NFGenWeb Information Tidbits

Conception Bay North - Harbour Grace

Annual Examination of the Harbor Grace Grammar School, 1889

The Harbor Grace Standard and Conception Bay Advertiser, January 26, 1889
The examination of the Harbor Grace Grammar School took place on Wednesday last in the presence of the Directors and a number of friends. Of the branches taught (including Latin, French, Natural Philosophy, Practical Mathematics, General, British and Newfoundland History and Geography, Book-keeping, etc.), only a part could of course, owing to want of time, be made the subjects of examination, but enough, I think was heard to warrant the belief that the aim of the Institution is to give its pupils a good solid instruction in those studies calculated to be of use to them in after life, and at the same time fitted to develop their mental faculties. There was evidently no attempt at "cramming" and no encouragement to the parrot-like memorizing of the words of a text-book, which is often mistaken for the acquisition of knowledge. The proceedings terminated with some remarks by the Directors and the distribution of prizes.

Prize and Honor List, Harbor Grace Grammar School

LATIN 1st - James ASH, Nathaniel TAYLOR Herbert NOEL - equal

FRENCH 1st Class - James ASH, Nathaniel TAYLOR, William COATES, Herbert NOEL, William TAPP

FRENCH 2nd Class - George MARTIN, Lorenzo SHEPPARD, Norman MAKINSON

GENERAL PROFICIENCY

1st Class -Nathaniel TAYLOR, William COATES James ASH - equal, Malcolm COATES, Herbert NOEL, William TAPP, William ANDREWS

2nd Class - John FITZGERALD, Moses FOX, George MARTIN, Norman MAKINSON, William TETFORD (3 qrs)

3rd Class - James BROWN, Thomas CAIRNS, William HEATH, Harvey PARSONS and Albert HEATH - equal Frank McRAE (3 qrs)

4th Class - Josiah ANTHONY, Charles NICHOLAS, Walter PARSONS Hedley WARREN, Charles WARREN, William FROST

MENSURATION, TRIGONOMETRY, ARITHMETIC - James ASH, Herbert NOEL William TAPP - equal, Nathaniel TAYLOR, William COATES

ARITHMETIC

2nd Class -William TETFORD, Moses FOX, Norman MAKINSON, John FITZGERALD, Lorenzo SHEPPARD, Hans GRIMM Robert WARREN

3rd Class - James BROWN, William HEATH, Thomas CAIRNS

4th Class - William SPENCE, James HIPPISLEY, William BRADBURY, Josiah ANTHONY

ENGLISH COMPOSITION

1st Class - Malcolm COATES, James ASH, William COATES, Herbert NOEL, William ANDREWS, William TAPP

2nd Class- Norman MAKINSON, William TETFORD, Hans GRIMM, George MARTIN

PENMANSHIP

1st Class - William COATES, James ASH, Geo HEATH, Nathaniel TAYLOR, George STEVENSON

2nd Class - Moses FOX and John FITZGERALD - equal, Robert WARREN, William TETFORD, Norman MAKINSON

3rd Class - Robert SQUIRES, James BROWN, Albert HEATH, Dugald PARSONS, Thomas CAIRNS

4th Class - Charles WARREN, Walter PARSONS, William BRADBURY, William FROST, Hedley WARREN

REGULAR ATTENDANCE

James BROWN and John SPARKES - equal, Nathaniel TAYLOR, Thomas CAIRNE, Harvey PARSONS, George MARTIN

GOOD CONDUCT

William ANDREWS, William TETFORD, James BROWN, William HEATH, John TETFORD, Hedley WALSH, Walter PARSONS, Anderson SQUIRES, James HIPPISLEY, Albert HEATH, Robert WARREN, Harvey PARSONS.

1999 Sue O'Neill & NL GENWEB