Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Butts County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

Draw Area Last Name First Name Middle or (Butts Co.)
24th Dist, 2nd Sec. Aikin William    
7th Dist, 3rd Sec. Amos Casper M.  
9th Dist, 1st Sec. Andrews John    
10th Dist,1st Sec. Atkinson Washington G.  
27th Dist, 3rd Sec. Atkinson Washington G.  
26th Dist, 2nd Sec. Bailey Stephen P.  
26th Dist, 3rd Sec. Bailey Stephen P.  
6th Dist, 3rd Sec. Baird James    
28th Dist, 3rd Sec. Barkley Jane    
5th Dist, 3rd Sec. Barnett Nathan B.  
12th Dist, 4th Sec. Bindle Caleb A.  
7th Dist, 4th Sec. Blessit James B.  
14th Dist, 3rd Sec. Blissel Elisha   orphans
11th Dist, 4th Sec. Brannan Thomas    
23rd Dist, 2nd Sec. Bridges William    
22nd Dist, 2nd Sec. Britton James    
4th Dist, 2nd Sec. Brogden Peterson G.  
10th Dist, 1st Sec. Brogden Peterson G.  
12th Dist, 2nd Sec. Burford William    
11th Dist, 3rd Sec. Burton Ann    
19th Dist, 4th Sec. Buttrill Briton    
12th Dist, 3rd Sec. Byars Joseph B.  
13th Dist, 4th Sec. Byars Joseph    
4th Dist, 4th Sec. Byars Richard G.  
9th Dist, 3rd Sec. Byers Robert    
10th Dist, 3rd Sec. Carter John    
5th Dist, 3rd Sec. Clayton,Sen. James    
7th Dist, 3rd Sec. Cleveland Allen    
11th Dist, 2nd Sec. Cleveland Allen    
27th Dist, 2nd Sec. Cleveland Oliver C.  
8th Dist, 4th Sec. Cleveland William J.  
26th Dist, 2nd Sec. Collier Benjamin F.  
13th Dist, 4th Sec. Coulter William M.  
8th Dist, 2nd Sec. Crain Josiah    
17th Dist, 1st Sec. Crier Algernoon S.  
12th Dist, 3rd Sec. Curbon John    
11th Dist, 3rd Sec. Curry Willis    
15th Dist, 3rd Sec. Davis Crisper    
10th Dist, 4th Sec. Davis,Sen. Crispen    
9th Dist, 2nd Sec. Davis,Sen. Crispin    
27th Dist, 2nd Sec. Dawson Joseph    
12th Dist, 2nd Sec. Delamar Chemhel    
8th Dist, 2nd Sec. Dickin,Sen. John    
7th Dist, 4th Sec. Dickins James   orphans
4th Dist, 2nd Sec. Draper John    
9th Dist, 3rd Sec. Driskill John   orphans
6th Dist, 1st Sec. Duncan Jesse    
4th Dist, 4th Sec. Edwards Simeon    
11th Dist, 2nd Sec. Eubank Littleberry    
6th Dist, 4th Sec. Eubanks,Sen. George    
16th Dist, 3rd Sec. Ferguson Alfred W.  
9th Dist, 4th Sec. Floyd John    
25th Dist, 2nd Sec. Foster,Sen. William    
11th Dist, 2nd Sec. Gaither Wiley W.  
8th Dist, 3rd Sec. Gaston Matthew    
10th Dist, 3rd Sec. Giles William    
7th Dist, 2nd Sec. Goen Hugh    
22nd Dist, 3rd Sec. Gray Allen    
6th Dist, 1st Sec. Gray Elizabeth    
8th Dist, 1st Sec. Gren Hugh    
23rd Dist, 3rd Sec. Grier Robert    
24th Dist, 3rd Sec. Griffin James   orphan
7th Dist, 3rd Sec. Hairston Hugh B.  
7th Dist, 3rd Sec. Hairston John L.  
12th Dist, 3rd Sec. Haleley Henry    
8th Dist, 3rd Sec. Hambet Winney    
9th Dist, 1st Sec. Hamilton Hiram    
10th Dist, 1st Sec. Hammond Charles    
11th Dist, 3rd Sec. Harden Henry    
28th Dist, 3rd Sec. Harden Henry    
7th Dist, 1st Sec. Hardy Josiah    
6th Dist, 1st Sec. Harkness James W.  
