BRYAN CO., GA. MISCELLANEOUS INFO


Transcribed by
Judy Stewart Kroker

Chatham County Georgia Marriages...Ledger Page 35...# 1516:
CANADY, Thomas...married Miss Sarah Jane DELEGAL....23 June,1832

Inferior Court Book...Bryan County Georgia...1800
Jurors drawn:
Elias John PERRY.....David HANSKINS...Israel BACKSTER...Thomas DAY...John BESLEY....Spencer COX....Henry STEWART....John ARNOLD.....Matthew JONES.....John WIGGINS... Jurors drawn May 24 1804 Thomas TIMMONS...George WYCHE....Walton DAVIS....John HARN...John WALL...Stephen CANADY. Commissioners added April 1804 Abraham GINDRAT......Godlip SMITH....Stephen CANADY....George DAVIS....Edward COOK... Qualified for Sheriff...Richard M. MAXWELL Inferior Court Books Added to Jury January 19, 1819: Abram PRATT...Jeremiah HAYMAN....Lud CANADY.....John CANADY...Meredith SAULS......William DUKES... Bryan County Georgia Sheriff 1824: Thomas HARN was appointed Bryan County Georgia 1824: John HARN appointed to take Census Bryan County Georgia April 1, 1799: Joseph DAVIS and John ALBRITTON were appointed Justices for 1st District....William MAXWELL Sr. and Dr.John MAXWELL for 2nd District....A GINDRAT Tax Collector....Jonathan ROBINSON Tax Receiver. June 1800: Emmanuel HARVEY...Robert PARTIN...Charles CLANTON....appointed to lay out Road from Bryan's Cowpen Ferry to Partin"s Big Gap, where the line divides Bulloch from Bryan County. Jurors 1817 Bryan County Georgia: William HARN......John HARN....Thomas HARN....Stouton HAYMAN....George CUBBEDGE...John CUBBEDGE....William Williams Sr.....John G. BATE.....Solomon SMITH....David SMITH....Andrew BIRD....Raymond DeMERE....Joshua SMITH.... Benjamin S. LAMB....Jeremiah GEIGER....Isham BENTON....Emanuel COX....Henry HAYMAN....Henry HAYMAN Jr.....Lemuel HARVEY....William BURNSIDE.....John BURNSIDE.....Charles ROZIER.....William HARVEY....Wright ALEXANDER....Hyram WALLER....Charles BACHELOR......Archibald THOMPSON...William ENGLISH....John ROGERS.....John KELLY....Jeremiah HAYMAN.....Willowby CASON.....David FUTCH....Isaac HARVEY.... Thomas WILLIAMS.....James BROWN....Thomas BROWN....John COLEMAN....William FERGUSON....Solomon RALSTON....Roger Olmstead....John CANADY....Benjamin JONES.... 1809...November 20...Bryan County Georgia Jurors: Isham BARTON.....Charles BASHLER.....Thad HARPER.....John HARVEY......takes oath as Ensign in 19th Georgia Militia and Stephen CANNADY as Lieut. in same. 1827, December 20 Book 4 For Recording Writs: Mary A CUBBEDGE........Margaret C CUBBEDGE.... George S. CUBBEDGE.....Stephen JM CUBBEDGE......John AW CUBBEDGE..... Barbara C CUBBEDGE....Children of John and Sarah CUBBEDGE...vs.... Alex W STEPHENS..... in reference to Plantation "LINCOLN"...deed to George M. WATERS in trust for wife and children of John CUBBEDGE.....see page 20.

BRYAN COUNTY,GEORGIA MALITIA OFFICERS
1800-1810 19th and 20th Districts G.M.

Michael BURKE........Sept. 15,1800.................Captain
Thomas MANN..........Sept. 15,1800.................Lieut.
Henry AUSTIN.........Sept. 15,1800.................Ensign
John PRAY............Aug.   6, 1801................Major,5th Battalion
George DAVIS.........June  12,1801.................Lieut,1st Company
Richard BENNETT......June  12,1801.................Lieut,1st. Company
William MAXWELL......Mar.  20,1802.................Captain
Richard SANFORD......Mar.  20,1802.................Lieut
James BIRD...........May   16,1804................Captain,19th District
Henry AUSTIN.........Apr.   4,1806................Captain,20th District
Richard T. KEATING...Apr.   4,1806................Lieut,20th District
Lee BLACKWELL?.......July  18,1808................Lieut,20th District
George D. SWEAT......July  18,1808................Lieut,20th District
John COLEMAN.........July  18,1808................Ensign,20th District
Joseph STILLWELL.....July  18,1808................Lieut,20th District
Walter DAVIS.........July  18,1808................Ensign,19th District
Henry HARDEN.........Aug    4,1809........... ....Captain,20th District
John WELLS...........Aug    4,1809............ ...Ensign,20th District
Josiah GOODSON.......Jan.  16,1810.............  .Lieut,20th District
Gabriel RATLIFF......Jan.  16,1810.............. .Ensign,20th District
Joseph SILLS?........Feb.   1,1810............. ..Lieut,20th District
Richard T. KEATING...Feb.   1,1810............ ...Ensign,20th District
John HARVEY..........Feb.  15,1810........... ... Ensign,19th District
John PRAY............Feb.  22,1810.......... .....Lieut Col,2nd Regiment
Lee BLACKWELL?.......June   4,1810................Major,5th Battalion
Richard MAXWELL......Dec.   3,1804................Captain,20th District  
Return to Bryan County Page

©1996-2012 Carolyn Barber Jarrard