Glenwood Cemetery, 1958 NE Section - NE Section, Washington Co FL

Typed by Peggy Riley (e-mail RileyPR@aol.com)

SURNAME FIRST, MIDDLE, ETC. MAIDEN NAME BIRTH DEATH

REMARKS

SECTION
ARCHIBALD Elizabeth   15 Feb 1877 16 Jan 1970   1958 Northeast Section
ALSOBROOKS Watkins   14 Mar 1905 24 Sep 1989   1958 Northeast Section
BUCHANAN Leroy H., Jr.   1900 24 Nov 1962   1958 Northeast Section
BUNGE Fulton H.   07 Jun 1938 15 Feb 1988   1958 Northeast Section
BUNGE Glenda   03 Jun 1941     1958 Northeast Section
ARD Jeptha M   2 Aug 1899 23 Jan 1962   1958 Northeast Section
ADKISSON Howard V.   13 Jun 1896 22 May 1966 Ala Cpl US Army WW II 1958 Northeast Section
CHATMAN James M.   8 Jul 1881 14 Feb 1968   1958 Northeast Section
CHATMAN Dolie Mae   28 Mar 1890 03 Mar 1958   1958 Northeast Section
CARR Infant   01 Sep 1959 01 Sep 1959 Son of M/M Eli Carr 1958 Northeast Section
CARR Sharpless Eli   18 Apr 1937 19 Sep 1980   1958 Northeast Section
COLEMAN Eula Miller 26 Sep 1886 15 Jan 1985   1958 Northeast Section
CHANCE Ralph W   1918 1962   1958 Northeast Section
CHANCE Jeston   22 Feb 1894 18 Mar 1969   1958 Northeast Section
CHANCE Brown L.   21 Mar 1927 21 Nov 1962 S/Sgt USAF WW II 1958 Northeast Section
DOUGLAS Kelly   22 Oct 1897 07 Jan 1968   1958 Northeast Section
ENFINGER Dorothy Mae   22 Feb 1914 08 Jun 1968   1958 Northeast Section
FLOYD L. E.   1940 1985   1958 Northeast Section
GASPER Walter C.   5 Apr 1894 16 Jul 1969 Pvt Co. G.334 Infantry WW I 1958 Northeast Section
GASPER Opera C.   19 Aug 1902 20 Nov 1980   1958 Northeast Section
HARRISON Cleveland H.   1896 1976   1958 Northeast Section
HODGES John Henry   10 Aug 1889 17 Jul 1974   1958 Northeast Section
HODGES Naomi E.   03 May 1896 04 Jan 1972   1958 Northeast Section
HOWELL Alma C.   08 Mar 1914 28 Aug 1981   1958 Northeast Section
HUNTER Cora Lee   1912 1975   1958 Northeast Section
GARTNER Charlie   1904 21 Sep 1976   1958 Northeast Section
JERNIGAN Herbert F.   1893 1945   1958 Northeast Section
JERNIGAN Mae W.   1891 1977   1958 Northeast Section
KELLY John M.   26 Aug 1872 13 Aug 1955   1958 Northeast Section
KELLY Annie   22 Mar 1873 20 Jan 1958   1958 Northeast Section
KOWITZ Ferdinand John   03 Jul 1889 26 Oct 1985   1958 Northeast Section
KOWITZ Vernon L.   02 Jun 1920 07 Aug 1988   1958 Northeast Section
CHANCE Sarah Ann   10 Dec 1866 11 Nov 1961   1958 Northeast Section
GRIFFIN Andrew Lee   12 Oct 1920 16 Dec 1983 PFC US Army WW II and Korea 1958 Northeast Section
LAMBERT William I.   6 Sep 1885 01 Dec 1961   1958 Northeast Section
LAWRENCE Otto   7 Feb 1885 23 May 1966   1958 Northeast Section
LANEY Harold B.   18 Jun 1902 19 Jan 1972   1958 Northeast Section
LANEY Rebecca E.   2 May 1880 18 Jan 1961   1958 Northeast Section
LANEY Jewel Whaley 26 Oct 1907 23 Aug 1956   1958 Northeast Section
McMILLAN Finley   15 Mar 1895     1958 Northeast Section
McMILLAN Clara P.   04 Apr 1904 09 Aug 1971   1958 Northeast Section
McCORMICK Mary Ethel   1910 06 Jan 1986   1958 Northeast Section
MONTGOMERY Bennie Roland   30 Oct 1976 01 Dec 1976   1958 Northeast Section
McALLISTER Rube Chance 07 Sep 1926 02 Apr 1966   1958 Northeast Section
PIPPIN Bascom Haley   4 Sep 1895 07 Jun 1973   1958 Northeast Section
