Home Marriage Index

Contacts

 

California Genealogy and History Archives

 

San Diego County Marriages

Groom Index

 Updated 22 Apr 2013
GROOM BRIDE GROOM BRIDE
ADAMS, Phillip A. STARLING, Frances MACCHIA, Luigi CHANDLER, Lasvinia Elusia
AIDS, Daniel CARRIGAN, Frances MARIN, Natividad GARCIA, Ramona
ALBERTY, William H. SPAULDING, Violet MARKEL, John STULL, Cora Lee
ALBIDREZ, Calletano RAYNOZA, Eliza MARNELL, Charles Murray MARSH, Gerace Frances
ALLEN, Arthur EMMONS, Mary MARRON, M. Jesus TANNER, Soledad
ALLEN, Robert WEED, Clara T. MARSHALL, Edwin L. BLAIN, Zelia A.
AMES, Samuel B. MARRON, Soila T. MARSHALL, H.B. CONEY, Fannie E.
AMOS, Charles W. HARRISON, Evelyn E. MARTIN, Edwin S. NOBLE, Virginia M.
ANDERSON, Fred SPILEMAN, Lillian Marian MARTIN, Marvin RODERICK, Bessie
ARNOLD, Nelson I. HUBBARD, Nalda MARTINEZ, Cayetanne ALVARADO, Guadalupe
ASHLEY, William D. CONNER, Helen A. MASON, Earl Wayne PIERSON, Sadie M.
AUSTIN, William FLOYD, Frances MAUPIN, Clarence CEPELEW, Lida
BACKENSTO, Hale SAMBRO, Edubiges MAXWELL, Robert STONE, Adah
BAGLEY, Ernest MOAR, Lura MAY, H. Cameron HAMMOND, Alice G.
BAIRD, William J. LEFFEN, Isabella McALLISTER, John Joseph LEUTHARD, Susan Marie
BAKER, Alfred A. LIVINGSTON, Laura L. McCLAIN, John L. BERNHART, Louise
BAKER, Carl W. PETERSON, Mary S. McCONIHE, Geo. WARD, Mary
BAKER, Gary Michael PETERSON, Stephanie Jeannette McCOY, Henry HACKLEMAN, Alwelda
BANDINI, Juan Bernard BUCHANAN, Billie McCOY, James KEARNEY, Winnie
BARBER, Rio D. DAVIS, Olivia A. Thoumaine McCREA, Fred L. BLACK, Florence E.
BARCELLO, Fred CAZAS, Louise McCURDY, Ernest W. SCOTT, Henrietta
BARNUM, Walter H. KILTY, Margaret A.  McDOUGAL, W.C. PERRY, E.
BARR, John KERREN, Maggie McFALL, John BLANCHE, M.I.
BARRETT, Barchard F. GROSHENS, Lula V. McKENNISH, Robert MORRISON, Laura
BARRETT, Stanley BENNETT, Irene McKIBBEN JR., David THURBER, Grace F.
BARTON, Guy Wm. FRENCH, H.J. McKITTRICK, William G. LEWIS, Ellen Fidella
BECKER, Clarence E. EAST, Claire A. McLAUGHLIN, Albert SMILEY, Ellen
BEERS, Hosea S. DAVIDSON, Margaret  McLELLAND, Charles H. KENDRICK, Louise
BEIGHAU, John B. MOURAA, Bertha MESSERLY, Joseph T. ASAY, Edythe
BELSCHE, Wm. H. COOK, Dora A. MILLER, Frederick A. STARK, Maude H.
BENNETT, William G. HAMILTON, Marlyn Jessie MILLNER, George F.  JACKSON, Isabella S.
BLACK, Jas. A. HUBERT, Ednah Barnard MINTER, John S. WRIGHTINGTON, Serafina
BLECHER, Oliver C. BRYAN, Lolo MONTEZ, Joseph WELLS, Adaline
BOEHNKE, Russell POLIDORI, Jennie MOONEY, Robert Gurald CLARKE, Emily J.
BOILLOT, Edmond WEITZEL, Mae Lillian MOORE, Edward DIXON, Mary J.
BORDEN, Gale EDMONSON, Mary MORSE, Philip McDONALD, Sarah
BOWERS, George W. PETERSON, Nora MULLALY, Patrick COMPTON, Mary
BOWMAN, Calvin BOWMAN, Lola NEAL, Albert J. RAY, Clara
BOWMAN, George P. GELDERMANN, Maud NEITER, Alex WOUNSCH, Ellen
BOWMAN, Harvey N. STURR, Grace NEWELL, William SWAN, Mary L.
