Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Greene County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Submitted by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

Draw Area Last Name First Name Middle or (Greene Co.)
13th Dist, 4th Sec. Alfriend William L.  
27th Dist, 2nd Sec. Allefriend Benjamin C.  
21st Dist, 2nd Sec. Allen John C.  
9th Dist, 4th Sec. Allen Pleasant J.  
11th Dist, 2nd Sec. Allison David    
26th Dist, 3rd Sec. Allison Martha    
6th Dist, 1st Sec. Ansley William T.  
23rd Dist, 3rd Sec. Askew William    
9th Dist, 1st Sec. Astin William L.  
24th Dist, 2nd Sec. Bachellor Cordy    
27th Dist, 3rd Sec. Bachellor Cordy    
19th Dist, 4th Sec. Baldwin Charles   orphans
28th Dist, 3rd Sec. Bates Rhoda    
9th Dist, 2nd Sec. Bates William    
7th Dist, 2nd Sec. Baugh Pleasant    
6th Dist, 1st Sec. Beman Samuel H.  
8th Dist, 1st Sec. Beman Samuel. H.  
23rd Dist, 3rd Sec. Bennett Reuben   3 orphans
7th Dist, 2nd Sec. Bickers John    
14th Dist, 2nd Sec. Biddell John    
12th Dist, 2nd Sec. Billups Thomas A. orphans
12th Dist, 4th Sec. Bishop Brice H.  
23rd Dist, 2nd Sec. Bledsoe John    
24th Dist, 2nd Sec. Bledsoe John    
7th Dist, 2nd Sec. Bowles Little B.  
16th Dist, 3rd Sec. Bradshaw Justus    
26th Dist, 3rd Sec. Bragg Henry C.  
8th Dist, 1st Sec. Brooks Thomas    
5th Dist, 4th Sec. Broom Leroy    
24th Dist, 3rd Sec. Bruce James    
11th Dist, 2nd Sec. Bruce Joel    
15th Dist, 3rd Sec. Brunt John    
13th Dist, 2nd Sec. Brunt Willaby   orphans
8th Dist, 1st Sec. Bryan James    
4th Dist, 4th Sec. Bryan McGrewder    
14th Dist, 2nd Sec. Bunch Aulston   4 orphans
18th Dist, 1st Sec. Bunche Aulston   4 orphans
14th Dist, 3rd Sec. Bunn Aldridge    
13th Dist, 3rd Sec. Calton Henry    
14th Dist, 3rd Sec. Carlton John W.  
12th Dist, 3rd Sec. Cartright Samuel    
10th Dist, 3rd Sec. Cartwright John B.  
12th Dist, 2nd Sec. Cartwright Milas N.  
11th Dist, 2nd Sec. Catching Joseph    
10th Dist,1st Sec. Catlin Abijah    
24th Dist, 3rd Sec. Chapman Randol    
11th Dist, 2nd Sec. Clark Johnson   orphans
18th Dist, 1st Sec. Clements Anderson    
5th Dist, 2nd Sec. Clifton Alanson    
11th Dist, 3rd Sec. Cochrane Neal F.  
15th Dist, 3rd Sec. Cocroft James    
7th Dist, 1st Sec. Cocroft Richard H.  
18th Dist, 1st Sec. Coldwell Eleanor    
20th Dist, 2nd Sec. Collier Chloe C.  
6th Dist, 3rd Sec. Colton Henry    
8th Dist, 1st Sec. Commins Sarah    
4th Dist, 4th Sec. Cone William    
9th Dist, 2nd Sec. Copeland John D.  
8th Dist, 1st Sec. Copeland Obediah    
7th Dist, 4th Sec. Copeland Obediah    
98th Dist, 2nd Sec. Crawford Noel    
7th Dist, 3rd Sec. Crawford,Jr Thomas    
7th Dist, 3rd Sec. Creddille William    
20th Dist, 2nd Sec. Crossley John    
28th Dist, 3rd Sec. Crutchfield John    
10th Dist, 2nd Sec. Crutchfield Robert    
16th Dist, 3rd Sec. Crutchfield Robert    
10th Dist, 3rd Sec. Culbreath John    
10th Dist, 2nd Sec. Cummins William    
23rd Dist, 3rd Sec. Curtis William B.  
