Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Emanuel County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index
 
Draw Area Last Name First Name Middle or (Emanuel Co.)
27th Dist, 3rd Sec. Beasley James    
20th Dist, 2nd Sec. Beasley James    
7th Dist, 1st Sec. Beasley,Sen. William    
16th Dist, 3rd Sec. Beasly Wright M.  
18th Dist, 1st Sec. Bennett Elizabeth    
8th Dist, 2nd Sec. Bennett John    
12th Dist, 3rd Sec. Bennett John    
7th Dist, 3rd Sec. Bird Faith    
27th Dist, 2nd Sec. Bird William   orphans
5th Dist, 3rd Sec. Bird William   orphans
10th Dist, 3rd Sec. Black Francis C.  
18th Dist, 4th Sec. Black Francis O.  
9th Dist, 2nd Sec. Boatright Reuben    
28th Dist, 3rd Sec. Boatright Reuben    
7th Dist, 3rd Sec. Britt Rachel    
7th Dist, 4th Sec. Brown Jesse    
13th Dist, 3rd Sec. Caps Jesse    
5th Dist, 3rd Sec. Carter Elizabeth    
23rd Dist, 3rd Sec. Cole Hambleton    
7th Dist, 1st Sec. Cole William    
13th Dist, 4th Sec. Cole William    
18th Dist, 4th Sec. Cowart Cullen    
8th Dist, 1st Sec. Cowart Seaborn    
12th Dist, 4th Sec. Crump John C.  
7th Dist, 4th Sec. Curley Benjamin    
25th Dist, 2nd Sec. Daniell William    
25th Dist, 2nd Sec. Daniell William    
12th Dist, 4th Sec. Darden Dennis    
25th Dist, 3rd Sec. Davis Lewis    
26th Dist, 3rd Sec. Deal James    
5th Dist, 2nd Sec. Deal James    
20th Dist, 2nd Sec. Drew William    
6th Dist, 4th Sec. Durden Dennis    
11th Dist, 4th Sec. Edenfield George W.  
11th Dist, 2nd Sec. Edenfield Jesse    
9th Dist, 1st Sec. Edingfield,Jr David    
10th Dist,1st Sec. Foskey Durant    
7th Dist, 1st Sec. Gardner Morgan    
20th Dist, 2nd Sec. Gillis,Sen. Murdock   orphans
4th Dist, 2nd Sec. Gorday Elijah    
4th Dist, 2nd Sec. Greenway Samuel    
5th Dist, 4th Sec. Griffin James    
23rd Dist, 2nd Sec. Griffiths John   orphans
22nd Dist, 3rd Sec. Herrington James    
5th Dist, 4th Sec. Higdon John    
23rd Dist, 3rd Sec. Holton William    
25th Dist, 3rd Sec. Horn Benjamin    
24th Dist, 2nd Sec. Horne Mary    
18th Dist, 1st Sec. Hudgeon Thomas    
23rd Dist, 3rd Sec. Jenkins Nicholas    
27th Dist, 2nd Sec. Jewell Henry    
9th Dist, 1st Sec. Jewell Zachariah    
5th Dist, 2nd Sec. Johns Mary    
9th Dist, 2nd Sec. Johnson Hardy    
9th Dist, 1st Sec. Johnson Hardy    
23rd Dist, 3rd Sec. Johnson Nathan    
8th Dist, 3rd Sec. Jones Thomas    
20th Dist, 2nd Sec. Kellum David    
5th Dist, 3rd Sec. Kersey Wright    
6th Dist, 4th Sec. Kersey,Jr Thomas    
23rd Dist, 3rd Sec. Knight Bethany    
9th Dist, 3rd Sec. Knight Rufus    
5th Dist, 2nd Sec. Linzey Mary    
22nd Dist, 2nd Sec. Martin James    
11th Dist, 2nd Sec. Martin Thomas    
9th Dist, 3rd Sec. Martin William    
16th Dist, 3rd Sec. McClennon Sarah    
5th Dist, 2nd Sec. Meeks Allen    
14th Dist, 3rd Sec. Messer Griffin    
6th Dist, 1st Sec. Miller John K.  
11th Dist, 2nd Sec. Newton Benjamin    
26th Dist, 3rd Sec. Oversheet Daniel   orphans
9th Dist, 4th Sec. Oversteel John    
6th Dist, 4th Sec. Palmer Abel   orphans
7th Dist, 3rd Sec. Patrick William    
26th Dist, 3rd Sec. Phillip William    
8th Dist, 4th Sec. Phillips Sherod    
11th Dist, 4th Sec. Phillips Stephen    
9th Dist, 4th Sec. Proctor Allen    
8th Dist, 1st Sec. Raiford John S.  
6th Dist, 4th Sec. Rhan Amos    
23rd Dist, 3rd Sec. Rhyner Edward    
14th Dist, 4th Sec. Rhyner Edward    
5th Dist, 3rd Sec. Richardson David   orphans
22nd Dist, 3rd Sec. Richardson Eliza    
8th Dist, 4th Sec. Riner William    
10th Dist,1st Sec. Roberts Nathan    
27th Dist, 3rd Sec. Roundtree John    
4th Dist, 4th Sec. Scarborough Silas    
18th Dist, 1st Sec. Stroud Thomas   orphans
26th Dist, 3rd Sec. Stroud Thomas   orphans
5th Dist, 3rd Sec. Summer Alexander    
9th Dist, 3rd Sec. Swain Stephen    
7th Dist, 4th Sec. Thompson Hardy C.  
11th Dist, 3rd Sec. Thompson Henry    
26th Dist, 3rd Sec. Thompson Henry    
4th Dist, 4th Sec. Thompson Robert    
13th Dist, 3rd Sec. Tucker Elijah    
12th Dist, 3rd Sec. Turner Ephraim   orphans
6th Dist, 4th Sec. Turner Rebecca    
20th Dist, 2nd Sec. Turner William    
16th Dist, 3rd Sec. Warren Josiah   orphans
8th Dist, 3rd Sec. Warren Mary    
13th Dist, 2nd Sec. Watts Rilant    
10th Dist, 3rd Sec. Williams William    
5th Dist, 2nd Sec. Woodward Mills   orphans