Evergreen Cemetery
Page 10
Presented Courtesy of The Gainesville Chapter of The
DAUGHTERS Of The AMERICAN REVOLUTION
Email Gainesville Chapter of the DAR
This Information may NOT be reproduced in any format for profit or presentation by any other organization or persons, without consent from the Gainesville Chapter of the DAR
Data entered for Alachua County FLGenWeb by Mary A. Johnson
Surname  Given Name  Birth Date  Death Date  Comments 
Gray  Charles Rush  05 Dec 1890  01 Feb 1938   
Gray  Henry Latham  15 Sep 1858  29 Sep 1922   
Gray  Mollie Rush  27 May 1865  05 Apr 1933   
Gray  Clarence Edwain  10 Apr 1896  11 Nov 1901   
Gray  Herbert William  04 Jul 1893  20 Jul 1934   
Gray  Robert Frederick  03 Sep 1894  11 Sep 1937   
Bauknight  Charles B.  1844  1923   
Bauknight  Susan A.  1858  1947   
Winter  Eva A.  1878  1959   
Weir  Mary Lee Fowler  26 Oct 1904  08 Sep 1932   
Fowler  Giles Pickett  18 Oct 1882  07 Jun 1906   
Fowler  James R.  1871  1943   
Fowler  Mary A.  25 Sep 1879  24 Feb 1939   
Fowler  William Emory  23 Jul 1908  02 Apr 1932   
Armistead  James Austin  1875  1960   
Armistead  Marietta F.  1875  1956   
Fowler  William J.  1869  1923   
Fowler  Grace S.  1878  1961   
Fowler  Ruth B.  1898  1959   
Fowler  Jesse C.  1902  1959   
Turbeville  James Edward Jr.  1905  1936   
Turbeville  James Edward  1870  1924   
Turbeville  Laura Blanche  1877  1947   
Bettelinni  Cora W.    1929   
Windham  Annie Dell  26 Sep 1890  10 Jul 1949   
Stanton  Rev. Elbert M. Sr.  1850  1924   
Stanton  Rev. Elbert M. Jr.  1894  1940   
Stanton  Mary Ella  1858  1941   
Gardner  Ewel G.  1889  1953   
Gardner  Mary S.  1888  1957   
Weinges  Samuel H.  03 Oct 1840  14 Jul 1925   
Brooks  John B.  26 Jun 1846  12 Jul 1882   
Brooks  Josephine M.  22 Dec 1848  29 Jan 1927   
Brooks  Annie Maggie  23 Nov 1874  21 Apr 1954   
Frank  George  1872  1960   
Frank  Belle B.  1880    Living in 1966 
Brooks  Edna V.  1908  1956   
Brooks  Samuel F.  1877  1947   
Brooks  Mary E. McKee  1877  1940   
Wimberly  Laura Rebecca Wienges  1850  1944   
Wimberly  E. C.  11 Aug 1847  08 Nov 1903   
Kelly  Forrest Manly  1884  1939   
Williamson  Martha C.  25 Jan 1852  07 Jul 1926   
Boyd  Mary E.  13 Dec 1871  17 Jan 1956   
Boyd  C. S.  26 Aug 1863  06 Apr 1926   
Dorman  Robert Edgar  1889  1964   
Dorman  Mary Ellen  1889    Living in 1966 
Love  Cassie L.  1875  1927   
Metavia  Edgar James  07 Sep 1893  30 Aug 1926  “Husband” 
Bruton  William Marvin  1910  1927   
LeRoy  Aubrey  05 Oct 1883  27 Aug 1934   
Bruton  Walter T.      Woodman of the World 
Sharpton  Katherine  1921  1927  Sunland Training Center 
Sandlin  Edith  1917  1927  Sunland Training Center 
Williams  Perry  1912  1927  Sunland Training Center 
Folsum  Rebecca  1908  1927  Sunland Training Center 
Barfield  Annie N.  1907  1927  Sunland Training Center 
Knight  Thomas W.  1914  1927  Sunland Training Center 
Finlentius  Paul L.  1917  1927  Sunland Training Center 
Spirakis  Peter  1920  1927  Sunland Training Center 
Vining  Grace  1920  1927  Sunland Training Center 
Hanson  Elvie M.  1906  1927  Sunland Training Center 
Chesnut  Lula  1912  1928  Sunland Training Center 
Carver  William H.  1913  1928  Sunland Training Center 
McDowell  Flossie  1915  1930  Sunland Training Center 
Webb  Ruth M.  1924  1929  Sunland Training Center 
Cowart  Mary L.  1923  1929  Sunland Training Center 
Bell  Lawrence Jr.  1926  1929  Sunland Training Center 
Langston  Anne  1901  1928  Sunland Training Center 
Clements  Lois  1921  1928  Sunland Training Center 
Mathews  Henry  1920  1930  Sunland Training Center 
Vaughn  Willie  1919  1930  Sunland Training Center 
Miller  Joanne L.  1923  1930  Sunland Training Center 
Morgan  Gloria K.  1926  1930  Sunland Training Center 
Turner John B.  1915  1930  Sunland Training Center 
Rainey  J. D.  1916  1930  Sunland Training Center 
Majors  Eloise  1914  1931  Sunland Training Center 
Coulum  Consuelo  1925  1931  Sunland Training Center 
Blair  Joseph  1908  1931  Sunland Training Center 
Taylor  Robert  1913  1931  Sunland Training Center 
Sims  Barney  1913  1931  Sunland Training Center 
Broxton  Charlie  1913  1930  Sunland Training Center 
Spence  Gilbert L.  1922  1931  Sunland Training Center 
Brock  Ranchler  1913  1931  Sunland Training Center 
Lee  Kathleen  1921  1931  Sunland Training Center 
Pennington  John B.  1895  1931  Sunland Training Center 
Hill  Mary E.  1926  1931  Sunland Training Center 
Herndon  Stafford  1921  1931  Sunland Training Center 
Perkins  Curtis  1919  1933  Sunland Training Center 
Doty  Samuel H.  1915  1932  Sunland Training Center 
Watkins  Paul E.  1915  1932  Sunland Training Center 
Wallace  Edna  1917  1932  Sunland Training Center 
White  Scottie  1907  1931  Sunland Training Center 
Chavers  Richard  1919  1933  Sunland Training Center 
Armstrong  Cecil  1924  1933  Sunland Training Center 
Brothers  Eveline  1919  1933  Sunland Training Center 
Snyder  Dick  1916  1933  Sunland Training Center 
Garcia  Delia  1916  1933  Sunland Training Center 
Young  Chester  1904  1933  Sunland Training Center 
Rasmussin  Marvin  1922  1933  Sunland Training Center 
Rogers  Russel  1919  1933  Sunland Training Center 
Siggars  Maggie  1900  1933  Sunland Training Center 
Sakulich  James  1923  1934  Sunland Training Center 

Next Page
Back to Main Alachua County Cemetery Page
Return to the Alachua County FLGenWeb Page