14th Dist, 4th Sec. Davis Jepthal V.  
6th Dist, 4th Sec. Davis Joseph E.  
14th Dist, 3rd Sec. Dawson George    
8th Dist, 2nd Sec. Durham Jeremiah    
20th Dist, 2nd Sec. Durham Patsey    
23rd Dist, 2nd Sec. Durham Samuel D.  
6th Dist, 1st Sec. Durham William    
6th Dist, 4th Sec. Edmondson William    
8th Dist, 4th Sec. Eidson Thomas    
9th Dist, 2nd Sec. Ellis Matthew G.  
7th Dist, 1st Sec. Fambrough Thomas   orphans
18th Dist, 1st Sec. Fears Edny Ann orphan
16th Dist, 3rd Sec. Findley George W.  
4th Dist, 2nd Sec. Findley Lucinda    
4th Dist, 2nd Sec. Findley Lucinda    
12th Dist, 2nd Sec. five Robert Findley orphans
14th Dist, 3rd Sec. Floyd John T.  
13th Dist, 4th Sec. Forrester,Sen. Joel    
7th Dist, 1st Sec. Foster Francis    
20th Dist, 2nd Sec. Foster Robert    
23rd Dist, 3rd Sec. Franklin James Nelson  
12th Dist, 3rd Sec. Fuller Elizabeth    
6th Dist, 1st Sec. Furlow David    
13th Dist, 2nd Sec. Geer David C.  
11th Dist, 2nd Sec. Gentry Archibald W.  
23rd Dist, 3rd Sec. Glenn Nicey    
12th Dist, 4th Sec. Glynn Lucy    
5th Dist, 3rd Sec. Greer Henry H.  
22nd Dist, 2nd Sec. Greer Young H.  
10th Dist, 3rd Sec. Gresham Davis C.  
27th Dist, 3rd Sec. Gresham Edward H.  
26th Dist, 2nd Sec. Gresham Nancy    
28th Dist, 3rd Sec. Griffith Joseph W.  
12th Dist, 4th Sec. Guill Marshall B.  
26th Dist, 2nd Sec. Hackney John    
26th Dist, 3rd Sec. Hall George    
13th Dist, 2nd Sec. Hammons Samuel    
23rd Dist, 3rd Sec. Hargrovea Sanford    
13th Dist, 4th Sec. Harralson Herndon    
7th Dist, 3rd Sec. Harris Benjamin E.  
8th Dist, 4th Sec. Harrison Robert    
19th Dist, 4th Sec. Hart William M.  
20th Dist, 2nd Sec. Heath Matthew    
7th Dist, 3rd Sec. Hines,Jr Nathaniel    
8th Dist, 3rd Sec. Holtzclaw Elijah    
10th Dist,1st Sec. Horn Amelia   orphan
13th Dist, 4th Sec. Hubbard James    
23rd Dist, 3rd Sec. Humphrey Erastus    
9th Dist, 3rd Sec. Hunt George   3 orphans
4th Dist, 4th Sec. Hunt John   orphans
26th Dist, 3rd Sec. Hunter Elisha    
9th Dist, 2nd Sec. Hunter William A.  
8th Dist, 4th Sec. Hunter William A.  
25th Dist, 3rd Sec. Hutchinson John    
10th Dist, 3rd Sec. Jackson Little B.  
9th Dist, 4th Sec. Jackson Mark    
4th Dist, 4th Sec. Jackson Mark    
8th Dist, 2nd Sec. Jackson,Jr William    
4th Dist, 2nd Sec. Jackson,Sen. William    
12th Dist, 3rd Sec. Jackson,Sen. William    
8th Dist, 3rd Sec. Jenkins Little B. orphans
27th Dist, 3rd Sec. Jenkins Polly    
15th Dist, 3rd Sec. Jenkins Young B.  
23rd Dist, 2nd Sec. Jerril Josiah    
24th Dist, 3rd Sec. Jeter John R.  
