Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Oglethorpe County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

Draw Area Last Name First Name Middle or (Oglethorpe Co.)
23rd Dist, 2nd Sec. Adams Jordan    
9th Dist, 2nd Sec. Alliston John    
27th Dist, 2nd Sec. Amis William    
8th Dist, 2nd Sec. Andrews Martha    
26th Dist, 2nd Sec. Arnold John   orphans
9th Dist, 3rd Sec. Arnold William   orphans
10th Dist,1st Sec. Arnold,,Sen. William    
10th Dist,1st Sec. Arnold,,Sen. William    
10th Dist,1st Sec. Arthur Tolbert    
4th Dist, 2nd Sec. Askew Hilliard J.  
5th Dist, 3rd Sec. Aycock,Sen. Burwell    
4th Dist, 4th Sec. Bailey Henry B.  
10th Dist, 3rd Sec. Baldwin T. W. orphans
13th Dist, 3rd Sec. Banks Tompson    
8th Dist, 2nd Sec. Barnett Abel M.  
7th Dist, 2nd Sec. Barnett David    
11th Dist, 2nd Sec. Barnett David    
8th Dist, 3rd Sec. Barnett Joel    
11th Dist, 3rd Sec. Barnett William    
12th Dist, 2nd Sec. Bell Allis    
14th Dist, 4th Sec. Bezbun John    
10th Dist, 4th Sec. Birdsong Betty    
14th Dist, 3rd Sec. Black Samuel   orphans
8th Dist, 2nd Sec. Black William    
23rd Dist, 3rd Sec. Borsen Jane   orphan
27th Dist, 2nd Sec. Bowden William   orphans
6th Dist, 1st Sec. Bowen George W.  
5th Dist, 3rd Sec. Bradley Anne M. orphan
24th Dist, 2nd Sec. Bradshaw Elijah    
7th Dist, 1st Sec. Bradshaw George    
11th Dist, 2nd Sec. Bragg Thomas J.  
13th Dist, 4th Sec. Bridges Moses    
27th Dist, 2nd Sec. Bridges William    
16th Dist, 3rd Sec. Bridges William    
8th Dist, 3rd Sec. Briton Henry    
6th Dist, 4th Sec. Brook Jonathan    
9th Dist, 2nd Sec. Brown Charles W.  
16th Dist, 3rd Sec. Brown T. R.  
23rd Dist, 2nd Sec. Bryant James S.  
27th Dist, 2nd Sec. Bryant John    
11th Dist, 3rd Sec. Burgess Jonathan    
14th Dist, 3rd Sec. Butler Jesse    
12th Dist, 2nd Sec. Butler Nathan    
22nd Dist, 2nd Sec. Butler Polly    
9th Dist, 2nd Sec. Buzbin Isaac    
4th Dist, 4th Sec. Buzbin Lucinda    
10th Dist, 3rd Sec. CadeJr. Robert   orphans
9th Dist, 2nd Sec. Callaham John    
7th Dist, 1st Sec. Callaway Eli R. orphans
11th Dist, 3rd Sec. Callaway Eli R. orphans
24th Dist, 2nd Sec. Campbell William    
7th Dist, 3rd Sec. Campbell,Jr William    
5th Dist, 2nd Sec. Carithers Saml. L. orphans
7th Dist, 4th Sec. Carter Anne R.  
25th Dist, 2nd Sec. Cobb,Jr John    
5th Dist, 2nd Sec. Cobb,Sen. John    
6th Dist, 4th Sec. Coile James    
6th Dist, 1st Sec. Coiles Warren   orphan
26th Dist, 2nd Sec. Colley David    
9th Dist, 1st Sec. Collier Nathaniel H.  
6th Dist, 3rd Sec. Colquitt John    
24th Dist, 3rd Sec. Colquitt Joseph E.  
25th Dist, 2nd Sec. Colquitt Robert    
27th Dist, 2nd Sec. Conden John    
27th Dist, 3rd Sec. Cox Robert    
13th Dist, 3rd Sec. Crawford Nathaniel M.  
