Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Franklin County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Submitted by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

Draw Area Last Name First Name Middle or (Franklin Co.)
11th Dist, 4th Sec. Adams Absalom   orphans
9th Dist, 1st Sec. Adderhold Isaac M.  
20th Dist, 2nd Sec. Aderhold,Jr John C.  
10th Dist, 2nd Sec. Adnan John    
5th Dist, 2nd Sec. Adrian David W.  
24th Dist, 2nd Sec. Adrian Rachel    
11th Dist, 3rd Sec. Alexander William H.  
8th Dist, 3rd Sec. Allen James J.  
23rd Dist, 2nd Sec. Allen Joseph    
12th Dist, 2nd Sec. Allen William    
6th Dist, 1st Sec. Andrews Allen    
23rd Dist, 3rd Sec. Andrews Enoch    
24th Dist, 3rd Sec. Anthony David    
17th Dist, 1st Sec. Arnett Mary    
10th Dist, 4th Sec. Ash Jane    
5th Dist, 2nd Sec. Ayres Asa   orphans
8th Dist, 3rd Sec. Ayres Jediah    
12th Dist, 4th Sec. Bagwell Albert G. orphan
23rd Dist, 3rd Sec. Bailey Joseph    
5th Dist, 3rd Sec. Baker Russell    
8th Dist, 3rd Sec. Banks Robert T.  
22nd Dist, 2nd Sec. Barnett Elias    
13th Dist, 3rd Sec. Barnett James    
10th Dist, 3rd Sec. Bell James    
5th Dist, 3rd Sec. Bellamy Lucy    
8th Dist, 1st Sec. Bellew James H.  
9th Dist, 4th Sec. Bird John    
11th Dist, 3rd Sec. Black James    
27th Dist, 2nd Sec. Blackwell Hensley    
26th Dist, 2nd Sec. Blackwell Joel    
5th Dist, 3rd Sec. Blankinship William    
7th Dist, 2nd Sec. Boatwright Drury    
25th Dist, 3rd Sec. Bowen Isarel R.  
8th Dist, 4th Sec. Bramblett Miles    
9th Dist, 2nd Sec. Brown John    
18th Dist, 1st Sec. Brown Nicholas    
22nd Dist, 3rd Sec. Bryan Susannah    
24th Dist, 2nd Sec. Bryan Tarrence    
10th Dist,1st Sec. Bryan,Sen. Thomas    
14th Dist, 4th Sec. Buckner John    
4th Dist, 2nd Sec. Burgess Mary    
5th Dist, 4th Sec. Byng William    
5th Dist, 3rd Sec. Camron Duncan G.  
24th Dist, 2nd Sec. Camron Duncan G.  
9th Dist, 4th Sec. Candley Benjamin    
8th Dist, 3rd Sec. Cannally Thomas   orphans
9th Dist, 1st Sec. Cape Marion    
5th Dist, 2nd Sec. Cape Thomas    
5th Dist, 2nd Sec. Carroll James H.  
8th Dist, 2nd Sec. Carter John O.  
6th Dist, 4th Sec. Carter,Sen. David    
7th Dist, 2nd Sec. Chalmers John    
22nd Dist, 2nd Sec. Chandler Daniel    
164th Dist, 2nd Sec. Chandler James   orphans
22nd Dist, 3rd Sec. Chandler Lewis    
9th Dist, 3rd Sec. Chandler Nancy    
18th Dist, 1st Sec. Chatham Stephen   orphans
18th Dist, 1st Sec. Cheek Isaac Y.  
6th Dist, 3rd Sec. Cheek William B.  
9th Dist, 4th Sec. Childs William    
23rd Dist, 2nd Sec. Christian Drury   orphan
18th Dist, 4th Sec. Clark Thomas   orphans
8th Dist, 1st Sec. Clark Wiley    
11th Dist, 3rd Sec. Cline Jacob    
10th Dist, 3rd Sec. Cobb James    
6th Dist, 3rd Sec. Coker Caull   orphans
18th Dist, 1st Sec. Cray Eleanor    
23rd Dist, 2nd Sec. Crider Solomon    
4th Dist, 2nd Sec. Crow Colmon W.  
6th Dist, 3rd Sec. Crow John W.  
8th Dist, 3rd Sec. Crow Jonathan   orphans
8th Dist, 3rd Sec. Crow,Sen. Randolph    
5th Dist, 4th Sec. Crump Memory    
6th Dist, 1st Sec. David Henry F.  
