Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Elbert County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

Draw Area Last Name First Name Middle or (Elbert Co.)
20th Dist, 2nd Sec. Adams James    
15th Dist, 3rd Sec. Adams James    
14th Dist, 3rd Sec. Aken Warren    
13th Dist, 3rd Sec.. Alexander Fleming A.  
23rd Dist, 3rd Sec. Alexander James B.  
4th Dist, 4th Sec. Allison John    
23rd Dist, 3rd Sec. Alman Ann    
10th Dist,1st Sec. Almand James    
23rd Dist, 2nd Sec. Almand John W.  
17th Dist, 1st Sec. Almand Usrey   orphans
9th Dist, 4th Sec. Anderson Henry    
23rd Dist, 3rd Sec. Arnold Davis    
5th Dist, 4th Sec. Arnold James   orphans
12th Dist, 3rd Sec. Ashley Thompson    
22nd Dist, 3rd Sec. Ashly John    
16th Dist, 3rd Sec. Ashworth Noah    
7th Dist, 4th Sec. Ashworth Noah    
6th Dist, 1st Sec. Bailey James R.  
12th Dist, 3rd Sec. Balinger,Jr John    
20th Dist, 2nd Sec. Balinger,Jr John    
5th Dist, 3rd Sec. Balinger,Sen. John    
5th Dist, 4th Sec. Banks Richard    
7th Dist, 1st Sec. Banks Thomas A.  
14th Dist, 4th Sec. Barr George    
4th Dist, 2nd Sec. Bell Asburn B.  
9th Dist, 2nd Sec. Bell Green    
12th Dist, 4th Sec. Bell Nancy    
23rd Dist, 2nd Sec. Bevil James    
15th Dist, 3rd Sec. Biggs Thomas    
5th Dist, 3rd Sec. Black John W.  
7th Dist, 2nd Sec. Blangett Jeremiah   orphans
7th Dist, 2nd Sec. Boatright Daniel    
10th Dist, 3rd Sec. Boatwright Daniel    
14th Dist, 4th Sec. Bobo Benjamin H.  
7th Dist, 1st Sec. Bobo Willis    
5th Dist, 3rd Sec. Bobo,Sen. Lewis    
27th Dist, 3rd Sec. Boggs William H.  
11th Dist, 3rd Sec. Bond Henry W.  
25th Dist, 3rd Sec. Bond Nathaniel    
19th Dist, 4th Sec. Booth George   orphans
4th Dist, 4th Sec. Booth Henry    
14th Dist, 3rd Sec. Booth Joseph G.  
13th Dist, 3rd Sec. Booth Nathaniel    
26th Dist, 3rd Sec. Booth Victer E.  
8th Dist, 1st Sec. Brawner Middleton    
11th Dist, 4th Sec. Bray Avy    
4th Dist, 4th Sec. Bray David    
9th Dist, 1st Sec. Bray David    
6th Dist, 3rd Sec. Bray John    
10th Dist, 4th Sec. Bray Mastin H.  
8th Dist, 2nd Sec. Brewer Horatio   orphans
7th Dist, 1st Sec. Brown Elbert    
16th Dist, 3rd Sec. Brown Middleton W.  
23rd Dist, 2nd Sec. Brown Wiley B.  
8th Dist, 1st Sec. Brown William    
22nd Dist, 2nd Sec. Brown,Jr John    
18th Dist, 1st Sec. Bryant Anderson H.&J.  
16th Dist, 3rd Sec. Buffington William    
236th Dist, 2nd Sec. Bullard Thomas B.  
7th Dist, 3rd Sec. Burch Benjamin    
7th Dist, 4th Sec. Burden Henry    
25th Dist, 3rd Sec. Burnett Pleasant    
97th Dist, 2nd Sec. Burnett Reason    
25th Dist, 2nd Sec. Burton William    
24th Dist, 2nd Sec. Butler George S.  
25th Dist, 2nd Sec. Butler Haley    
15th Dist, 3rd Sec. Butler,Sen. Patrick    
12th Dist, 2nd Sec. Butler,Sen. Peter P.  
5th Dist, 2nd Sec. Cabaness Henry    
13th Dist, 4th Sec. Carpenter James    
11th Dist, 4th Sec. Carter James    
9th Dist, 2nd Sec. Cash Martin T.  
