Home Marriage Index

Contacts

 

California Genealogy and History Archives

 

San Diego County Marriages

Bride Index

Updated 22 Apr 2013

GROOM BRIDE GROOM BRIDE
CURRIER, Warren ABRAMS, Jessie Ladd WHALEY, Thomas LANNING, Miss
ORTEGA, Andrew ADAMS, Sarah GRAY, Andrew B. LEACOCK, Lina
CONTRARAS, Frank J. AGUILAR, Pauline BAIRD, William J. LEFFEN, Isabella
RODRIGUEZ, Jesus ALEMAN, Catalina HALL, Wilbert LEIGH, Lizzie R.
MARTINEZ, Cayetanne ALVARADO, Guadalupe COOK, William Leslie LEUTHARD, Patricia Joy
PEPPER, Howard N. ANDERSON, Charlotte M. McALLISTER, John Joseph LEUTHARD, Susan Marie
PETTENGER, Morris ANDROUS, Marguerite L. McKITTRICK, William G. LEWIS, Ellen Fidella
TORJAS, Jesus ARBELLO, Rafacia CRAMER, Chester LINGENFELTER, Eva
MESSERLY, Joseph T. ASAY, Edythe BAKER, Alfred A. LIVINGSTON, Laura L.
SAWILL, John BAKER, Temperance HAMMOND, W.F. LONG, Ada B.
SCOVILLE, Fred A. BALDWIN, Elizabeth M. PRIEST, Edward A. LOOMIS, Florence E.
ROWE, Charles S. BALL, Adele HINTON, John B. LYONS, Maria Dolores
PARNELL, Carl A. BALSER, Sylvia ROSA, Manuel C. MACHADO, Angustias
BUTLER, Charles E. BARBER, Flora F. SMITH, Harold D. MANDALL, Maggie E.
LEUTHARD, Gary David BARRY, Ellen Marie INGALLS, Benjamin F. MAPS, Nellie E.
HARRIS, Joseph BELL, Dorothy HERNANDEZ, Pedro MARIN, Asencion
SAMPSON JR., Harry C. BELL, Emily N. PALACIO, Jose M. MARRON, Amelia
FITZGERALD, Daniel John BELL, Vevie Violet AMES, Samuel B. MARRON, Soila T.
BARRETT, Stanley BENNETT, Irene MARNELL, Charles Murray MARSH, Gerace Frances
McCLAIN, John L. BERNHART, Louise HUBBARD, Louis C. MARSHALL, Florence H.
SMITH, Chester B. BEUSCH, Lillian May DIHLKE, William H. MASON, Elizabeth
GILSON, Sylvester BIRDSALL, Mary Jane OLEVERI, Glin MASSA, Louisa
McCREA, Fred L. BLACK, Florence E. SHELDON, B.S. MAXFIELD, Mary F.
MARSHALL, Edwin L. BLAIN, Zelia A. WINN, Thomas McCONNELL, Lucile
JONES, Benj. F. BLAIVIN, Theresa WEBBER, Harry F. McCONVILLE, Katherine G. 
McFALL, John BLANCHE, M.I. MORSE, Philip McDONALD, Sarah
HEALY, William J. BOOKER, Pearl GIBBS, Charles E. McKEON, Vernet
BOWMAN, Calvin BOWMAN, Lola KNOX, Jay F. McLEOD, Bessie
CARTER, Thomas F. BRENNAN, Katherine HASKINS, William MEYER, Naomi
DE LA VEGA, Enrique BRINGAS, Enriquita PEPE, Gilbert MILLER, Bessie
HOLMES, William BROWN, Mary HARDAKER, Fred A. MILLER, Lottie D.
BLECHER, Oliver C. BRYAN, Lolo HALL, Julian D. MILLER, Mary F.
BANDINI, Juan Bernard BUCHANAN, Billie WEBSTER, Wesley W. MINER, Mary A.
KNUTSON, Charles BULLARD, Cleo BAGLEY, Ernest MOAR, Lura
SMITH, Harold Grove BULLARD, Isabel Jean  VALENZUELA, Juan MONRREAL, Ramona
BRAMHALL, William BULLOCK, Carrie FUNTES, Rodrigo MONTEJANO, Amelia
WACKERLY, John E. BURCH, Carrie G. ROBERTS, James MONTES, Josepha
WECKERLY, John E. BURCH, Carrie G. VANMETRE, Abraham J. MOONEY, Elizabeth
LEIPNIK, Robert BURGH, Mary Nellie WARNER, Percy C. MOONEY, Margaret