23rd Dist, 2nd Sec. Harkness John B.  
7th Dist, 1st Sec. Harmon William    
24th Dist, 2nd Sec. Harper William M.  
27th Dist, 3rd Sec. Harrison Benjamin    
25th Dist, 2nd Sec. Harrison James    
9th Dist, 1st Sec. Harrison William    
10th Dist, 3rd Sec. Harrison William    
8th Dist, 4th Sec. Hath Dawson    
14th Dist, 3rd Sec. Head George M.  
5th Dist, 4th Sec. Heard John    
8th Dist, 1st Sec. Heath Dawson    
15th Dist, 3rd Sec. Henderson Robert    
22nd Dist, 2nd Sec. Hendrick Isaac    
11th Dist, 2nd Sec. Hendrick Mary    
27th Dist, 3rd Sec. Herrin Elizabeth    
101st Dist, 2nd Sec. Herrin William H.  
10th Dist, 3rd Sec. Higgins David    
25th Dist, 2nd Sec. Higgins Joseph    
9th Dist, 1st Sec. Higgins Palmer A.  
8th Dist, 3rd Sec. Hogan Thomasell    
14th Dist, 3rd Sec. Hogg James V.  
20th Dist, 2nd Sec. Hogg James Y.  
10th Dist, 3rd Sec. Hollaway William   orphans
25th Dist, 2nd Sec. Holly Greenlee    
6th Dist, 1st Sec. Houghton Alexander    
5th Dist, 2nd Sec. Ingram John S.  
14th Dist, 2nd Sec. Irbey John S.  
12th Dist, 3rd Sec. Jackson Stephen    
23rd Dist, 3rd Sec. Jester Benjamin    
9th Dist, 4th Sec. Jester Henry    
7th Dist, 2nd Sec. Jester Levi    
5th Dist, 3rd Sec. Jester Levi    
26th Dist, 2nd Sec. Jinks Gales    
6th Dist, 4th Sec. Johnson Arnold   orphans
14th Dist, 3rd Sec. Johnson Thomas    
11th Dist, 4th Sec. Jones John    
5th Dist, 2nd Sec. Kennan Warner P.  
8th Dist, 1st Sec. Kilcrease Anny    
25th Dist, 3rd Sec. Kilcrease Arthur   orphan
9th Dist, 4th Sec. Kilcrease Robert H.  
8th Dist, 2nd Sec. Kimbrough John    
13th Dist, 3rd Sec. King James    
22nd Dist, 3rd Sec. King John G.  
8th Dist, 2nd Sec. Kirksey Gideon    
13th Dist, 3rd Sec. Lee Stewart    
10th Dist,1st Sec. Leftwick John   orphans
10th Dist, 2nd Sec. Lovet John    
26th Dist, 3rd Sec. Maddox Greene    
26th Dist, 3rd Sec. Maddux Mary    
12th Dist, 2nd Sec. Magbee Rachel    
11th Dist, 2nd Sec. Malone Robert L.  
24th Dist, 2nd Sec. Marable Erasmus G.  
23rd Dist, 2nd Sec. Mariehamn James M.  
8th Dist, 4th Sec. Mason Churchill    
6th Dist, 3rd Sec. Mason Richard S.  
4th Dist, 4th Sec. Mayo James G.  
7th Dist, 4th Sec. Mayo James G.  
13th Dist, 2nd Sec. Mayo Richardson    
23rd Dist, 2nd Sec. Mayo Stephen D.  
18th Dist, 1st Sec. Mays Robert C.  
7th Dist, 1st Sec. McCord John    
13th Dist, 2nd Sec. McCune Micajah F.  
9th Dist, 1st Sec. McGlawn William    
23rd Dist, 2nd Sec. McGough Thomas    
8th Dist, 4th Sec. McLendon Henry   orphans
15th Dist, 3rd Sec. McLinn Robert N.  
19th Dist, 4th Sec. McMahan John R.  
25th Dist, 3rd Sec. McMichael Silas    
12th Dist, 3rd Sec. McMitchell Griffin    
7th Dist, 4th Sec. McRee James    
26th Dist, 2nd Sec. McUin John T. orphan
5th Dist, 2nd Sec. Meek James S.  
