Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Jones County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

Draw Area Last Name First Name Middle or (Jones Co.)
7th Dist, 4th Sec. Adams James C.  
9th Dist, 4th Sec. Adams James    
9th Dist, 4th Sec. Adams James    
13th Dist, 4th Sec. Allen James F.  
8th Dist, 3rd Sec. Alsobrook James W.  
7th Dist, 3rd Sec. Alsobrook Jesse H.  
9th Dist, 4th Sec. Alsobrook,Sen. J.    
12th Dist, 3rd Sec. Alsobrook,Jr Amos    
6th Dist, 1st Sec. Ansley Hiram    
14th Dist, 4th Sec. Anthony Joseph B.  
5th Dist, 4th Sec. Armstrong Willey S.  
9th Dist, 3rd Sec. Atkinson Samuel C.  
10th Dist, 3rd Sec. Baismore Josiah    
11th Dist, 4th Sec. Baismore Josiah    
10th Dist,1st Sec. Baker Solomon    
20th Dist, 2nd Sec. Baker Solomon    
15th Dist, 3rd Sec. Baldwin David    
12th Dist, 3rd Sec. Ballard William   orphans
15th Dist, 3rd Sec. Banks Elie    
12th Dist, 3rd Sec. Barefield John    
14th Dist, 3rd Sec. Barefield John    
26th Dist, 3rd Sec. Barington William B.  
9th Dist, 2nd Sec. Bazemore Jefferson    
20th Dist, 2nd Sec. Beard James    
14th Dist, 4th Sec. Bell Benjamin   orphans
25th Dist, 2nd Sec. Bell Jesse    
8th Dist, 1st Sec. Bell Thomas   orphans
186th Dist, 2nd Sec. Bell Wilie R.  
5th Dist, 4th Sec. Benford John    
24th Dist, 3rd Sec. Bentley John    
14th Dist, 3rd Sec. Betts Nancy    
10th Dist, 4th Sec. Billingslea James   orphans
11th Dist, 2nd Sec. Billingsleas James   orphans
10th Dist, 3rd Sec. Bird Stephen   orphans
7th Dist, 4th Sec. Bird William   orphans
12th Dist, 2nd Sec. Black Lewis   orphans
12th Dist, 3rd Sec. Blans Alfred G.P.  
12th Dist, 2nd Sec. Blount David E.  
6th Dist, 3rd Sec. Blow William    
7th Dist, 3rd Sec. Box Mournan   orphan
11th Dist, 3rd Sec. Braddaway William    
19th Dist, 4th Sec. Brady Joseph   orphans
17th Dist, 1st Sec. Broach George    
11th Dist, 4th Sec. Brooks Charles Z.  
27th Dist, 2nd Sec. Brown Hollinger    
8th Dist, 4th Sec. Bryant Elijah L.  
8th Dist, 4th Sec. Bryant John    
7th Dist, 3rd Sec. Bryant Robert   orphan
9th Dist, 2nd Sec. Burden Samuel S.D.  
25th Dist, 3rd Sec. Butts Eldridge C.  
23rd Dist, 3rd Sec. Cabiness Henry B.  
10th Dist,1st Sec. Caldwell Robert    
7th Dist, 4th Sec. Cale Hugh    
12th Dist, 2nd Sec. Calef John B.  
20th Dist, 2nd Sec. Calhoun Ezekiel    
23rd Dist, 3rd Sec. Cannon Benjamin S.  
27th Dist, 2nd Sec. Cannon George W.  
7th Dist, 4th Sec. Cap John    
17th Dist, 1st Sec. Card Richard    
11th Dist, 2nd Sec. Carson Adam    
10th Dist, 4th Sec. Carson Robert    
25th Dist, 3rd Sec. Chace Zachariah W.  
4th Dist, 2nd Sec. Chain Sarah    
27th Dist, 2nd Sec. Chambless James   orphans
6th Dist, 1st Sec. Chambless Mariah    
10th Dist, 2nd Sec. Chandler Elijah    
22nd Dist, 2nd Sec. Chapman John T.  
8th Dist, 2nd Sec. Chappell Willie B.  
12th Dist, 3rd Sec. Childs Elizabeth    
25th Dist, 2nd Sec. Childs Gabriel    
4th Dist, 4th Sec. Clements Peyton R.  