9th Dist, 4th Sec. Cason Edmund    
25th Dist, 3rd Sec. Chandler Asa    
7th Dist, 2nd Sec. Chapman David    
24th Dist, 3rd Sec. Chapman David    
13th Dist, 2nd Sec. Chiles Lewis G.  
8th Dist, 2nd Sec. Chisholm Andrew   orphans
14th Dist, 4th Sec. Christian Drewry    
11th Dist, 4th Sec. Christian Elijah L.  
8th Dist, 2nd Sec. Christian Ira    
26th Dist, 2nd Sec. Christian Jesse G.  
8th Dist, 2nd Sec. Clark Marshal P.  
5th Dist, 3rd Sec. Clark Thomas J.  
12th Dist, 4th Sec. Cleveland Jacob M.  
5th Dist, 4th Sec. Cobbett Thomas    
5th Dist, 3rd Sec. Colbert Thomas    
7th Dist, 4th Sec. Cook Beverly C.  
23rd Dist, 2nd Sec. Cook Smith    
7th Dist, 2nd Sec. Cornwell Daniel E.  
8th Dist, 2nd Sec. Couch Samuel    
27th Dist, 3rd Sec. Crawford Burton E.  
8th Dist, 1st Sec. Crawford Leroy K.  
8th Dist, 1st Sec. Crawford Lucy    
8th Dist, 1st Sec. Crawford Oliver    
6th Dist, 1st Sec. Crisler Benjamin    
24th Dist, 3rd Sec. Critenton Elijah    
7th Dist, 3rd Sec. Crittentun Elijah    
20th Dist, 2nd Sec. Cunningham Nancy    
22nd Dist, 3rd Sec. Daniel James J.  
5th Dist, 4th Sec. Davis Isaac N.  
16th Dist, 3rd Sec. Davis James    
17th Dist, 1st Sec. Davis Moses    
5th Dist, 4th Sec. Deadwiler Henry R.  
126th Dist, 2nd Sec. Deadwylder Alice    
7th Dist, 1st Sec. Deadwyler Alice    
10th Dist,1st Sec. Dean John    
13th Dist, 3rd Sec. Degary Van    
8th Dist, 1st Sec. Denrley Edward A.  
24th Dist, 2nd Sec. Derracott Rebecca    
5th Dist, 4th Sec. Dickey John    
26th Dist, 3rd Sec. Dickson Thomas    
7th Dist, 4th Sec. Dillard Isaac    
8th Dist, 4th Sec. Dillard James    
27th Dist, 3rd Sec. Dillard Thomas M.  
12th Dist, 3rd Sec. Dixon John    
25th Dist, 3rd Sec. Dooly William M.  
12th Dist, 4th Sec. Downs James    
16th Dist, 3rd Sec. Duncan,Jr Person    
22nd Dist, 3rd Sec. Eades Sarah D.  
23rd Dist, 2nd Sec. Edwards William H.  
27th Dist, 2nd Sec. Evas Alford    
12th Dist, 2nd Sec. Evenson Rachel    
10th Dist,1st Sec. Falkner William    
8th Dist, 4th Sec. Falkner William    
7th Dist, 3rd Sec. Fane Robert    
20th Dist, 2nd Sec. Fanning Benjamin    
8th Dist, 3rd Sec. Farmer William    
4th Dist, 4th Sec. Fitts James O.  
24th Dist, 2nd Sec. Fleming Sarah    
24th Dist, 3rd Sec. Ford Mary    
5th Dist, 4th Sec. Foster Juda    
23rd Dist, 3rd Sec. Fowler Matilda   orphan
27th Dist, 2nd Sec. Gaines Strawther    
12th Dist, 2nd Sec. Garven John    
15th Dist, 3rd Sec. Gaulding Nancy    
5th Dist, 2nd Sec. Gaulding William   orphan
12th Dist, 4th Sec. Ginn Sarah    
26th Dist, 2nd Sec. Ginn William    
24th Dist, 2nd Sec. Goulding Lucy Elizabeth orphans
26th Dist, 2nd Sec. Grant Robert    
9th Dist, 4th Sec. Gray John    
24th Dist, 2nd Sec. Gray Susannah    
14th Dist, 4th Sec. Grice Dempsey    
11th Dist, 3rd Sec. Gunter Allen    
7th Dist, 4th Sec. Haley Mary    
7th Dist, 4th Sec. Hall Thomas J.  
