Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Newton County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index
 
Draw Area Last Name First Name Middle or (Newton Co.)
27th Dist, 2nd Sec. Allen Alfred    
9th Dist, 4th Sec. Allen Joseph    
8th Dist, 1st Sec. Allen Riley    
6th Dist, 4th Sec. Allred William B.  
12th Dist, 4th Sec. Ansley Benjamin    
11th Dist, 4th Sec. Ansley Thomas    
12th Dist, 2nd Sec. Austin Harrison    
12th Dist, 4th Sec. Bagby John    
19th Dist, 4th Sec. Bailey Joshua    
8th Dist, 2nd Sec. Bailey William P.  
7th Dist, 4th Sec. Ballard John    
26th Dist, 2nd Sec. Bankston Jasper    
7th Dist, 2nd Sec. Barge Hamilton    
23rd Dist, 2nd Sec. Barnes F. &Clarissa  
16th Dist, 3rd Sec. Barnes John    
9th Dist, 1st Sec. Barnton Elbert    
22nd Dist, 2nd Sec. Bass William    
6th Dist, 4th Sec. Bearfield Alexander    
8th Dist, 2nd Sec. Bell Thomas    
26th Dist, 3rd Sec. Bell Thomas    
23rd Dist, 3rd Sec. Bell William    
24th Dist, 2nd Sec. Bennefeld William    
7th Dist, 4th Sec. Bennefield,Jr Needham    
6th Dist, 1st Sec. Bentley Isaac    
10th Dist, 2nd Sec. Berry William P.  
16th Dist, 3rd Sec. Bishop David    
12th Dist, 2nd Sec. Black Carlile    
22nd Dist, 2nd Sec. Black Robert    
7th Dist, 3rd Sec. Blanks John    
20th Dist, 2nd Sec. Bledsoe Thomas W.  
13th Dist, 3rd Sec. Bohannan J. W.D.  
4th Dist, 2nd Sec. Bohannon Duncan    
11th Dist, 2nd Sec. Bowen John    
17th Dist, 1st Sec. Bradley Azariah    
13th Dist, 3rd Sec. Bradley Azeriah    
5th Dist, 3rd Sec. Brannan Calvin    
11th Dist, 3rd Sec. Brewer Elhum    
19th Dist, 4th Sec. Britt John    
11th Dist, 4th Sec. Broadnax Edward B.  
25th Dist, 3rd Sec. Brown A.   orphans
8th Dist, 4th Sec. Brown Milley    
28th Dist, 3rd Sec. Buise Margaret    
5th Dist, 2nd Sec. Burns John G.  
12th Dist, 3rd Sec. Cameron John   orphans
23rd Dist, 3rd Sec. Campbell John G.  
22nd Dist, 3rd Sec. Carden Leonard   orphan
18th Dist, 4th Sec. Carlisle Robert W.  
9th Dist, 3rd Sec. Carroll James R.  
7th Dist, 4th Sec. Carroll Starling    
22nd Dist, 3rd Sec. Carter Robert    
10th Dist, 4th Sec. Casey Henry    
23rd Dist, 3rd Sec. Cheek Isaiah    
25th Dist, 2nd Sec. Chesnut David    
4th Dist, 4th Sec. Childress,Jr Thomas    
27th Dist, 3rd Sec. Childress,Jr Thomas    
9th Dist, 2nd Sec. Clark Elijah    
26th Dist, 3rd Sec. Clark,Jr Elijah    
10th Dist, 4th Sec. Cockerell John    
25th Dist, 2nd Sec. Cockerell John    
25th Dist, 3rd Sec. Coleman David    
6th Dist, 4th Sec. Collins John S.  
13th Dist, 4th Sec. Connawa Connawa   3 orphans
11th Dist, 4th Sec. Conts Thomas G.  
9th Dist, 3rd Sec. Conyers William D.  
