Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Pulaski County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

Draw Area Last Name First Name Middle or (Pulaski Co.)
11th Dist, 3rd Sec. Adams William W.  
27th Dist, 2nd Sec. Allen John W.  
27th Dist, 3rd Sec. Allen Wyatt    
8th Dist, 2nd Sec. Alsobrook Clabourn    
6th Dist, 1st Sec. Anderson James M.  
15th Dist, 3rd Sec. Anderson John    
10th Dist, 3rd Sec. Anderson Wade H.  
8th Dist, 2nd Sec. Arnold William   orphans
7th Dist, 3rd Sec. Atkerson Thomas   orphans
22nd Dist, 3rd Sec. Atkins,,Sen. Ica    
11th Dist, 3rd Sec. Ayres Ishmael    
13th Dist, 4th Sec. Ball Elizabeth    
11th Dist, 4th Sec. Bannister James    
4th Dist, 2nd Sec. Barber McGilbrey    
26th Dist, 2nd Sec. Barefoot,Jr William    
15th Dist, 3rd Sec. Bennett Solomon    
7th Dist, 2nd Sec. Berryhill Alexander    
4th Dist, 2nd Sec. Blackwell Theophilus    
9th Dist, 1st Sec. Bostick Mary A.  
11th Dist, 4th Sec. Boutwell Robert    
26th Dist, 3rd Sec. Boyd Thomas    
27th Dist, 2nd Sec. Boyet James    
11th Dist, 4th Sec. Bradshaw Clayton    
13th Dist, 2nd Sec. Bradshaw Elizabeth    
8th Dist, 1st Sec. Bradshaw James    
9th Dist, 1st Sec. Brock John    
7th Dist, 2nd Sec. Brown John    
23rd Dist, 2nd Sec. Burch Edward    
13th Dist, 4th Sec. Bush Henry    
13th Dist, 3rd Sec. Bush Levi    
13th Dist, 3rd Sec. Bush Richard    
9th Dist, 4th Sec. Bush William    
4th Dist, 2nd Sec. Carruthers James S.  
12th Dist, 2nd Sec. Cason,Sen. Willis    
11th Dist, 4th Sec. Cason,Sen. Willis    
12th Dist, 4th Sec. Cobb James H.  
9th Dist, 2nd Sec. Collier Bryan W.  
24th Dist, 3rd Sec. Conner Millington    
8th Dist, 4th Sec. Cook John    
27th Dist, 2nd Sec. Cooper William    
8th Dist, 4th Sec. Cooper William    
8th Dist, 1st Sec. Crutchfield Ulysses    
6th Dist, 1st Sec. Daniel Moses    
7th Dist, 4th Sec. Daniel Sarah    
217th Dist, 2nd Sec. Dees Labron    
10th Dist, 2nd Sec. Dennard Alexander    
8th Dist, 4th Sec. DIllard Philip   orphans
7th Dist, 1st Sec. Dormany John    
22nd Dist, 2nd Sec. Faircloth Gabriel P.R. orphans
13th Dist, 2nd Sec. Faircloth William    
8th Dist, 3rd Sec. Fitzgerald Littleton    
5th Dist, 3rd Sec. Fitzjarald Balding    
10th Dist, 4th Sec. Fleming Count P.  
24th Dist, 2nd Sec. Floyd Thomas J.  
10th Dist,1st Sec. Folsom Ebenezer    
7th Dist, 2nd Sec. Furney Bartholomew    
13th Dist, 4th Sec. Garner Richard    
10th Dist, 3rd Sec. Gideon John    
13th Dist, 2nd Sec. Gillstrap William J.  
16th Dist, 3rd Sec. Gilstrop Elizabeth    
25th Dist, 3rd Sec. Gimdains Abraham    
28th Dist, 3rd Sec. Graham George    
5th Dist, 4th Sec. Guidiaos Abraham    
23rd Dist, 2nd Sec. Handley,Jr William    
9th Dist, 4th Sec. Harrel William H.  
24th Dist, 2nd Sec. Harrel,Sen. Etheldred    
23rd Dist, 3rd Sec. Harrell William H.  
27th Dist, 2nd Sec. Harrison Samuel C.  
16th Dist, 3rd Sec. Harvey Adam W.Y.  
