Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Lincoln County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

Draw Area Last Name First Name Middle or (Lincoln Co.)
12th Dist, 2nd Sec. Ager Adam   orphans
12th Dist, 3rd Sec. Alby William    
26th Dist, 3rd Sec. Allen Andrew   orphans
6th Dist, 2nd Sec. Ansley Anny    
208th Dist, 2nd Sec. Anthony Mark S.  
6th Dist, 4th Sec. Anthony Mark    
6th Dist, 1st Sec. Baber William    
17th Dist, 1st Sec. Beall Susan Ann  
5th Dist, 3rd Sec. Bentley Nancy    
23rd Dist, 2nd Sec. Bond Thomas   orphans
26th Dist, 2nd Sec. Booker Thomas J.  
8th Dist, 2nd Sec. Bostwick Jane    
28th Dist, 3rd Sec. Bowers William    
18th Dist, 4th Sec. Brown James    
4th Dist, 2nd Sec. Bussey Joshua    
26th Dist, 2nd Sec. Cain Samson V.  
4th Dist, 4th Sec. Caver Jacob F.  
13th Dist, 4th Sec. Caver Joel    
12th Dist, 4th Sec. Chamberlane Thomas    
8th Dist, 3rd Sec. Clary Daniel    
7th Dist, 3rd Sec. Clenault Frances    
25th Dist, 3rd Sec. Colman Richard    
25th Dist, 2nd Sec. Colston Frances    
5th Dist, 2nd Sec. Conner Martin    
7th Dist, 1st Sec. Crawford Charles    
7th Dist, 4th Sec. Curry James   orphan
25th Dist, 2nd Sec. Curry Sarah    
8th Dist, 1st Sec. Davis Wellborn    
24th Dist, 3rd Sec. Dennis Allen   orphans
9th Dist, 1st Sec. Dubose William E.  
5th Dist, 4th Sec. Dunaway William H.  
10th Dist, 3rd Sec. Eubank William   orphans
6th Dist, 3rd Sec. Euhanks Harriet T.  
5th Dist, 3rd Sec. Fleming Absalom    
4th Dist, 4th Sec. Florence William    
24th Dist, 3rd Sec. Fraser Elijah    
4th Dist, 4th Sec. Frasier Arthur   orphans
19th Dist, 4th Sec. Freeman Samuel    
28th Dist, 3rd Sec. Garnett Eli    
14th Dist, 2nd Sec. Glaze David   orphans
10th Dist, 3rd Sec. Gray Isaac    
5th Dist, 2nd Sec. Gray James   orphans
4th Dist, 4th Sec. Grisham Jeremiah    
14th Dist, 4th Sec. Guire James    
11th Dist, 4th Sec. Guise Nicholas    
25th Dist, 3rd Sec. Guise Peter    
24th Dist, 3rd Sec. Hadsworth Hogan    
22nd Dist, 2nd Sec. Hagerman H. W.  
7th Dist, 4th Sec. Hamrick Peter    
27th Dist, 2nd Sec. Harper James N.  
12th Dist, 2nd Sec. Harrell William    
9th Dist, 2nd Sec. Harris Albert B.  
4th Dist, 2nd Sec. Harris Albert B.  
20th Dist, 2nd Sec. Hawes John    
4th Dist, 2nd Sec. Henderson Robert    
13th Dist, 2nd Sec. House James    
22nd Dist, 3rd Sec. Howard John    
23rd Dist, 2nd Sec. Howard Zebulon    
8th Dist, 1st Sec. Jackson Zadock    
22nd Dist, 3rd Sec. Jennings Charles    
4th Dist, 2nd Sec. Jennings Thomas    
13th Dist, 3rd Sec. Jeter Samuel    
6th Dist, 3rd Sec. Jones Benjamin   orphans
7th Dist, 3rd Sec. Jones Daniel    
25th Dist, 2nd Sec. Jones Daniel    
25th Dist, 3rd Sec. Jones Samuel    
16th Dist, 3rd Sec. Jones Seaborn    
7th Dist, 4th Sec. Jones Seaborn    
5th Dist, 4th Sec. Kelly John Stephen  
19th Dist, 4th Sec. Kin Thomas    
124th Dist, 2nd Sec. Lamkin Augustus    
9th Dist, 1st Sec. Lee Thomas    
28th Dist, 3rd Sec. Lesaire Samuel J.  
