Historical Listing
City and Town Officials
Sheridan, Colorado

A research project of the Sheridan Historical Society.
August 28, 2001

The following list of officials was extracted by Roger B. Rowland, from the City Council and Board of Trustee minutes from April, 1957 through the current time. Minutes were damaged or destroyed during the 1965 Platte River flood. Mud appears on the minutes and minute books from 1963 and before. Minutes from March, 1957 and before were destroyed and not available for the project. Ordinance binders also held original copies of ordinances dating back to 1924. Additional information on Mayors and City Clerks appears at the end of this list. That information gives approximate dates of service and was obtained from the ordinance books. The minutes were bound in notebooks with some of the earlier minutes bound in post binders.

This report includes several pages of listed officials, notes, and anecdotes. All officials from the current time back to April, 1957 are included. The Historical Society believes that additional source material from outside the City will yield additional names. Particularly helpful may be the publications of ordinances in local newspapers. But that is a project for another time.


Mayor
James Egan
Dale Patton
Roger B. Rowland
Ann Herring
Wilfred D. Corbin
Theodore "Ted" Armstrong
Jane Rosenbach
Wilfred D. Corbin
Francis J. Desmond
LaVerne M. Holland
Carroll C. Elkins
Nov. 97 - Oct. 01
Jan. 90 - Oct. 97
Aug. 83 - Dec. 89
Sep. 82 - Aug. 83
Jan. 74 - Sep. 82
Oct. 70 - Dec. 73
Jan. 68 - Oct. 70
Jan. 66 - Dec. 67
Jan. 64 - Dec. 65
Jan. 60 - Dec. 63
Apr. 56 - Dec. 59

City Clerk
Danette Trujillo
Patricia Ann Mack
Delores "Dee" Heath
Elizabeth Quinn
Donna Larsen
Bonita Lee Hutcheson
Edward F. Vandermee
Melvin D. Stillwell
Gary Warner
Ross R. Lakin
Nov. 14, 2000 - Oct. 01
Nov. 97 - Sep. 12, 2000
Jan. 84 - Oct. 97
Jan. 83 - Dec. 83
Oct. 82 - Dec. 82
Jan. 68 - Oct. 82
Aug. 16, 1966 - Dec.67
Apr. 66 - July 31, 1966
May 19, 1964 - Mar. 66
1952 - April 7, 1964

Treasurer
LaVaughn Gillespie
Charles West
William C. Carter
Annette Dudley
Donna Larsen
Betty Lou Stallsworth
Charles West
Rose Weeks
Rose M. Baley
Marvin L. Witt
Kennard Ezell
Herbert A. Williams
Wilfred D. Corbin
Ross R. Lakin (1)
Jan. 83 - Oct. 01
Sep. 82 - Dec. 82
Jan. 82 - Sep. 82
Jan. 78 - Dec. 81
Sep. 72 - Dec. 77
Jan. 72 - Jul. 72
Jan. 70 - Dec. 71
Jan. 68 - Dec. 69
Aug. 15, 1967 - Dec. 67
July 5, 1966 - Jun. 67
Jan. 66 - May 66
Jan. 64 - Dec. 65
Jan. 60 - Dec. 63
1952 - Dec. 59

 

(1) Position held concurrently with city clerk.

An ordinance was adopted in 1952 that provided for the appointment of the Town Clerk and Treasurer. The positions were changed back to elected positions in late 1959 when the status of the town changed to a city.


City Council - Ward One

Elmer Waldow
Clifford Mueller
Stephen Cochran
John Anderson Sr.
Carroll Crookham
William C. Carter
Lee E. Modrell
Russell Lee Palmer
D. Dale Sides
Ross R. Lakin
Russell Lee Palmer
Eugene Gillespie
Merle Webster
Nov. 93 - Oct. 01
Jan. 86 - Oct. 93
Aug. 83 - Dec. 85
Sep. 82 - Jul 83
Jan. 82 - Sept. 82
Jan. 73 - Dec. 81
Jan. 72 - Nov. 72
Apr. 71 - Dec. 71
Jan. 70 - Apr. 71
Jan. 68 - Dec. 69
Jan. 64 - Dec. 67
Jun. 61 - Dec. 63
Jan. 60 - Apr. 61
Don Smith
Charles Adlon
Theresa Vallejos
Tena Bocciarelli
Douglas P. Stanfield
Richard V. Codner
William C. Bomgardner
Samuel F. Baylie
Alfred L. Reents
Robert Mahoney
Lowell Banes
.
.
Jan. 92 - Oct. 03
Jan. 84 - Dec. 91
Sep. 82 - Dec. 83
Nov. 78 - Sep. 82
Jan. 76 - Oct. 78
Jan. 74 - Dec. 75
Jan. 70 - Dec. 73
Jan. 66 - Dec. 69
Jan. 62 - Dec. 65
Jun. 61 - Dec.61
Jan. 60 - May 61
.
.