POTTER, S.L. BUSH, Mary E. LEUTHARD, Williard John MOORE, Marjorie Pauline
PARSONS, J.P BUSH,Ava R. ESTUDILLO, Don Salvador MORENO, Dona Piedad
REED, E.F. CAMPBELL, Jessie SOTO, Don Lorenzo MORENO, Maria Ignacio
GUIROZ, Milo CARRIERI, Amelia HAY, Allan MORGAN, Doris Anne
AIDS, Daniel CARRIGAN, Frances LOPEZ, Don Bonifacio MORILLO, Dona Francisco
DURAN, Marcelina CARTER, Shirley McKENNISH, Robert MORRISON, Laura
BARCELLO, Fred CAZAS, Louise BEIGHAU, John B. MOURAA, Bertha
MAUPIN, Clarence CEPELEW, Lida BREEDLOVE, Waldo MUDGE, Della Beatrice
SESNA, Amador T. CESEHA, Loreto ROSE, Louis NEWMAN, Mathilda
SOENER, Reynold Joseph CHADIMA, Grace Josephine CEZCH, George W. NIXON, Elizabeth
MACCHIA, Luigi CHANDLER, Lasvinia Elusia MARTIN, Edwin S. NOBLE, Virginia M.
WHEELER, Rollin CHEESEMAN, Mariette L. CRABTREE, E. Hodge NORTHRUP, Genevieve
GRAY, James W. CHILDS, Cora M. HURT, Charles Mitchel PARKER, May Etta
SMITH, J. Russell CLARK, Anna M. SHAULES, William A.  PATTEN, Cora B.
CANNON, Glenn CLARK, P. Vick HENDERSON, Barney L. PEDDER, Mary O.
MOONEY, Robert Gurald CLARKE, Emily J. TOLER, William P. PERALTA, Maria Antonia
YOUNG, George W. COCKRAN, Marie CAMPBELL, Charles PERRY, Agnes M.
FRENCH, William COGAN, Virginia Anne McDOUGAL, W.C. PERRY, E.
MULLALY, Patrick COMPTON, Mary STOWELL, Bertram PERRY, Katherine
MARSHALL, H.B. CONEY, Fannie E. BAKER, Carl W. PETERSON, Mary S.
ASHLEY, William D. CONNER, Helen A. BOWERS, George W. PETERSON, Nora
KENNAN, Ray G. CONNORS, Grace S. BAKER, Gary Michael PETERSON, Stephanie Jeannette
SCHREFFLER, Ervet CONNORS, Mary RUBALDI, Joseph PETRONELLI, Annie
BURR, Edward CONNORS, Sarah Jane MASON, Earl Wayne PIERSON, Sadie M.
FLINT, Archibald A. CONTRERAS, Dolores E. OAKLEY, Regland T. POERSCH, Agnes K.
BELSCHE, Wm. H. COOK, Dora A. BOEHNKE, Russell POLIDORI, Jennie
HINES, Edward E. COOK, Eva May HOSKINS, Henry C. PONDER, Ollie V.
DERBY, George H. COONS, Mary A. WILDERMUTH, Herman PRISS, Magdalena Charlotte
GRIMSTON, Charles L. COTTERAL, Pearl A. WEEKS, Charles H. QUEEN, Florence A.
KOCH, Fred F. CRAWFORD, Mary LENSENRING, George QUITTOT, Marie E.
KELLY, Matthew Edward CREE, Florence Leta CANAL, William RAMSEY, Laura
STEWART, Hughie CUNNINGHAM, Effie RIDDLE, J.H. RAND, Rosetta D.
SCHROEDER, John DANNERI, Ella WARE, Chester RANDLE, Laura
BEERS, Hosea S. DAVIDSON, Margaret  NEAL, Albert J. RAY, Clara
PERKINS, Travis DAVIS, Lillian ALBIDREZ, Calletano RAYNOZA, Eliza
HUPPERT, John DAVIS, Nellie CORDES, Detrich REUTHER, Louese
BARBER, Rio D. DAVIS, Olivia A. Thoumaine WUST, Albert  RHEIGENS, Hulda
CORNWALL, P.B. DAVIS, Sadie EASTON, Wilber RICHARDS, Florence
LaFOLLETTE, William R. DeARMOND, Meda E  HOUSTON, John RICHARDSON, Lizzie
BRUNCE, Carl A. DeLONG, Frances KENDALL, DeLaska RIESE, Annie
KIRKHUFF, Samuel  DEWART, Custoria GEORGE, Phillip RINK, Anna
TOPEZ, Luis M. DIAS, Preta HEREDIA, Ramon RIOS, Ysabel