6th Dist, 4th Sec. Cleming William   orphans
8th Dist, 3rd Sec. Coleman Abner    
8th Dist, 2nd Sec. Colwell William    
11th Dist, 2nd Sec. Comer Hugh M.  
27th Dist, 3rd Sec. Comer Hugh M.  
7th Dist, 3rd Sec. Comer John F.  
9th Dist, 4th Sec. Comer John J.  
27th Dist, 2nd Sec. Cook David R.  
12th Dist, 3rd Sec. Cook Thomas G.  
7th Dist, 1st Sec. Corner,Sen. James    
11th Dist, 4th Sec. Cox William    
27th Dist, 2nd Sec. Dame Mary    
14th Dist, 4th Sec. Davidson Delila    
22nd Dist, 2nd Sec. Davis Esau    
14th Dist, 4th Sec. Davis Orange    
5th Dist, 3rd Sec. Davis William O.  
14th Dist, 3rd Sec. Davis William    
10th Dist, 3rd Sec. Dees Ranson    
20th Dist, 2nd Sec. Deloach Henry    
4th Dist, 4th Sec. Denton Emily    
25th Dist, 3rd Sec. Detoaches Joseph   orphans
7th Dist, 2nd Sec. Dismuke Edmund   orphan
26th Dist, 3rd Sec. Dismukes Bethene    
23rd Dist, 2nd Sec. Dixon Isaac    
25th Dist, 2nd Sec. Dorsett James    
9th Dist, 4th Sec. Dorsey Henry W.  
26th Dist, 3rd Sec. Draughon Richard    
8th Dist, 4th Sec. Dunbar Thomas S.  
11th Dist, 2nd Sec. Duncan Edmund   orphans
4th Dist, 4th Sec. Duncan George    
10th Dist, 2nd Sec. Edwards Roley S.  
25th Dist, 3rd Sec. Eiland Ruth    
11th Dist, 2nd Sec. Elliott Howell    
10th Dist, 4th Sec. Ellis Austin    
5th Dist, 3rd Sec. Emerson William   orphans
23rd Dist, 2nd Sec. Emerson William   orphans
10th Dist,1st Sec. Emmerson Benjamin H.  
6th Dist, 3rd Sec. Enfurgers John W.  
23rd Dist, 3rd Sec. Ethridge Isham    
25th Dist, 2nd Sec. Ethridge Isham    
5th Dist, 2nd Sec. Farmer Elizabeth    
14th Dist, 3rd Sec. Farrar Robert   orphans
28th Dist, 3rd Sec. Farrar Robert   orphans
10th Dist, 3rd Sec. Feagan James M.  
7th Dist, 2nd Sec. Fenny James H.  
7th Dist, 4th Sec. Ferguson William P.  
12th Dist, 3rd Sec. Ferrel Augustin H.  
6th Dist, 3rd Sec. Fickling Francis    
10th Dist, 2nd Sec. Fickling Francis    
5th Dist, 3rd Sec. Finney James    
27th Dist, 3rd Sec. Fitzgerald Blake    
12th Dist, 2nd Sec. Flewellin William    
14th Dist, 3rd Sec. Foard Milly    
12th Dist, 3rd Sec. Foard Wyatt   orphans
14th Dist, 3rd Sec. Fooley William   orphans
27th Dist, 3rd Sec. Ford Mary C.  
15th Dist, 3rd Sec. Fowler Joshua    
23rd Dist, 2nd Sec. Freeman William    
9th Dist, 4th Sec. French Richard J. orphan
24th Dist, 2nd Sec. Gamage James    
12th Dist, 3rd Sec. Gamage James    
8th Dist, 1st Sec. Gammill John    
12th Dist, 4th Sec. George James    
9th Dist, 2nd Sec. Gill Peter    
13th Dist, 3rd Sec. Glaze Eli    
20th Dist, 2nd Sec. Glenn Thomas    
24th Dist, 3rd Sec. Glenn Thomas    
7th Dist, 3rd Sec. Glover Wilie    
9th Dist, 4th Sec. Goare Greene    
14th Dist, 2nd Sec. Godard Joel    
8th Dist, 4th Sec. Gordon John W.  
6th Dist, 1st Sec. Gordon Salze    
14th Dist, 4th Sec. Gordon Thomas A. orphans
9th Dist, 2nd Sec. Gordon Thomas    
12th Dist, 3rd Sec. Gordron Nancy    
8th Dist, 3rd Sec. Greene Robert F.  
