[ INDEX ESCAMBIA CO FL GENEALOGY ]   [ WEST FLORIDA GENEALOGICAL SOCIETY INC ]   [ TERMS OF USE ]   [ FLGENWEB PROJ INC ]   [ FLGENWEB INC PROJ ARCHIVES ]

1906 Annona
Pensacola High School

Contributed by Carolyn & Curtis Reedy

Charity     Sincerity     Perseverance

Escambia County School Board

A. V. Clubbs, President        A. C. Blount, Jr.        W. M. Agerton
N. B. Cook, Secretary and City Superintendent


Faculty

Mr. Jospeh Byrne Lockey, Principal
Miss Narcissa Coleman     Mr. Luther Bynum Lockart     Miss Pauline Reese     Miss Maud Suter     Miss Mary Thompson

1906 Seniors

Amy Biggs     Flossie Boyer     Herbert Caro
Occie Clubbs     Louis Hannah     Lillie Williams


Class of 1907

Sadie Bell
   Fodie Eggart 
    Theresa Jacoby
   Erin Robinson
  Frank Rogers
   Dora Sullivan
Ada White
   Charles Yates

Class of 1908
 Quintin Borras       John Lewis

Ethel Broughton Florence Marston
Margaret Campbell Velma Maura
Alice Dow Charles Overman
Willie Eggart Etta Reilly
Florence Halsey Eunice Rogers
Annie Moore Harvey Robert Stout
Ila Henderson Emily Whaley
Fannie Mae Holden Allan Lee White
Marjorie Holmes Chandler Yonge

Class of 1909

The P.H.S. “NINE’S” Section A
  Allie Briggs                        Ida Keeling
Petronella Beovich                  Essie Lee
    Katie Barrow                        Irma MacDavid
     Emily Cohron                        Janet McLellan
 Malvina Davenport                   Katie Reed
           Florence Davenport                  Mary Louise Robinson
     John Eagan                          Kathleen Suggs
      Clara Frenkel                       Virgie Sheppard
    Vera Fulghum                        Nannie Salter
  Hilma Green                         Verna Terry
   Carrie Gahlenbeck                   Pearl Tervin
      Jeannette Israel                    Cleo Wooldridge
    Kate Jordon                         Raymond White
   Claude Kirkpatrick                  Thomas White
  John A. Kirkpatrick                 Cecil Wolfe
 
The P.H.S. “NINE’S” Section B

     Annie Allen                         Hazel Johnson
    Louise Bell                         Bessie Jones
     Zoe Bell                            Josie Loftins
   Lucius Bell                         Mary Morgan
    Nora Berry                          Ida Mallory 
     Jay Budd                            Helen Olsson 
        Kate Caro                           Virginia Philips
    Glenn Daily                         Ida Richards
    Stuart DeSilva                      Jack Roberts
       Frances Gingles                     Jette Robinson 
       Janet Harris                        Carrie Van Pelt
         Annie May Hall                      Blanche Woodridge
          Charles Hilburn                     Desdemona Williams
 Isabella Ingraham                   Rosa Zung
                Laura Joyner                                                

Bird Lover’s Club
Fannie Mae Holden
Charles Overman
Ila Henderson
Eunice Rogers
Robert Stout
Emily Whaley
Quintin Borras
Junior Track Team
Stout 
Barrow (Captain)
Borras
Fairchild
Ainsworth
Heinberg
Coleman
Zelius
Sullivan
Fell
Sullivan
Foreman
Track Team, 1905
Younge
Saunders
Caro
Princlpal Lockey
Yates
Roberts
Wilson
Palmer
Barrow
Hunt (Captain)
Hannah
White
Bell
Shuttleworth
Football Team
Louis Hannah (Captain)
Raymond White
Herbert Caro
Charles Overman
M. Bell
Allan Lee White
Stuart DeSilva
Lucius Bell
Charles Yates
Jack Roberts
Palmer
John Eagan

[ BACK TO THE TOP ]