BOYD, Guy H. GROVER, Genevieve NICHOLS, Byron L.  FERGUSON, Laura B.
BRADLEY, William Henry KEITH, Sarah Caroline O’NEILL, Christopher Chad GONZALES, Eva Maria
BRAMHALL, William BULLOCK, Carrie O’NEILL, Patrick HUNTINGTON, Lorenco
BREEDLOVE, Waldo MUDGE, Della Beatrice OAKLEY, Regland T. POERSCH, Agnes K.
BROWN, Ralph J. GARTEN, Dorothy OLEVERI, Glin MASSA, Louisa
BRUNCE, Carl A. DeLONG, Frances ORD, E. O. C. THOMPSON, Mary Mercer
BRYAN, Charles C. GOTTESBUREN, Cora J. ORTEGA, Andrew ADAMS, Sarah
BUCHRER, Cyrus G. YOUNG, Mable OSGOOD, John H. STEVENS, Sallie E.
BURCHAM, John JORGENSEN, Edna PALACIO, Jose M. MARRON, Amelia
BURNS, Harry J. HUBOR, Carrie F. PARNELL, Carl A. BALSER, Sylvia
BURR, Edward CONNORS, Sarah Jane PARSONS, J.P BUSH,Ava R.
BUTLER, Charles E. BARBER, Flora F. PAYNE, Orville D. STENGER, Frankie C.
CAIN, Michael GILLOGLY, Margaret PEDLER, Samuel WHITE, Lucy
CAMERON, Leonard HERLINGER, Margaret PEPE, Gilbert MILLER, Bessie
CAMPBELL, Charles PERRY, Agnes M. PEPPER, Howard N. ANDERSON, Charlotte M.
CANAL, William RAMSEY, Laura PERKINS, Travis DAVIS, Lillian
CANNON, Glenn CLARK, P. Vick PETTENGER, Morris ANDROUS, Marguerite L.
CARTER, Thomas F. BRENNAN, Katherine PHELAN, Jeremiah B. GALLOGLY, Mary
CASTRO, John C. SALGADO, Angela PHELPS, Donal Allen THOMPSON, Isabel Vesta
CEZCH, George W. NIXON, Elizabeth PORTER, L. Willis SLATER, Josephine
CHEVERS, W. KIMBALL, Helena POTTER, S.L. BUSH, Mary E.
CHRISTIE, Martin C. HALL, Evelyn M. POVER, William HAMMER, Jennie R.
CHURCH, Albert F. HOUSE, Lenora PRIEST, Edward A. LOOMIS, Florence E.
COLDREN, Samuel T. STROEBEL, Gertrude J. RAYNER, Norman WASHBURN, Beatrice
COLE, Arthur G. KING, Carrie E. REED, E.F. CAMPBELL, Jessie
CONTRARAS, Frank J. AGUILAR, Pauline RICE, Samuel E. SINNOTT, Mary A.
COOK, William Leslie LEUTHARD, Patricia Joy RIDDLE, J.H. RAND, Rosetta D.
CORDES, Detrich REUTHER, Louese RILEY, Allan F. DONNELL, Beulah E.
CORNWALL, P.B. DAVIS, Sadie ROBERTS, James MONTES, Josepha
CORREA, Arturo VALDEMAR, Maria ROBERTSON, Elmo FOLLETTE, Mary
COSBY, Sidney SMALL, Myrtle ROBINSON, Elijah GARDNER, Ada
CRABTREE, E. Hodge NORTHRUP, Genevieve RODRIGUEZ, Jesus ALEMAN, Catalina
CRAMER, Chester LINGENFELTER, Eva ROSA, Manuel C. MACHADO, Angustias
CUMMINS, Richard KNEEDLES, Jessie M. ROSE, Louis NEWMAN, Mathilda
CUNNINGHAM, William TRUSTY, Mary ROSENBERGER, Charles E. ROSENFELDER, Estelle
CURRIER, Warren ABRAMS, Jessie Ladd ROWE, Charles S. BALL, Adele
DALEY, William WOODWARD, Mary E. RUBALDI, Joseph PETRONELLI, Annie
DE LA VEGA, Enrique BRINGAS, Enriquita RUCKER, Henry F. FORGEY, Cora A.
DERBY, George H. COONS, Mary A. RUSSELL, Walter S. HAINES, Emma Frances
DIHLKE, William H. MASON, Elizabeth RUTH, Bishop A. DUNCAN, Ruth I.
DIXON, Charles E.S. KITTO, Mabel O. RYERSON, George SERRANO, Guadeloupe
DOWELL, J. Frank ROBINSON, Dula SAMPSON JR., Harry C. BELL, Emily N.
