usflag

BRANTLEY COUNTY HISTORICAL AND PRESERVATION SOCIETY,

P.O. BOX 1096, Nahunta, Georgia 31553

This page was updated March 29, 2014

BRANTLEY COUNTY REPRESENTATIVES TO THE GENERAL ASSEMBLY

Term Name District
1921 - 1926 Joseph Barney Strickland Brantley
1927 - 1931 James C. Strickland Brantley
1931 - 1934 William Sedric Courson Brantley
1935 - 1942 William Harley Jones Brantley
1943 - 1946 James Patrick "Pot Likker" Johns Brantley
1947 - 1948 William Harley Jones-resigned Brantley
1949 - 1952 C. Winton Adams Brantley
1953 - 1955 Joseph Barney Strickland Brantley
1955 - 29 Nov 1955 William B. "Bill" Harris-resigned Brantley
29 Nov 1955 - 1958 John Floyd Larkins Brantley
1959 - 1960 John Floyd Larkins Brantley
1961 - 1962 James Robert Smith Brantley
1963 - 1965 Hoke Smith Wilson Brantley
1966 - 1967 Francis Houston State Rep District 84 (Brantley, Pierce)
1967 - 1968 Steve D. Nimmer State Rep District 84 (Brantley, Pierce)
1969 - 1970 Robert Ward Harrison Jr. State Rep District 66
1971 - 1972 Dr. Carl M. Drury State Rep District 66
1973 - 1974 L. Jack Strickland State Rep District 116 Post 1
1973 - 1975 Robert L. "Bob" Harrison State Rep District 116 Post 2
     
1973 - 1974 Simon Grantham State Rep 127 Post 1
     
1973 - 1974   116, 127
1975 - 1976 R. Bayne Stone State Rep District 138 Post 1
1977 - 1978 R. Bayne Stone State Rep District 138 Post 1
1975 - 1976 Joel R. Greene State Rep District 138 Post 2
1975 - 1976 J. G. "Sonny" Harris State Rep District 138 Post 2
1975 - 1976 Paul W. Foster State Rep District 152 Post 1
1977 -1978 Paul W. Foster State Rep District 152 Post 1
1973 - 1974 Bobby A. Wheeler State Rep District 127 Post 2
1975 - 1976 Bobby A. Wheeler State Rep District 152 Post 2
1977 - 1978 Bobby A. Wheeler State Rep District 152 Post 2
 
1979 - 1980 Lundsford Moody State Rep District 138 Post 1 (Appling, Brantley (Pt), Jeff Davis, Pierce (Pt), Telfair (Pt), Wayne)
1979 - 1980 Joel R. Greene State Rep District 138 Post 2 (Appling, Brantley (Pt), Jeff Davis, Pierce (Pt), Telfair (Pt), Wayne)
 
1981 - 1982 Lunsford Moody State Rep District 138 Post 1 (Appling, Brantley (Pt), Jeff Davis, Pierce (Pt), Telfair (Pt), Wayne)
1981 - 1982 Roger C. Byrd State Rep District 138 Post 2 (Appling, Brantley (Pt), Jeff Davis, Pierce (Pt), Telfair (Pt), Wayne)
1981 - 1982 James C. Moore State Rep District 152 Post 1 (Bacon, Brantley (Pt), Camden, Coffee (Pt), Pierce (Pt)
1981 - 1982 Tommy R. Smith State Rep District 152 Post 2 (Bacon, Brantley (Pt), Camden, Coffee (Pt), Pierce (Pt)
 
1983 - 1984 Tommy R. Smith State Rep District 152  (Bacon, Brantley (Pt), Camden (Pt), Pierce)
1983 - 1984 Lundsford Moody State Rep District 153 Post 1 (Appling, Brantley (Pt), Jeff Davis, Toombs (Pt), Wayne)
1983 - 1984 Roger C. Byrd State Rep District 153 Post 2 (Appling, Brantley (Pt), Jeff Davis, Toombs (Pt), Wayne)
 
1985 - 1986 Tommy R. Smith State Rep District 152 (Bacon, Brantley (Pt), Camden (Pt), Pierce)
1985 - 1986 Lundsford Moody State Rep District 153 Post 1 (Appling, Brantley (Pt), Jeff Davis, Toombs (Pt), Wayne
1985 - 1986 Roger C. Byrd State Rep District 153 Post 2 (Appling, Brantley (Pt), Jeff Davis, Toombs (Pt), Wayne)
 
1987 - 1988 Tommy R. Smith State Rep District 152 (Bacon, Brantley (Pt), Camden (Pt), Pierce)
1987 - 1988 Lunsford Moody State Rep District 153 Post 1 (Appling, Brantley (Pt), Jeff Davis, Toombs (Pt), Wayne
1987 - 1988 Roger C. Byrd State Rep District 153 Post 2 (Appling, Brantley (Pt), Jeff Davis, Toombs (Pt), Wayne)
 
1989 - 1990 Tommy R. Smith State Rep District 152 (Bacon, Brantley (Pt), Camden (Pt), Pierce)
1989 - 1990 Lundsford Moody State Rep District 153 Post 1 (Appling, Brantley (Pt), Jeff Davis, Toombs (Pt), Wayne)
1989 - 1990 Roger C. Byrd State Rep District 153 Post 2 (Appling, Brantley (Pt), Jeff Davis, Toombs (Pt), Wayne)
 
1991 - 1992    
1991 - 1992    
1991 - 1992    
1993 - 1994   State Rep District 169 (Bacon, Brantley, Charlton, Pierce)
1995 - 1996 Tommy R. Smith State Rep District 169 (Bacon, Brantley, Charlton, Glynn, Pierce)
1997 - 1998 Tommy R. Smith State Rep District 169 (Bacon, Brantley, Charlton, Pierce)
1999 - 2000 Tommy R. Smith State Rep District 169 (Bacon, Brantley, Charlton, Pierce)
2001 - 2002 Tommy R. Smith State Rep District 169 (Bacon, Brantley, Charlton, Pierce)
2003 - 2004 Hinson Mosley State Rep District 129 P1 (Bacon, Brantley, Charlton, Glynn, Liberty, Long, Pierce, Wayne)
2003 -2004 Tommy R. Smith State Rep District 129 P2 (Bacon, Brantley, Charlton, Glynn, Liberty, Long, Pierce, Wayne)
2005 - 2006 Hinson Mosely State Rep District 178 (Brantley, Pierce, Wayne)
2007 - 2012 Mark Williams State Rep District 178 (Brantley, Pierce, Wayne)
2013 - 2014 Chad Nimmer State Rep District 178 (Appling, Brantley, Pierce, Wayne)

 

RETURN TO COUNTY OFFICIALS