5th Dist, 2nd Sec. Cook George    
4th Dist, 4th Sec. Cook Henry    
6th Dist, 3rd Sec. Cook John    
10th Dist, 3rd Sec. Cooksey John    
27th Dist, 2nd Sec. Cooper,Jr Humphrey    
14th Dist, 3rd Sec. Costly Pierce    
13th Dist, 2nd Sec. Coursey John A.  
24th Dist, 2nd Sec. Cowart Cowart   5 orphans
8th Dist, 3rd Sec. Cowart Hardy    
13th Dist, 3rd Sec. Cowart J.   orphans
5th Dist, 2nd Sec. Cowen Robert    
26th Dist, 3rd Sec. Curdy John S.M.  
8th Dist, 1st Sec. Cureton Thomas   orphans
8th Dist, 2nd Sec. Daniel Eli    
7th Dist, 1st Sec. Daniel Stephen    
9th Dist, 4th Sec. Daniel William    
22nd Dist, 2nd Sec. Darnell Dickson W.  
6th Dist, 1st Sec. Davis William C.  
28th Dist, 3rd Sec. Day John    
27th Dist, 2nd Sec. Dickerson William    
7th Dist, 1st Sec. Dickson David    
15th Dist, 3rd Sec. Dill George    
10th Dist,1st Sec. Dingler Thomas P.  
27th Dist, 3rd Sec. Dollar William    
23rd Dist, 3rd Sec. Dorsey Edmund    
9th Dist, 3rd Sec. Downs Shelbey    
9th Dist, 2nd Sec. Driggers James    
8th Dist, 2nd Sec. Driggers James    
9th Dist, 2nd Sec. Drinkard Lucy    
28th Dist, 3rd Sec. Duff Jane    
13th Dist, 4th Sec. Duke Edwin    
7th Dist, 1st Sec. Duke Ferdinand    
12th Dist, 4th Sec. Duncan John A.  
23rd Dist, 2nd Sec. Edmunds Roscoe    
8th Dist, 4th Sec. Eperson George W.  
24th Dist, 2nd Sec. Evans Francis M.  
4th Dist, 2nd Sec. Evans James W.  
17th Dist, 1st Sec. Evans John    
11th Dist, 4th Sec. Evans William P.  
7th Dist, 2nd Sec. Ewing Hannah    
27th Dist, 2nd Sec. Ewing James   orphans
11th Dist, 2nd Sec. Farmer Solomon    
25th Dist, 2nd Sec. Farris Elizabeth    
6th Dist, 1st Sec. Fausett George    
14th Dist, 4th Sec. Finley James    
26th Dist, 3rd Sec. Finley James    
27th Dist, 2nd Sec. Finley Robert    
10th Dist, 4th Sec. Fourman William B.  
18th Dist, 1st Sec. Freeman Harris W.  
9th Dist, 4th Sec. Fuller William    
10th Dist,1st Sec. Gaither Henry    
8th Dist, 4th Sec. Garner Christina    
7th Dist, 3rd Sec. Garrett G. Washington orphan
23rd Dist, 3rd Sec. Gaston James    
7th Dist, 3rd Sec. Gibson Jonathan    
7th Dist, 1st Sec. Gibson Sampson    
8th Dist, 4th Sec. Gill Sarah    
9th Dist, 2nd Sec. Glasgow Robert    
4th Dist, 4th Sec. Glazier Sarah    
5th Dist, 3rd Sec. Glenn Jehu J.  
13th Dist, 2nd Sec. Glozier William    
20th Dist, 2nd Sec. Glozier William    
8th Dist, 3rd Sec. Gober William    
18th Dist, 1st Sec. Goode James Terrell  
7th Dist, 2nd Sec. Gordan Cornelius    
20th Dist, 2nd Sec. Goss Benajer    
4th Dist, 2nd Sec. Goss Michael H.  
10th Dist, 2nd Sec. Graham John W.  
14th Dist, 2nd Sec. Graves George N.  
14th Dist, 3rd Sec. Graves Joanna    
6th Dist, 3rd Sec. Graves John L.  
