Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Jefferson County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

Draw Area Last Name First Name Middle or (Jefferson Co.)
15th Dist, 3rd Sec. Adams John    
7th Dist, 2nd Sec. Adams Noah    
27th Dist, 3rd Sec. Alexander John W.  
22nd Dist, 3rd Sec. Anderson Hillary    
14th Dist, 3rd Sec. Anderson Hillary    
7th Dist, 2nd Sec. Anderson Martha E.  
5th Dist, 3rd Sec. Anderson William   orphans
10th Dist,1st Sec. Bags Lavisa    
4th Dist, 2nd Sec. Barber Solomon    
13th Dist, 2nd Sec. Belcher John    
8th Dist, 3rd Sec. Betts Lloud   orphans
11th Dist, 2nd Sec. Betts Lloyd   orphans
17th Dist, 1st Sec. Bigham James    
28th Dist, 3rd Sec. Bigham James    
16th Dist, 3rd Sec. Bostick John R.  
12th Dist, 2nd Sec. Bostwick James H.  
19th Dist, 4th Sec. Bower Windal    
18th Dist, 1st Sec. Brinson Hannah J.  
6th Dist, 4th Sec. Brinson Isaac   orphans
7th Dist, 3rd Sec. Brown Benjamin E.  
9th Dist, 4th Sec. Brown David M.  
10th Dist,1st Sec. Brown Lovett L.  
11th Dist, 3rd Sec. Campbell John    
8th Dist, 2nd Sec. Casey John A orphans
27th Dist, 2nd Sec. Causey Ezekiel    
5th Dist, 2nd Sec. Champion Henry    
12th Dist, 2nd Sec. Christie Joseph B.  
8th Dist, 2nd Sec. Christie Nathari G.  
27th Dist, 3rd Sec. Clark Mary    
5th Dist, 3rd Sec. Clements William    
12th Dist, 3rd Sec. Coleman William A.  
20th Dist, 2nd Sec. Cook John    
8th Dist, 1st Sec. Copeland John M.  
12th Dist, 4th Sec. Cowart Michael    
24th Dist, 3rd Sec. Davidson John H.  
13th Dist, 2nd Sec. Davis Andrew J.  
9th Dist, 3rd Sec. Davis Daniel    
12th Dist, 2nd Sec. Davis James    
9th Dist, 1st Sec. Davis Satah    
7th Dist, 1st Sec. Durr John C.  
4th Dist, 2nd Sec. Fields Delilah    
5th Dist, 2nd Sec. Fitzsimmons Paul    
10th Dist, 4th Sec. Fleming Samuel    
4th Dist, 4th Sec. Foil Arthur C.  
22nd Dist, 2nd Sec. Foil Arthur C.  
20th Dist, 2nd Sec. Fountain Ivey    
27th Dist, 2nd Sec. Fountain Jonathan    
24th Dist, 2nd Sec. Fowler Jesse    
7th Dist, 1st Sec. Freeman Vincent F.  
23rd Dist, 2nd Sec. frown Asa   orphans
27th Dist, 2nd Sec. Gordon Thomas H.  
11th Dist, 3rd Sec. Gregory Ivey W.  
5th Dist, 4th Sec. Grimes William    
5th Dist, 2nd Sec. Hadden Samuel    
9th Dist, 2nd Sec. Haddon William    
27th Dist, 3rd Sec. Hannah Richard    
5th Dist, 2nd Sec. Hanson Abner    
26th Dist, 2nd Sec. Harrel Elisha    
25th Dist, 3rd Sec. Harrell Sarah    
18th Dist, 1st Sec. Hatcher James   orphan
24th Dist, 2nd Sec. Holder William    
10th Dist,1st Sec. Howard William    
15th Dist, 3rd Sec. Hudson Elizabeth    
6th Dist, 1st Sec. Hudson John J.  
9th Dist, 2nd Sec. Hudson Joseph H.  
18th Dist, 1st Sec. Hudson Richard    
25th Dist, 3rd Sec. Hughs Littleberry    
10th Dist, 2nd Sec. Johnston William J.  
24th Dist, 3rd Sec. Jones William G.  
