Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Rabun County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Submitted by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index
 
Draw Area Last Name First Name Middle or (Rabun Co.)
7th Dist, 3rd Sec. Anderson John    
138th Dist, 2nd Sec. Anderson Joseph    
12th Dist, 2nd Sec. Anderson Moses G.  
25th Dist, 2nd Sec. Anderson Noble    
20th Dist, 2nd Sec. Arundale Thomas    
9th Dist, 4th Sec. Beavert William    
7th Dist, 3rd Sec. Bell John   orphans
24th Dist, 2nd Sec. Blair George W.  
7th Dist, 4th Sec. Blair John C.  
27th Dist, 2nd Sec. Bramblet,Sen. Reuben    
19th Dist, 4th Sec. Brown Joseph    
18th Dist, 1st Sec. Burch John P.  
8th Dist, 2nd Sec. Burch,Sen. Jarit    
4th Dist, 2nd Sec. Burch,Sen. John    
159th Dist, 2nd Sec. Callahan Syrus    
8th Dist, 1st Sec. Cammel Henry   orphans
11th Dist, 4th Sec. Cantrell Charles    
4th Dist, 2nd Sec. Cantrill Charles    
6th Dist, 3rd Sec. Carnes Madison    
26th Dist, 3rd Sec. Carnes Rosannah    
6th Dist, 1st Sec. Carnes,Jr Hubbard    
11th Dist, 3rd Sec. Chastain Elijah    
10th Dist, 4th Sec. Chasteen,Jr Elijah    
25th Dist, 2nd Sec. Cline Daniel    
9th Dist, 2nd Sec. Cody James    
5th Dist, 4th Sec. Coffee John   orphan
9th Dist, 1st Sec. Coffee,Sen. Joel    
9th Dist, 4th Sec. Coffee,Sen. Joel    
4th Dist, 4th Sec. Copeland William    
6th Dist, 4th Sec. Crawford Thomas G.  
10th Dist,1st Sec. Crow Peter Y.  
17th Dist, 1st Sec. Davis William    
12th Dist, 3rd Sec. Dawson Enoch    
8th Dist, 3rd Sec. Dawson Jonas    
7th Dist, 2nd Sec. Dawson Wiliam. A.  
9th Dist, 1st Sec. Dilda Elias    
8th Dist, 1st Sec. Donaldson William    
15th Dist, 3rd Sec. Duncan Daniel    
23rd Dist, 3rd Sec. Dunn,Sen. John    
6th Dist, 1st Sec. Echols Elijah V.  
24th Dist, 2nd Sec. Eller Joseph    
26th Dist, 2nd Sec. Farriss Samuel    
13th Dist, 2nd Sec. Forester Thomas K.  
5th Dist, 2nd Sec. Forester Thomas    
9th Dist, 2nd Sec. Foster Isaac    
25th Dist, 2nd Sec. Foster Samuel    
12th Dist, 2nd Sec. Fowler Aaron    
7th Dist, 4th Sec. George Jesse    
28th Dist, 3rd Sec. George Jesse    
23rd Dist, 3rd Sec. Gibbs Cornelius    
28th Dist, 3rd Sec. Gibbs,Sen. Cornelius    
9th Dist, 1st Sec. Glbbs,Jr Cornelius    
12th Dist, 2nd Sec. Goble Cornelius    
9th Dist, 3rd Sec. Goble John    
20th Dist, 2nd Sec. Goble William    
26th Dist, 2nd Sec. Godfrey Ansel    
11th Dist, 4th Sec. Gosnell Jeremiah   orphans
20th Dist, 2nd Sec. Hamby Jefferson    
7th Dist, 2nd Sec. Hambz,Sen. William    
12th Dist, 3rd Sec. Hamilton Andrew S.  
5th Dist, 4th Sec. Heddy Heddy   2 orphans
11th Dist, 2nd Sec. Hefner Samuel    
10th Dist,1st Sec. Henson Thompson M.  
20th Dist, 2nd Sec. Herd Rebecca    
13th Dist, 2nd Sec. Hopkins William    
22nd Dist, 2nd Sec. Hopkins William    
204th Dist, 2nd Sec. Hopper Gwinnett. Samuel  
8th Dist, 4th Sec. Hutchison Thomas    
10th Dist,1st Sec. Jinnins Stephen    
22nd Dist, 2nd Sec. Jones Jonathan    
19th Dist, 4th Sec. Jones William    
13th Dist, 4th Sec. Justice Moses    
5th Dist, 4th Sec. Justice Thomas    
26th Dist, 2nd Sec. Justice,Jr William    
9th Dist, 4th Sec. Justice,Jr William    
13th Dist, 4th Sec. Justus Isaac    
11th Dist, 2nd Sec. Keener Abraham    
26th Dist, 3rd Sec. Kelly Thomas    
5th Dist, 2nd Sec. Kelly,Jr John L.  
