
HUDSON, Samuel
HUDSON, John
HARLOW, John B.
HINKLE, Benjamin
HOLT, James
HERALD, John
HODGE, Alexander
HULSEY, Hiram
HULSEY, Elijah
HAMPTON, Joel
HOWARD, Stephen
HOWARD, John
HILLHOUSE, James
HULSEY, Armstead
HOLMAN, William
HOBBS, John
HALL, Thomas
HOLDFORD, Matthew
HAMPTON, Green
HADDEN, John
HOOD, Thomas
HUFF, A. J.
HEROD, Thos. G.
HARMON, J. G.
HICKS, J. A.
IVEY, Vardimon
INGRAM, William
JONES, William P.
JONES, Williams
JONES, John
JONES, James
JACKSON, Stephen
JONES, James M.
JAMES, John Sr.
JONES, David Sr.
JONES, Simon
JONES, David Jr.
JONES, David
JAMES, William
JONES, Jack
KEITH, John B.
KEY, William
KEITH, Abijah
KELLY, Hardy
KILGROVE, John
KEITH, William B.
KENNER, C. E.
KILLIAN, Jacob
KEYS, Henry
LEWIS, Dennis
LAIL, John
LEE, Daniel W.
LAFFERTY, Binks
LAFFERTY, H. S.  Martin Standridge  1/8 Sec 33, T19, R22 - 80 a.  (blank) To 19N22W Map 
LEE, James F.
LUCAS, Allen B.
LEE, William J.
LITTLE, John
LANKFORD, Thomas
LANGSTON, Noah
LANKFORD, J. M.
McMILLAN, John
McMILLAN, Henry
MOORE, Jonas
McMILLAN, Robert
McMILLAN, William
McMILLAN, Joanna
MARTIN, Owen
MEEK, Jacob Sr.
MEEK, L. D.
McCOURT, James
MAXEY, Walter
MEEK, Jeremiah
MEEK, Lewis
MEEK, John Jr.
MEEK, William
MEEK, Moses
MICHELL, Wm. C.
MILLER, Hugh
MARTIN, Wm. B.
MOORE, Simeon
MAY, William
MILLER, Emerson
McMILLAN, Theophilus
MILLER, Felix G.
MARROW, John
MUSIC, John
MEEK, John E.
MEEK, Jeremiah T.
MEEK, Jacob A.
MEEK, Jeremiah
MORGAN, Levi
MICHELL, Joel D.
MARTIN, John
MORELAND, Thomas
NUNNELLEY, Joseph A.
NICHOLS, David  Stephen Keith  1/4 Sec 2, T17, R20 - 160 a.  1840To Range 17N Map
NOBLES, Richard  Stephen Keith  1/4 Sec 2, T17, R20 - 160 a.  1840 To Range 17N Map
ONEAL, Charles
ODEAR, John
ODEAR, James
OWENS, Stephen
OWENS, Aaron
OWENS, Thomas
OWENS, William
ODANIEL, Green
ONEAL, Jessee
ORRELL, James
ORRELL, Alpha
ONEAL, Spencer
ONEAL, John
PETTY, John Jr.
PEEL, John W.
POTTS, John
POTTS, David W.
PETTY, Theopolis
PETTY, Isham
PETTY, Tibitha
PETTY, Hubbard
PORTER, Joseph
PORTER, Pentleton
PORTER, Guinn
PENNELL, Lewis
POTTS, Frederick
POTTS, Edward
PARKER, Baswell
PENN, John
PARKER, G. G.
PIERCE, James
PARKER, Alvin
PIERCE, John
PLUMLEE, William
PERRYMAN, Milton
PLUMLEE, Joel
POWELL, Joseph
PERKINS, David
PAGE, Sarah
PHILLIPS, William
PRINCE, Harmon
PICKETT, Mary Ann
QUEEN, Reuben
QUEEN, William
RHODES, James
RITE, Isaac
RIGGS, Franklin M.
RIGGS, Thomas
RAINS, Jonathan
REAVES, Lenoir
REAVES, William
REAVES, Terrell
REAVES, John
READ, William
RAINS, Robert
RUSSELL, Samuel
RUSSELL, Gilbert
ROBERTS, Richard
RAMSAY, John
REYNOLDS, Amos
ROBERTS, John
RITE, Richard
ROBERTS, Nelson
ROWLAND, Geo. Sr.
