Gunnison Co. Logo

GUNNISON COUNTY, COLORADO

WESTERN STATE COLLEGE - THE CURECANTI - 1929 YEARBOOK

Part 1 - Faculty, Graduate, Seniors and Juniors
Yearbook originally belonged to Edna Potter
Faculty and Administration

Aspinall

Dr. Richard

President of College

Borland

Lois Bertha

Faculty - English

Bruns

Cora

Faculty - Primary Education

Capron

Albert M

Faculty - Industrial Arts

Carpenter

Eva

Faculty - Commerce

Carter

John

In Memoriam Class of 1931

Collins

Margaret Frances

GCHS - Foreign Languages

Craig

Katherine L

State Supt of Public Instruction - Denver

Cullen

Mrs. Nellie

In Memoriam A.B. 1922

Damson

F. George

Faculty - Band and Orchestra

Damson

Kathryn Firebaugh

Faculty - Dramatics

Daugherty

Paul Reider

Faculty - Spanish

Dawson

Carolyn

Faculty - Physical Education

Degitz

Madeline

Critic 2nd Grade

Doig

Wilma

GCHS Training Facility -  Music

Eitelgeorge

Rev. Benjamin

Faculty - Bible

Evans

Maude

In Memoriam Class of 1930

Ferris

James S

Faculty - History and Govt

Finch

Marian E

Critic 5th Grade

Flick

Homer

GCHS Training Facility - Music

Geiser

Rev. Bernard

Faculty - Bible

Giblette

Catherine T.

Faculty - Education

Green

Dorothy

Critic 3rd Grade

Green

Lucy

Faculty - English

Hallock

Hazel

Editor

Hansen

A.O.

Faculty - Educational Research

Hardy

Kenneth

Manager

Harmer

Neil

GCHS Training Facility - Smith-Hughes Architecture

Hatch

H Thurston

GCHS Training Facility - History

Hedrick

E.M.

Board of Trustees - Wray, Abstractor

Helmecke

Carl Albert

Faculty - Modern Languages

Hurry

James A.

Faculty - Mathematics

Hurst

Dr. Clarence T

Faculty - Biology

Ingalls

Dr. Gertrude Van Arsdale

Faculty - English

Jackson

C.M.

Board of Trustees - Greeley, banker

Johnson

Clara G

Critic 4th Grade

Jorgensen

Alberta Rogers

Faculty - Voice

Kansgen

Ada C

GCHS Training Facility - Mathematics

Keating

Jerome

Faculty - Commerce

Kepner

Dr. H.V.

Board of Trustees - Denver, Principal West Denver High School

Kepner

H.V.

President - Board of Trustees

Kerr

Rev. A.R.

Faculty - Bible

Leavenworth

P.E.

Faculty - Economics and Accounting

Lehrritter

Mrs. J.A.

Matron, Colorado Hall

MacQuat

Frances M.

Faculty - English

Manuel

William A

Faculty - Chemistry

Monell

T.W.

Board of Trustees - Montrose, Exec Committee - Montrose, field man for Holly Sugar Company

Nelson

Anna D

Training School Faculty - Critic 1st Grade

Ogle

Grace

Training School Faculty - 8th Grade

Peck

J.F.

Supervisor Grounds and Buildings

Phillips

Katheryne L

Training School Faculty - Principal and Critic 6th Grade

Porter

Ralph

Treasurer and Purchasing Agent

Quinby

Grace E

Critic 7th Grade

Redding

Edwyl M.

Faculty - Piano and Pipe Organ

Reed

H.B.

Faculty - Education

Rex

C.P.

Board of Trustees - Alamosa, Exec. Committee, Dentist

Rogers

Virgil M

GCHS Training Facility - Principal

Ruland

Grant

Faculty - Education

Russell

Dr. E.M.

Board of Trustees - Gunnison, Gunnison physician

Russell

E.M.

V President - Board of Trustees, Exec Committee - Gunnison

Shobe

Patsy

Faculty - Household Arts

Sigfrid

Alpha

Faculty - Violin

Spicer

Miss Lucy E.

College Administration

Steckelberg

Anna

Faculty - Household Arts

Strobridge

Glenn

GCHS Training Facility - Athletics

Tallman

Dr. R.W.

College Administration

Walker

C Ralph

Faculty - Biology

Walker

Kate R

Principal Middle School

Wightman

E Russell

Faculty - Physics

Graduate Students

Berg

George

Graduate Student, Gunnison

Harmer

Neil

Graduate Student, Fort Collins

Jenkinson

Irene

Graduate Student, Aspen

Perriman

Ruben T.