209th Dist, 2nd Sec. Gray Thomas J.  
13th Dist, 2nd Sec. Greathouse Jacob    
9th Dist, 4th Sec. Gremmet Susannah    
5th Dist, 4th Sec. Guinn Richard    
18th Dist, 4th Sec. Gutry Simeon    
7th Dist, 4th Sec. Hagan Archibald    
22nd Dist, 2nd Sec. Hagan Archibald    
28th Dist, 3rd Sec. Hamby Thomas   orphans
26th Dist, 2nd Sec. Hammack Jesse    
23rd Dist, 3rd Sec. Hammock John M.  
20th Dist, 2nd Sec. Hammock John    
22nd Dist, 3rd Sec. Hammock Michael S.  
24th Dist, 2nd Sec. Hammock Stephen    
7th Dist, 1st Sec. Hampton Thomas    
28th Dist, 3rd Sec. Hand Lucy    
14th Dist, 4th Sec. Hanson George W.  
7th Dist, 4th Sec. Hanson Thomas    
22nd Dist, 3rd Sec. Harbison John    
11th Dist, 4th Sec. Harper Joseph H.  
7th Dist, 1st Sec. Harper Joshua B.  
12th Dist, 2nd Sec. Harris Jefferson    
25th Dist, 3rd Sec. Harris John    
28th Dist, 3rd Sec. Harvell Samuel    
14th Dist, 4th Sec. Hawk Thompson    
10th Dist, 4th Sec. Hawthorn Hawthorn   2 orphans
19th Dist, 4th Sec. Hays George M.  
10th Dist, 4th Sec. Hewell Wiatt    
8th Dist, 3rd Sec. Hide William    
13th Dist, 4th Sec. Hill Benjamin   orphans
24th Dist, 3rd Sec. Hodge Duke H.  
14th Dist, 3rd Sec. Hodnett Thomas    
5th Dist, 3rd Sec. Holcombe Joel    
13th Dist, 4th Sec. Holland James    
10th Dist, 4th Sec. Hood Martha   orphan
16th Dist, 3rd Sec. Howell Jesse W.  
5th Dist, 4th Sec. Hudgens Hamblin    
12th Dist, 3rd Sec. Hudgins John    
24th Dist, 2nd Sec. Hudnett Thomas    
8th Dist, 2nd Sec. Hudson Charles   orphans
15th Dist, 3rd Sec. Hudson Charles   orphans
13th Dist, 3rd Sec. Humphries Berry    
23rd Dist, 3rd Sec. Huskett Isham    
7th Dist, 2nd Sec. Huskette Isham    
14th Dist, 3rd Sec. Huson Thomas    
8th Dist, 4th Sec. Hutson Jethro    
9th Dist, 1st Sec. Hutson Peter    
9th Dist, 3rd Sec. Irwin Archibald    
7th Dist, 3rd Sec. Irwin James L.  
10th Dist, 3rd Sec. Ivey Robert    
6th Dist, 4th Sec. John Isaac St.  
12th Dist, 2nd Sec. John,Sen. James St.  
10th Dist, 4th Sec. Johnson Robert Allen  
6th Dist, 1st Sec. Johnson Silas M.  
11th Dist, 3rd Sec. Johnston James T.  
8th Dist, 1st Sec. Johnston Thomas   orphans
7th Dist, 3rd Sec. Johnston,Sen. James    
10th Dist, 4th Sec. Jones John    
8th Dist, 1st Sec. Jones Presley    
6th Dist, 1st Sec. Jones Presley    
10th Dist, 3rd Sec. Jones,Sen. J.    
8th Dist, 2nd Sec. Jordan Burril    
13th Dist, 3rd Sec. Jordan William    
81st Dist, 2nd Sec. Keadle Darling P.  