11th Dist, 2nd Sec. Griffith Henry W.  
12th Dist, 3rd Sec. Gunn William    
23rd Dist, 3rd Sec. Hadaway David   orphans
5th Dist, 2nd Sec. Haddock James    
24th Dist, 2nd Sec. Hammock Henry    
4th Dist, 4th Sec. Hammons Isham    
23rd Dist, 3rd Sec. Harper George    
9th Dist, 4th Sec. Harris Henry C. orphan
7th Dist, 2nd Sec. Harris Moses    
25th Dist, 2nd Sec. Harris Nathaniel W.A.  
8th Dist, 2nd Sec. Harrup Arthur    
12th Dist, 4th Sec. Hart Robert    
25th Dist, 3rd Sec. Harvey John    
23rd Dist, 2nd Sec. Hawkins William    
9th Dist, 1st Sec. Hawkins William    
11th Dist, 2nd Sec. Haws Barnett    
26th Dist, 3rd Sec. Haws Burton   orphans
14th Dist, 3rd Sec. Henderson,Sen. Robert    
14th Dist, 2nd Sec. Hester Diana    
23rd Dist, 3rd Sec. Hester Diana    
12th Dist, 3rd Sec. Hinesleay Elizabeth    
14th Dist, 4th Sec. Holladay Fuquay    
9th Dist, 1st Sec. Holladay John M.  
10th Dist,1st Sec. Holladay John   orphans
10th Dist,1st Sec. Holt Lawrence    
19th Dist, 4th Sec. Holt Patrick    
14th Dist, 3rd Sec. Horn Howel    
10th Dist,1st Sec. Horton Henry B.  
7th Dist, 3rd Sec. Horton Henry B.  
12th Dist, 2nd Sec. Hoskins Lemuel P.  
14th Dist, 3rd Sec. Humphries Nancy    
25th Dist, 3rd Sec. Hunt John    
4th Dist, 4th Sec. Hutchings Charles    
4th Dist, 2nd Sec. Ingram William F.  
16th Dist, 3rd Sec. Jackson Benjamin Warren  
7th Dist, 2nd Sec. James Benjamin    
24th Dist, 3rd Sec. James Joshua    
4th Dist, 2nd Sec. Jenkins John   orphans
4th Dist, 2nd Sec. Johnson Abraham    
7th Dist, 1st Sec. Johnson Henry   orphans
8th Dist, 2nd Sec. Johnson Zachariah    
26th Dist, 3rd Sec. Jones Bershaba    
14th Dist, 3rd Sec. Jones John B.  
16th Dist, 3rd Sec. Jones Landem    
7th Dist, 1st Sec. Jones Washington    
24th Dist, 3rd Sec. Jones William    
51st Dist, 2nd Sec. Jones William   orphans
9th Dist, 2nd Sec. Jones William    
18th Dist, 1st Sec. Jordan Gause    
15th Dist, 3rd Sec. Jordans John    
18th Dist, 1st Sec. Kelley Sidwell    
7th Dist, 1st Sec. Kemp John J.  
9th Dist, 3rd Sec. Key John    
17th Dist, 1st Sec. King, Jr John    
18th Dist, 1st Sec. Kolb Richard Jones orphan
23rd Dist, 2nd Sec. Laughren David    
8th Dist, 2nd Sec. Laughren Thomas J.  
5th Dist, 3rd Sec. Ledbetter Benjamin   orphan
18th Dist, 4th Sec. Leslie Ann    
6th Dist, 3rd Sec. Lewis John L.  
139th Dist, 2nd Sec. Lightner John    
9th Dist, 2nd Sec. Lindsey Whitfield    
10th Dist, 4th Sec. Maddux David    
4th Dist, 2nd Sec. Magnan John    
27th Dist, 3rd Sec. Malone Martin R.  
9th Dist, 4th Sec. Marshall John    
12th Dist, 2nd Sec. Marshall Thomas S.  
7th Dist, 1st Sec. Martin Archibald    
5th Dist, 2nd Sec. Martin Benjamin   orphans
22nd Dist, 3rd Sec. Martin Benjamin   orphans
11th Dist, 4th Sec. Martin Henry    
10th Dist, 2nd Sec. Martin James    
23rd Dist, 3rd Sec. Martin John   orphan
180th Dist, 2nd Sec. McCarthy Robert E.  