PIPPIN Bertie   25 Nov 1895 13 Dec 1961   1958 Northeast Section
PICOLA Joe Sue Laney 16 Aug 1924 25 Apr 1988   1958 Northeast Section
PITTS Henry Lewis   1 Apr 1882 03 Mar 1970   1958 Northeast Section
REDDICK Margie C.   9 Oct 1859 08 Apr 1948   1958 Northeast Section
REYNOLDS Shannon T.   4 Oct. 1949 14 Jul 1972   1958 Northeast Section
REYNOLDS Willie T.   12 Feb 1894 27 Nov 1984   1958 Northeast Section
REYNOLDS Vilona   15 Dec 1894 27 Apr 1937   1958 Northeast Section
REGISTER Pearl R.   12 Nov 1901 10 Feb 1983   1958 Northeast Section
REGISTER Neal H.   26 Nov 1980 26 Nov 1980   1958 Northeast Section
ROSS Ruby Ruth   6 Jan 1897 25 Jun 1978   1958 Northeast Section
ROZIER Addie R.   1882 1974   1958 Northeast Section
RAMSEY William M.   11 July 1883 10 Apr 1962   1958 Northeast Section
RAMSEY Emma   18 Oct 1894 31 Dec 1975   1958 Northeast Section
ROBERTS Frances Thompson 20 Feb 1892 24 Oct 1916   1958 Northeast Section
SHARRON Effie   9 Oct 1894 18 Jan 1955   1958 Northeast Section
SALS Dell A.   05 Aug 1908 04 Dec 1966   1958 Northeast Section
SMITH Mary E.   16 Aug 1921 19 Nov 1983   1958 Northeast Section
SNELL Jamie W.   4 Apr 1894 07 Apr 1973   1958 Northeast Section
SHIPP Mattie T.   13 Apr 1898 10 Apr 1962   1958 Northeast Section
SLAY Howard C.   05 Dec 1917 08 Jul 1979   1958 Northeast Section
SLAY Willie Mae   13 Oct 1919     1958 Northeast Section
SOWELL Arthur J.   30 Sep 1894 31 Jan 1950   1958 Northeast Section
SOWELL Vancie C.   4 Sep 1892 26 Aug 1970   1958 Northeast Section
SOWELL Charlie   15 Jun 1890 15 Feb 1970   1958 Northeast Section
SOWELL Mamie E.   11 May 1895 17 Nov 1978   1958 Northeast Section
SWAINE Inez V.   2 Mar 1885 02 Jul 1975   1958 Northeast Section
SWAINE Albert Martin   1914 1983 S/Sgt US Army WWII 1958 Northeast Section
SOWELL Henry T.   10 Dec 1911 05 Sep 1971   1958 Northeast Section
SOWELL Joseph Reco   01 Mar 1914 02 Jun 1983   1958 Northeast Section
THARP Theophilus   31 Mar 1891 15 Dec 1964   1958 Northeast Section
TAYLOR Douglas   30 Mar 1901 01 May 1971   1958 Northeast Section
TEMPLES Quincy G.   28 Nov 1911 04 Feb 1985   1958 Northeast Section
TEMPLES Gertrude   10 Feb 1904     1958 Northeast Section
TAYLOR J. F.         1958 Northeast Section
TAYLOR Elizabeth         1958 Northeast Section
THAMES Mae O.   25 Oct 1892 14 Jan 1968   1958 Northeast Section
TESTON Ollie L.   10 Feb 1905 03 May 1982   1958 Northeast Section
THIBOS Charles Ray   23 Nov 1882 16 Oct 1958   1958 Northeast Section
THIBOS Florence Dyson 13 Jul 1881 02 Nov 1962   1958 Northeast Section
THIBOS Nettie   24 May 1888 20 Dec 1968   1958 Northeast Section
TILLER Clementine McFatter 12 Jul 1889 25 Dec 1968   1958 Northeast Section
TILLER Howard Blaine   12 Sep 1913 22 Dec 1976   1958 Northeast Section
TILLER William Howard   19 Mar 1976 28 Mar 1976   1958 Northeast Section
TUETTE Theda   16 Oct 1920 08 Dec 1984   1958 Northeast Section
WALKER Ada Cotton Reddick 1879 1963   1958 Northeast Section
WILLIAMSON Frank   16 Apr 1893 29 Dec 1978   1958 Northeast Section
STOKES Georgia Ophelia   no dates     1958 Northeast Section
COLEMAN Henrietta Louisa Campbell no dates     1958 Northeast Section