6th Dist, 3rd Sec. Keadle William    
24th Dist, 2nd Sec. Kenon,Sen. Richard    
7th Dist, 4th Sec. Key Charles    
7th Dist, 2nd Sec. Kirkpatrick Ezekiel C.  
18th Dist, 4th Sec. Kirkpatrick Harman    
22nd Dist, 2nd Sec. Kitchilg Kitchilg   4 orphans
6th Dist, 4th Sec. lack Samuel    
11th Dist, 2nd Sec. Lacy Sarah    
12th Dist, 2nd Sec. Lacy Sarah    
18th Dist, 4th Sec. Lane Elizabeth    
6th Dist, 1st Sec. Laney Uriah    
16th Dist, 3rd Sec. Lard Archibald E.  
22nd Dist, 3rd Sec. Larry Thomas L.  
8th Dist, 2nd Sec. Laseter Lemuel    
7th Dist, 4th Sec. Lecroy,Jr Jesse    
24th Dist, 2nd Sec. Lee Daniel    
6th Dist, 3rd Sec. Legan Nancy    
27th Dist, 3rd Sec. Lin Fergus C.  
22nd Dist, 3rd Sec. Loveless Hazel    
24th Dist, 3rd Sec. Lovvorn Lovvorn   orphans
17th Dist, 1st Sec. Lurry Thomas L.  
8th Dist, 1st Sec. Mabry Joel B.  
23rd Dist, 2nd Sec. Mackey Littleton P. orphans
27th Dist, 2nd Sec. Maddox David    
4th Dist, 4th Sec. Mann Allen J.  
10th Dist, 3rd Sec. Mann William B.  
7th Dist, 3rd Sec. Marler Marler   3 orphans
22nd Dist, 2nd Sec. Matthews Elijah W.  
15th Dist, 3rd Sec. Matthews Jeremiah    
20th Dist, 2nd Sec. Matthews Lewis M.  
18th Dist, 4th Sec. McCord William S.  
13th Dist, 3rd Sec. McCrackin Alexander    
25th Dist, 2nd Sec. McDaniel David    
16th Dist, 3rd Sec. McDaniel John    
20th Dist, 2nd Sec. McDonnell Neal    
10th Dist, 3rd Sec. McMurran David    
8th Dist, 1st Sec. McMurran Jesse    
13th Dist, 2nd Sec. McNeal Archibald G.  
19th Dist, 4th Sec. McNeal McNeal   5 orphans
13th Dist, 3rd Sec. McWalters James    
10th Dist, 2nd Sec. McWalters James    
4th Dist, 2nd Sec. McWaters Francis    
18th Dist, 4th Sec. McWaters Francis    
12th Dist, 3rd Sec. Meadows John    
14th Dist, 3rd Sec. Meadows John    
5th Dist, 3rd Sec. Middlebrooks Milley    
8th Dist, 3rd Sec. Middlebrooks Milly    
24th Dist, 3rd Sec. Miller John M.C.  
7th Dist, 2nd Sec. Miller Robert    
27th Dist, 3rd Sec. Miller William    
9th Dist, 1st Sec. Mixon Elijah    
4th Dist, 2nd Sec. Morgan John    
8th Dist, 4th Sec. Morrow Ann    
13th Dist, 4th Sec. Morrow William H. orphans
22nd Dist, 2nd Sec. Morrow William H. orphans
11th Dist, 4th Sec. Morton Samuel    
23rd Dist, 2nd Sec. Moss Archibald T.  
27th Dist, 2nd Sec. Murphey Murphey   minors
6th Dist, 4th Sec. Newborn Elizabeth    
12th Dist, 3rd Sec. Night Allen    
11th Dist, 3rd Sec. Norris James    
5th Dist, 3rd Sec. Norton Jane    
26th Dist, 2nd Sec. Norton Robert S.  