13th Dist, 3rd Sec. McClane Augustus C.  
6th Dist, 4th Sec. McDonald John    
18th Dist, 4th Sec. McGehee John Wilson  
11th Dist, 3rd Sec. McGehee William    
6th Dist, 1st Sec. McMellon James    
27th Dist, 3rd Sec. Mealer Thompson    
13th Dist, 4th Sec. Mercer Noah    
8th Dist, 2nd Sec. Merritt Benjamin    
248th Dist, 2nd Sec. Messer Joseph    
10th Dist, 3rd Sec. Miller Edward    
20th Dist, 2nd Sec. Miller James    
6th Dist, 3rd Sec. Miller James    
8th Dist, 1st Sec. Miller Jeremiah    
17th Dist, 1st Sec. Miller John J.  
26th Dist, 3rd Sec. Miller John    
9th Dist, 4th Sec. Miller John    
13th Dist, 3rd Sec. Miller Joseph    
15th Dist, 3rd Sec. Milloun Athijah    
5th Dist, 2nd Sec. Mills Jacob    
17th Dist, 1st Sec. Minims Elias    
27th Dist, 3rd Sec. Mitchell William    
24th Dist, 3rd Sec. Mizell John    
4th Dist, 4th Sec. Modeset James    
10th Dist, 2nd Sec. Modesett Alexander    
8th Dist, 1st Sec. Modesett James    
9th Dist, 2nd Sec. Moore Chesley B.  
7th Dist, 2nd Sec. Moore Jacob    
24th Dist, 2nd Sec. Moreland Isaac T.  
18th Dist, 1st Sec. Morris Caswell D. orphans
10th Dist, 4th Sec. Morris Jeremiah   orphans
5th Dist, 3rd Sec. Morris Nancy    
7th Dist, 3rd Sec. Morris Thomas   orphans
8th Dist, 2nd Sec. Morriss Ann    
4th Dist, 4th Sec. Mwain Patrick    
9th Dist, 2nd Sec. Nash Mary    
11th Dist, 2nd Sec. Nash Mary    
26th Dist, 3rd Sec. Needham Elijah   orphan
24th Dist, 3rd Sec. Newton Frederic    
11th Dist, 4th Sec. Norris Isaac    
4th Dist, 4th Sec. Owen Mary    
6th Dist, 3rd Sec. Owens Andrew J.  
5th Dist, 3rd Sec. Owins James    
12th Dist, 4th Sec. Paiker William    
15th Dist, 3rd Sec. Parkerson John C.  
24th Dist, 3rd Sec. Parkerson John C.  
24th Dist, 2nd Sec. Patridge Jesse    
14th Dist, 4th Sec. Patterson Mary W.  
20th Dist, 2nd Sec. Patterson Pleasant B.  
8th Dist, 2nd Sec. Patterson Wiley    
22nd Dist, 3rd Sec. Paul Abraham M.  
9th Dist, 4th Sec. Paul Robert B.  
28th Dist, 3rd Sec. Perkins Moses    
27th Dist, 2nd Sec. Permenter Wright    
4th Dist, 2nd Sec. Perrett William    
22nd Dist, 3rd Sec. Perry John    
22nd Dist, 3rd Sec. Peterson Dolly    
13th Dist, 3rd Sec. Pitts Lizya    
13th Dist, 2nd Sec. Pitts Wesley    
19th Dist, 4th Sec. Plant Lewis H.  
6th Dist, 4th Sec. Pope Mary    
13th Dist, 3rd Sec. Powell William    
6th Dist, 3rd Sec. Pugh David G.  
5th Dist, 2nd Sec. Pullium James    
10th Dist, 4th Sec. Raynes Edmund    
23rd Dist, 3rd Sec. Reddingfield Hiram    
10th Dist, 2nd Sec. Reynolds Jane    
8th Dist, 3rd Sec. Richey William R.  
11th Dist, 2nd Sec. Ricks Johannon    
12th Dist, 2nd Sec. Riley William M.  