14th Dist, 3rd Sec. Harden Mary    
13th Dist, 2nd Sec. Hardin Rhoda    
14th Dist, 4th Sec. Harmon,Sen. John    
27th Dist, 2nd Sec. Harris Gaines    
10th Dist,1st Sec. Harris Joannah    
8th Dist, 2nd Sec. Harris John    
11th Dist, 2nd Sec. Haynes Moses M.  
8th Dist, 2nd Sec. Head Sarah    
6th Dist, 3rd Sec. Heard Barnard C. orphans
7th Dist, 4th Sec. Henderson James    
25th Dist, 2nd Sec. Henderson James    
7th Dist, 2nd Sec. Hendrick Eli    
4th Dist, 2nd Sec. Henry Charles    
22nd Dist, 2nd Sec. Henry Joel    
6th Dist, 3rd Sec. Higginbotham Jeam    
4th Dist, 4th Sec. Highsmith Milly    
22nd Dist, 3rd Sec. Hinton Pester    
11th Dist, 4th Sec. Hinton Washington    
28th Dist, 3rd Sec. Holmes James    
22nd Dist, 2nd Sec. Horton Jeremiah F.  
15th Dist, 3rd Sec. Huchison Moses    
9th Dist, 2nd Sec. Hudson William   orphans
22nd Dist, 3rd Sec. Hulmes William   orphans
15th Dist, 3rd Sec. Hulmes William   orphans
8th Dist, 4th Sec. Hunt Hullum    
12th Dist, 2nd Sec. Ilam James    
8th Dist, 2nd Sec. Jackson John    
9th Dist, 2nd Sec. Johnson Angus    
28th Dist, 3rd Sec. Johnson Julius    
27th Dist, 2nd Sec. Johnson Susannah    
26th Dist, 2nd Sec. Jones Elijah    
27th Dist, 2nd Sec. Jones Jesse    
26th Dist, 3rd Sec. Jones Jordan    
22nd Dist, 2nd Sec. Jones Jordan    
13th Dist, 2nd Sec. Jones Joseph H.  
13th Dist, 3rd Sec. Jones Samuel G.  
17th Dist, 1st Sec. Jones Samuel G.  
6th Dist, 4th Sec. Jones Standly   orphans
10th Dist,1st Sec. Jones William S.  
11th Dist, 2nd Sec. Jones William    
27th Dist, 2nd Sec. Jones,Jr Arthur    
23rd Dist, 3rd Sec. Jones,Sen. William    
8th Dist, 4th Sec. Jordan James   orphans
19th Dist, 4th Sec. Karr Samuel    
20th Dist, 2nd Sec. Kelly Barrabas    
10th Dist, 3rd Sec. Kerlin Samuel    
18th Dist, 1st Sec. Keys Thomas    
7th Dist, 2nd Sec. King Francis W.  
27th Dist, 2nd Sec. Lee Robert W.  
24th Dist, 2nd Sec. Legrand John M.  
8th Dist, 4th Sec. Lesueur John B.  
9th Dist, 3rd Sec. Lockhart James    
28th Dist, 3rd Sec. Lovingood John    
14th Dist, 4th Sec. Luneford William    
26th Dist, 3rd Sec. Malden Haden    
25th Dist, 3rd Sec. Mann Asa V.  
22nd Dist, 3rd Sec. Mann John R.  
10th Dist, 2nd Sec. Mason Elizabeth    
17th Dist, 1st Sec. Masters Levi    
8th Dist, 3rd Sec. Mattox John W.  
12th Dist, 4th Sec. Mattux Henry    
8th Dist, 3rd Sec. Maxwell William P.  
19th Dist, 2nd Sec. McColester John   orphans
12th Dist, 2nd Sec. McCurrey Lauchlin    
6th Dist, 3rd Sec. McCurry Lauchlin    
18th Dist, 1st Sec. McGarrety Delila    
23rd Dist, 3rd Sec. Means,Sen. Alexander    
10th Dist, 2nd Sec. Moon Pleasant   orphans
15th Dist, 3rd Sec. More William J.  