20th Dist, 2nd Sec. Davis John S.  
7th Dist, 4th Sec. Davis Vann   orphan
5th Dist, 2nd Sec. Davis Vann   orphan
13th Dist, 2nd Sec. Dean Charles    
12th Dist, 4th Sec. Defurr Martin    
14th Dist, 3rd Sec. Defurr Martin    
23rd Dist, 3rd Sec. Dillport James    
24th Dist, 3rd Sec. Dinman Felix G.  
26th Dist, 2nd Sec. Dobbs Morton    
4th Dist, 4th Sec. Dobbs Solomon    
6th Dist, 3rd Sec. Dobbs Wiley    
6th Dist, 3rd Sec. Echols Joshua    
26th Dist, 2nd Sec. Echols Rebecca    
26th Dist, 3rd Sec. Eddins Allen    
13th Dist, 4th Sec. Edmonson Thomas    
19th Dist, 4th Sec. English Sarah    
4th Dist, 2nd Sec. Eperson John    
183rd Dist, 2nd Sec. Eperson Thompson    
18th Dist, 1st Sec. Epperson Charles    
18th Dist, 4th Sec. Epperson John    
26th Dist, 3rd Sec. Epperson Pleasant J.  
17th Dist, 1st Sec. Epperson Thompson    
90th Dist, 2nd Sec. Farmer William H.  
7th Dist, 2nd Sec. Farrar John    
27th Dist, 2nd Sec. Farrar John    
6th Dist, 4th Sec. Farror John    
16th Dist, 3rd Sec. Fellbright John    
12th Dist, 4th Sec. Field Samuel    
22nd Dist, 2nd Sec. Freeman Henry    
24th Dist, 2nd Sec. Freeman Henry    
14th Dist, 3rd Sec. Freeman William S.  
25th Dist, 2nd Sec. Fuller Cooper B.  
9th Dist, 4th Sec. Garner John    
23rd Dist, 3rd Sec. Garner Joseph    
10th Dist, 3rd Sec. Garrett Jesse    
26th Dist, 2nd Sec. Garrett Stephen    
23rd Dist, 3rd Sec. Garrett Stephen    
22nd Dist, 3rd Sec. Garrison Capal    
15th Dist, 3rd Sec. Garrison Salisbury    
7th Dist, 2nd Sec. Gentry Jeremiah    
10th Dist, 4th Sec. Gentry Mathew    
27th Dist, 3rd Sec. Gentry Matthew    
13th Dist, 4th Sec. Gillespie Milton W.  
13th Dist, 2nd Sec. Gillespie Pickins H.  
9th Dist, 3rd Sec. Glazier Charles R.  
7th Dist, 4th Sec. Goode William    
18th Dist, 1st Sec. Grady Mary    
6th Dist, 3rd Sec. Graham William    
23rd Dist, 3rd Sec. Gray Diana    
4th Dist, 4th Sec. Griffin Elijah    
27th Dist, 3rd Sec. Griffin elijah    
22nd Dist, 3rd Sec. Groover Daniel    
10th Dist, 3rd Sec. Halbrooks Edy    
12th Dist, 4th Sec. Hall Darcas    
23rd Dist, 3rd Sec. Hambleton,Sen. John    
11th Dist, 4th Sec. Hamby John T.  
11th Dist, 4th Sec. Hamilton William B.  
10th Dist, 2nd Sec. Hammett James    
11th Dist, 2nd Sec. Harbour Elizabeth    
26th Dist, 2nd Sec. Harbour Talmon    
20th Dist, 2nd Sec. Hardy Henry    
20th Dist, 2nd Sec. Harris Edward    
9th Dist, 1st Sec. Harrison Benjamin    
16th Dist, 3rd Sec. Harrison Hugh    
22nd Dist, 2nd Sec. Harrison Terrell    
10th Dist, 2nd Sec. Hatchett James S.  
27th Dist, 3rd Sec. Haynes Andrew Y.  
9th Dist, 3rd Sec. Hays David    
12th Dist, 3rd Sec. Hays David    
6th Dist, 1st Sec. Hemphill Robert   orphans
6th Dist, 1st Sec. Hendrix Jeremiah    
5th Dist, 3rd Sec. Hinson Lazarus    
18th Dist, 1st Sec. Holbrook Green B.  
5th Dist, 3rd Sec. Holcombe John    
12th Dist, 3rd Sec. Holley Allen G.  