7th Dist, 4th Sec. Johnson Jesse    
26th Dist, 3rd Sec. Jones John    
7th Dist, 2nd Sec. Kerr John D. orphans
6th Dist, 1st Sec. Kinbrough Bradley    
15th Dist, 3rd Sec. Kirbee Willis    
10th Dist, 4th Sec. Kirbee Willis    
11th Dist, 4th Sec. Knowles Edmund    
14th Dist, 4th Sec. Knowles Thomas R.  
22nd Dist, 3rd Sec. Knowles Thomas    
10th Dist, 4th Sec. Lasley David    
10th Dist, 2nd Sec. Lawrence Hartwell J.  
18th Dist, 4th Sec. Lee Nancy    
26th Dist, 3rd Sec. Lesley Medrum    
12th Dist, 3rd Sec. Leverett Joel P.  
8th Dist, 3rd Sec. Leveritt George W.  
10th Dist, 2nd Sec. Lewis Henry P.  
16th Dist, 3rd Sec. Lewis Thomas W.L.  
15th Dist, 3rd Sec. Luckley,Jr William    
26th Dist, 2nd Sec. Mabrey John   orphans
28th Dist, 3rd Sec. Mabry Alfred    
26th Dist, 2nd Sec. Mabry William A.  
20th Dist, 2nd Sec. Maddox Martha    
10th Dist, 4th Sec. Malone Doctor R.  
23rd Dist, 3rd Sec. Malone Young G.  
24th Dist, 3rd Sec. Marchman Levi    
18th Dist, 1st Sec. Marchman Nancy    
18th Dist, 4th Sec. Martin James V.  
14th Dist, 3rd Sec. Martin Rachael    
19th Dist, 4th Sec. Martin Robert E.  
25th Dist, 3rd Sec. Massingil John    
198th Dist, 2nd Sec. Mathews Charles L.  
25th Dist, 2nd Sec. May Thomas    
10th Dist, 3rd Sec. May Thomas    
28th Dist, 3rd Sec. Mays Levi    
8th Dist, 1st Sec. McCleland James    
26th Dist, 3rd Sec. McGough David    
10th Dist, 2nd Sec. McIntosh William    
9th Dist, 3rd Sec. McMillen Littleberry    
7th Dist, 2nd Sec. McMillen William    
18th Dist, 1st Sec. McMillon Littlebery    
8th Dist, 4th Sec. Miller James   orphans
9th Dist, 3rd Sec. Miller John A.  
10th Dist, 3rd Sec. Miller Thomas    
20th Dist, 2nd Sec. Mitchell John G.  
12th Dist, 3rd Sec. Moore Greene    
11th Dist, 3rd Sec. Moore Jeremiah H.  
15th Dist, 3rd Sec. Moore Jeremiah H.  
18th Dist, 1st Sec. Moseley Stephen    
10th Dist, 3rd Sec. Moseley William. R.H.  
25th Dist, 2nd Sec. Muncreef William A.  
14th Dist, 4th Sec. Nance Frederic   3 orphans
15th Dist, 3rd Sec. Napp Mary    
28th Dist, 3rd Sec. Neal Older    
13th Dist, 4th Sec. Neal William    
10th Dist, 3rd Sec. Nichelson John C.  
20th Dist, 2nd Sec. Nicholson Samuel J. orphan
23rd Dist, 3rd Sec. Park Columbus M.  
5th Dist, 4th Sec. Park Joseph    
5th Dist, 4th Sec. Park Phebe    
12th Dist, 4th Sec. Parker Emanuel    
6th Dist, 3rd Sec. Pearce Matthew    
13th Dist, 4th Sec. Pearce Theophilus    
17th Dist, 1st Sec. Peek Hart C.  
7th Dist, 2nd Sec. Peek Leonard    
20th Dist, 2nd Sec. Peek Osburn    
10th Dist,1st Sec. Perkins Abraham    
26th Dist, 3rd Sec. Perkins Archibald    
7th Dist, 4th Sec. Perkins John J. orphan
4th Dist, 4th Sec. Porter Oliver M.  
14th Dist, 3rd Sec. Porter Oliver M.  
9th Dist, 1st Sec. Pullen William J.  