4th Dist, 4th Sec. Rogers Lucy    
16th Dist, 3rd Sec. Russell Phebe    
25th Dist, 2nd Sec. Sayre William R. orphans
12th Dist, 4th Sec. Seaborn Davis    
8th Dist, 4th Sec. Seaborn Davis    
4th Dist, 2nd Sec. Seabrook Smelia    
11th Dist, 3rd Sec. Sheffield Elizabeth    
7th Dist, 1st Sec. Simmons James T.  
26th Dist, 3rd Sec. Simmons James    
12th Dist, 3rd Sec. Simmons Martha    
28th Dist, 3rd Sec. Sims Green    
4th Dist, 2nd Sec. Slaughter James    
10th Dist,1st Sec. Smith Henry    
27th Dist, 2nd Sec. Smith John W.G.  
11th Dist, 3rd Sec. Smith John   orphans
18th Dist, 4th Sec. Smith Maria    
5th Dist, 3rd Sec. Smith Nancy    
8th Dist, 2nd Sec. Smith Peter   orphans
5th Dist, 3rd Sec. Spights Sharp R.  
12th Dist, 4th Sec. Stephens William W.  
16th Dist, 3rd Sec. Stone Seth   orphan
7th Dist, 4th Sec. Stoodley Robert    
12th Dist, 3rd Sec. Stubbs Jas. W.&A.F. orphans
5th Dist, 4th Sec. Summer John   orphans
14th Dist, 4th Sec. Sumner Uriah    
8th Dist, 4th Sec. Tackett William   orphans
5th Dist, 3rd Sec. Tamplin John    
14th Dist, 3rd Sec. Taylor John    
7th Dist, 3rd Sec. Thomas Obe    
16th Dist, 3rd Sec. Thompson John   orphan
25th Dist, 2nd Sec. Thompson Washington    
9th Dist, 3rd Sec. Tickner Orray   orphans
6th Dist, 3rd Sec. Tillory Williby    
8th Dist, 4th Sec. Todd Benjamin A.  
11th Dist, 3rd Sec. Todd John   orphans
12th Dist, 3rd Sec. Todd Margaret    
14th Dist, 3rd Sec. Todd William L. orphans
14th Dist, 2nd Sec. Tool Jane    
12th Dist, 4th Sec. Tool James    
25th Dist, 2nd Sec. Trice Elisha   orphan
8th Dist, 4th Sec. Turner John W.  
26th Dist, 3rd Sec. Vinson Mary    
5th Dist, 3rd Sec. Vinson Wilie    
10th Dist, 3rd Sec. Wadsworth James    
23rd Dist, 2nd Sec. Wadsworth James    
12th Dist, 4th Sec. Walton Thomas    
13th Dist, 3rd Sec. Wammock James    
18th Dist, 1st Sec. Watson Jeremiah G.  
26th Dist, 2nd Sec. Watson Jonathan    
23rd Dist, 2nd Sec. Watson Tabitha    
20th Dist, 2nd Sec. Watts John T.  
13th Dist, 2nd Sec. Watts Mary    
4th Dist, 2nd Sec. Weatherby Henry    
11th Dist, 2nd Sec. Webb Abdias P.  
10th Dist, 2nd Sec. Weekes Tabitha    
14th Dist, 2nd Sec. West John    
22nd Dist, 3rd Sec. Wheelus Henry    
13th Dist, 4th Sec. White Bryant    
13th Dist, 4th Sec. White Thomas   orphan
4th Dist, 2nd Sec. Whitesett John   orphans
9th Dist, 1st Sec. Whitesides John    
6th Dist, 3rd Sec. Williams Membrence    
5th Dist, 2nd Sec. Williamson Green B.  
5th Dist, 2nd Sec. Williamson John C.  
5th Dist, 3rd Sec. Williamson McAllister    
18th Dist, 4th Sec. Williamson Zachariah    
12th Dist, 4th Sec. Willingham William    
4th Dist, 2nd Sec. Willis Thomas    
13th Dist, 3rd Sec. Wills Anon    
9th Dist, 3rd Sec. Wood James C.  
10th Dist, 3rd Sec. Wood William    
6th Dist, 1st Sec. Wright Samuel    
13th Dist, 4th Sec. Wright Samuel    
5th Dist, 3rd Sec. Wright William J.  
15th Dist, 3rd Sec. Wyche Alfred    
14th Dist, 3rd Sec. Wyche Henry    
14th Dist, 2nd Sec. Wyche Susannah