7th Dist, 4th Sec. Crowder William B.  
11th Dist, 3rd Sec. Dabney Wm. O.  
12th Dist, 4th Sec. Dance Matthew    
24th Dist, 2nd Sec. Davenport William W.  
29th Dist, 2nd Sec. Davis Prior L.  
13th Dist, 2nd Sec. Davis Stephen    
10th Dist, 2nd Sec. Davis William A.  
15th Dist, 3rd Sec. Davison James M.  
23rd Dist, 3rd Sec. Derby Richard   orphans
7th Dist, 2nd Sec. Deupree William H.  
11th Dist, 2nd Sec. Doggett George    
13th Dist, 3rd Sec. Dolton Claiborn    
8th Dist, 4th Sec. Dorough James    
22nd Dist, 3rd Sec. Dotton Jesse    
7th Dist, 1st Sec. Dowdy Willis W.M.  
13th Dist, 4th Sec. Drake James V.  
11th Dist, 2nd Sec. Dudley William B.  
25th Dist, 2nd Sec. Duffil Lucy    
25th Dist, 2nd Sec. Dunn Drury    
12th Dist, 4th Sec. Dyer Micajah    
22nd Dist, 3rd Sec. Dyer Micajah    
20th Dist, 2nd Sec. Early Jacob    
8th Dist, 1st Sec. Easco John    
23rd Dist, 2nd Sec. Eberhart Abel    
5th Dist, 4th Sec. Eberhart Jacob W.  
23rd Dist, 3rd Sec. Eberhart Jacob    
17th Dist, 1st Sec. Edmunds Reuben B.  
10th Dist, 4th Sec. Edmundson Richard    
5th Dist, 3rd Sec. Edwards E.    
11th Dist, 3rd Sec. Edwards Elizabeth    
16th Dist, 3rd Sec. Ellis Peter    
22nd Dist, 2nd Sec. Filler John P.  
5th Dist, 2nd Sec. Finch Charles    
15th Dist, 3rd Sec. Fleman John S.  
27th Dist, 3rd Sec. Floyd Turner    
9th Dist, 4th Sec. Frith Madison    
13th Dist, 3rd Sec. Furcron William    
23rd Dist, 2nd Sec. Gilham William C.  
23rd Dist, 3rd Sec. Gillespie Christopher    
20th Dist, 2nd Sec. Gillispie Samuel   orphans
13th Dist, 4th Sec. Gilmer Robert G.  
4th Dist, 4th Sec. Gipson Harrison    
19th Dist, 4th Sec. Glenn Samuel    
11th Dist, 3rd Sec. Golding Susan    
13th Dist, 4th Sec. Goolsby Jane   orphan
22nd Dist, 2nd Sec. Goolsby Mary    
26th Dist, 3rd Sec. Graham Mary    
6th Dist, 1st Sec. Gregory Richard    
9th Dist, 4th Sec. Gresham George W.  
7th Dist, 2nd Sec. Guice Ward Hudson  
7th Dist, 1st Sec. Hall Thomas   orphans
9th Dist, 3rd Sec. Hancock Absalom-    
12th Dist, 3rd Sec. Hancock Philip    
11th Dist, 2nd Sec. Hancock Philip    
5th Dist, 3rd Sec. Hardin George    
27th Dist, 2nd Sec. Hardman Anna    
26th Dist, 3rd Sec. Hardman William    
7th Dist, 3rd Sec. Hardman William   orphans
12th Dist, 3rd Sec. Harris Absolem    
23rd Dist, 3rd Sec. Harris Absolem    
8th Dist, 1st Sec. Harris John   orphans
10th Dist, 2nd Sec. Harris Lavina    
26th Dist, 2nd Sec. Harris Nathan    
22nd Dist, 3rd Sec. Hartsfield Green    
15th Dist, 3rd Sec. Hatchett Edward    
14th Dist, 3rd Sec. Hatchett Thomas    
10th Dist, 2nd Sec. Hatchett Thomas    
13th Dist, 4th Sec. Hawkins John    
13th Dist, 3rd Sec. Hawks Warren    
9th Dist, 1st Sec. Haynie Charles    
9th Dist, 2nd Sec. Hill Emily    
9th Dist, 3rd Sec. Hill Thomas B.  