11th Dist, 3rd Sec. Harvey Charles    
14th Dist, 3rd Sec. Hawkins Elias    
7th Dist, 2nd Sec. Hedgecock Simeon    
10th Dist,1st Sec. Henderson Hosea W.  
22nd Dist, 3rd Sec. Hennington John    
11th Dist, 3rd Sec. Hennington Joshua    
7th Dist, 4th Sec. herd Henry She orphans
5th Dist, 3rd Sec. Hobby Francis J.  
15th Dist, 3rd Sec. Hodge Harriet    
4th Dist, 4th Sec. Hodges Alfred   orphans
8th Dist, 2nd Sec. Hodges John Irvin  
26th Dist, 3rd Sec. Holloman Levicey    
12th Dist, 2nd Sec. Holly John    
22nd Dist, 2nd Sec. Holt William W.  
7th Dist, 4th Sec. Hough A. B.  
5th Dist, 2nd Sec. Howard William W.  
7th Dist, 3rd Sec. Howell Etheldridge    
22nd Dist, 2nd Sec. Hughes John    
24th Dist, 3rd Sec. Jeiner Larkin    
16th Dist, 3rd Sec. Johnson Ruffin L.  
27th Dist, 2nd Sec. Jones Eleanor   orphan
22nd Dist, 3rd Sec. Jones Haywood   orphans of so;.
10th Dist, 2nd Sec. Jones John W.  
11th Dist, 4th Sec. Jones John    
25th Dist, 2nd Sec. Jump Merphy    
24th Dist, 3rd Sec. Kean Ester   orphan
6th Dist, 3rd Sec. Keen John    
12th Dist, 2nd Sec. Keen Josiah    
13th Dist, 4th Sec. Kelly Edward    
14th Dist, 4th Sec. Kent Guilford    
5th Dist, 2nd Sec. Kinan James    
9th Dist, 1st Sec. Kinan James    
10th Dist,1st Sec. King John    
16th Dist, 3rd Sec. Lester Nathan N.  
16th Dist, 3rd Sec. Lester Nathan N.  
24th Dist, 3rd Sec. Lynam Matthew    
16th Dist, 3rd Sec. Mansell George    
11th Dist, 4th Sec. Mayo James J.  
24th Dist, 3rd Sec. McCall Allen    
22nd Dist, 3rd Sec. McCallister John W.  
9th Dist, 1st Sec. McCollum George B.  
10th Dist,1st Sec. McCormick Matthias    
18th Dist, 1st Sec. McCray John   orphans
6th Dist, 1st Sec. McLeod Murdock    
10th Dist,1st Sec. McLeran Neill    
4th Dist, 2nd Sec. McVey David    
13th Dist, 4th Sec. McVey Yancy R.  
25th Dist, 2nd Sec. Mercer Edwin    
6th Dist, 4th Sec. Mercer Jesse   orphans
23rd Dist, 3rd Sec. Mercer Josiah D.  
25th Dist, 2nd Sec. Mercer Mary    
5th Dist, 4th Sec. Methune Richard    
5th Dist, 4th Sec. Miller Samuel    
26th Dist, 2nd Sec. Mills Charles    
24th Dist, 3rd Sec. Mills William    
14th Dist, 4th Sec. Misser Silas    
11th Dist, 3rd Sec. Mitchell James M.  
22nd Dist, 2nd Sec. Moore Majempsey    
26th Dist, 3rd Sec. Morris John    
10th Dist,1st Sec. Musslewhite Asa    
25th Dist, 2nd Sec. Newman Willis    
10th Dist, 2nd Sec. Newton Isaac D.  
12th Dist, 3rd Sec. Nicks Elias    
27th Dist, 3rd Sec. Nicks Miles    
7th Dist, 3rd Sec. Odom Douglass W.  
19th Dist, 4th Sec. Oliver J.    
10th Dist, 4th Sec. Owens Samuel    
9th Dist, 1st Sec. Owens Samuel    
13th Dist, 2nd Sec. Parker Caleb    
10th Dist,1st Sec. Peacock Michael    
5th Dist, 2nd Sec. Philips Tames    
11th Dist, 2nd Sec. Phillips Joseph    
13th Dist, 2nd Sec. Pitts George    
24th Dist, 3rd Sec. Pope Thomas    
9th Dist, 2nd Sec. Pope Zedekiah    
23rd Dist, 3rd Sec. Popup Benjamin   orphans
8th Dist, 2nd Sec. Posey Drusilly    
24th Dist, 3rd Sec. Posey Micajah    
22nd Dist, 3rd Sec. Posey Telfair    
19th Dist, 4th Sec. Powell Noah    
26th Dist, 2nd Sec. Rawlins Thomas W.  