9th Dist, 3rd Sec. Moore Lewis    
16th Dist, 3rd Sec. Morris Andrew    
7th Dist, 2nd Sec. Nelson Isham    
17th Dist, 1st Sec. Nelson Thomas &Jinsey orphans
8th Dist, 4th Sec. Nolen Abner    
8th Dist, 4th Sec. Parker Joseph C.  
27th Dist, 2nd Sec. Payne Olive    
8th Dist, 1st Sec. Payne William   orphans
23rd Dist, 2nd Sec. Pearson Dianna    
24th Dist, 3rd Sec. Phillips Reuben    
4th Dist, 4th Sec. Phillips William    
9th Dist, 4th Sec. Powell John G.  
11th Dist, 2nd Sec. Presley Charles F.  
23rd Dist, 2nd Sec. Preston Gilliam   orphans
14th Dist, 4th Sec. Preston John F.  
10th Dist, 2nd Sec. Preston Sarah    
6th Dist, 3rd Sec. Ranson James    
27th Dist, 2nd Sec. Reeves John B.  
26th Dist, 2nd Sec. Rhodes William   orphans
14th Dist, 3rd Sec. Robinson,Jr Thomas    
12th Dist, 3rd Sec. Robinson,Sen. Thomas    
18th Dist, 1st Sec. Sanders Thomas J.  
22nd Dist, 2nd Sec. Skinner Jesse M. orphan
10th Dist, 2nd Sec. Smith F Ferdinan  
26th Dist, 3rd Sec. Smith Isaac W.  
25th Dist, 2nd Sec. Smith Lewis D.W.  
9th Dist, 2nd Sec. Smith,Jr Robert    
16th Dist, 3rd Sec. Smith,Jr Robert    
11th Dist, 4th Sec. Smith,Jr Robert    
8th Dist, 3rd Sec. Smith,Jr Robert    
11th Dist, 3rd Sec. Smith,Jr William    
11th Dist, 4th Sec. Smith,Sen. Robert    
27th Dist, 3rd Sec. Smith,Sen. Robert    
8th Dist, 3rd Sec. Smith,Sen. Robert    
4th Dist, 2nd Sec. Smith,Sen. William    
22nd Dist, 2nd Sec. Speak,Sen. Richard    
11th Dist, 3rd Sec. Speak,Sen. Richard    
26th Dist, 3rd Sec. Speak,Sen. Richard    
8th Dist, 2nd Sec. Spencer David    
13th Dist, 2nd Sec. Stephens John    
22nd Dist, 2nd Sec. Stephens Martha    
10th Dist, 4th Sec. Still Bartholomew    
5th Dist, 4th Sec. Still Bartholomew    
24th Dist, 2nd Sec. Stone William H.  
13th Dist, 2nd Sec. Stratton James    
7th Dist, 4th Sec. Summerlin Joseph    
12th Dist, 3rd Sec. Summers Robert    
8th Dist, 1st Sec. Tallant Samuel    
6th Dist, 1st Sec. Tanner Silas    
13th Dist, 2nd Sec. Tanner William H.  
11th Dist, 4th Sec. Thaxton Wiley    
5th Dist, 4th Sec. Thomason Littleton    
8th Dist, 2nd Sec. Thurman James    
26th Dist, 2nd Sec. Tillary,Sen. John    
25th Dist, 2nd Sec. Tucker William E.  
13th Dist, 3rd Sec. Tullson Henry    
20th Dist, 2nd Sec. Vincent Mary    
7th Dist, 3rd Sec. Waldrip Patilla    
10th Dist, 3rd Sec. Walker James S.  
13th Dist, 4th Sec. Walker John    
7th Dist, 1st Sec. Wallace William   orphans
10th Dist, 4th Sec. Wilkinson Samuel    
15th Dist, 3rd Sec. Williams Hubbard    
4th Dist, 2nd Sec. Wise Hugh    
12th Dist, 3rd Sec. Wood Robert S.  
10th Dist, 2nd Sec. Wright Agnes    
20th Dist, 2nd Sec. Wright Amis    
55th Dist, 2nd Sec. Wright John    
7th Dist, 3rd Sec. Young Robert N.