BUTLER Sallie Addie   31 Oct 1851 02 Oct 1900 (wife of W. O. Butler) 1958 Northeast Section
CAMPBELL John Daniel   6 Nov f1872 15 Nov 1953   1958 Northeast Section
CAMPBELL Martha Augusta   11 Apr 1874 27 Feb 1965   1958 Northeast Section
COLEMAN Ethel Lockey 1 Nov 1878 04 Jul 1961   1958 Northeast Section
FLEMING Della   17 Jul 1886 21 Sep 1918   1958 Northeast Section
TAYLOR J. Douglas   30 Mar 1901 01 May 1971   1958 Northeast Section
VICKERS John Buel   1905 1978 Cpl US Army WW II 1958 Northeast Section
ADKISSON Howard   13 Jun 1896 22 May 1966 Ala Cpl US Army WW I 1958 Northeast Section
CURTIS Florence M.   24 Jan 1863 04 Sep 1939   1958 Northeast Section
DONLEY William H.   1834 1896 Pvt Co C 61 Ga Inf CSA 1958 Northeast Section
DOWNS William Benjamin   20 May 1829 02 Feb 1912   1958 Northeast Section
FORESTER Anna Bob   9 Aug 1886 3 Sep 1889   1958 Northeast Section
MAY Annie     05 Sep 1901   1958 Northeast Section
MERRITT Carl   17 Dec 1914 02 Jan 1984 "Pa" 1958 Northeast Section
MITCHELL Eugene C.   17 Nov 1884 24 Aug 1961   1958 Northeast Section
MITCHELL Ella Callaway 1844 1901   1958 Northeast Section
IRELAND Thomas J.   no dates   Co C. 61 Ga Inf CSA 1958 Northeast Section
REDDICK Margie C.   9 Oct 1859 08 Apr 1948   1958 Northeast Section
SLAY Essie Bonic 27 Jan 1875 12 Oct 1918   1958 Northeast Section
SLAY Alexander   27 Jan 1875 31 Dec 1929   1958 Northeast Section
TEMPLES Joan     07 Jul 1944   1958 Northeast Section
WATSON (no first name)     19 Nov 1893   1958 Northeast Section
WATSON Wilkie Eolia   24 Feb 1886 25 May 1962   1958 Northeast Section
WHIDDON Infant   27 Jun 1888 29 Sep 1888 son of C. W. and C. V. Whiddon 1958 Northeast Section
WILLIAMS Henry   1888 1972   1958 Northeast Section
WHIDDON Daring   31 May 1895 Aug 1895   1958 Northeast Section
ZUPON Louise Kowitz 11 Aug 1887 20 Oct 1938   1958 Northeast Section
GRIFFIN Virginia Kowitz 02 Jun 1918     1958 Northeast Section
LAWRENCE Ida B.   6 Aug 1891 13 Jan 1947   1958 Northeast Section
ARCHIBALD Elizabeth   15 Feb 1877 16 Jan 1970   Northeast Section
ALSOBROOKS Watkins   1900 24 Sep 1989   Northeast Section
BUCHANAN Leroy H., Jr.   15 Jul 1877 21 Jun 1969   Northeast Section
BUCHANAN Olan Chandley   29 Aug 1909 24 Nov 1962   Northeast Section
BUNGE Fulton H.   07 Jun 1938 15 Feb 1988   Northeast Section
BUNGE Glenda   03 Jun 1941     Northeast Section
ARD Jeptha M.   2 Aug 1899 23 Jan 1962   Northeast Section
ADKISSON Howard V   13 Jun 1896 22 May 1966 Ala Cpl US Army WW II Northeast Section
CHATMAN James M.   8 Jul 1881 14 Feb 1968   Northeast Section
CHATMAN Dolie Mae   28 Mar 1890 03 Mar 1958   Northeast Section
CARR Infant Son   01 Sep 1959 01 Sep 1959 of M/M Eli Carr Northeast Section
CARR Sharpless Eli   18 Apr 1937 19 Sep 1980   Northeast Section
COLEMAN Eula Miller 26 Sep 1886 15 Jan 1985   Northeast Section
CHANCE Ralph W.   1918 1962   Northeast Section
CHANCE Jeston   22 Feb 1894 18 Mar 1969   Northeast Section
CHANCE Brown L.   21 Mar 1927 21 Nov 1962 S/Sgt US Air Force WWII Northeast Section
DOUGLAS Kelly   22 Oct 1897 07 Jan 1968   Northeast Section
ENFINGER Dorothy Mae   22 Feb 1914 08 Jun 1968   Northeast Section
FLOYD L. E.   1940 1985   Northeast Section