7th Dist, 2nd Sec. Hollier Cuthbert S.  
24th Dist, 2nd Sec. Holloway Asa   orphans
13th Dist, 2nd Sec. Holmes Robert   orphans
5th Dist, 3rd Sec. Hopper Crawford    
6th Dist, 3rd Sec. Hopper Jordan    
5th Dist, 2nd Sec. Hopper Mitchell B.  
130th Dist, 2nd Sec. Hopper Thomas    
4th Dist, 2nd Sec. Howard Robert    
12th Dist, 3rd Sec. Howard Samuel    
5th Dist, 3rd Sec. Howard William T.  
10th Dist,1st Sec. Howell Frances    
6th Dist, 3rd Sec. Hubbard Elizabeth    
6th Dist, 4th Sec. Hubbard Larkin G.  
26th Dist, 3rd Sec. Hubbard Susannah    
12th Dist, 3rd Sec. Hudspeth Cortis    
5th Dist, 4th Sec. Huff J. &H. orphans
13th Dist, 2nd Sec. Huff Winney    
7th Dist, 1st Sec. Huff Winney    
5th Dist, 3rd Sec. Hungerford William S.  
22nd Dist, 3rd Sec. James Robert    
8th Dist, 4th Sec. Jarman Lewis    
11th Dist, 4th Sec. Jarvis Polly    
9th Dist, 2nd Sec. Jenkins Rosanna    
11th Dist, 3rd Sec. Jennings Robert    
14th Dist, 3rd Sec. Jennings Solomon    
6th Dist, 4th Sec. Jennings William G.  
8th Dist, 2nd Sec. Johnson Dempsey    
22nd Dist, 3rd Sec. Johnson Dempsey    
7th Dist, 3rd Sec. Johnson John    
12th Dist, 3rd Sec. Johnson Robert G.  
9th Dist, 4th Sec. Johnson Thomas   orphans
13th Dist, 2nd Sec. Johnson Thos. W. orphans
10th Dist, 4th Sec. Jones Alexander    
13th Dist, 2nd Sec. Jones John    
9th Dist, 4th Sec. Jones John    
7th Dist, 4th Sec. Jones W.    
22nd Dist, 3rd Sec. Jordan Edmond    
18th Dist, 4th Sec. Jordan Eldrid T.  
12th Dist, 2nd Sec. Jordan Henry    
12th Dist, 4th Sec. Jordan Josiah   orphans
24th Dist, 2nd Sec. Kent Elijah    
25th Dist, 3rd Sec. Kent Elijah    
26th Dist, 2nd Sec. Kidd William    
12th Dist, 3rd Sec. Kidd Zachariah C.  
6th Dist, 1st Sec. Knoulman Sally    
5th Dist, 4th Sec. Landrum Hay T.  
22nd Dist, 2nd Sec. Lawless William   orphans
25th Dist, 3rd Sec. Lesley William    
27th Dist, 3rd Sec. Lesley William    
19th Dist, 4th Sec. Lumpkin John H.  
13th Dist, 4th Sec. Lumpkin Nevill M.  
5th Dist, 4th Sec. Lumpkin Pittman    
5th Dist, 4th Sec. Marable William    
10th Dist, 4th Sec. Martin Alexander    
4th Dist, 2nd Sec. Martin Clark    
23rd Dist, 2nd Sec. Martin Cluff   orphans
7th Dist, 2nd Sec. Martin Cornelius G.  
12th Dist, 4th Sec. Martin Elijah    
24th Dist, 3rd Sec. Martin George W.  
8th Dist, 2nd Sec. Maxey Hail    
11th Dist, 4th Sec. Maxey Hail    
4th Dist, 4th Sec. May Albert    
10th Dist, 3rd Sec. McAdams Bradford    
28th Dist, 3rd Sec. McCarty Sherrod    
20th Dist, 2nd Sec. McLauchlin Duncan C.  