City Council - Ward Two

Aileen Marple
Robert Garcia
Harry W. Halfacre
Harold M. Patterson
John Vaglienti
Charles Norris
Donald Truesdale
John E. Rowland
Gail B. Shepard
.
.
.
.
.
Mar. 82 - Oct. 03
Dec. 78 - Jan. 82
Jan. 73 - Nov. 78
Jan. 70 - Dec. 72
Jan. 68 - Dec. 69
May 65 - Dec. 67
Jan. 64 - May 65
Jan. 62 - Dec. 63
Jan.60 - Dec. 61
.
.
.
.
.
Charles West
Charles Herman
Michael Czarnek
Wayne Otto Peck
Joe I. Sanchez
Harold M. Patterson
Charles West
Donald Holman
Ann Herring
Cecil B. Roberts
June Lindstrom
Wilfred D. Corbin
James Christian
Bennet Harris
Nov 97 - Oct. 01
Apr. 88 - Oct. 97
Jan. 86 - Apr. 88
Jan. 82 - Dec. 85
Jan. 78 - Dec. 81
Jan. 74 - Dec. 77
Jan. 72 - Dec. 73
Jan. 70 - Dec. 71
Sep. 68 - Dec. 69
Jan. 68 - Aug. 68
Jan. 66 - Dec. 67
Jan. 64 - Dec. 65
Jan. 62 - Dec. 63
Jan. 60 - Dec. 61


City Council - Ward Three

Carol Jonkoniec
Vern Pishna
Nancy Jenkins
Dale Patton
Richard V. Codner
Ron Salee
Caroll Royer
William E. Hicks
Thomas J. Fitzgerald
Glenn D. Fulton
Wilfred D. Corbin
Jose M. Tafoya
Robert Shanks
William Roberson
Louis Rivera  
Nov. 97 - Oct. 01
Nov. 93 - Oct. 97
Jan. 90 - Oct. 93
Dec. 84 - Dec. 89
Jan. 84 - Sep. 84
Mar. 82 - Dec. 83
Nov. 79 - Mar. 82
Jan. 79 - Oct. 79
Jun. 76 - Dec. 78
Jan. 74 - Jun. 76
Nov. 69 - Dec. 73
Sep. 67 - Sep 69
Jan. 66 - Aug. 67
Jan. 64 - Dec. 65
Jan. 60 - Dec. 63  
Dallas Hall
Dan Wollenweber 
James Egan
Carol Jonkoniec
Roy Dakin
C. Richard Lynch
Jerrold W. Todd
Joe Green
Raymond L. Stallsworth
William Kaberline
Samuel Lauck
.
.
.
.
Nov. 99 - Oct. 03
Nov. 95 - Oct. 99
Jan. 92 - Oct. 95
Mar. 82 - Dec. 92
Dec. 80 - Mar. 82
Jan. 78 - Oct. 80
Jan. 72 - Dec. 77
Jan. 70 - Dec. 71
Jan. 68 - Dec. 69
Oct. 62 - Dec. 67
Jan. 60 - Sep. 62
.
.
.
.



Late in 1959 the status of Sheridan was changed from a town to a statutory city. Prior to becoming a city, the town was governed by a Board of Trustees. Members of the board were sometimes called Aldermen. They were elected at large.

Board of Trustees
Eugene Gillespie
Sep. 58-Dec. 59
Alfred Reents
Apr. 57-Dec. 59 
James Halley
Apr. 58-Dec. 59 
George A. Tullar
Apr. 57-Dec. 59 
Robert P. Weiss
Apr. 57-Dec. 59  
Samuel Lauck (1)
Nov. 59-Dec. 59  
Floyd B. Ratliff
Apr. 58-Aug. 58
  Marie K. Modrell
Apr. 57-Mar. 58 
    Homer E. Anderson
Nov. 57-Oct. 59 
Maurice E. Nesbitt
Apr. 57-Mar. 58 
        Clark D. Burdick
Apr. 57-Nov. 57

(1) Samuel Lauck was the only Trustee to carry over into the new City Council.