6th Dist, 1st Sec. Holley Allen G.  
10th Dist, 3rd Sec. Holmes Thomas    
27th Dist, 2nd Sec. Hooper Richard    
6th Dist, 1st Sec. Hooper,Jr Richard    
4th Dist, 2nd Sec. House Thomas P.  
18th Dist, 1st Sec. Howell Thomas    
15th Dist, 3rd Sec. Hudson Milton    
4th Dist, 2nd Sec. Hughes William    
22nd Dist, 2nd Sec. Humphrey Jonathan    
17th Dist, 1st Sec. Humphreys Charles F.  
9th Dist, 4th Sec. Hunt Easley    
12th Dist, 2nd Sec. Hunt,Jr Joel    
10th Dist, 2nd Sec. Iley Richard    
24th Dist, 2nd Sec. Isbell James    
5th Dist, 4th Sec. James Thomas    
5th Dist, 4th Sec. James William    
10th Dist, 3rd Sec. Jenkins Jesse    
14th Dist, 4th Sec. Johnson Thomas D.  
14th Dist, 4th Sec. Johnston John    
25th Dist, 2nd Sec. Johnston John    
6th Dist, 1st Sec. Jolly John    
9th Dist, 2nd Sec. Jolly William C.  
11th Dist, 2nd Sec. Jones Oswell B. orphans
13th Dist, 3rd Sec. Jones Tegnal H.  
11th Dist, 3rd Sec. Jones William    
26th Dist, 3rd Sec. Keasler,Sen. David    
27th Dist, 2nd Sec. Kees James O.  
27th Dist, 2nd Sec. Kelly Joel    
10th Dist, 2nd Sec. Kennedy James   orphans
17th Dist, 1st Sec. Kennedy William   orphans
11th Dist, 3rd Sec. King George    
24th Dist, 2nd Sec. King James    
12th Dist, 2nd Sec. King Thomas    
22nd Dist, 3rd Sec. Kitchens Ephraim    
4th Dist, 4th Sec. Lamy Joseph    
18th Dist, 1st Sec. Langston Alexander    
13th Dist, 3rd Sec. Langston Elijah    
26th Dist, 2nd Sec. Lawrence Isaac B.  
4th Dist, 4th Sec. Leah Burdett    
10th Dist, 3rd Sec. Legraird William   orphan
7th Dist, 4th Sec. Legrand William   orphans
13th Dist, 3rd Sec. Loony Larkin    
7th Dist, 3rd Sec. Lowry Elisha    
12th Dist, 4th Sec. Maberry Mark    
27th Dist, 3rd Sec. Maberry Mark    
9th Dist, 4th Sec. Malden Mordeica    
13th Dist, 2nd Sec. Mallinax William    
6th Dist, 3rd Sec. Mangum Howell    
5th Dist, 4th Sec. Manly Temperance    
13th Dist, 3rd Sec. Martin James    
28th Dist, 3rd Sec. Massey Avery   orphan
10th Dist,1st Sec. Maulden Epps    
12th Dist, 4th Sec. Mayes Thomas    
5th Dist, 4th Sec. Mayfield Elizabeth    
10th Dist,1st Sec. Mays Harvey M.  
11th Dist, 3rd Sec. Mays Harvy M.  
19th Dist, 4th Sec. McBee James    
4th Dist, 2nd Sec. McCarter James H.  
20th Dist, 2nd Sec. McCelvy John    
4th Dist, 4th Sec. McClain William    
8th Dist, 2nd Sec. McClain William    
9th Dist, 2nd Sec. McCollum Margaret    
5th Dist, 3rd Sec. McDaniel Ann    
9th Dist, 4th Sec. McDonald James   orphan
4th Dist, 2nd Sec. McDonald,Jr Donald    
13th Dist, 4th Sec. McEntyre Joshua    
27th Dist, 3rd Sec. McJunkin Francis M.  
25th Dist, 2nd Sec. McKonky John    
13th Dist, 3rd Sec. McMillan John R.  
18th Dist, 1st Sec. McMillian John R.  
11th Dist, 3rd Sec. McMullians John R.  
13th Dist, 3rd Sec. Meadows Barnabas    
9th Dist, 4th Sec. Meadows James W.  
9th Dist, 2nd Sec. Meeks Nancy    
8th Dist, 3rd Sec. Mellevee William    
6th Dist, 4th Sec. Miller James M.  