10th Dist, 2nd Sec. Rawlins,Sen. J.    
6th Dist, 4th Sec. Redding David    
5th Dist, 3rd Sec. Robuck Julius    
113th Dist, 2nd Sec. Robuck Martha    
5th Dist, 4th Sec. Rosier Charles A.  
14th Dist, 3rd Sec. Rowlins Thomas W.  
5th Dist, 3rd Sec. Sanders Blewford    
13th Dist, 3rd Sec. Sensabaugh Joseph    
28th Dist, 3rd Sec. Shepherd Henry   orphans
23rd Dist, 2nd Sec. Shiver Abijah    
5th Dist, 2nd Sec. Shiver Daniel    
10th Dist, 4th Sec. Sikes Benjamin   orphan
9th Dist, 1st Sec. Smith Obadiah    
12th Dist, 4th Sec. Smith Thomas   orphans
28th Dist, 3rd Sec. Snell Sarah A. orphan
13th Dist, 4th Sec. Snell Willett W.  
23rd Dist, 3rd Sec. Sorrell Nathan    
10th Dist, 3rd Sec. Spain William    
8th Dist, 2nd Sec. Sparrow Biggars J.  
4th Dist, 4th Sec. Sparrow Daniel   orphan
5th Dist, 2nd Sec. Sparrow John    
14th Dist, 4th Sec. Sparrow John    
8th Dist, 2nd Sec. Stephens Burnett    
8th Dist, 1st Sec. Stephens M. A.&Julia orphans
20th Dist, 2nd Sec. Stevens Needham    
8th Dist, 2nd Sec. Stewart Charles   orphans
23rd Dist, 2nd Sec. Strickling Kinbird    
25th Dist, 3rd Sec. Swearingin John    
9th Dist, 3rd Sec. Taylor Charles E.  
10th Dist, 4th Sec. Taylor John J.  
184th Dist, 2nd Sec. Taylor Nancy    
10th Dist,1st Sec. Thigpen Joseph    
9th Dist, 2nd Sec. Thomas George    
4th Dist, 2nd Sec. Thompson Baty W.  
22nd Dist, 2nd Sec. Thompson Benjamin   orphans
28th Dist, 3rd Sec. Timmons Samuel    
182nd Dist, 2nd Sec. Trippe Charles    
6th Dist, 2nd Sec. Trull Joab   orphans
12th Dist, 3rd Sec. Trull Joab   orphans
19th Dist, 4th Sec. Vaughn Absolem    
24th Dist, 3rd Sec. Wade McGuder    
25th Dist, 3rd Sec. Wade McGuder    
7th Dist, 3rd Sec. Wall James J.  
9th Dist, 2nd Sec. Wammock Elizabeth    
16th Dist, 3rd Sec. Ward Wade    
12th Dist, 4th Sec. Watters Edward D.  
7th Dist, 2nd Sec. Webb Daniel W.  
25th Dist, 3rd Sec. Williams Charles G.  
16th Dist, 3rd Sec. Williams George M.  
26th Dist, 2nd Sec. Williams Joshua    
23rd Dist, 2nd Sec. Williams Rowland    
17th Dist, 1st Sec. Williams Samuel    
7th Dist, 4th Sec. Williams Theophilus    
4th Dist, 4th Sec. Willis Wright    
8th Dist, 1st Sec. Wilson Samuel    
6th Dist, 3rd Sec. Wingate Amos    
27th Dist, 2nd Sec. Wingate,Sen. Amos    
9th Dist, 1st Sec. Wood Hezekiah    
26th Dist, 3rd Sec. Wood Richard N.  
13th Dist, 2nd Sec. Wooten Simeon    
7th Dist, 1st Sec. Wynn John A.  
6th Dist, 1st Sec. Wynne Nancy    
12th Dist, 2nd Sec. Yearty Elsbury    
18th Dist, 1st Sec. Yonks Jacob I).  
27th Dist, 2nd Sec. Youn Joseph