City Administrator

Randy Young
Michael Maudlin (1)
Mark Wallace (2)
Tom Palmer
Jack VanArsdol (1)
Jimmy Curnes (3)
Roger Patterson (4)
Chuck Coward (5)
April 24, 1996 - Current
December 1, 1995 - March 22, 1996
January 1, 1994 - November 30, 1995
Dec. 11, 1989 - December 31, 1993
April 25, 1989 - December 10, 1989
October 26, 1982 - April 25, 1989
November 1, 1980 - January 12, 1982
December 1976 - December 12, 1977

(1) Acting City Administrator
(2) Director of Public Safety position filled in place of City Administrator
(3) City Administrator position was created by ordinance: June 24, 1986
(4) Concurrently served as Police Chief
(5) DRCOG circuit rider serving Sheridan and two other cities


Police Chief
Ray Sample
Lynn Spears, ACSO (1)
Michael Maudlin
Mark Wallace (2)
Jack VanArsdol
Michael Chick (3)
Joseph Stephenson
Lynn Spears, ACSO (1)
Dave Carson (3)
Roger Patterson
Carl V. Hall
David Teisch
Leslie Keith Benson
Bobbie D. Lord
Robert L. Wells
Ben Roach Jr.
Ray D. Alexander (3)
Weldon Dunn
Bernard Wiecker (3)
V. Ray Milam
May 15, 1996 - Current
March 26, 1996 - May 14, 1996
August 14, 1995 - March 22, 1996
January 1, 1994 - August 13, 1995
July 1, 1986 - December 31, 1993
March 26, 1986 - June 30, 1986
May 3, 1983 - March 25, 1986
March 1, 1982 - May 2, 1982
January 13, 1982 - February 28, 1982
November 7, 1974 - January 12, 1982
October, 1974 - November 6, 1974
December 24, 1970 - September, 1974
September 16, 1969 - December 23, 1970
January 5, 1968 - September 15, 1969
January 3, 1967 - January 5, 1968
July 23, 1963 - January 2, 1967
May 29, 1963 - June, 15, 1963 (4)
June 4, 1959 - May 28, 1963
March 25, 1961 - April 15, 1961
February 2, 1959 - June 1, 1959

(1) Acting Chief on loan from the Arapahoe County Sheriffs Office
(2) Director of Public Safety position filled in place Police and Fire Chiefs
(3) Acting Chief
(4) There was no chief from June 15, 1963 through July 22, 1963.

Ordinance #5, passed on second reading on February 2, 1959 created the police department.


Town Marshall

V. Ray Milam
Raymond Eugene "Gene" Schultz
Robert W. Taggart
Thomas Clark
Charlie Huffman (1)
November 3, 1958 - February 1, 1959
September 24, 1957 - October 20, 1958
About April, 1957 - August 26, 1957
About 1956 -1957
About 1954 -1955

(1) Used the first patrol automobile provided by the town.


City Attorney
John Hayes & Lee Phillips (1)
William Myrick
Gary Hemminger
Peter Ney (2)
Gary Hemminger
Don B. Smith (3)
Dwight A. Hamilton
August, 23 1983 - Current
September 21, 1982 - August 19, 1983
January 7, 1969 - September 7, 1982
January 8, 1968 - January 7, 1969
January 5, 1965 - January 8, 1968
March 7, 1960 - January 5, 1965
About April, 1957 - March 4, 1960

(1) Originally with the firm of McMartin, Burke et al, formed their own firm in October, 1985.
(2) Currently serving on the Colorado State Court of Appeals
(3) With the firm of Myrick, Smith, Criswell & Branney at the time


Municipal Judge
James S. Kimmel
Richard B. Cassaboom
October 15, 1975 - Current
February 3, 1970 - October 15, 1975 (1)

(1) Resigned due to appointment to Arapahoe County bench.

The Municipal Court was created by ordinance on February 3, 1970. Police Magistrates existed prior to that time.