12th Dist, 2nd Sec. Ogle Moses &William orphans
28th Dist, 3rd Sec. Oliver Samuel    
7th Dist, 1st Sec. Orr Andrew    
22nd Dist, 2nd Sec. Osburn James    
7th Dist, 4th Sec. Overton Abijah    
6th Dist, 4th Sec. Pace Barnabas    
7th Dist, 4th Sec. Pannel Pannel   children
7th Dist, 1st Sec. Parker Benjamin F.  
8th Dist, 2nd Sec. Parker Richard    
20th Dist, 2nd Sec. Partan Henry    
26th Dist, 2nd Sec. Peck Henry    
7th Dist, 3rd Sec. Peek John    
9th Dist, 2nd Sec. Penn Edmund T.  
8th Dist, 1st Sec. Penn William M.  
8th Dist, 3rd Sec. Phillips Joel    
9th Dist, 1st Sec. Phillips John    
25th Dist, 2nd Sec. Phillips Trustin    
175th Dist, 2nd Sec. Pierce Austin R.  
16th Dist, 3rd Sec. Piper Ladock    
8th Dist, 3rd Sec. Plunkett James    
11th Dist, 4th Sec. Plunkett James    
23rd Dist, 2nd Sec. Polk Archibald L.  
10th Dist,1st Sec. Polk Archibald    
10th Dist,1st Sec. Pool David V.T.  
27th Dist, 3rd Sec. Potts Peter    
22nd Dist, 3rd Sec. Powell John A.  
10th Dist, 2nd Sec. Powell Jonathan    
7th Dist, 4th Sec. Price Elizabeth    
7th Dist, 1st Sec. Pruitt Peny    
20th Dist, 2nd Sec. Pruitt Peny    
5th Dist, 2nd Sec. Pucker,Sen. Eppes    
11th Dist, 2nd Sec. Puckett John    
8th Dist, 2nd Sec. Puckett William W.  
22nd Dist, 2nd Sec. Pullen Tilman    
8th Dist, 1st Sec. Ragsdale Elijah    
26th Dist, 2nd Sec. Ragsdale John C.  
25th Dist, 2nd Sec. Reeks Andrew M.  
22nd Dist, 2nd Sec. Reeves Jonathan    
12th Dist, 4th Sec. Reynolds Permidas    
11th Dist, 3rd Sec. Rhodes Mercer    
25th Dist, 2nd Sec. Rhodes Richard N.  
9th Dist, 3rd Sec. Rhodes William   orphans
20th Dist, 2nd Sec. Rice Arthur    
7th Dist, 2nd Sec. Rice Benjamin    
5th Dist, 3rd Sec. Richardson James    
8th Dist, 4th Sec. Richardson Levi    
10th Dist, 4th Sec. Rockwell John    
23rd Dist, 3rd Sec. Rogers Rogers   children
9th Dist, 4th Sec. Rowell John A.  
13th Dist, 3rd Sec. Sandefer Jemima    
14th Dist, 4th Sec. Shackelford Collin    
9th Dist, 4th Sec. Simpson Ephraim    
25th Dist, 3rd Sec. Singleton Richard    
4th Dist, 4th Sec. Skaggs James    
10th Dist,1st Sec. Skinner Roland    
24th Dist, 3rd Sec. Smith Absolem D.  
24th Dist, 2nd Sec. Smith Andrew L.  
18th Dist, 1st Sec. Smith David   orphans
16th Dist, 3rd Sec. Smith John M.  
17th Dist, 1st Sec. Smith Margaret    
27th Dist, 2nd Sec. Smith Randolph   orphans
10th Dist,1st Sec. Snow Henly    
12th Dist, 3rd Sec. Snow Henly    
10th Dist, 2nd Sec. Spark Levin   orphans
10th Dist,1st Sec. Sparks Uriah    
18th Dist, 4th Sec. Spears John    
10th Dist, 4th Sec. Spinks Garrett    
22nd Dist, 2nd Sec. Stansell George D.  
9th Dist, 2nd Sec. Staples Charles    
28th Dist, 3rd Sec. Staples Charles    
23rd Dist, 2nd Sec. Starr Silas S.  