DUNCAN, George Carl HENNING, Laura SAWILL, John BAKER, Temperance
DURAN, Marcelina CARTER, Shirley SCHNEIDER, Edward FISCHER, Louisa
EASTON, Wilber RICHARDS, Florence SCHREFFLER, Ervet CONNORS, Mary
EDSON, Felix A. HORTON, Mary Eve SCHROEDER, John DANNERI, Ella
EDWARDS, Coleman F. STREHLD, Christine L. SCHROER, Albert J. HEMBREE, Viola A.
ELLIS, M. C. KYNE, Kate B. SCHULTZ, Adolph HOFFMAN, Mary
ESTUDILLO, Don Salvador MORENO, Dona Piedad SCHYCUFFER, Joseph WARD, Martha
FINNEY, Luke GREENWOOD, Una M. SCOVILLE, Fred A. BALDWIN, Elizabeth M.
FITZGERALD, Daniel John BELL, Vevie Violet SEELY, Theodore GUERKER, Mabel
FLINT, Archibald A. CONTRERAS, Dolores E. SESNA, Amador T. CESEHA, Loreto
FLORES, Antonio ESPINOZA, Petra SEXTON, Joseph P. WILLIAMS, Elizabeth Beecher
FRENCH, William COGAN, Virginia Anne SHAULES, William A.  PATTEN, Cora B.
FUNTES, Rodrigo MONTEJANO, Amelia SHELDON, B.S. MAXFIELD, Mary F.
GARDNER, Robert SPENCER, Gladys SHIPMAN, Charles KINEL, Lola
GASSON, Charles  STRAUSS, Caroline SMITH, Chester B. BEUSCH, Lillian May
GEORGE, Phillip RINK, Anna SMITH, Fred G. SCHMID, Anna
GEPHART, William E. SELWYU, Lulu SMITH, Harold D. MANDALL, Maggie E.
GERMAN, Louis A. JACOBS, Edna SMITH, Harold Grove BULLARD, Isabel Jean 
GIBBS, Charles E. McKEON, Vernet SMITH, Harvey I. KEGESTER, Fannie E.
GILLESPIE, Evan L. HINMAN, Iva M. SMITH, J. Russell CLARK, Anna M.
GILSON, Sylvester BIRDSALL, Mary Jane SMITH, John Lee KERSCHNER, Dorothy M.
GOODALL, Joab JENKINS, Ruth F. SMITH, Raymond M. GUIN, Mae R.
GRAHLERT, Walter Hermann DRIVSTUEN, Olive Marlene SNOW, H.H. WILLIAMS, Mary S.
GRAUSAM, Charles I. WALSH, Helen SOENER, Reynold Joseph CHADIMA, Grace Josephine
GRAY, Andrew B. LEACOCK, Lina SOTO, Don Lorenzo MORENO, Maria Ignacio
GRAY, James W. CHILDS, Cora M. SOUTHWICK, Charles A. THOMAS, Annie A.
GRIMSTON, Charles L. COTTERAL, Pearl A. SPEER, John D. DREW, Gladys Eudora
GUIROZ, Milo CARRIERI, Amelia STANSBURY, Charles STEWART, Irma L.
HAGUE, J. Leslie GIBSON, Orpha STEWART, Hughie CUNNINGHAM, Effie
HALL, Julian D. MILLER, Mary F. STOKES, Edward R. ROBINSON, Katie E.
HALL, Wilbert LEIGH, Lizzie R. STOWELL, Bertram PERRY, Katherine
HAMMOND, W.F. LONG, Ada B. STRAUSS, Lewis GOLDMAN, Lena
HANSEN, Harry A. HEESON, Olive Mae SUCCETTI, Frank M. KREISS, Ethel M.
HARDAKER, Fred A. MILLER, Lottie D. SWAN, C.W. HARMON, Leonia
HARDING, Crawford YOUNG, Esther Elvera THOMAS, Robert FIEBER, Pearl
HARRIS, Joseph BELL, Dorothy THOREN, John J. JOHNSON, Matilda M.
HASKINS, William MEYER, Naomi TIRILL, Edd D. ESTUDILLO, Agnes
HATFIELD, Paul A. RULON, Edna P. TOLER, William P. PERALTA, Maria Antonia
HAY, Allan MORGAN, Doris Anne TOPEZ, Luis M. DIAS, Preta
HEALY, William J. BOOKER, Pearl TORJAS, Jesus ARBELLO, Rafacia
HENDERSON, Barney L. PEDDER, Mary O. TURNER, Percy STAIB, Nellie
HENRY, Stephen L. FOOTE, Maude E. Crowell TYNER, Alva B. THOMPSON, Myra