Police Magistrate
Richard B. Cassaboom
Richard Bauer
Eva R. Ennis
John W. McKendree
Eva R. Ennis
Herb Speachley
Mrs. Lakin (1)
Norville V. Sample
Robert W. Webber
Robert Sitler
Edward N. Bean (2)
January 8, 1968 - February 2, 1970
July 1, 1966 - January 8, 1968
May 3, 1966 - June 30, 1966
March 1, 1966 - May 3, 1966
January 1, 1963 - February 28, 1966
November 3, 1958 - January 7, 1963
October 20, 1958 - November 2, 1958
July 1, 1957 - October 20, 1958
Unknown - June 24, 1957
Unknown Dates
1890 - 1928


(1) Acting Magistrate
(2) "The History of Sheridan" by Kenneth Goff, 1957.


Fire Chief

 From:  To:
Ronald L. Carter
Mark S. Wallace
Ronald L. Carter (1)
Roger K. Steinberg
Cary Weaver
Pete Cachet (2)
William Carter
Arthur Covey
Theodore "Ted" Armstrong
Arthur Covey
John Stanfield
Lowell Banes
Alvar Signell
H. G. Eggleston
Carroll Owen
Lowell Banes
Williiam Jennings
Zeno Morgan
12/95
12/87
07/87
01/84
01/81
06/79
06/78
06/77
06/76
06/71
06/49
11/47
06/46
06/45
06/44
06/43
06/42
06/41
Current
11/95
12/87
12/87
12/83
12/80
06/79
06/78
06/77
06/76
06/71
06/49
10/47
06/46
06/45
06/44
06/43
06/42

(1) Acting Fire Chief while Roger Steinberg was suspended
(2) First paid Fire Chief

The listing of Fire Chiefs was previously extracted by Ronald L. Carter from Fire Department records dating back to 1941.


The following information was obtained from the ordinance books.

Dates (Approximate)

Mayor

City Clerk

1954 - 1956
1953
1952
1950 - 1951
1949
1947 - 1948
1945
1940 - 1941
1936 - 1937
1932
1931
1927
1925
1924
1904
1899
1896 - 1898
1895
1892 - 1895
1891 - 1892
1890
Gail B. Shepard
Harold G. Gomer
Harold G. Gomer
Charles E. Thornton
Charles E. Thornton
Charles E. Thornton
C. E. Holder
R. W. Oppenlander
C. E. Holder
J. C. Christiansen
A. E. Keithley
J. C. Christiansen
Sam Erickson
F. J. Curkeett
Michael H. Hoolahan
Charles Lawton
Charles Lawton
Rudolph Borcherdt
J. F. Wade
C. S. Harriman
Jacob Puff
Ross R. Lakin
Ross R. Lakin
Robert Sitler (City Clerk Pro Tempore)
Virginia Gentry
Eleanor M. Engle
Maurice E. Nesbitt
Maurice E. Nesbitt
Leslie C. Ditsch
W. E. Henton
Robert Nisniewski
Leslie C. Ditsch
Leslie C. Ditsch
Earl Lindess
C. R. Ditsch
Cora Harrington
G. W. Harrison
James Spain
James Spain
James Spain
Lewis J. Rote
Charles N. Hanford

The following full list of officials was available from early codification printings.

1893 - 1894 

1895 - 1896

Mayor
Trustee
Trustee
Trustee
Trustee
Trustee
Trustee
Clerk
Treasurer
Attorney
Marshall
Police Magistrate
Health Officer
Street Commissioner
J. F. Wade
J. E. McHale
R. Borcherdt
J. H. Montgomery
J. A. Skerritt
C. N. Hanford
Jacob Puff
James Spain
C. N. Hanford
S. S. Abbott
Thomas Daly
Ed. N. Bean
.
.
R. Borcherdt
L.Gensler
Ed Rosenbusch
Charles Burkling
W. E. Cotter
James Cornell
George Leher
James Spain
T. E. McClelland
.
John Fitzgeral
Ed. N. Bean
C. A. Hamion
John Murphy


The original Board of Trustees from 1890 were listed in the booklet "The History of Sheridan" by Kenneth Goff. They were: Jacob Puff, C. E. Wyman, Adolph Chandler, Peter Olson, and C. E. Curran.


Research Notes

Minutes were not found for January 1990 - December 1991 and January 1994 - December 1994. An alternate source of minutes was found and used.
At one time there was a police radio installed in the city attorney's automobile.
Although the status of Sheridan changed from a town to a city in late 1959, the term "Alderman" was used until June, 1961.