7th Dist, 1st Sec. Levritt Hardy    
22nd Dist, 3rd Sec. Levritt Jourdan   orphan
28th Dist, 3rd Sec. Listrunk Jacup    
7th Dist, 4th Sec. Little John H.  
24th Dist, 3rd Sec. Littleton Moses   orphans
24th Dist, 3rd Sec. Loftlin George   orphans
137th Dist, 2nd Sec. Lynn William    
27th Dist, 3rd Sec. Lyon Edmond    
15th Dist, 3rd Sec. Mallet Abraham    
7th Dist, 1st Sec. Mass John   orphans
28th Dist, 3rd Sec. Matthews Newman    
6th Dist, 1st Sec. Mays Benjamin D.  
6th Dist, 1st Sec. Mays Mary    
20th Dist, 2nd Sec. McCorcle,Jr John    
23rd Dist, 3rd Sec. McCorkle Robert    
7th Dist, 4th Sec. McLane James N.  
14th Dist, 3rd Sec. McLendon Dennis    
16th Dist, 3rd Sec. McLendon Eldad   orphans
9th Dist, 1st Sec. McMillon James    
5th Dist, 3rd Sec. Miles Jared    
24th Dist, 3rd Sec. Moon John   orphans
9th Dist, 4th Sec. Murph John    
12th Dist, 2nd Sec. Murray Silvester    
24th Dist, 2nd Sec. Musgrove Millington    
6th Dist, 3rd Sec. O'Neal William   orphans
26th Dist, 3rd Sec. Overbay Samuel R.  
11th Dist, 3rd Sec. Owens James S.  
5th Dist, 3rd Sec. Parks John W.  
24th Dist, 2nd Sec. Parks William C.  
23rd Dist, 2nd Sec. Pickett William   orphans
221st Dist, 2nd Sec. right Samuel W  
7th Dist, 1st Sec. Roberts Abel    
4th Dist, 4th Sec. Roberts Wiley    
27th Dist, 2nd Sec. Rumbley William    
10th Dist, 4th Sec. Samuel Edmund    
10th Dist,1st Sec. Samuil,Jr Benjamin    
10th Dist,1st Sec. Scott Alexander    
10th Dist,1st Sec. Scott Hiram    
6th Dist, 1st Sec. Scott Solomon    
24th Dist, 2nd Sec. Seal Robert   orphans
8th Dist, 2nd Sec. Shannon William   orphans
25th Dist, 2nd Sec. Slatham Barnett    
15th Dist, 3rd Sec. Spines William    
4th Dist, 2nd Sec. Stone Sarah    
4th Dist, 4th Sec. Sturges Henry   orphans
8th Dist, 3rd Sec. Swan Elijah    
9th Dist, 2nd Sec. Taylor Francis S.  
24th Dist, 3rd Sec. Taylor John   orphans
24th Dist, 3rd Sec. Taylor John    
5th Dist, 2nd Sec. Tebow John   orphans
8th Dist, 2nd Sec. Thiess John P.  
23rd Dist, 3rd Sec. Trammell Jefferson    
22nd Dist, 3rd Sec. Wadesworth Thomas    
10th Dist, 2nd Sec. Walker James C.  
23rd Dist, 2nd Sec. Walker John S.  
11th Dist, 3rd Sec. Wall Adam    
5th Dist, 3rd Sec. Wallace Sophia    
8th Dist, 3rd Sec. Walton Noah   orphans
4th Dist, 2nd Sec. Walton Thomas S.  
7th Dist, 4th Sec. Ware Nicholas C.  
25th Dist, 2nd Sec. Wethers Solloman    
12th Dist, 4th Sec. Whetton James    
7th Dist, 1st Sec. Winn Seaton    
4th Dist, 4th Sec. Wright John