22nd Dist, 2nd Sec. Miller James   orphan
20th Dist, 2nd Sec. Mills John   orphans
7th Dist, 2nd Sec. Mitchell Henry    
10th Dist, 4th Sec. Mitchell Riley    
12th Dist, 2nd Sec. Mitchell Roland    
18th Dist, 1st Sec. Mitchell William    
5th Dist, 2nd Sec. Mitchell,Jr William    
6th Dist, 4th Sec. Mitchell,Jr William    
11th Dist, 2nd Sec. Mitchell,Sen. William    
9th Dist, 2nd Sec. Mitchell,Sen. William    
18th Dist, 1st Sec. Mitchell,Sen. William    
18th Dist, 1st Sec. Mize Warren    
6th Dist, 4th Sec. Morgan James    
13th Dist, 4th Sec. Morrow William    
22nd Dist, 2nd Sec. Moseley Anderson    
11th Dist, 2nd Sec. Moseley Samuel    
12th Dist, 4th Sec. Moulder Daniel    
9th Dist, 4th Sec. Murdock John    
181st Dist, 2nd Sec. Murray James    
4th Dist, 2nd Sec. Newell Samuel    
10th Dist, 3rd Sec. Nix William   orphans
8th Dist, 2nd Sec. Noles Samuel    
12th Dist, 4th Sec. Noles William B.  
9th Dist, 2nd Sec. Norman Alburn   orphan
10th Dist, 4th Sec. Norwood Andrew    
10th Dist,1st Sec. Norwood Samuel    
25th Dist, 3rd Sec. Odlehill John    
11th Dist, 2nd Sec. Osborn Amos    
26th Dist, 2nd Sec. Parker Jacob    
12th Dist, 3rd Sec. Parr Benjamin    
10th Dist,1st Sec. Parr Ingram   orphan
23rd Dist, 2nd Sec. Payne John    
4th Dist, 2nd Sec. Payne,Jr David    
22nd Dist, 3rd Sec. Percell Jarrett    
12th Dist, 2nd Sec. Perry William    
8th Dist, 1st Sec. Phillips Wile    
20th Dist, 2nd Sec. Phillips Williamson    
13th Dist, 4th Sec. Pierce John    
5th Dist, 2nd Sec. Pillar Frederic   orphans
13th Dist, 2nd Sec. Pool John H.  
7th Dist, 2nd Sec. Pruitt Samuel    
14th Dist, 2nd Sec. Purcell Abigail    
5th Dist, 4th Sec. Purcell Darias    
9th Dist, 1st Sec. Ramsay Mary    
4th Dist, 2nd Sec. Ramsay Richard    
13th Dist, 4th Sec. Ramsey James    
10th Dist, 3rd Sec. Ray Thomas    
24th Dist, 3rd Sec. Ray Thomas    
7th Dist, 4th Sec. Reuper Wiley    
23rd Dist, 2nd Sec. Rice James    
9th Dist, 4th Sec. riggs Gildead S  
8th Dist, 4th Sec. Riley William    
10th Dist, 2nd Sec. Roberts Millicent    
23rd Dist, 2nd Sec. Robertson William    
18th Dist, 1st Sec. Rogers William M.  
13th Dist, 3rd Sec. Rouse Martin    
4th Dist, 2nd Sec. Russell Nancy    
14th Dist, 4th Sec. Scott Asa    
24th Dist, 3rd Sec. Scott William    
22nd Dist, 2nd Sec. Setzer Jacob    
6th Dist, 4th Sec. Sewell Nicholas    
27th Dist, 2nd Sec. Sewell Oliver    
12th Dist, 4th Sec. Sexton Nancy    
10th Dist, 4th Sec. Shackleford John    
5th Dist, 4th Sec. Shannon Avis    
22nd Dist, 3rd Sec. Shaw,Jr Warren    
8th Dist, 3rd Sec. Simmons Moses W.  
13th Dist, 3rd Sec. Sims Reddick P.  
11th Dist, 4th Sec. Skelton Jeremiah   orphans
18th Dist, 1st Sec. Skelton Jeremiah   orphans
6th Dist, 2nd Sec. Smith Allen    
17th Dist, 1st Sec. Smith David M.  
6th Dist, 1st Sec. Smith David M.  
