Search billions of records on Ancestry.com

Hot Springs High School 1926
Hot Springs, Arkansas

1926 Hot Springs Old Gold Book

This is not the entire annual -- just the class and faculty photographs. If any of these people are deceased and you know the information, please email us so that we may include that information. We wish to thank Alex Baer for allowing us to copy this yearbook which belonged to his Aunt Mary Greenway.

The 1926 Old Gold Book was dedicated to Mrs. Hester Stall. The school superintendent was Ury McKenzie, and the school principal was V. E. Sammons. The faculty included English: Nellie Bowen, Lois Carter, Etholene Grigsby, Mrs. Earl Housley, Mary Piercy, Ruby Rushing; Mathemathics: S. E. Anderson, Jr., Lillian Lowery, Anne Morris, T. S. Patrick, Jr., Mrs. Bert C. Smith; Science: Mrs. Jesse T. Connell, G. W. Schrantz, Sammie Hooper; Gymnasium: Raye Goodson, Bert C. Smith; Industrial Arts: G. G. Lawson, W. T. Thorsness; Study Hall: Mary Orman, Beatrice Garrett; History: Marie Dill, Beatrice Garrett, Georgia Gholston, Edna L. Groth, James L. Goff, Mrs. Hester Stall, Kate Watters; Home Economics: Johnnie Rhyne, Mildred Simpson; Geography: Kate Watters; Languages: Gladys Jackson, Cecil Oliphant; Music: Allie Virginia Huie; Commercial Work: Dessie South, Clarisse Thweatt. The School Board consisted of A. S. Goodwin, J. A. Lawrance, Stanley Lee, S. P. McKeehan, D. O. Sims, and Floyd Thompson.

The Senior Class Sponsor was Miss Etholene Grigsby. The Senior Class Advisers were James L. Goff, G. W. Schrantz, and Mrs. Hester Stall. The Senior Class Officers were Jess Brown, President; Harold Tillman, Vice President; Wilma Hilliard, Secretary; Virginia Proctor, Treasurer; Lura Hudson, Reporter; Sidney Moore, Yell Leader. The Most Beautiful Girl was Wilma Hilliard.


Senior Class Members

Please click on the name for the photograph.

Alford, Noel    Athletic Manager

Anderson, James Doyle

Annen, Forrest    Basketball: Center; Track

Anselberg, Camille

Atwood, Lucille

Banks, Warren E.

Barton, Lester

Beasley, Louise    Girls Basketball: Forward

Billingsley, John

Birnbaum, Charles

Braughton, Mildred

Breckenridge, Jewell

Brown, Jess    Football: End

Burgess, Eva    Eva married Roy Livingston. She died April 10, 1995. Eva Burgess Livingston Obituary

Burrough, Christine

Burns, Clara

Callahan, George    Football: Halfback; Basketball: Forward; Track

Cargile, Charles    Track

Carpenter, Alvie

Carrigan, Dean

Castle, Rhader

Cathnam, Anna

Chapman, Mary

Clinton, Raymond

Cloud, Richard    Football: Quarterback; Track

Cobb, Beresford    Football: Guard; Track

Cole, Ernest

Collen, Mae

Cook, Abner

Corbin, Sadie

Cotham, Robert    Track

Cotton, Florence

Deaton, Faye

Delaney, Raymond    Football: Tackle

Ellis, Jack

Ellsworth, Adean

Finklea, Charles

Fisher, Frankie

Furr, Rita

Gibbs, Homer

Gilleylen, Thelma

Gilham, Dan

Goodwin, Virginia

Goss, Eula

Green, Onis

Greene, Dorothy

Groom, Elba

Gurdin, Joe

Haizlip, Ollie

Hampton, Duretta

Harmon, Ruth

Harris, Audrey

Harris, Bruce    Football: Halfback

Harrison, Gilford

Hart, Helen    Girls Basketball: Substitute

Hilliard, Wilma

Howard, Lewis

Hubbard, Cecil

Hudson, Gladys

Hudson, Lura

Humphrey, Paul

Hunter, Emme

Hurst, William

Kimery, Edith

King, Jacob

Kloethe, Cecelia

Lambert, Jack

Leach, Bernice

Lindblad, Edwin

Lock, George    Football: Center; Track

Longinotti, Louis    Football: End; Basketball: Guard

Lott, Lona

Lowery, Orvis    Yearbook has his name spelled Lowery, but he spelled it Orvis Lowrey. A son of Andrew J. and Sarah A. Edds Lowrey, he was born April 3, 1907, and died October 25, 1981, and is buried in Greenwood Cemetery.

Lunn, Iris

Lynch, Grace

Mahaffey, Velma

McCarty, Eva

McMahan, Lila    Girls Basketball: Side Center

Mixon, Henry

Mixon, Lottie

Moore, Sidney

Muse, Turl    He was born January 20, 1908, and died August 25, 1960, and is buried in Greenwood Cemetery.

Nance, Clyde    Basketball: Center; Track

Nance, Roy    Basketball: Guard

Nesbit, Hazel

Newsum, William

Nix, Hazel    Girls Basketball: Side Center

O'Neal, Wilton

Page, John W.

