[ INDEX ESCAMBIA CO FL GENEALOGY ]   [ WEST FLORIDA GENEALOGICAL SOCIETY INC ]   [ TERMS OF USE ]   [ FLGENWEB PROJ INC ]   [ FLGENWEB INC PROJ ARCHIVES ]

Fourth Annual Annona
Pensacola High School
1909

Contributed by Carolyn & Curtis Reedy


Greeting
Once more “Annona” fruit of a year
To you, O friends, we give,
We hope that when in after years
The tide of life has borne you far, 
From P.H.S. and class-mates dear, 
Sometimes amid the whirl of cares 
You’ll stop again, to ponder o’er 
These pages, and recall the pleasant times 
We’ve spent together here, 
And once again we give it to your care. 

This book is lovingly dedicated to Mr. Bull
Who has been our teacher, friend and helper
Through the past two years
Editorial Staff
Editor-in-chief, Hilma Green
Business Manager, Bertram R. Coleman
Artist, Ida B. Mallory 
Associate Editors
Ida Mallory
Olivia LeBaron
Louise Williams
Lillian Wilson
Marjorie Yonge
Associate Managers
Bertram Dannheisser
Ernest Yonge
Roland White
Harry Quina
In Memoriam
Mr. W. E. Anderson, Chairman, Escambia County School Board
Born November 19, 1834
Died November 12, 1908
Faculty
W. S. Cawthon, Principal, Mathematics
C. G. Bull, Mathematics and Science
Pauline Reese, English
Mary Blitch, Latin
Maud Suter, French and History
School Board
N. B. Cook, Chairman
W. J. Creary
D. H. Hayes
1909 Seniors
Ida Mallory              Hilma Green
Janet Harris             Claude Meek Kirkpatrick (female)
Kathleen Suggs           Desdemona Williams
Josie Loftin             Virginia Phillips
Laura Joyner             Ila Henderson
Junior Class Officers
Olivia LeBaron, President     Bertram Dannheisser, Secretary &  Treasurer
Mollie Blount                 Irma DeSilva
Genie Carter                  Jeannie Dow
Helen Carter                  Clyde Douglas
Bertram Coleman               Olivia LeBaron
Bertham Dannheiser            Olivetta McKee
Corrie Salter
Colors
Blue and Gold
Motto
“Eat, drink and be merry to-day, for to-morrow 
the Sophs may not bring good lunches” 
Sophomores
Jesse Amos             Frank Marston
Marion Anderson        Evelyn Maxwell
Christina Axelson      Elizabeth Merritt
Elliott Barrow         Darwin Meyers
Willie Bell            Christine Morrison
Christine Cottrell     Edith Oliver
Alvin Dannheisser      Dessie Shackleford
Gibson Fell            Lester Stockard
Paula Herskovitz       Florida Waite
Nell Hughey            Jessie Walton
Goldine Jacoby         Eola Williams
Mary Winston Jones     Louise Williams
Hal Laney              Will Yates
Earnest Yonge
Freshmen
             Section A
Marian Baker           Myrtle Johnson
Pebley Barrow          Viola McClellan
Anna Budd              John McLean
Clyde Cronson          Margarita Morene
Agnes Dahlstrom        Elmyra Richards
Roscoe Davis           Walter Thames
Lucile Grey            Annie Van Pelt
Irene Hernandez        Mary Wolfe
Katie Hightower        Roland White
Guy Holland            Lillian Wilson


              Section B

Clara Bell             Gladys McMillan
Morene Coe             Em Turner Merritt
Eva Davis              Clifton Nobles
Genevieve Erickson     Evelyn Rozear
Florida Fairchild      Fannie Salmons
Vera Green             Margaret Sandusky
Tullulah Fell          Marcenia Smith
Carl Harrison          Harry Quina
Lillie Mae Hendrix     Ford Thompson
Lucile Lyman           Ruth Van Pelt
John Wright
Glee Club
     Officers

Mrs. E. L. Reese, Instructor
Josie Loftin, President
Frank Marston, Vice-President
Janet Harris, Secretary
Laura Joyner, Treasurer
Claude Meek Kirkpatrick, Pianist

      Members

Marion Anderson          Olivia LeBaron
Christina Axelson        Margarita Moreno
Clara Bell               Viola McClellan
Anna Budd                Em Turner Merritt
Helen Carter             Darwin Myers
Clyde Crowson            Frank Marston
Morene Coe               Christine Morrison
Ruth Cravey              Edith Oliver 
Irma DeSilva             Virginia Phillips 
Lucile DeLoach           Irene Palmes
Jeannie Dow              Evelyn Rozear
Tullulah Fell            Willie Rozear
Gibson Fell              Elmira Richards
Lucile Gray              Fletcher Reager
Vera Green               Virgie Reed
Lillie Mae Hendrix       Dessie Shackleford
Janet Harris             Margaret Sandusky
Irene Hernandez          Kathleen Suggs
Ila Henderson            Fannie Salmons
Guy Holland              Ford Thompson
Paula Herskovitch        Ruth Van Pelt
Goldine Jacoby           Lillian Wilson
Laura Joyner             Desdemona Williams
Claude Meek Kirkpatrick  Florida Waite
Josie Loftin             Herman Wicke
                         Marjorie Yonge
Arts Craft Club
Officers

Lucile Lyman, President
Vera Green, Vice-President
Marion Baker, Corresponding Secretary
Fannie Salmons, Recording Secretary & Treasurer
Miss Emily Morley, Director 
Football Team
Reager   Left Half
Marston  Right Guard
White    Full Back
Stillman Center
Barrow   Right Half
Thames   Left Guard
Fell     Quarter Back
McLean   Left Tackle
Myers    Right End (Captain
Coleman  Left End
Van Pelt Right Tackle 
Laney    Substitute
Medalists
Margaret Campbell    P. K. Yonge History Medal
                     S.A.R. Composition Medal
Charles Overman      Blount Composition Medal 
Olivia LeBaron       Parkhill Medal
Tullulah Fell        U.D.C. Composition Medal
Lola Lee Daniels     Helen M. Fisher Memorial Medal

[ BACK TO THE TOP ]