RHODES, Daniel A.
ROWLAND, Geo. Jr.
ROSS, Guy
RUDD, Nathaniel
RUSH, John
RUSH, Joseph
RIGGS, Robert
RUSH, Isaac
READ, Joseph
RAINS, Thomas
RUSSELL, Lewis
SMITH, Gilmore
SNEED, William Sr.
SNEED, William Jr.
SIMCO, David
STILLS, Josiah
STANDRIDGE, Limuel
STANDRIDGE, John
STANDRIDGE, Saml.
SELF, Nathan
SAMS, Braxton C.
SELF, Ervin
SEXTON, John
SELF, Erby
SELF, Eli
SMITTY, Hamilton
SIMS, Absalom
SNELSON, Thomas
SMITH, Wm. P.
SMITH, Thomas
SHARP, Oliver
SHARP, Hiram
SEXTON, Daniel
SEABOLT, Thomas
SEABOLT, John
SON, Abram F.
SLOAN, Thomas
SHIRLEY, Edmund
STROUD, Wm. P.  W. S. Keith  1/8 Sec 12, T17, R20 - 80 a.  1840
SLOAN, Silas
SIMMONS, J. M.
SNEED, Charles
SMITH, Alexander
STEWART, Wm. W.
SNEED, Samuel
SHIPMAN, Matthew
SHIPMAN, Isaac
STEVENS, Wm. C.
STEVENS, Joseph B.
STEEL, Andrew
STEEL, John B.
SHIPMAN, Jacob
SHIPMAN, Jacob
SELF, Levi
SMITH, Britain
SMITH, Henry B.
SMITH, Robert
SUMMERS, John
SPEARS, John T.
SARTIN, Clark B.
SIMMONS, E. C.
STANDRIDGE, Martin
THETFORD, J. B.
TRAMMELL, David
THOMPSON, Thomas
TABOR, Henry
TABOR, Robert
THOMPSON, G. W.
TURMAN, L. S.
TROTTER, Elizabeth
THOMPSON, Robert
TURMAN, Bright
TAYLOR, John
TURMAN, James W.
TACKETT, Martin
TROTTER, Robert
TROTTER, David
TROTTER, John
TROTTER, James
TABOR, Jesse
VERLINES, Abram
VERLINES, Hezekiah
VAUGHAN, Enoch
VANBIBBER, Peter
VAUGHAN, James
WILSON, John M.
WILLIAMS, John E.
WOODDY, Wm. H.
WELLS, Charles
WHITEHEAD, William
WILBURN, Wm. W.
WILLIAMS, David
WILLIAMS, Samuel
WALLACE, Esther
WATSON, A. R.
WOODDY, John
WALLACE, Vincent
WARD, Samuel
WADE, Jefferson
WELLS, Jacob
WETHERSPOON, S. G.
WHITELEY, Charles B.
WILBURN, James J.
WILBURN, Felix G.  Martin Standridge  1/19 Sec 33, T19, R22 - 31 3/4  1840 To 19N22W Map
WALKER, Samuel  Martin Standridge  1/19 Sec 33, T19, R22 - 31 3/4  1840 To 19N22W Map
WALKER, John W.
WALKER, John Sr.
WOOD, William
WALKER, William
WOOLFORD, Daniel
WATKINS, Jack
WATKINS, Isaiah
WATKINS, Fernandes
WILLMOUTH, Cooper
WALKER, John S.
WILSON, Green
WOODARD, Willis
WOODARD, Elisha
WILSON, Wm. H.
WILSON, James
WILSON, Alfred M.
WOODARD, James
YOUNG, Ezekiel
YOUNG, James
YOUNG, Andrew
YOUNG, Edward
YOUNG, Samuel
YOUNGBLOOD, Jeremiah
YATES, Reuben
YATES, John

Carroll County Tax Lists brought to you by Carroll County Historical Society, Fleta Aday Webmaster .

HOME | 1860 Census Index | 1870 Census Index
Cemetery Records | Marriage Index | County Photos
Carroll County Tax Homepage