13th Dist, 4th Sec. McLeroy William    
23rd Dist, 2nd Sec. McWhorter Helena    
26th Dist, 2nd Sec. McWhorter Margaret    
5th Dist, 2nd Sec. Meadows Noah W.  
8th Dist, 4th Sec. Mealer Isham    
5th Dist, 2nd Sec. Merriwether Charles J.  
5th Dist, 2nd Sec. Miller Ailcy    
11th Dist, 4th Sec. Miller John    
8th Dist, 1st Sec. Miller Lucinda &Henry orphans
20th Dist, 2nd Sec. Mitchell James L.  
12th Dist, 3rd Sec. Mobley Isaaci    
8th Dist, 1st Sec. Mobley Merrada    
54th Dist, 2nd Sec. Moody Anna    
9th Dist, 1st Sec. Moon Robert D.  
11th Dist, 2nd Sec. Moore John    
25th Dist, 3rd Sec. Morris Alexander    
22nd Dist, 3rd Sec. Morris Alexander    
6th Dist, 4th Sec. Morris Samuel   orphan
15th Dist, 3rd Sec. Murphy Paschal   orphans
9th Dist, 1st Sec. Murray James P.M.  
10th Dist,1st Sec. Nicholson George W.  
24th Dist, 3rd Sec. Ogilvie Artemas W.  
28th Dist, 3rd Sec. Ogilvie William H.  
20th Dist, 2nd Sec. Ogilvie William J.  
16th Dist, 3rd Sec. Oliver Anthony    
26th Dist, 2nd Sec. Owen Benjamin F.  
10th Dist, 3rd Sec. Palman David W.  
87th Dist, 2nd Sec. Parks Thomas H.  
89th Dist, 2nd Sec. Pass Matthew J.  
10th Dist,1st Sec. Patrick David    
28th Dist, 3rd Sec. Patrick David    
9th Dist, 2nd Sec. Penn John T.  
18th Dist, 1st Sec. Penn William S.  
8th Dist, 2nd Sec. Pensell David    
10th Dist, 4th Sec. Peterman Henry G.  
20th Dist, 2nd Sec. Pinson James P.  
12th Dist, 4th Sec. Pinson Joseph J.  
20th Dist, 2nd Sec. Pinson Joseph J.  
26th Dist, 2nd Sec. Pinson Mary    
20th Dist, 2nd Sec. PinsonI T. B. son of Boyd
7th Dist, 2nd Sec. Pope Burwell    
6th Dist, 1st Sec. Pope Robert    
22nd Dist, 2nd Sec. Porter Thomas R.  
8th Dist, 2nd Sec. Poss Andy   orphans
10th Dist, 4th Sec. Potts Napoleon B.  
14th Dist, 2nd Sec. Powell John   orphans
14th Dist, 3rd Sec. Power Samuel J.  
4th Dist, 4th Sec. Pye Allen   orphans
26th Dist, 3rd Sec. Pye Curtis    
8th Dist, 3rd Sec. Pye Paschal P.  
11th Dist, 2nd Sec. Ramsay Randall    
13th Dist, 4th Sec. Reed Jacob    
19th Dist, 4th Sec. Reed Wiley    
23rd Dist, 3rd Sec. Reid Margaret    
13th Dist, 3rd Sec. Rhodes Elizabeth    
10th Dist, 4th Sec. Roberts Linsey    
27th Dist, 3rd Sec. Root Chiles    
10th Dist,1st Sec. Russell Mark    
10th Dist, 2nd Sec. Seale Elizabeth    
7th Dist, 3rd Sec. Sears Jason G.  
23rd Dist, 3rd Sec. Short Pleasent W.  
12th Dist, 2nd Sec. Simms James S.  
24th Dist, 2nd Sec. Sims William G.  
12th Dist, 3rd Sec. Smith Andrew    
18th Dist, 1st Sec. Smith James O.  
26th Dist, 3rd Sec. Smith James O.  
10th Dist, 2nd Sec. Smith James O.  