Pate, Doyle

Peterson, Ellene

Proctor, Virginia

Radford, Leo

Reader, Bernice

Reynolds, Helen

Rowles, Mary

Sanders, Hallman    Football: Halfback; Basketball: Guard; Track

Schicker, Irene

Scholem, Edwin

Sellers, Josie

Shaw, Alva

Shults, Mildred

Simpson, Fay

Small, Flossie

Smith, Darrell

Smith, Inez

Swartz, Rockwell    Football: Fullback, Captain; Track

Taliaferro, Estelle

Tatum, Landis    Girls Basketball: Captain

Thornton, Mary

Tillman, Harold

Tisdale, Nellie

Watts, Lelia

Welhelmi, Walter

Westfield, Myron

Wheatley, Telka

Wheeler, Virginia

White, Elmer

Williams, Bernice

Wilson, Douglas

Woodcock, Dorothy

Woodcock, Fannie Belle

Wootton, John

Young, Hester    A daughter of Garland M. and Marianna "Mary" Lucinda Heath Young, she was born January 24, 1907. She married Clifford Roberts and died March 14, 2002, and is buried in Forest Park Cemetery in Harris County, Texas.


The Junior Class consisted of (Girls): Nata Arnold, Grace Blakley, Frances Bolin, Vera Boston, Alma Chadwick, Lois Chapman, Helen Clark, Violet Cole, Hazel Cooper, Flossie Cooper, Clella Coombs, Mary Violet Dunlap, Alice Flippin, Maude Louise Fisher, Cecil Fritts, Marguerita Fry, Mary Fulton, Pennie Furr, Dora Godwin, Ernestine Goodwin, Mary Greenway, Marie Hall, Ruth Hall, Ruby Hampton, Ruby Helms, Gerda Helwig, Kate Houpt, Dorothy Holland, Nancy Housley, Martha Hunter, Leona Iattoni, Lucile James, Virginia Kettlekamp, Lodema Kinnard, Louise Kirkland, Ermine Knoefel, Jonnye Leeper, Euna Lowe, Gretchen Lowrey, Mabel McGuire, Mary Meier, Orise Menard, Laura Jean Miller, Marie Mitchell, Margaret Moore, Myrtle Muncrief, Patty Oldham, Eleanor Patterson, Arcie Perry, Patsy Perry, Mary Selma Peterson, Vivian Phillips, Dorothy Pound, Mary Katherine Rather, Lillian Reader, Mary Reynolds, Vennie Robbins, Evelyn Severson, Anna Seyl, Dora Lena Shaw, Nan Simpson, Willie Sims, Ruby Slater, Thelma Smith, Juanita Solmon, Harriet Swartz, Grace Taggart, Bennie Talley, Viva Thompkins, Mildred Tisdale, Jonabel Trelease, Anna Mae Trussell, Cleo White, Vallejo White, Sallie B. Wilkins, Edna Mae Williams, Ruby Williamson, Ethel Young; (Boys): Roy Barnett, Hilliard Bennett, Harvey Boston, Harry Box, Berry Bowman, Cecil Braughton, Maurice Breckenridge, Ernest Brooks, George Brown, Clyde Campbell, Louis M. Clark, Calvin Craig, Howard Dalton, John Ward Davis, Dodson Disheroon, Edward Ellenbrook, Bill Fink, James Coye Fowler, Sam Geurin, John Henry Goslee, Bethel Groom, Meyer Gurdin, Robert Hildreth, Theodore Johnson, Willie Johnson, Guy Jones, Ralph Kettlekamp, Luther Kilgore, Roscoe Kilgroe, Frank Kugler, Raymond Ledwidge, Oscar Leuben, Frank Lock, Harry McGee, Leonard McGee, Thomas Mahaffy, Norman Mason, Norton Meek, Owen Miller, William Miller, Leroy Moore, Bernard Moretsky, Clinton Norman, Adrian Odell, Owen Poe, Lonnie Radford, Paul Randall, Edward Rothman, Robert Scudder, Vernon Smith, Gerald Steele, Earl Stitt, James Stonecipher Weldon Swartz, Verlee Stewart, John Tate, Charles Thomas, Frank Trussell, Beltram Tucker, Dumas Warren, Alfred Williamson, Fred Williamson, Thomas Witt, George Wright, James Wright, Robert L. Woodcock.