Relatively Speaking:

William C. Carter (Fire Chief, Treasurer, City Council) is the father of Ronald L. Carter (Fire Chief) and the father-inlaw of Don Smith (City Council).
Norville V. Sample (Police Magistrate) is the grandfather of Ray Sample (Police Chief).
John E. Rowland (City Council) is the father of Roger B. Rowland (Mayor).
Eugene Gillespie (Board of Trustees, City Council) was the husband of LaVaughn Gillespie (Treasurer).
John Stanfield (Fire Chief) was the father of Douglas Stanfield (City Council).
Theodore "Ted" Armstrong (Fire Chief, Mayor) is the uncle of Mark Wallace (Fire Chief, Director of Public Safety).
Raymond Stallsworth (City Council) was the husband of Betty Lou Stallsworth (City Treasurer).

What happened to the Mayor?

During the last six months of 1965, the meetings were conducted by Mayor Pro Tem, Wilfred D. Corbin. That brought up the question what happened to the Mayor, Francis J. Desmond. Research reveals that Mr. Desmond was employed by Martin Marietta and was transferred to Florida. The position was never declared vacant, although Mr. Desmond was not paid during this time.

How long has the Mayor, City Clerk, Treasurer and City Council been paid?

Answer, since day one. The original founding town fathers provided for modest pay for elected officials beginning in 1890.

Who Were the Black Sheep?

This depends on the eyes of the beholder. The most significant were Roger Patterson and Roger Steinberg.

Roger Patterson was the City Administrator/Police Chief when the quarter million dollar embezzlement was perpetrated by Kathy Inglis. He was subsequently fired.

Roger Steinberg set fire to the Hamilton fire station in July, 1987. He was later convicted of arson. He was sentenced to probation, ordered to pay restitution, and was fired.

How many recalls have there been?

At least four.

Mayor Jane Rosenbach was recalled in October, 1970.

A recall petition was circulated against Council member Robert Garcia in January 1982. He chose to resign. Caroll Royer was recalled in March, 1982. Council member Roy Dakin quit in protest of the recall.

Mayor Wilfred D. Corbin and Council members Carroll Crookham, Tena Bocciarelli were recalled in September, 1982.

Mayor Ann Herring was recalled in August, 1983.

Has an elected official survived a recall?

Yes. Wayne Otto Peck and Aileen Marple were retained in office in a recall attempt in August, 1983.

Has an elected official died while in office?

At least two have died in office. John Anderson Sr. died in July, 1983 and was a member of City Council. City Clerk Patricia Ann Mack died in September, 2000.

Has any elected official held more than one position?

Several people have held multiple positions at different times.

Several people were members of City Council prior to becoming Mayor.

Theodore "Ted" Armstrong was a volunteer Fire Chief and Mayor.
William C. Carter was a volunteer Fire Chief, City Council member, and Treasurer.
Wilfred D. Corbin was a Treasurer, City Council member, and Mayor.
Donna Larsen was a Treasurer and City Clerk.
Charles West was a Treasurer and City Council member.
Lowell Banes was a volunteer Fire Chief and City Council member.
Ross Lakin was a City Clerk/Treasurer and City Council member.
Maurice E. Nesbitt was a Town Clerk and a member of the Board of Trustees.

Wilfred D. Corbin and Richard V. Codner served on City Council from two different wards.

Who has the most longevity?

Edward N. Bean - Police Magistrate 38 years.(1)

James S. Kimmel - Municipal Judge 25 years.

John C. Stanfield - Volunteer Fire Chief 22 years.
Wilfred D. Corbin - Treasurer (4 yrs), City Council (6 yrs), Mayor (11 yrs) - total 21 years.
Aileen Marple - City Council 19 years.
LaVaughn Gillespie - Treasurer 18 years.
John Hayes & Lee Phillips - City Attorneys 18 years
Bonita Hutcheson - City Clerk 15 years.
Gary Hemminger - City Attorney 15 years.
Delores "Dee" Heath - City Clerk 14 years.
Carol Jonkoniec - City Council 14 years.
Ross Lakin - City Clerk (12 years), City Council (2 yrs) - total 14 years.
Dale Patton - City Council (5 yrs), Mayor (8 yrs) - total 13 years.
William C. Carter - volunteer Fire Chief (1 year), City Council (9 years), Treasurer (1 year) - total 11 years.

(1) "The History of Sheridan" by Kenneth Goff, 1957.


About the Society / Board of Trustees / Historical Articles / Home Page
Meetings / Membership / "Sheridan Celebrates" / Other Links

Copyright © 2001 by the Sheridan Historical Society
All rights reserved