JONES, George F. DILLON, Ida M. WILDER, Sylvester ROBERTSON, Ida May
MOORE, Edward DIXON, Mary J. DOWELL, J. Frank ROBINSON, Dula
RILEY, Allan F. DONNELL, Beulah E. STOKES, Edward R. ROBINSON, Katie E.
SPEER, John D. DREW, Gladys Eudora MARTIN, Marvin RODERICK, Bessie
GRAHLERT, Walter Hermann DRIVSTUEN, Olive Marlene LOPEZ, Don Feliciano RODRIQUEZ, Maria Jesus
RUTH, Bishop A. DUNCAN, Ruth I. LEWIS, Everett C. ROGERS, Nellie V. 
VERPLANCK, Jr., Philip DURBROW, Ophelia M. VAN NOSTRAN, Frank ROMERO, Anita
HIGH, Iva D. DUTTON, Nellie E. LEUTHARD, Richard F. ROSENBERGER, Jeanne R.
BECKER, Clarence E. EAST, Claire A. ROSENBERGER, Charles E. ROSENFELDER, Estelle
KENDALL, Joseph M. EDMONDS, Cora E. HATFIELD, Paul A. RULON, Edna P.
BORDEN, Gale EDMONSON, Mary CASTRO, John C. SALGADO, Angela
WOODWARD, Fred W. EMERICK, Florence BACKENSTO, Hale SAMBRO, Edubiges
ALLEN, Arthur EMMONS, Mary SMITH, Fred G. SCHMID, Anna
FLORES, Antonio ESPINOZA, Petra LASEE, Harry J. SCHONEFELD, Mary C.
TIRILL, Edd D. ESTUDILLO, Agnes McCURDY, Ernest W. SCOTT, Henrietta
WOODWARD, Wilfred E. EVANS, Adelaide GEPHART, William E. SELWYU, Lulu
NICHOLS, Byron L.  FERGUSON, Laura B. RYERSON, George SERRANO, Guadeloupe
THOMAS, Robert FIEBER, Pearl WELCH, Frank H. SHUCKLEY, Mary
SCHNEIDER, Edward FISCHER, Louisa VAIL, Robert G. SIEBERT, Ellen
AUSTIN, William FLOYD, Frances RICE, Samuel E. SINNOTT, Mary A.
ROBERTSON, Elmo FOLLETTE, Mary HERMANNS, Philip Anthony SKIPPER, Eleanor Regene
HENRY, Stephen L. FOOTE, Maude E. Crowell PORTER, L. Willis SLATER, Josephine
RUCKER, Henry F. FORGEY, Cora A. COSBY, Sidney SMALL, Myrtle
BARTON, Guy Wm. FRENCH, H.J. McLAUGHLIN, Albert SMILEY, Ellen
PHELAN, Jeremiah B. GALLOGLY, Mary WENTZ, Richard SMITH, Loretta
MARIN, Natividad GARCIA, Ramona KELLY, John Joseph SMYTH, Mary Ellen
ROBINSON, Elijah GARDNER, Ada ALBERTY, William H. SPAULDING, Violet
BROWN, Ralph J. GARTEN, Dorothy VAN DERPOOL, Weston R. SPECK, Mary L.
BOWMAN, George P. GELDERMANN, Maud GARDNER, Robert SPENCER, Gladys
HAGUE, J. Leslie GIBSON, Orpha ANDERSON, Fred SPILEMAN, Lillian Marian
CAIN, Michael GILLOGLY, Margaret TURNER, Percy STAIB, Nellie
WESTCOTT, Edward GILMAN, Susie MILLER, Frederick A. STARK, Maude H.
WHITE, Chester E. GLECKLER, Helen B. ADAMS, Phillip A. STARLING, Frances
STRAUSS, Lewis GOLDMAN, Lena PAYNE, Orville D. STENGER, Frankie C.
O’NEILL, Christopher Chad GONZALES, Eva Maria OSGOOD, John H. STEVENS, Sallie E.
BRYAN, Charles C. GOTTESBUREN, Cora J. STANSBURY, Charles STEWART, Irma L.
VANONT, Henry A. GRAND, Mary S. MAXWELL, Robert STONE, Adah
FINNEY, Luke GREENWOOD, Una M. GASSON, Charles  STRAUSS, Caroline
BARRETT, Barchard F. GROSHENS, Lula V. EDWARDS, Coleman F. STREHLD, Christine L.
BOYD, Guy H. GROVER, Genevieve COLDREN, Samuel T. STROEBEL, Gertrude J.
SEELY, Theodore GUERKER, Mabel KEYSER, Peter STROM, Dorothy
SMITH, Raymond M. GUIN, Mae R. MARKEL, John STULL, Cora Lee
