Search billions of records on Ancestry.com

FLAfrican-American Roots Project



Florida Agricultural and Mechanical College

CANDIDATES FOR DEGREES 1939

DIVISION OF AGRICULTURE

BACHELOR OF SCIENCE

Richard Leonard Bradley:   Raymond John Holt;   Eugene Turner Lewis

William Fredrick Clark;  Anthony Casear Hooks;  William Akintunde Martin

Learla Vergil Davis;   Alphonso Dipeoula Killens;  Nathaniel Ricardo Muse;

Edward Madison Gardner;  Noble Spencer Killens;  James Howard Sharpe

DIVISON OF EDUCATION

BACHELOR OF SCIENCE, WITH DISTINCTION

Daisy Elnora Brookins

BACHELOR OF SCIENCE

 Olive Elizabeth McNair;    Cleomie Helen Ward
 Hazel Dolores Smith;    Amy Mae West
    Elese Joyce Young

DIVISION OF HOME ECONOMICS

BACHELOR OF SCIENCE, WITH DISTINCTION

Mary Lucille Jackson;    Sarah LeFrances Wilson

BACHELOR OF SCIENCE

Lula Maye Baldwin;  Aneatha Marie Dames;  Ethel Neomie Deanne Mills
Inez Tureather Brown;  Helen Beatrice Effie Martin;  Ida Maye Robinson
     Evelyn Louise Young


DIVISION OF LIBERAL ARTS SCIENCES

BACHELOR OF ARTS, WITH GREATER DISTINCTION

Winifred Sands

BACHELOR OF ARTS, WITH DISTINCTION

Benjamin Franklin Canty; Alice Almaria Hewitt;  Tolbert Alston Jackson
Alvin Joseph Downing;  Ella Lorene Jone;s  Esther Evelyn Reed
 Henry Bufus Smith;   Lillia Vaught Thompson

BACHELOR OF ARTS

William Henry Adams*;  Marcellus Alvarez Goodwin Josephine Louise Oates
Castella Moten Bagley;  William Edward Henderson; Clyde Algernon O’Neal
Alvin Antonio Benton;  Bernice Evelyn Johnson;  Annie Mae Robinson
Marian Vivian Blow;    Henderson*;   Francisco Aristides Rodriguez
Catherine Estelle Brewer;  George Henry Hill;   Sharlotte Louise Session
Katie Evelyn Davis;   Allen Quinn Jones;   Robert Gregory Simmons*
Leonard David Davis;  Ralph Reginald Jones;  Rutherford Birchard Slaughter
George Ezekiel Wadsworth;  Carolyn Jenkins Miller;  Silas Hercules Waldon
   Dennis* John Henry Morris;   Elizabeth Anne Wesley
Raymond Ista Fields;  Marcia Marian McFarlin;  John Andrew Wright*
     Ruby Aletha McKeever

BACHELOR OF SCIENCE, WITH GREATER DISTINCTION

Margarette Brodie

BACHELOR OF SCIENCE, WITH DISTINCTION

Ford Tucker Johnson;     Edward Augustus Travis

BACHELOR OF SCIENCE

Eugene McKinley Brown;  Ruth Rosella DeWitt;  Marie Baker McCleary*
Ruth Beatrice Bush;   Edna Bernice Gause;  Arnold Wesley Presha
Louis Willard Carter*;  Hercules Lionel Joyner;  Willie James Reid
Erle Edith Cook;   Lester Abbott Kemp;   Noel Milton Smith
George Thomas Davis;  James Goodwyn Manson;  John Wesley Thompson
Blanche Jacqueline Dennis;  Jesse James Mayes;  Allen Tanner Tyson

DIVISON OF MECHANICAL ARTS

BACHELOR OF SCIENCE, WITH DISTINCTION

Thomas Clinton Ferrell

BACHELOR OF SCIENCE

  Fred Douglas Blackshear;   Ernest Howard Cohen*
  Cecil Waddell Boston;   Harnold Spartan Jenkins
      James Marcus Kidd

CANDIDATES FOR DIPLOMAS

DIVISION OF EDUCATION

Teacher Training

Ollieveta Beatrice Anderson;  Doris Dorretha Glover;  Grace Marie Livington
Beatrice Juanita Armwood;  Thomasene Alieze Jackson;  Florence Thomas Royster
Virginia Bridges Carter;  Alice Mae James;   Agnes Marriah Smith
Elvea May Curtis Daniels;  Juanita Marie Johnson;  Dorothy Ruth Williams*
Carie Arriedena Foster;  Carrie Bell Lee;   Flossie Mae Willis

*As of January 28, 1939

 

Copyright © 2010, Laverne Tornow. All rights reserved

FLGenWeb Project | USGenWeb Project | CONTACT