23rd Dist, 3rd Sec. Morgan Thomas    
14th Dist, 3rd Sec. Moss Martin    
7th Dist, 3rd Sec. Myers William    
25th Dist, 3rd Sec. Nanlie William   orphans
9th Dist, 3rd Sec. Nash Hudson H.  
11th Dist, 4th Sec. Nash Mat. &MaryE. orphans
8th Dist, 2nd Sec. Nash,Jr James    
13th Dist, 4th Sec. Nellums James M.  
27th Dist, 2nd Sec. Nelms William R.  
7th Dist, 1st Sec. Nelums William T.  
10th Dist, 2nd Sec. Nunlee John    
18th Dist, 1st Sec. Nunlee William   orphans
14th Dist, 4th Sec. Oliver Caleb   orphans
14th Dist, 3rd Sec. Oliver Forana M.  
8th Dist, 2nd Sec. Oliver Henry Shelton  
12th Dist, 2nd Sec. Oliver Jane    
11th Dist, 4th Sec. Oliver McCarty    
11th Dist, 3rd Sec. Page Elizabeth    
25th Dist, 2nd Sec. Page Elizabeth    
14th Dist, 3rd Sec. Parham George W.  
14th Dist, 3rd Sec. Parham,Jr Joshua    
10th Dist, 4th Sec. Park Lindsey    
13th Dist, 2nd Sec. Parker James    
12th Dist, 4th Sec. Parks Marshall    
5th Dist, 2nd Sec. Patterson Nimrod    
14th Dist, 4th Sec. Payton William    
14th Dist, 3rd Sec. Peek Solomon    
14th Dist, 4th Sec. Penn Mary    
6th Dist, 3rd Sec. Perrin Mathias    
27th Dist, 3rd Sec. Phillip Wiley    
16th Dist, 3rd Sec. Phillips Thomas    
18th Dist, 4th Sec. Pitts William    
10th Dist, 2nd Sec. Pledger Thomas    
10th Dist,1st Sec. Prewett Jacob    
4th Dist, 2nd Sec. Prewit John    
11th Dist, 4th Sec. Prothro William    
27th Dist, 2nd Sec. Prothro William    
5th Dist, 2nd Sec. Raises John W.  
28th Dist, 3rd Sec. Ramay Archibald    
14th Dist, 4th Sec. Rayford Joh.    
12th Dist, 4th Sec. Readwine Jacob    
10th Dist,1st Sec. Reese Alfred B.  
27th Dist, 2nd Sec. Richardson Amos    
9th Dist, 3rd Sec. Ridgway Samuel T.  
23rd Dist, 2nd Sec. Roberson Samuel    
22nd Dist, 3rd Sec. Roberts Presley B.  
18th Dist, 4th Sec. Roberts Willis    
27th Dist, 3rd Sec. Robertson William    
11th Dist, 4th Sec. Robuck William    
9th Dist, 1st Sec. Roland Maston    
14th Dist, 3rd Sec. Rowsey Foster    
6th Dist, 1st Sec. Rowzee James M.  
4th Dist, 4th Sec. Rucker Joseph   orphan
7th Dist, 1st Sec. Salmons Jeremiah    
23rd Dist, 3rd Sec. Salmons Oliver    
6th Dist, 1st Sec. Sandridge Claborn    
9th Dist, 1st Sec. Sandridge James H.  
26th Dist, 3rd Sec. Shackleford Edmond    
23rd Dist, 3rd Sec. Shackleford Sterling M.  
22nd Dist, 3rd Sec. Shephard Samuel    
8th Dist, 4th Sec. Shiflet James W.  
10th Dist, 3rd Sec. Shiflet John    
22nd Dist, 2nd Sec. Shiflet,Jr. Lewis    
27th Dist, 3rd Sec. Silf Samuel E.  
9th Dist, 4th Sec. Skelton Martin    
9th Dist, 1st Sec. Skelton Swan    
25th Dist, 2nd Sec. Slay Parker    
17th Dist, 1st Sec. Smith Elijah    
11th Dist, 4th Sec. Smith John M.  