GASPER Walter C.   5 Apr 1894 16 Jul 1969 Pvt Co. G. 334 Infantry WW I Northeast Section
GASPER Opera C.   19 Aug 1902 20 Nov 1980   Northeast Section
HARRISON Cleveland H.   1896 1976   Northeast Section
HODGES John Henry   10 Aug 1889 17 Jul 1974   Northeast Section
HODGES Naomi E.   3 May 1896 04 Jan 1972   Northeast Section
HOWELL Charles Q.   09 Jan 1916 15 Aug 1958   Northeast Section
HOWELL Alma C.   08 Mar 1914 28 Aug 1981   Northeast Section
HUNTER Cora Lee   1912 1975   Northeast Section
GARTNER Charlie   1904 21 Sep 1976   Northeast Section
JERNIGAN Herbert F.   1893 1945   Northeast Section
JERNIGAN Mae W.   1891 1977   Northeast Section
KELLY John M.   26 Aug 1872 13 Aug 1955   Northeast Section
KELLY Annie   23 Mar 1873 20 Jan 1958   Northeast Section
KOWITZ Vernon L.   02 Jun 1920 07 Aug 1988   Northeast Section
CHANCE Sarah Ann   10 Dec 1866 11 Nov 1961   Northeast Section
GRIFFIN Andrew Lee   12 Oct 1920 16 Dec 1983 Pfc US Army WWII and Korea Northeast Section
LAMBERT William I.   6 Sep 1885 01 Dec 1961   Northeast Section
LAWRENCE Otto   7 Feb 1885 23 May 1966   Northeast Section
LANEY Harold B   18 Jun 1902 19 Jan 1972   Northeast Section
LANEY Rebecca E.   2 may 1880 18 Jan 1961   Northeast Section
LANEY Jewel Whaley 26 Oct 1907 23 Aug 1956   Northeast Section
McMILLAN Finley   15 Mar 1895     Northeast Section
McMILLAN Clara P   04 Apr 1904 09 Aug 1971   Northeast Section
McALLISTER Ruby Chance 07 Sep 1926 02 Apr 1966   Northeast Section
PIPPIN Bascom Haley   4 Sep 1895 07 Jun 1973   Northeast Section
PIPPIN Bertie   25 nov 1895 13 Dec 1961   Northeast Section
PICOLA Joe Sue Laney 16 Aug 1924 25 Apr 1988   Northeast Section
PITTS Henry Lewis   1 Apr 1882 03 Mar 1970   Northeast Section
REDDICK Margie C.   9 Oct 1859 08 Apr 1948   Northeast Section
REYNOLDS Shannon T   04 Oct 1949 14 Jul 1972   Northeast Section
REYNOLDS Willie T.   12 Feb 894 27 Nov 1984   Northeast Section
REYNOLDS Vilona   15 Dec 1894 27 Apr 1937   Northeast Section
REGISTER Pearl R.   12 Nov 1901 10 Feb 1983   Northeast Section
REGISTER Neal H.   26 Nov 1980 26 Nov 1980   Northeast Section
ROSS Ruby Ruth   6 Jan 1897 25 Jun 1978   Northeast Section
ROZIER Addie R.   1882 1974   Northeast Section
RAMSEY William M.   11 Jul 1883 10 Apr 1962   Northeast Section
RAMSEY Emma   18 Oct 1894 31 Dec 1975   Northeast Section
ROBERTS Frances Thompson 20 Feb 1892 24 Oct 1916   Northeast Section
SHARRON Effie   9 Oct 1894 18 Jan 1955   Northeast Section
SALA Dell A.   05 Aug 1908 04 Dec 1966   Northeast Section
SMITH Mary E.   16 Aug 1921 19 Nov 1983   Northeast Section
SNELL Jamie W.   4 Apr 1894 07 Apr 1973   Northeast Section
SHHIPP Mattie T.   13 Apr 1898 10 Apr 1962   Northeast Section
SLAY Howard C.   05 Dec 1917 08 Jul 1979   Northeast Section
SLAY Willie Mae   13 Oct 1919     Northeast Section
SOWELL Arthur J.   30 Sep 1894 31 Jan 1950   Northeast Section
SOWELL Vancie C.   4 Sep 1892 26 Aug 1970   Northeast Section
SOWELL Charlie   15 Jun 1890 15 Feb 1970   Northeast Section
SOWELL Mamie E.   11 May 1895 17 Nov 1978   Northeast Section
SWAINE Inez V.   2 Mar 1885 02 Jul 1975   Northeast Section
SWAINE Albert Martin   1914 1983 S/Sgt US Army WW II Northeast Section
