St. Lucie County FLGenWeb

Some Early Voter Data

St. Lucie County, Florida Voters Precinct 1   1844-1853

1844 Precinct 1, St. Lucie County            

Baldwin, I. H.,    Bowers, Danl. E.    Brayton, C.L.    Davis, Wm. B.    English, Wm. F    Furgerson, Nath E    Gardiner, Nelson A.

Grant, James S.    Hermans, I.S.    Jenkins, James H.    Lightbourn, Jas. P.    Marcel, Francis H.    Merill, N.F.    Morrison, Thos.

Peck, Samuel H.    Taylor, Wm.    Traces, C. S.    Turner, Samuel A.

1849 Precinct 1, Fort Pierce,St. Lucie County

Barker, John    Brayton, C.S.    Davis, Wm. R.    Gattis, D.H.    Hile, Thomas    Heermans, J.S.    Holdren, Wm.    Lighthbourn, Jas. P.

Morrison, F.M.K.    Russell, Wm. F.    Stone, David

1850 Precinct 1, St. Lucie County

Brayton, C.L.    Dummit, Douglass    Gattis, D.H.    Hays, Thos. T.    Heermans, J.S.    Holdren, Wm H.    Navarro, Manuel

Russell, Wm. F.    Sweeney, John W.    Tison, J.

1852 Precinct 1, Indian River, St. Lucie County

Brayton, C.L.    Davidson, Geo.    Heermans, J.S.    Holdren, W.H.    Jones, D.G.    Navarro, M.    Russell, W.F.    Scobie, N.C.

1853 Precinct 1, Indian River, St. Lucie County

Brayton, C.L.    Davidson, G.W.    Heermans, I.S.    Holdren, W.H.    Jones, D.F.    Navarro, E.    Russell, W.F.    Wilson, Henry

St. Lucie County/Brevard County, Florida Voters Precinct 2 and 3   1844-1864

1844 Precinct John Barker, St Lucie County

Barker, John    Boggs, John A.    Hart, Ossian B.    Houston, George    Pinkham, Rueben H.    Rornmiss, James    Taylor, Ehriahn

Warde, William D.    Washburn, Arba    Willis, Alfred

1845 Precinct 2 at John Barker, St Lucie County

Barker, John    Burnham, Mills    Davis, William B.    Dirks, James    Hart, Ossian B.    Heermans, J.S.    Lightburn, James P.    

Tabb, William    Ward, William D.

1848 Precinct 2, St Lucie County

Grant, Jas. T.    Holdren, Wm.    Smyth, Saml.    Weed, James

1860 Precinct 2, Brevard County

Benton, John G.    Fewax, Robert    Harrel, James    McLauchlin, F.    McLauchlin, L.    Overstreet, Henry    Padgett, Hopkins  

Padgett, James    Stephns, Wm.    Story, Reed    Yates, Henry       Yates, James Sen    Yates, Needham    Yates, William B.

Yates, William T.

1864 Precinct 2, N. Yates Brevard County

Barber, John J.    Bass, Charles    Bass, Irwin    Calhoun, L.F.    Cook, Wilborn    Fewax, Robert    Harrel, James M.    

 

Herndon, James    Johnsston, Jas. F.P.    Malanthlin, John    Malanthlin, L.    Overstreet, Henry     Padgett, James    

Prescott, Robert    Stephns, Wm.   Thompson, A.J.    Williamson, W.    Yates, Henry       Yates, James    Yates, James, F.    

Yates, Joseph    Yates, Needham J.    Yates, Needham Sen     Yates, W. P.

1864 Precinct 3, Fort Drum, Brevard County

Harris, Daniel S.B.    McDaniel, T.M.    Slavat, Henry    Smith, I.

Yates, William T.

St. Lucie Historical Society, Inc. Homepage

Treasure Coast Genealogical Society

St. Lucie County FLGenWeb