24th Dist, 3rd Sec. Pullen Zelah    
14th Dist, 3rd Sec. Raden George    
13th Dist, 2nd Sec. Radin Wiley    
5th Dist, 3rd Sec. Rainwater John    
13th Dist, 4th Sec. Rainwater John    
16th Dist, 3rd Sec. Ralls Sally    
22nd Dist, 3rd Sec. Ray William    
23rd Dist, 2nd Sec. Rhodes Henry    
23rd Dist, 2nd Sec. Richardson Robert W.  
6th Dist, 1st Sec. Richardson Robert    
13th Dist, 4th Sec. Richerson Benjamin    
11th Dist, 2nd Sec. Riley James    
15th Dist, 3rd Sec. Riley James   minors
4th Dist, 2nd Sec. Roberts Wiley A.  
13th Dist, 4th Sec. Robertson James T.  
18th Dist, 4th Sec. Robinson Joseph    
22nd Dist, 2nd Sec. Sager Ann    
12th Dist, 4th Sec. Sanford Henry    
9th Dist, 1st Sec. Sanford Judith    
25th Dist, 2nd Sec. Sankey Richard T.  
12th Dist, 4th Sec. Satterwhite Augustus    
24th Dist, 2nd Sec. Scogen William    
13th Dist, 3rd Sec. Scott Frances    
5th Dist, 2nd Sec. Self William    
11th Dist, 3rd Sec. Smith John    
22nd Dist, 2nd Sec. Smith John    
25th Dist, 3rd Sec. Smith John    
12th Dist, 3rd Sec. Smith Rebecca    
26th Dist, 2nd Sec. Smith Richard    
7th Dist, 4th Sec. Southerland George J.  
23rd Dist, 2nd Sec. Spencer Benjamin E.  
6th Dist, 4th Sec. Staten Moses    
10th Dist, 3rd Sec. Stewart James   orphans
27th Dist, 3rd Sec. Stewart James   orphans
10th Dist, 4th Sec. Swann John    
7th Dist, 4th Sec. Swindall Thomas P.  
28th Dist, 3rd Sec. Thompson Jeremiah    
13th Dist, 2nd Sec. Thompson John   orphans
6th Dist, 4th Sec. Thompson Lodowick M.  
9th Dist, 2nd Sec. Thompson Nathan    
25th Dist, 3rd Sec. Thompson Nathan    
9th Dist, 3rd Sec. Thornton Jesse M.  
11th Dist, 2nd Sec. Todd henry W.  
23rd Dist, 2nd Sec. Toty William   orphans
5th Dist, 3rd Sec. Towns Drury   2 orphans
12th Dist, 3rd Sec. Tucker Allen    
14th Dist, 4th Sec. Tuggle,Jr William    
9th Dist, 3rd Sec. Turvill David S.  
14th Dist, 4th Sec. two James Fleming orphans
25th Dist, 2nd Sec. Veasey,Jr Jesse    
7th Dist, 3rd Sec. Veazey Caleb    
5th Dist, 4th Sec. Veazey John L.  
13th Dist, 4th Sec. Wagnon Daniel    
24th Dist, 2nd Sec. Walker William R.  
25th Dist, 3rd Sec. Walker William    
9th Dist, 1st Sec. Warren Archibald   orphans
18th Dist, 1st Sec. Watson Elias    
12th Dist, 2nd Sec. Watson Jesse H.  
25th Dist, 2nd Sec. Watts Nancy    
10th Dist, 2nd Sec. Williams Duke    
20th Dist, 2nd Sec. Williams Frederic H. 3 orphans
26th Dist, 2nd Sec. Williams Littleberry A.  
10th Dist, 4th Sec. Williams William    
25th Dist, 2nd Sec. Wilson James    
23rd Dist, 2nd Sec. Wilson Rebecca    
26th Dist, 3rd Sec. Wilson,Sen. John    
5th Dist, 4th Sec. Wingfield Albert M.  
13th Dist, 4th Sec. Winslett Floyd    
13th Dist, 2nd Sec. Winston Thomas    
23rd Dist, 2nd Sec. Wright Willis