17th Dist, 1st Sec. Kenly James    
28th Dist, 3rd Sec. Kenly James    
18th Dist, 1st Sec. Lovelady Margaret    
8th Dist, 1st Sec. Lovelady Thomas    
23rd Dist, 2nd Sec. Lovil Jesse    
13th Dist, 3rd Sec. Lovil John    
26th Dist, 2nd Sec. Lunceford William    
12th Dist, 3rd Sec. Lunsford Wm.    
27th Dist, 2nd Sec. Lynus Bennet    
22nd Dist, 2nd Sec. Martin Ann    
22nd Dist, 2nd Sec. McClain Ephraim    
176th Dist, 2nd Sec. McClain John    
9th Dist, 4th Sec. McDougle Alexander    
18th Dist, 1st Sec. McDugall Daniel    
9th Dist, 2nd Sec. McDugall Sarah    
28th Dist, 3rd Sec. Moore Eli    
9th Dist, 2nd Sec. Moore,Jr William P.  
12th Dist, 4th Sec. Morgan Joseph    
11th Dist, 3rd Sec. Moris Thomas    
7th Dist, 3rd Sec. Morrow James A.  
7th Dist, 2nd Sec. Mozley Henry S.  
22nd Dist, 2nd Sec. Odell Benjamin    
25th Dist, 2nd Sec. Odell Benjamin    
24th Dist, 3rd Sec. Oliver Michael    
10th Dist, 2nd Sec. Patterson George    
11th Dist, 2nd Sec. Patterson John    
10th Dist, 2nd Sec. Pinson Curtis   orphan
25th Dist, 3rd Sec. Price James B.  
5th Dist, 3rd Sec. Price William    
14th Dist, 4th Sec. Quarles Robert    
13th Dist, 4th Sec. Ragland James O.  
13th Dist, 3rd Sec. Rainy,Sen. Thomas    
11th Dist, 2nd Sec. Ramey James    
12th Dist, 4th Sec. Ramey Thomas    
14th Dist, 4th Sec. Reid William    
20th Dist, 2nd Sec. Shaw William    
4th Dist, 2nd Sec. Shed James    
10th Dist, 2nd Sec. Singleton Henry    
25th Dist, 2nd Sec. Smith Christopher    
14th Dist, 2nd Sec. Smith William    
11th Dist, 4th Sec. Smith William    
9th Dist, 4th Sec. Spirley Benjamin    
14th Dist, 4th Sec. Stone William    
7th Dist, 3rd Sec. Stroud Elizabeth Ann orphan
5th Dist, 3rd Sec. Taylor Robert    
15th Dist, 3rd Sec. Telly Lazarus    
9th Dist, 2nd Sec. Thompson Jonathan    
5th Dist, 2nd Sec. Tilly Lazarus    
22nd Dist, 3rd Sec. Tilly Louis    
8th Dist, 3rd Sec. Visage Elizabeth    
8th Dist, 4th Sec. Visage William    
13th Dist, 3rd Sec. Waddall Joseph    
9th Dist, 4th Sec. Wall,Jr Drury    
8th Dist, 4th Sec. Watkins Thomas    
7th Dist, 3rd Sec. Watts Pleasant    
25th Dist, 3rd Sec. Watts Samuel    
6th Dist, 4th Sec. Watts William    
19th Dist, 4th Sec. Weaver Coonrod    
6th Dist, 3rd Sec. Weaver Coonrod    
18th Dist, 1st Sec. Weaver Frederic    
9th Dist, 2nd Sec. Weaver Ruth    
13th Dist, 2nd Sec. White John    
10th Dist, 4th Sec. White Mary    
24th Dist, 2nd Sec. Will,Jr.,Sen. John    
22nd Dist, 3rd Sec. Willf,Jr John    
10th Dist, 2nd Sec. Williams Calliway    
14th Dist, 4th Sec. Williams Jonathan    
14th Dist, 4th Sec. Williams Joseph B.  
11th Dist, 2nd Sec. Williams Thomas    
7th Dist, 1st Sec. Williams Thomas    
4th Dist, 2nd Sec. Williams,Jr William    
11th Dist, 4th Sec. Williams,Jr William    
5th Dist, 4th Sec. Willson William    
5th Dist, 2nd Sec. Wilson,Jr Robert    
17th Dist, 1st Sec. Woods John    
9th Dist, 1st Sec. Wooten Chaney    
23rd Dist, 2nd Sec. Worley Silas    
13th Dist, 3rd Sec. Worley Wodson