Graduate Student, Whitewater KS

Ratekin

William

Graduate Student, Cedaredge

Seniors

Black

Alvin

Biology, from Cotopaxi

Brand

Walter

Chemistry, from Gunnison

Bull

Ruth

Primary Education, from Cedaredge

Cooper

Gladys

Primary Education, from Olathe

Crawford

Ronald

Physical Education, from Paonia

Critchlow

Charlene

Art, from Crawford

DeBauge

Guy

English, from Emporia KS, not pictured

Degitz

Dorothy

English, from Canon City

Delo

Ruth

Primary Education, from Gunnison

DeVivier

Florence

English, from Canon City

Ewart

Anna

English, from Lake City

Flor

Evelyn

Music, from Ouray

Head

Louise

Commerce, from Paonia

Johnston

Elizabeth

English, from Montrose

Lake

Mary

Music, from Gunnison

McFadden

Doris

Primary Ed, from Austin

McNew

Marguerite

Commerce, from Meeker

Miller

Ida

Art, from Salida

Montgomery

Helen

English, from Pueblo

Paynter

Clerofa

Music, from Gunnison

Pingatore

Bennie

Music, from Pueblo

Platt

Adah

Mathematics, from Grand Junction

Smith

Vera

Art, from Palisade, not pictured

Southwell

Lillian

Music, from Grand Junction

Stevens

Mildred

Household Arts, from Olathe

Stommel

Herman

Chemistry, from Grand Junction

Sunderlin

Caroline

History and Foreign Language, from Gunnison

Turner

Dorothy

English, from Oakland CA, not pictured

Walker

Madge

Household Arts, from Fruita

Weichhand

Norman

Commerce, from Penrose

Whalley

Edward

Chemistry, from Grand Junction, not pictured

Whitmer

Alma

Primary Education, from Calhan

Wick

Helen

Household Arts, from Cedaredge

Wolfe

Ruth

Art, from Gunnison

Juniors

Andres

Roy

History, from Gunnison

Benson

Fred

Mathematics, Lake City

Bishop

Beryl

Mathematics, Cissna Park IL

Blaine

Howard

Commerce, Delta

Bongirno

James

Foreign Language & History, Pueblo

Bourg

Louise

Foreign Language, Fruita

Campbell

Lois

Music, Gunnison

Cherrington

Mary

English, Pueblo, not pictured

Clayton

Archie

Biology, Cedaredge

Creighton

Forest

Primary Education, Manitou

Croley

Frances

Primary Education, Grand Junction

Douthitt

Callie

Household Arts, Delta

Ecklund

Josephine

English, Olathe

Evans

Maude

Music, Grand Junction, not pictured

Farrel

Kathryn

English, Pueblo, not pictured

Flick

Homer

Music, Parlin

Fouse

Paul

Music, Gunnison, not pictured

Geiser

Elizabeth

Primary Education, Gunnison

Graham

Ellis

Pre-Law, Canon City

Harris

Mrs. J.H.

Foreign Language, Gunnison, not pictured

Jacobs

Alice

Household Arts, Gunnison

Kelley

Estella

English, Gunnison

Knowles

John

Music, Gunnison, not pictured

Knowles

Kathryn

Household Arts, Gunnison

Knowles

Louise

Biology, Gunnison

Krebs

Gladys

Music, Montrose, not pictured

Lake

Rial

Music, Gunnison

Magnuson

Ida

Primary Education, Canon City

Marsh

Donald

History, Delta, not pictured

Martinez

Frank

Biology, Alamosa

McKenzie

Vaughn

Science, Seibert, not pictured

Mergelman

Irvin

Mathematics, Gunnison

Montgomery

R.G.

History, Montrose, not pictured

Newby

Marvin

Music, Mount Harris, not pictured

Patton

James

Commerce, Gunnison, not pictured

Perko

Nick

History, Crested Butte

Rathbun

Harold

English, Gunnison, not pictured

Rickert

Lewis

Foreign Language, Cincinnatti OH, not pictured

Roberts

Erma

English, Iola

Shelledy

Edith

Mathematics, Austin

Shepherd

Korine

History, Paonia

Sims

Lyda

English, Canon City, not pictured

Smith

Annie

Mathematics, Steamboat Springs

Souther

Alice

Primary Education, Cedar

Spangler

Elva

Mathematics, Palisade

Steffan

Herman

Foreign Language, Cedaredge

Sternes

Gilbert

English & Mathematics, Gunnison

Stewart

Mildred

Physical Education, Gunnison, not pictured

Strong

Derrell

English, Leadville, not pictured

Tinsley

Harry

Chemistry-Physics, Austin

Trine

Shirley

History, Gunnison, not pictured

Webb

C.H.

Commerce, Dolores

Weston

Howard

Commerce, Gunnison, not pictured

Williams

Margaret

Physical Education, Grand Junction

Williams

Mildred Lee

History, Montrose

Yates

Willard

Art, Fort Collins

Return to Home Page

Should you have problems, please email the
Gunnison County Coordinator
email me