Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Baker County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

Draw Area Last Name First Name Middle or (Baker Co.)
13th Dist, 4th Sec. Acree Hardy H.  
15th Dist, 3rd Sec. Alexander Mordica    
26th Dist, 3rd Sec. Allen William    
5th Dist, 3rd Sec. Baggs James    
10th Dist, 4th Sec. Boutwell Stephen    
6th Dist, 1st Sec. Boutwell Stephen    
10th Dist, 2nd Sec. Bowls John    
26th Dist, 3rd Sec. Britt Anguish    
22nd Dist, 2nd Sec. Brown William    
22nd Dist, 3rd Sec. Butler John S.  
14th Dist, 3rd Sec. Camp Orasmus    
22nd Dist, 3rd Sec. Chestein Sarah    
5th Dist, 4th Sec. Christian Morgan    
6th Dist, 1st Sec. Coalson Isaac    
24th Dist, 2nd Sec. Coleman James W.  
14th Dist, 4th Sec. Coleman Sarah    
23rd Dist, 2nd Sec. Crawford William C.  
13th Dist, 2nd Sec. Fair Edward    
5th Dist, 2nd Sec. Faircloth,Jr Caleb    
7th Dist, 1st Sec. Ford James    
12th Dist, 2nd Sec. Ford James    
9th Dist, 4th Sec. Gillion Malachi    
10th Dist, 4th Sec. Gillion,Jr Isaac    
28th Dist, 3rd Sec. Greenwood Benjamin L.  
10th Dist,1st Sec. Griffin William    
10th Dist, 3rd Sec. Holloman Samuel M.  
9th Dist, 3rd Sec. Hooks Robert S.  
13th Dist, 3rd Sec. Howard Abner    
9th Dist, 1st Sec. Howell Richmond    
7th Dist, 3rd Sec. Huse Hardy    
17th Dist, 1st Sec. Isler Michael B.  
18th Dist, 1st Sec. Johnson Jacob    
52nd Dist, 2nd Sec. Johnson James    
24th Dist, 2nd Sec. Jurnagin Hardy    
10th Dist, 4th Sec. Kelly James    
26th Dist, 3rd Sec. Kelly James    
6th Dist, 1st Sec. Loffton Richard Y.  
5th Dist, 3rd Sec. Lofton Nathan    
12th Dist, 2nd Sec. Lofton Richard Y.  
26th Dist, 3rd Sec. Long Stafford   orphans
8th Dist, 1st Sec. Maddox Thomas    
23rd Dist, 2nd Sec. Mathies James    
12th Dist, 2nd Sec. Parker Peter    
4th Dist, 4th Sec. Rackley James    
14th Dist, 3rd Sec. Reed Jacob    
13th Dist, 3rd Sec. Sanders,Sen. Wright    
14th Dist, 4th Sec. Sellars Samuel    
27th Dist, 3rd Sec. Simmons Lewis C.  
8th Dist, 3rd Sec. Smith John    
17th Dist, 1st Sec. Taiter John S.  
23rd Dist, 3rd Sec. Timmons John    
6th Dist, 1st Sec. Williamson John