Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Appling County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

Draw Area Last Name First Name Middle or (Appling Co.)
17th Dist, 1st Sec. Asbel Evin    
7th Dist, 4th Sec. Barley Wilson    
5th Dist, 4th Sec. Bennett Henry    
19th Dist, 4th Sec. Bennett Henry   orphans
11th Dist, 2nd Sec. Bennett Mary    
20th Dist, 2nd Sec. Bohannon Lydia    
22nd Dist, 2nd Sec. Bohannon Lydia    
9th Dist, 1st Sec. Boothe Hugh    
18th Dist, 1st Sec. Boyd Andrew    
14th Dist, 3rd Sec. Brooker John G.  
22nd Dist, 2nd Sec. Brooker William    
26th Dist, 2nd Sec. Campbell John   orphans
5th Dist, 4th Sec. Campbell Susan    
13th Dist, 4th Sec. Carter David    
13th Dist, 3rd Sec. Carter Isaac    
27th Dist, 3rd Sec. Carter Isaac    
23rd Dist, 3rd Sec. Carter,Sen. Jesse    
7th Dist, 1st Sec. Chancey Samuel    
11th Dist, 4th Sec. Chancey Zachariah    
5th Dist, 2nd Sec. Chantey Viney    
5th Dist, 2nd Sec. Chary Wyton    
11th Dist, 4th Sec. Colman Nancy    
26th Dist, 2nd Sec. Cothron Ezekiel    
13th Dist, 2nd Sec. Creemmy Rebecca    
23rd Dist, 2nd Sec. Crummey Jesse    
8th Dist, 3rd Sec. Danely Margaret    
17th Dist, 1st Sec. Davis Archibald    
12th Dist, 4th Sec. Dedge Isaac S.  
25th Dist, 3rd Sec. Deen Martin    
27th Dist, 3rd Sec. Deen Martin    
9th Dist, 2nd Sec. Deen Smith    
25th Dist, 3rd Sec. Douglass Robert    
22nd Dist, 3rd Sec. Dyass John    
25th Dist, 3rd Sec. Eason Moses    
11th Dist, 4th Sec. Evers Stephen    
4th Dist, 2nd Sec. Fiveash James    
24th Dist, 2nd Sec. Fiveash James    
27th Dist, 2nd Sec. Graham Elijah    
13th Dist, 2nd Sec. Graham John    
8th Dist, 1st Sec. Hagan Calvin   orphans
5th Dist, 4th Sec. Hagans Halcom    
8th Dist, 2nd Sec. Hall Franklin P.  
6th Dist, 4th Sec. Harris Stognor    
27th Dist, 2nd Sec. Hurst William    
9th Dist, 2nd Sec. Johnson,Jr Eurick    
5th Dist, 2nd Sec. Leggett Sarah    
12th Dist, 4th Sec. Lightsey Jacob    
10th Dist,1st Sec. Malding Tucker    
13th Dist, 3rd Sec. McClendon Benjamin    
9th Dist, 2nd Sec. McDonald Allen   orphans
13th Dist, 3rd Sec. McDonald Sarah    
14th Dist, 4th Sec. Mixon Martin    
6th Dist, 4th Sec. Mobley Jesse    
9th Dist, 2nd Sec. Moody David    
4th Dist, 4th Sec. Moody Jacob    
12th Dist, 4th Sec. Moody Pheriby    
14th Dist, 3rd Sec. Ogden Elijah    
9th Dist, 3rd Sec. Patterson William    
5th Dist, 4th Sec. Prescott John    
26th Dist, 3rd Sec. Prescott John    
7th Dist, 1st Sec. Quinn Stephen O.  
9th Dist, 2nd Sec. Rigdon John    
9th Dist, 1st Sec. Roberson William    
6th Dist, 1st Sec. Roberson William    
27th Dist, 3rd Sec. Roney Joseph L.  
10th Dist, 3rd Sec. Sanford Elizabeth    
6th Dist, 3rd Sec. Sellers Solomon    
4th Dist, 4th Sec. Smith Absolem S.  
5th Dist, 3rd Sec. Smith Samuel    
11th Dist, 4th Sec. Smith William H.  
6th Dist, 1st Sec. Straham William    
12th Dist, 3rd Sec. Strickland Allen    
28th Dist, 3rd Sec. Strickland John S.  
13th Dist, 4th Sec. Swain Isaiah L.  
10th Dist, 3rd Sec. Tanner Green    
9th Dist, 4th Sec. Taylor,Jr James    
5th Dist, 4th Sec. Taylor,Sen. James    
7th Dist, 4th Sec. Thornington Samuel    
14th Dist, 3rd Sec. Tire John    
9th Dist, 4th Sec. Turner James    
18th Dist, 4th Sec. Turner John    
6th Dist, 4th Sec. Turner Thomas    
7th Dist, 2nd Sec. Vick Simon C.  
27th Dist, 2nd Sec. Wilkinson Neill    
18th Dist, 1st Sec. Wilkirson Daniel M.G.  
24th Dist, 3rd Sec. Willey Gardner    
10th Dist,1st Sec. Williams John    
7th Dist, 2nd Sec. Williams Louis    
7th Dist, 2nd Sec. Williams William    
16th Dist, 2nd Sec. Williamson John    
215th Dist, 2nd Sec. Williamson John    
9th Dist, 4th Sec. Wilson Joseph    
15th Dist, 3rd Sec. Woods Thomas