HOASTER, Frank GUZMAN, Mary BOWMAN, Harvey N. STURR, Grace
McCOY, Henry HACKLEMAN, Alwelda NEWELL, William SWAN, Mary L.
RUSSELL, Walter S. HAINES, Emma Frances MARRON, M. Jesus TANNER, Soledad
CHRISTIE, Martin C. HALL, Evelyn M. VAN NORMAN, W. Vernon THIEME, Maud Theresa
HOXSIE, Ray B. HAMILTON, Elizabeth J. SOUTHWICK, Charles A. THOMAS, Annie A.
BENNETT, William G. HAMILTON, Marlyn Jessie PHELPS, Donal Allen THOMPSON, Isabel Vesta
POVER, William HAMMER, Jennie R. ORD, E. O. C. THOMPSON, Mary Mercer
MAY, H. Cameron HAMMOND, Alice G. TYNER, Alva B. THOMPSON, Myra
SWAN, C.W. HARMON, Leonia McKIBBEN JR., David THURBER, Grace F.
AMOS, Charles W. HARRISON, Evelyn E. CUNNINGHAM, William TRUSTY, Mary
HANSEN, Harry A. HEESON, Olive Mae CORREA, Arturo VALDEMAR, Maria
SCHROER, Albert J. HEMBREE, Viola A. WAYNE JR., B.F. WADSWORTH, Pearle M.
DUNCAN, George Carl HENNING, Laura LEUTHARD, Richard Lawrence WALLACE, Cynthia Lea
CAMERON, Leonard HERLINGER, Margaret GRAUSAM, Charles I. WALSH, Helen
HUNTER, Herman J. HIBBS, Martha SCHYCUFFER, Joseph WARD, Martha
LYON, James H. HILBERT, Edna M. McCONIHE, Geo. WARD, Mary
LEUTHARD, Harold Eugene HILEMAN, Rena Louise RAYNER, Norman WASHBURN, Beatrice
GILLESPIE, Evan L. HINMAN, Iva M. ALLEN, Robert WEED, Clara T.
WALKER, Ralph C. HOFFMAN, Frances Eva KELLY, James WEHRMANN, Johanna
SCHULTZ, Adolph HOFFMAN, Mary BOILLOT, Edmond WEITZEL, Mae Lillian
JUSTICE, John B. HOLLOWAY, Ethel V. MONTEZ, Joseph WELLS, Adaline
LEUTHARD, Jeffrey Allen HOOK, Monica Lee KAYLOR, Scott F. WHITE, Elizabeth
EDSON, Felix A. HORTON, Mary Eve PEDLER, Samuel WHITE, Lucy
CHURCH, Albert F. HOUSE, Lenora HOFFMAN, David B. WILDER, Dolores
ARNOLD, Nelson I. HUBBARD, Nalda WEST, Clyde W. WILLIAMS, Beulah A. 
BLACK, Jas. A. HUBERT, Ednah Barnard LAWSON, John WILLIAMS, Charlotte
BURNS, Harry J. HUBOR, Carrie F. SEXTON, Joseph P. WILLIAMS, Elizabeth Beecher
O’NEILL, Patrick HUNTINGTON, Lorenco SNOW, H.H. WILLIAMS, Mary S.
MILLNER, George F.  JACKSON, Isabella S. DALEY, William WOODWARD, Mary E.
GERMAN, Louis A. JACOBS, Edna NEITER, Alex WOUNSCH, Ellen
KATZ, Marcus JACOBS, Leah MINTER, John S. WRIGHTINGTON, Serafina
GOODALL, Joab JENKINS, Ruth F. HARDING, Crawford YOUNG, Esther Elvera
THOREN, John J. JOHNSON, Matilda M. BUCHRER, Cyrus G. YOUNG, Mable
BURCHAM, John JORGENSEN, Edna LANDIS, M. ZEMAN, Agnes C.
KINNEY, A.E. JUNKERMAN, M.L.
McCOY, James KEARNEY, Winnie
SMITH, Harvey I. KEGESTER, Fannie E.
BRADLEY, William Henry KEITH, Sarah Caroline
McLELLAND, Charles H. KENDRICK, Louise
BARR, John KERREN, Maggie
SMITH, John Lee KERSCHNER, Dorothy M.
BARNUM, Walter H. KILTY, Margaret A. 
CHEVERS, W. KIMBALL, Helena
SHIPMAN, Charles KINEL, Lola
COLE, Arthur G. KING, Carrie E.
DIXON, Charles E.S. KITTO, Mabel O.
CUMMINS, Richard KNEEDLES, Jessie M.
SUCCETTI, Frank M. KREISS, Ethel M.
ELLIS, M. C. KYNE, Kate B.