7th Dist, 1st Sec. Jordan Charles    
4th Dist, 4th Sec. King Geraldus    
10th Dist,1st Sec. Lee Eason    
12th Dist, 2nd Sec. Lewis Jesse    
8th Dist, 4th Sec. Manson Hugh   orphans
8th Dist, 2nd Sec. Manson William    
18th Dist, 1st Sec. Marsh Jehu   orphans
5th Dist, 2nd Sec. Marsh Sophia    
14th Dist, 3rd Sec. Marshall,Jr Matthew    
9th Dist, 1st Sec. Mathews Elizabeth    
16th Dist, 3rd Sec. McBride William G. orphan
14th Dist, 4th Sec. McGlaughen Luke    
8th Dist, 4th Sec. McLoughlin Adam   orphan
8th Dist, 3rd Sec. McWatley Thomas    
20th Dist, 2nd Sec. Moore Laban    
75th Dist, 2nd Sec. Morrison Isaac    
6th Dist, 1st Sec. Moss William   orphans
23rd Dist, 3rd Sec. Mountain Jane    
23rd Dist, 3rd Sec. Mullen Isaac W.  
7th Dist, 2nd Sec. Murphy William D.  
7th Dist, 2nd Sec. Northcutt Robert   orphans
4th Dist, 4th Sec. Oliphant Joseph    
11th Dist, 2nd Sec. Parish Prosser    
17th Dist, 1st Sec. Parker James A.  
28th Dist, 3rd Sec. Parrish Prosser    
28th Dist, 3rd Sec. Parson Thomai   orphans
26th Dist, 2nd Sec. Pate Hannah    
7th Dist, 1st Sec. Pate Robert   orphans
24th Dist, 2nd Sec. Peel John M.W.  
7th Dist, 3rd Sec. Pendrey Robert F.  
19th Dist, 4th Sec. Pugely Robert   orphan
6th Dist, 4th Sec. Purdue Newton    
5th Dist, 3rd Sec. Quinnd Sarah   orphan
153rd Dist, 2nd Sec. Raiford Isaac W. orphans
4th Dist, 4th Sec. Rogers Elcanah    
8th Dist, 2nd Sec. Sammons Nancy    
18th Dist, 4th Sec. Sammons Wiley.G.    
7th Dist, 2nd Sec. Sanders Mary    
7th Dist, 1st Sec. Scott Agnes K.  
5th Dist, 3rd Sec. Sherrod James H.  
13th Dist, 3rd Sec. Sinquefield Perry G.  
6th Dist, 1st Sec. Sinquefield William    
7th Dist, 4th Sec. Spillyard Daniel G.  
13th Dist, 3rd Sec. Spivey Henry   orphan
20th Dist, 2nd Sec. Spivey Jeremiah    
28th Dist, 3rd Sec. Spivey Spencer G.  
11th Dist, 4th Sec. Stepens Caleb    
22nd Dist, 2nd Sec. Stephens Caleb    
5th Dist, 3rd Sec. Stephens Lucretia   orphan
7th Dist, 4th Sec. Stephens Margaret J.  
15th Dist, 3rd Sec. Summons Lewis    
23rd Dist, 2nd Sec. Thompson Julian   orphan
9th Dist, 2nd Sec. Tilley William W.  
22nd Dist, 3rd Sec. Tomlinson M. W.  
27th Dist, 3rd Sec. Tomlinson Mary W.  
8th Dist, 3rd Sec. Toy] Eliza   orphan
28th Dist, 3rd Sec. Tumble James   orphans
16th Dist, 3rd Sec. Vining John    
6th Dist, 1st Sec. Warner John D. orphans
11th Dist, 2nd Sec. Wasden Bryant    
8th Dist, 4th Sec. Watkins Wilson    
9th Dist, 4th Sec. Weeks Jesse    
22nd Dist, 2nd Sec. Weeks William    
8th Dist, 3rd Sec. Wells Everett    
8th Dist, 1st Sec. Wells Jane E. orphans
22nd Dist, 3rd Sec. Whigham Willis C.  
14th Dist, 3rd Sec. Wilkinson James O.  
25th Dist, 3rd Sec. Wills Mary W.  
11th Dist, 2nd Sec. Wilson William    
7th Dist, 3rd Sec. Wright Jesse    
11th Dist, 2nd Sec. Young Benjamin   orphans
11th Dist, 3rd Sec. Young Erastus    
10th Dist, 2nd Sec. Young Jacob