23rd Dist, 2nd Sec. Smith David    
17th Dist, 1st Sec. Smith Jacob    
13th Dist, 3rd Sec. Smith James    
8th Dist, 4th Sec. Smith Jonathan    
12th Dist, 4th Sec. Smith Samuel   orphans
7th Dist, 3rd Sec. Smith Wiley    
28th Dist, 3rd Sec. Smith William W.  
4th Dist, 2nd Sec. Smith William W.  
11th Dist, 3rd Sec. Smith,Sen. Jesse    
23rd Dist, 2nd Sec. Spears William    
24th Dist, 3rd Sec. Spears Williams    
6th Dist, 4th Sec. Spriggs Gilead    
19th Dist, 4th Sec. Stephens Matthew    
8th Dist, 4th Sec. Stone William    
22nd Dist, 3rd Sec. Stovall David C.  
15th Dist, 3rd Sec. Stovall James    
4th Dist, 4th Sec. Stow,Jr Warren    
6th Dist, 3rd Sec. Strange Harrison    
11th Dist, 3rd Sec. Stubbs James    
22nd Dist, 3rd Sec. Surcell Abraham    
24th Dist, 3rd Sec. Sutley James    
14th Dist, 4th Sec. Swift Thomas H.  
26th Dist, 3rd Sec. Swift Tyre    
9th Dist, 1st Sec. Tabor Elizabeth    
12th Dist, 3rd Sec. Talley Joseph T.  
5th Dist, 4th Sec. Tare Elizabeth    
11th Dist, 3rd Sec. Tate Cooper B.  
14th Dist, 4th Sec. Temples John    
28th Dist, 3rd Sec. Thomas William    
22nd Dist, 2nd Sec. Thomason John W.R.  
5th Dist, 3rd Sec. Thomason Wilham T.  
20th Dist, 2nd Sec. Thornton Reuben    
4th Dist, 2nd Sec. Thornton Walker R.  
6th Dist, 4th Sec. Thornton Walker R.  
12th Dist, 2nd Sec. Toney,Jr Harris    
7th Dist, 4th Sec. Town John   orphans
4th Dist, 2nd Sec. Tucker Johnson    
24th Dist, 3rd Sec. Turk Theodore    
9th Dist, 3rd Sec. Turke Margaret    
6th Dist, 3rd Sec. Turman Simeon    
18th Dist, 1st Sec. Turner Asa A. orphans
13th Dist, 2nd Sec. Vangters William    
11th Dist, 3rd Sec. Varner George    
10th Dist, 4th Sec. Vaughn William    
25th Dist, 3rd Sec. Vaughter Hiram    
23rd Dist, 2nd Sec. Vaughters Hiram    
12th Dist, 4th Sec. Wade Ann    
13th Dist, 3rd Sec. Wade James    
24th Dist, 2nd Sec. Wallis Jeremiah    
24th Dist, 2nd Sec. Warden Charles    
11th Dist, 4th Sec. Waters Judith    
23rd Dist, 2nd Sec. Waters Rufus K.  
6th Dist, 4th Sec. Watkins Reece    
8th Dist, 1st Sec. Watson John W.  
7th Dist, 1st Sec. Weems Asa    
28th Dist, 3rd Sec. Weems Johnson    
7th Dist, 1st Sec. Westbrook John    
7th Dist, 2nd Sec. Westbrook Joshua   orphan
7th Dist, 1st Sec. Wheeler Mary    
22nd Dist, 2nd Sec. White Burrell    
16th Dist, 3rd Sec. White Burrell    
10th Dist, 3rd Sec. White Mustin R.  
5th Dist, 2nd Sec. White Samuel    
12th Dist, 4th Sec. Whitten Alvan E.  
10th Dist,1st Sec. Whitten William S.  
22nd Dist, 3rd Sec. Whorton Nancy    
6th Dist, 1st Sec. Wiley Johnston    
9th Dist, 3rd Sec. Willbanks William T.  
11th Dist, 3rd Sec. Williams John   orphans
6th Dist, 1st Sec. Williams Wright    
6th Dist, 1st Sec. Willis Jane    
24th Dist, 3rd Sec. Wimpy Archibald    
10th Dist, 2nd Sec. Wood Abraham    
13th Dist, 2nd Sec. Wood Eli    
26th Dist, 2nd Sec. Wood Eli    
26th Dist, 3rd Sec. Word James    
11th Dist, 2nd Sec. Word William    
23rd Dist, 2nd Sec. Worthy John    
11th Dist, 4th Sec. York John G.