SOWELL Henry T.   10 Dec 1911 05 Sep 1971   Northeast Section
SOWELL Joseph Reco   01 Mar 1914 02 Jun 1983   Northeast Section
THARP Theophilus   31 Mar 1891 15 Dec 1964   Northeast Section
TAYLOR Douglas   30 Mar 1901 01 Mar 1971   Northeast Section
TEMPLES Quincy G.   28 Nov 1911 04 Feb 1985   Northeast Section
TEMPLES Gertrude   10 Feb 1904     Northeast Section
TAYLOR J. F.         Northeast Section
TAYLOR Elizabeth         Northeast Section
THAMES Mae O.   25 Oct 1892 14 Jan 1968   Northeast Section
TESTON Ollie L.   10 Feb 1905 03 May 1982   Northeast Section
THIBOS Charles Ray   23 Nov 1882 16 Oct 1958   Northeast Section
THIBOS Florence Dyson 13 Jul 1881 02 Nov 1962   Northeast Section
THIBOS Nettie   24 May 1888 20 Dec 1968   Northeast Section
TILLER Clementine McFatter 12 Jul 1889 25 Dec 1968   Northeast Section
TILLER Howard Blaine   12 Sep 1913 22 Dec 1976   Northeast Section
TILLER William Howard   19 Mar 1976 28 Mar 1976   Northeast Section
TUETTE Theda   16 Oct 1920 08 Dec 1984   Northeast Section
WALKER Ada Cotton Reddick 1879 1963   Northeast Section
WILLIAMSON Frank   15 Apr 1999 29 Dec 1978   Northeast Section
STOKES Georgia Ophelia   no dates     Northeast Section
COLEMAN Henrietta Louisa Campbell   no dates   Northeast Section
BUTLER Sallie Addie   31 Oct 1851 02 Oct 1900 w/o W. O. Butler Northeast Section
CAMPBELL John Daniel   6 Nov 1872 15 Nov 1953   Northeast Section
CAMPBELL Martha Augusta   11 Apr 1874 27 Feb 1965   Northeast Section
COLEMAN Ethel Lockey 1 Nov 1878 04 Jul 1961   Northeast Section
FLEMING Della   17 Jul 1886 21 Sep 1918   Northeast Section
TAYLOR J. Douglas   30 Mar 1901 01 May 1971   Northeast Section
VICKERS John Buel   1905 1978 Cpl US Army World War II Northeast Section
ADKINSON Howard   13 Jun 1896 22 May 1996 Ala Cpl US Army WW I Northeast Section
CURTIS Florence M.   24 Jan 1863 04 Sep 1939   Northeast Section
DONLEY William H.   1834 1896 Pvt Co C 61 Ga Inf CSA Northeast Section
DOWNS William Banjamin   20 May 1829 02 Feb 1912   Northeast Section
FORESTER Anna Bob   9 Aug 1886 3 Sep 1889   Northeast Section
MAY Annie     05 Sep 1901   Northeast Section
MERRITT Carl ("Pa")   17 Dec 1914 02 Jan 1984   Northeast Section
MITCHELL Eugene C.   17 Nov 1884 24 Aug 1961   Northeast Section
MITCHELL Ella Callaway 1844 1901   Northeast Section
IRELAND Thomas J.   no dates   Co C 61 GA Inf CSA Northeast Section
REDDICK Margie C.   9 Oct 1859 08 Apr 1948   Northeast Section
SLAY Essie Bonic   04 May 1903 12 Oct 1918   Northeast Section
SLAY Alexander   27 Jan 1875 31 Dec 1929   Northeast Section
TEMPLES Joan     07 Jul 1944   Northeast Section
WATSON (no first name)     19 Nov 1893   Northeast Section
WATSON Wilkie Eolia   24 Feb 1886 25 May 1962   Northeast Section
WHIDDON Infant son   22 Jun 1888 29 Sep 1888 of C.W. and C.V. Whiddon Northeast Section
WILLIAMS Henry   1888 1972   Northeast Section
WHIDDON Daring   31 May 1895 Aug 1895   Northeast Section
ZUPAN Louise Kowitz 11 Aug 1887 20 Oct 1938   Northeast Section
GRIFFIN Virginia Kowitz 02 Jun 1918     Northeast Section
LAWRENCE Ida B.   6 Aug 1891 13 Jan 1947   Northeast Section


Last Updated on 12/27/99
By Betty J Smith
Email: BettyMaeS@aol.com