13th Dist, 4th Sec. Stedham Martin    
10th Dist,1st Sec. Stephens David    
5th Dist, 2nd Sec. Stevens Ely    
25th Dist, 2nd Sec. Stewart John F.  
20th Dist, 2nd Sec. Stewart S.   son of John
9th Dist, 3rd Sec. Stewart,Sen. John    
18th Dist, 1st Sec. Strickland Ezekiel    
17th Dist, 1st Sec. Strickland,Sen. Ezekiel    
7th Dist, 2nd Sec. Strickland,Sen. Ezekiel    
9th Dist, 3rd Sec. Struion Jackson    
5th Dist, 3rd Sec. Swift William A.  
13th Dist, 2nd Sec. Thomas Edward    
8th Dist, 4th Sec. Thomas Martin    
7th Dist, 2nd Sec. Thompson David    
13th Dist, 2nd Sec. Thompson Henry    
9th Dist, 2nd Sec. Thompson James Y.  
10th Dist, 2nd Sec. Thrower Sarah    
5th Dist, 3rd Sec. Tomlin Azariah    
16th Dist, 3rd Sec. Tomlin Jesse    
9th Dist, 3rd Sec. Tommey Vincent R.  
27th Dist, 3rd Sec. Trammell Washington    
4th Dist, 4th Sec. Truitt William P.  
24th Dist, 2nd Sec. Tucker William    
14th Dist, 3rd Sec. Tulley,Sen. Henry    
8th Dist, 4th Sec. Tyler Elizabeth    
6th Dist, 3rd Sec. Tyler Elizabeth    
27th Dist, 3rd Sec. Walden Elisha    
18th Dist, 4th Sec. Walker James    
27th Dist, 3rd Sec. Walker Thomas    
26th Dist, 2nd Sec. Walker Thomas    
22nd Dist, 3rd Sec. Wallis Gabriel    
11th Dist, 4th Sec. Watson Odery    
20th Dist, 2nd Sec. Watson William    
23rd Dist, 3rd Sec. Webb Robert    
28th Dist, 3rd Sec. Weir Ebenezer    
6th Dist, 3rd Sec. Weisley Marvin H.  
22nd Dist, 3rd Sec. Weisley William    
13th Dist, 3rd Sec. Whatley Amanda   orphan
27th Dist, 2nd Sec. Whatley Eliz.    
6th Dist, 4th Sec. Whatly Simeon    
10th Dist, 2nd Sec. White David T.  
15th Dist, 3rd Sec. White James M.  
11th Dist, 2nd Sec. White Jesse M.  
10th Dist, 4th Sec. White John B.  
11th Dist, 3rd Sec. White John C.  
16th Dist, 3rd Sec. White Samuel B.  
14th Dist, 3rd Sec. White,Sen. William    
12th Dist, 2nd Sec. Wiggins Baker    
8th Dist, 2nd Sec. Wiggins Jesse    
10th Dist, 3rd Sec. Wiggins Jesse    
6th Dist, 4th Sec. Wiggins William    
7th Dist, 4th Sec. Wiggins Willis    
9th Dist, 2nd Sec. Wilcher Elizabeth    
234th Dist, 2nd Sec. Wood Allen   orphans
8th Dist, 2nd Sec. Wood Elizabeth    
13th Dist, 4th Sec. Wood Frazer F.  
9th Dist, 4th Sec. Wood William   orphans
11th Dist, 2nd Sec. Wood William   orphans
10th Dist, 2nd Sec. Wood,Sen. Richard W.  
14th Dist, 4th Sec. Woodruff Reuben    
18th Dist, 1st Sec. Wright David    
18th Dist, 1st Sec. Wright Wilie    
5th Dist, 2nd Sec. Wylie Samuel B.  
8th Dist, 3rd Sec. Zachry Nancy   orphan
40th Dist, 2nd Sec. Zachry Nancy   orphan
7th Dist, 2nd Sec. Zachry Z. L.