4th Dist, 4th Sec. Smith James    
16th Dist, 3rd Sec. Smith John H.  
10th Dist, 2nd Sec. Smith Paschal   orphans
10th Dist, 2nd Sec. Smith Robert A.  
7th Dist, 1st Sec. Smith Sarah    
4th Dist, 4th Sec. Smith William H.  
27th Dist, 2nd Sec. Smith,Sen. Larkin    
26th Dist, 3rd Sec. Sorrow Randel    
9th Dist, 3rd Sec. South William    
25th Dist, 3rd Sec. South William    
13th Dist, 2nd Sec. Stallings Moses    
6th Dist, 4th Sec. Stephens Alexander B.  
19th Dist, 4th Sec. Stephens Allen    
5th Dist, 4th Sec. Sterling Josiah   orphans
9th Dist, 2nd Sec. Strand Sherwood    
194th Dist, 2nd Sec. Taber John F.  
27th Dist, 3rd Sec. Tarpley Robert W.  
11th Dist, 4th Sec. Tarpley William H.  
6th Dist, 3rd Sec. Thomas Hiram    
25th Dist, 2nd Sec. Thornton Blanton F.  
9th Dist, 4th Sec. Thurman Mary    
25th Dist, 3rd Sec. Tiller Burrel    
7th Dist, 2nd Sec. Tiller Nancy    
13th Dist, 2nd Sec. Turner John    
13th Dist, 3rd Sec. Tweedell John   orphans
7th Dist, 4th Sec. Tweedell Sarah    
10th Dist, 3rd Sec. Tye Job    
9th Dist, 2nd Sec. Tye Nancy    
5th Dist, 3rd Sec. Upson Francis L.  
7th Dist, 1st Sec. Vanlandingham P.A. J.D. orphan
11th Dist, 4th Sec. Varner,Sen. Matthew    
17th Dist, 1st Sec. Vaughan Abel    
10th Dist,1st Sec. Vaughan William    
9th Dist, 2nd Sec. Vernon Patsey    
19th Dist, 4th Sec. Vernon Sarah F. orphan
14th Dist, 4th Sec. Walker Mason    
28th Dist, 3rd Sec. Walker Mason    
5th Dist, 4th Sec. Walker William    
8th Dist, 2nd Sec. Wall Miall    
22nd Dist, 3rd Sec. Walton John   orphan
19th Dist, 4th Sec. Ward Jackson    
12th Dist, 3rd Sec. Warker Joseph V.  
18th Dist, 1st Sec. Watkins Ruse    
5th Dist, 2nd Sec. Watkins,Sen. I.    
27th Dist, 3rd Sec. Weaver William B.  
13th Dist, 2nd Sec. Weaver William E.  
7th Dist, 1st Sec. Webb Benjamin G.  
27th Dist, 3rd Sec. Webb William    
14th Dist, 4th Sec. Webb William    
12th Dist, 3rd Sec. Wells Zuba    
26th Dist, 3rd Sec. Williams Robert L.  
13th Dist, 4th Sec. Williams Wyat    
10th Dist, 2nd Sec. Willingham George W.  
9th Dist, 2nd Sec. Willingham Jane    
8th Dist, 3rd Sec. Willingham William T.  
13th Dist, 3rd Sec. Wills John A.  
5th Dist, 3rd Sec. Wilson John N.  
23rd Dist, 3rd Sec. Wood Fountain    
25th Dist, 3rd Sec. Wood Fountain    
27th Dist, 2nd Sec. Woodall Talbot    
26th Dist, 2nd Sec. Woodall Tolbert    
13th Dist, 4th Sec. Woodruff Larkin W.  
6th Dist, 4th Sec. Wray John S.  
8th Dist, 3rd Sec. Wright Jett   orphans
8th Dist, 4th Sec. Wright Sarah    
13th Dist, 4th Sec. Wynn Thomas B.  
15th Dist, 3rd Sec. Young,Sen. George    
27th Dist, 3rd Sec. Zuber Joshua    
10th Dist, 4th Sec. Zubs Williamson