The Sophomore Class consisted of (Girls): Lucille Baldwin, Gena Sue Barton, Margaret Black, Helen Sarah Boll, Deloise Bryant, Rose Burrough, Geneva Carpenter, Opal Chitwood, Elizabeth Cobb, Marguerita Collin, Ruth Cooper, Ida Belle Disheroon, Anna Dorman, Catherine Draughan, Edith Duncan, Janet Dunlapp, Elizabeth Eastlack, Georgia Ellenbrook, Marie Ellison, Jewel Fisher, Ann Gilleylen, Margaret Guthrie, Nell Harrell, Ophie Hembrie, Dean Henderson, Dorothy Henderson, Grace Hickman, Evelyn Hilliard, Thelma Jones, Emma Kaufman, Ruby Kennedy, Amy Lewis, Marjorie Longinotti, Margaret McGue, Lois McKeehan, Edith McMath, Muriel Muse, Mildred Nance, Wilma Nease, Blanche Neilson, Louise Newsum, Thelma Nobles, Marjorie Olmstead, Margaret Rick, Tressie Sevier, May Smith, Mary Louise Smith, Margaret Spear, Laura Taliaferro, Marie Teague, Frances Williams, Eloise Wingard, Elizabeth Vose; (Boys): Wilton Battles, John Becton, Durward Blackmon, Robert Bloom, Tosy Brandenburg, Bernie Braughton, J. P. Brown, Robert Carter, Carleton Conrad, Forest Corrington, Everette Cotham, Clyde Covington, Fultz Cox, Roy Cox, Roy Cross, William Cuthbertson, Harold Diedrich, Christ Georgepul, Earl Gillenwater, Clyde Gray, Harry Gurdin, Leslie Hale, Clyde Hall, Eddie Halpin, Ted Halpin, Jack Hankins, Frank Harmon, Elmer Hayes, Vernon Heffner, Fred Helms, M. C. Hickman, Lewis James, Raymond Jones, Abe Kallsnick, Alec Kiersey, W. E. Lewis, Saul Lockwood, Barnett McCollister, Orvis Martin, Howard Middleton, Howard Milliner, John Montgomery, Otis Mooney, Melvin Northrop, J. C. Ong, Orea Perdue, Roswell Rigsby, William Rigsby, Robert Scudder, Evan Sims, Tony Smith, John Strain, Cecil Talley, Lilburn Thomas, Jimmie Thornton, Eugene Tillman, Clarence Whitman, Allen Williamson, Ed Wright, John Yarber.


The Freshman Class consisted of (Girls): Vera Anderson, Hazel Bledsoe, Ruth Boles, Jean Boll, Gladys Brown, Helen Louise Bryan, Ruth Burns, Lois Burnett, Sarah Cargile, Vera Cox,, Katherine Cravey, Kathleen Davis, Marie Diggs, Wilma Echols, Lucille English, Catherine Fentress, Mildred Foss, Mary Louise Francis, Gladys Frazier, Marietta Gaffney, Linnie Gaither, Florence Gauch, Dorothy Goodwin, Violet Haynes, Melba Heinman, Aline Heffner, Mary Hubble, Eleanor Hummel, Jewell Jones, Margaret Jones, Nettie Kirkpatrick, Ida Koton, Hazel Lewis, Margaret Linblad, Ruth McMahan, Hildred Manning, Louise Manning, Marie Manning, Corrine Martin, Verla Menard, Myrtle Mitchell, Belle Moretsky, Dorothy Nease, Gertrude Nesbit, Fay Newman, Rosalie Newman, Lorena Nobles, Helen Pearrow, Martha Peterson, Vivian Purdy, Gladys Ragsdale, Laverne Rankin, Bennie Rawson, Margaret Rawson, Corrine Reed, Lottie Richardson, Laverne Riley, Lavina Rivard, Nellie Roger, Gladys Rowan, Lola Searcy, Ernestine Smith, Marnette Smith, Elosie Snellings, Helen Spears, Laura Speer, Alene Stark, Virginia Steigler, Muriel Stewart, Dorothy Street, Emory Strong, Hazel Marie Suite, Annie Mae Thompson, Estelle Traynor, Lois Tuggle, Moleita Ware, Rosalie Watt, Hazel Weldon, Juanita Wheatley, Westcott Whittington, Marie Winans, Opal Winkler, Emma Jean Woodcock, Estelle Wright; (Boys): Oswald Abernathy, Huershel Adams, Monroe Allen, J. D. Appleton, Lesley Bagley, Jack Barnes, Frank Blackman, Robert Braughton, Vernon Braughton, Clyde Brown, Tilford Brown, Jack Caruth, Lewis Cash, Lester Chase, Roger Clinton, Clyde Collie, Willard Cox, Charles Craig, Espie Davis, Travis Dean, E. C. Ellsworth, Bennie Fowler, Harry Fuller, Frank Funk, Claude Green, Ralph Greenway, Raymond Hall, Abe Harrill, Clyde Hayes, James Hayes, Marion Haynes, Eugene Hibbs, Odus Holland, Vernon Hudson, James Hummel, Davidson Humphries, Lawrence Janes, Joe Jefferson, Dale Johnson, Ellie Johnson, Clarence Kellam, Teddy Kilgore, Maurice Lanning, Emmette Larrick, Sam Livingston, James McMillian, William Mathews, John Meeks, Johnie Melton, Granville Moore, Charles Mosley, John Mosley, Elridge Muse, Sidney Nutt, Ernest Patching, John Person, Arthur Phillips, Bert Priddy, Eugene Priddy, Preston Reynolds, Henry Robinson, Orvel Rouse, Ernest Simpson, Homer Slaten, Pat Steele, Earl Stewart, Claude Stonecipher, Earl Taylor, Ralph Taylor, Walter Thomas, John Thornton, Clyde Wacaster, Esco Wade, Winston Wray, Frank Wright, Glen Yerrington, Louise Young.