HEREDIA, Ramon RIOS, Ysabel VAIL, Robert G. SIEBERT, Ellen
HERMANNS, Philip Anthony SKIPPER, Eleanor Regene VALENZUELA, Juan MONRREAL, Ramona
HERNANDEZ, Pedro MARIN, Asencion VAN DERPOOL, Weston R. SPECK, Mary L.
HIGH, Iva D. DUTTON, Nellie E. VAN NORMAN, W. Vernon THIEME, Maud Theresa
HINES, Edward E. COOK, Eva May VAN NOSTRAN, Frank ROMERO, Anita
HINTON, John B. LYONS, Maria Dolores VANMETRE, Abraham J. MOONEY, Elizabeth
HOASTER, Frank GUZMAN, Mary VANONT, Henry A. GRAND, Mary S.
HOFFMAN, David B. WILDER, Dolores VERPLANCK, Jr., Philip DURBROW, Ophelia M.
HOLMES, William BROWN, Mary WACKERLY, John E. BURCH, Carrie G.
HOSKINS, Henry C. PONDER, Ollie V. WALKER, Ralph C. HOFFMAN, Frances Eva
HOUSTON, John RICHARDSON, Lizzie WARE, Chester RANDLE, Laura
HOXSIE, Ray B. HAMILTON, Elizabeth J. WARNER, Percy C. MOONEY, Margaret
HUBBARD, Louis C. MARSHALL, Florence H. WAYNE JR., B.F. WADSWORTH, Pearle M.
HUNTER, Herman J. HIBBS, Martha WEBBER, Harry F. McCONVILLE, Katherine G. 
HUPPERT, John DAVIS, Nellie WEBSTER, Wesley W. MINER, Mary A.
HURT, Charles Mitchel PARKER, May Etta WECKERLY, John E. BURCH, Carrie G.
INGALLS, Benjamin F. MAPS, Nellie E. WEEKS, Charles H. QUEEN, Florence A.
JONES, Benj. F. BLAIVIN, Theresa WELCH, Frank H. SHUCKLEY, Mary
JONES, George F. DILLON, Ida M. WENTZ, Richard SMITH, Loretta
JUSTICE, John B. HOLLOWAY, Ethel V. WEST, Clyde W. WILLIAMS, Beulah A. 
KATZ, Marcus JACOBS, Leah WESTCOTT, Edward GILMAN, Susie
KAYLOR, Scott F. WHITE, Elizabeth WHALEY, Thomas LANNING, Miss
KELLY, James WEHRMANN, Johanna WHEELER, Rollin CHEESEMAN, Mariette L.
KELLY, John Joseph SMYTH, Mary Ellen WHITE, Chester E. GLECKLER, Helen B.
KELLY, Matthew Edward CREE, Florence Leta WILDER, Sylvester ROBERTSON, Ida May
KENDALL, DeLaska RIESE, Annie WILDERMUTH, Herman PRISS, Magdalena Charlotte
KENDALL, Joseph M. EDMONDS, Cora E. WINN, Thomas McCONNELL, Lucile
KENNAN, Ray G. CONNORS, Grace S. WOODWARD, Fred W. EMERICK, Florence
KEYSER, Peter STROM, Dorothy WOODWARD, Wilfred E. EVANS, Adelaide
KINNEY, A.E. JUNKERMAN, M.L. WUST, Albert  RHEIGENS, Hulda
KIRKHUFF, Samuel  DEWART, Custoria YOUNG, George W. COCKRAN, Marie
KNOX, Jay F. McLEOD, Bessie
KNUTSON, Charles BULLARD, Cleo
KOCH, Fred F. CRAWFORD, Mary
LaFOLLETTE, William R. DeARMOND, Meda E 
LANDIS, M. ZEMAN, Agnes C.
LASEE, Harry J. SCHONEFELD, Mary C.
LAWSON, John WILLIAMS, Charlotte
LEIPNIK, Robert BURGH, Mary Nellie
LENSENRING, George QUITTOT, Marie E.
LEUTHARD, Gary David BARRY, Ellen Marie
LEUTHARD, Harold Eugene HILEMAN, Rena Louise
LEUTHARD, Jeffrey Allen HOOK, Monica Lee
LEUTHARD, Richard F. ROSENBERGER, Jeanne R.
LEUTHARD, Richard Lawrence WALLACE, Cynthia Lea
LEUTHARD, Williard John MOORE, Marjorie Pauline
LEWIS, Everett C. ROGERS, Nellie V. 
LOPEZ, Don Bonifacio MORILLO, Dona Francisco
LOPEZ, Don Feliciano RODRIQUEZ, Maria Jesus
LYON, James H. HILBERT, Edna M.