Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Cherokee County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

Draw Area Last Name First Name Middle or (Cherokee Co.)
8th Dist, 2nd Sec. Albright John    
5th Dist, 4th Sec. Alexander Robert    
24th Dist, 2nd Sec. Allgood John Y.  
26th Dist, 2nd Sec. Armstrong John    
8th Dist, 1st Sec. Austin Celia    
6th Dist, 3rd Sec. Berry Hiram   orphans
8th Dist, 3rd Sec. Berry Hiram   orphans
22nd Dist, 3rd Sec. Berry Sarah    
10th Dist, 2nd Sec. Biddy Mashack    
7th Dist, 3rd Sec. Blalock William    
4th Dist, 2nd Sec. Boman Sherod    
23rd Dist, 3rd Sec. Bond Jefferson    
7th Dist, 1st Sec. Bond John M.  
20th Dist, 2nd Sec. Bradford George S.  
20th Dist, 2nd Sec. Bradford Joseph H.  
23rd Dist, 3rd Sec. Brannon James    
8th Dist, 2nd Sec. Brock George    
9th Dist, 2nd Sec. Burke Caswell    
23rd Dist, 2nd Sec. Butler Daniel    
13th Dist, 2nd Sec. Carder John    
20th Dist, 2nd Sec. Carroll Edy    
10th Dist,1st Sec. Castleberry,Jr Mark    
7th Dist, 1st Sec. Chalmers John M.  
5th Dist, 4th Sec. Cloud Jeremiah    
28th Dist, 3rd Sec. Cockram Lucinda   orphans
10th Dist, 4th Sec. Coleman Richard    
6th Dist, 3rd Sec. Cook Obed    
8th Dist, 4th Sec. Cox John T.  
8th Dist, 1st Sec. Crow James    
8th Dist, 3rd Sec. Crow William    
10th Dist, 3rd Sec. Denzimore Adam    
17th Dist, 1st Sec. Dial,Jr. John    
8th Dist, 1st Sec. Dobbs James G.  
23rd Dist, 2nd Sec. Dowdv Charles    
11th Dist, 4th Sec. Dowdy Charley    
10th Dist, 4th Sec. Dowdy William    
12th Dist, 2nd Sec. Ellard Amos    
27th Dist, 3rd Sec. Garrison John B.  
11th Dist, 3rd Sec. Green Lewis    
5th Dist, 3rd Sec. Greene Lewis    
12th Dist, 2nd Sec. Hammon Charles S.  
11th Dist, 4th Sec. Hammond William C.  
8th Dist, 4th Sec. Harris Charity    
12th Dist, 4th Sec. Hawkins Roger    
12th Dist, 2nd Sec. Henderson James    
22nd Dist, 2nd Sec. Henderson Robert F.  
19th Dist, 4th Sec. Holcomb Jabez J.  
9th Dist, 1st Sec. Holcombe Henry    
11th Dist, 4th Sec. Holden Richard    
25th Dist, 3rd Sec. Howard Brice    
23rd Dist, 2nd Sec. Howard,Sen. Jonathan    
11th Dist, 4th Sec. Hutchings Littleberry    
14th Dist, 3rd Sec. Ingram Martin    
6th Dist, 4th Sec. Kimball John    
5th Dist, 4th Sec. Lanier John C.  
9th Dist, 3rd Sec. Lay John    
9th Dist, 4th Sec. Leathers Joseph B.  
26th Dist, 3rd Sec. Littleton Mark    
5th Dist, 3rd Sec. Lowry David    
24th Dist, 3rd Sec. McConnel Henry    
10th Dist,1st Sec. McCoy Elijah    
24th Dist, 2nd Sec. McDonald Randol    
27th Dist, 3rd Sec. Milligan Lemuel    
23rd Dist, 2nd Sec. Mitchell Henry    
24th Dist, 3rd Sec. Mullins John D.  
10th Dist,1st Sec. Newberry Joshua H.  
27th Dist, 2nd Sec. Page Lucinda   orphan
10th Dist,1st Sec. Parnell Thomas   orphans
12th Dist, 4th Sec. Penley Jonathan    
13th Dist, 3rd Sec. Penly Nimrod H.  
8th Dist, 2nd Sec. Philpot Richard    
5th Dist, 3rd Sec. Pierce William    
10th Dist, 3rd Sec. Pool Seth P.  
7th Dist, 1st Sec. Porter Benjamin F.  
20th Dist, 2nd Sec. Proctor Hiram    
9th Dist, 3rd Sec. Quinton Joseph    
26th Dist, 2nd Sec. Quinton William    
10th Dist, 4th Sec. Quinton,Sen. Samuel    
27th Dist, 3rd Sec. Ramsey Alexander R.  
9th Dist, 1st Sec. Reed Daniel    
6th Dist, 4th Sec. Rice George D.  
5th Dist, 2nd Sec. Roberts Wilson    
20th Dist, 2nd Sec. Rutherford Elbert    
24th Dist, 2nd Sec. Sanders John    
24th Dist, 2nd Sec. Saxon John    
6th Dist, 3rd Sec. Saxon John    
4th Dist, 2nd Sec. Sharp Henry    
11th Dist, 2nd Sec. Shaw Haley    
16th Dist, 3rd Sec. Shaw Haly    
9th Dist, 3rd Sec. Shurat Sarah    
9th Dist, 3rd Sec. Simmons Noble    
13th Dist, 4th Sec. Smith Abram    
7th Dist, 2nd Sec. Smith Abram    
6th Dist, 4th Sec. Smith Charles    
27th Dist, 3rd Sec. Smith Ralph    
8th Dist, 1st Sec. Stapleton Reuben    
24th Dist, 2nd Sec. Stewart George    
12th Dist, 2nd Sec. Tammons Zipporah    
10th Dist, 2nd Sec. Tate,Jr John    
24th Dist, 2nd Sec. Tate,Jr John    
20th Dist, 2nd Sec. White James    
22nd Dist, 2nd Sec. Willis John    
7th Dist, 1st Sec. Wilson James    
22nd Dist, 3rd Sec. Wilson Rely    
23rd Dist, 3rd Sec. Witcher Benjamin M.  
15th Dist, 3rd Sec. Witcher Lacey    
13th Dist, 4th Sec. Witcher,Sen. John    
6th Dist, 1st Sec. Wofford James    
5th Dist, 3rd Sec. Worthy Billington S.  
13th Dist, 2nd Sec. Young John T.