9th Dist, 4th Sec. Smith Singleton    
15th Dist, 3rd Sec. Smith Thomas J.  
27th Dist, 3rd Sec. Smith Thomas    
10th Dist,1st Sec. Smith William    
23rd Dist, 3rd Sec. Smith,Jr William W.  
22nd Dist, 3rd Sec. Spalding Abert M.  
23rd Dist, 3rd Sec. Spalding Albert M.  
4th Dist, 4th Sec. Speed Terrell    
14th Dist, 4th Sec. Spencer John    
24th Dist, 3rd Sec. Starke Samuel    
27th Dist, 2nd Sec. Stedley James P.  
8th Dist, 3rd Sec. Stephens Henry H.  
7th Dist, 3rd Sec. Stokes Archibald    
8th Dist, 4th Sec. Stower Jeremiah    
5th Dist, 3rd Sec. Stowers Thomas    
22nd Dist, 3rd Sec. Strickland Abner R.  
11th Dist, 4th Sec. Taber Benjamin K.  
10th Dist, 4th Sec. Tait Charles H.  
9th Dist, 2nd Sec. Taylor John W.  
13th Dist, 3rd Sec. Taylor John   orphans
8th Dist, 3rd Sec. Taylor Turner W.  
24th Dist, 2nd Sec. Taynor William    
9th Dist, 4th Sec. Taynor William    
8th Dist, 2nd Sec. Teasley Joshua    
14th Dist, 2nd Sec. Terrell James    
15th Dist, 3rd Sec. Terrell Sarah    
15th Dist, 3rd Sec. Terrell William B.  
10th Dist,1st Sec. Terrill William    
23rd Dist, 3rd Sec. Terry Thomas    
7th Dist, 3rd Sec. Tessler Sarah    
22nd Dist, 3rd Sec. Threlkela Thomas   orphans
5th Dist, 3rd Sec. Threlkeld,Sen. William H.  
13th Dist, 3rd Sec. Thrilkeld Marian F.  
13th Dist, 3rd Sec. Tibbs Thomas    
22nd Dist, 3rd Sec. Totmon Rebecca    
7th Dist, 3rd Sec. Tucker Robert    
16th Dist, 3rd Sec. Tucker Stephen H.  
16th Dist, 3rd Sec. Tucker William    
26th Dist, 2nd Sec. Tucker William    
12th Dist, 4th Sec. Tucker William    
15th Dist, 3rd Sec. Tucker,Jr Ethel    
5th Dist, 2nd Sec. Upshaw James    
9th Dist, 3rd Sec. Upshaw Middleton    
7th Dist, 4th Sec. Vaughn Isaac D.  
26th Dist, 2nd Sec. Wadson Abner    
26th Dist, 2nd Sec. Wall Bud C.  
8th Dist, 4th Sec. Wall Cade    
16th Dist, 3rd Sec. Wall Jesse C.  
22nd Dist, 3rd Sec. Wansloca Larkin    
15th Dist, 3rd Sec. Ward Jane    
5th Dist, 4th Sec. Ward Jane    
25th Dist, 2nd Sec. Ward Jeptha H.  
18th Dist, 1st Sec. Ward Richard   orphans
42nd Dist, 2nd Sec. Ward William    
9th Dist, 3rd Sec. Webb Bridgar    
13th Dist, 3rd Sec. Weston Job    
22nd Dist, 2nd Sec. White Benjamin B.  
22nd Dist, 3rd Sec. White Martin    
8th Dist, 3rd Sec. White Mary    
9th Dist, 4th Sec. White Thomas S.  
8th Dist, 1st Sec. Wilhite Lewis    
14th Dist, 4th Sec. Wilks Nancy    
22nd Dist, 3rd Sec. Williamson Stephen    
8th Dist, 4th Sec. Willis James M.  
7th Dist, 1st Sec. Willis John   orphans
6th Dist, 4th Sec. Willis Milley    
5th Dist, 2nd Sec. Willis Richard    
5th Dist, 4th Sec. Wilmoth Esther Ann orphan
9th Dist, 3rd Sec. Woodly Temperence    
13th Dist, 3rd Sec. Worrill Edmund H.  
27th Dist, 2nd Sec. WrigHt Henry