Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Richmond County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Submitted by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

22nd Dist, 2nd Sec. Adams Asa   (Richmond Co.)
9th Dist, 2nd Sec. Adkinson Zachariah    
22nd Dist, 2nd Sec. Allen James P.  
9th Dist, 1st Sec. Allen John S.  
24th Dist, 3rd Sec. Allen John    
20th Dist, 2nd Sec. Allen Samuel   orphans
10th Dist,1st Sec. Anderson Anderson   6 orphans
11th Dist, 4th Sec. Anthony Isaac   orphans
7th Dist, 3rd Sec. Atwell Jeremiah    
10th Dist,1st Sec. Aughtry David    
11th Dist, 2nd Sec. Averett Charles J.P.  
216th Dist, 2nd Sec. Bacon John E.  
20th Dist, 2nd Sec. Bailey Hezekiah    
11th Dist, 3rd Sec. Bailey Hezekiah    
11th Dist, 4th Sec. Barber Eliphalet S.  
9th Dist, 4th Sec. Bardwell Erastus    
26th Dist, 2nd Sec. Barnes John A.  
6th Dist, 4th Sec. Barnett Benj. &John orphans
6th Dist, 1st Sec. Barrett Frances   orphan
24th Dist, 3rd Sec. Barton Benjamin    
14th Dist, 4th Sec. Barton James   orphans
7th Dist, 3rd Sec. Bateman Clara    
9th Dist, 1st Sec. Bateman Jacob   orphans
13th Dist, 3rd Sec. Beach Asahel    
27th Dist, 3rd Sec. Beach Asahel    
27th Dist, 3rd Sec. Beall Nathaniel    
6th Dist, 1st Sec. Bell James   orphans
6th Dist, 1st Sec. Bell James   orphans
10th Dist, 3rd Sec. Berry Dabner   orphans
11th Dist, 3rd Sec. Bladen Elizabeth   orphan
4th Dist, 2nd Sec. Blalock John H. orphan
27th Dist, 2nd Sec. Blodgett Foster    
14th Dist, 3rd Sec. Bohler William    
23rd Dist, 3rd Sec. Bones Isabella    
12th Dist, 4th Sec. Boulet David S.  
25th Dist, 2nd Sec. Bowdre Hays    
23rd Dist, 3rd Sec. Braidies Rees M.  
26th Dist, 3rd Sec. Broom Thomas   orphans
9th Dist, 4th Sec. Brown Thomas H.  
14th Dist, 3rd Sec. Bruce James Isham  
6th Dist, 4th Sec. Brutenbough John    
8th Dist, 3rd Sec. Bryson William    
15th Dist, 3rd Sec. Buck Charles    
27th Dist, 3rd Sec. Buckin William   orphans
8th Dist, 1st Sec. Bullard Amos    
5th Dist, 4th Sec. Bush Richard F.  
6th Dist, 1st Sec. Byrd Henry    
23rd Dist, 3rd Sec. Campbell Samuel    
25th Dist, 2nd Sec. Campfield Abiel   orphans
7th Dist, 1st Sec. Carre Peter A.P.  
4th Dist, 4th Sec. Carter Dr.John    
6th Dist, 1st Sec. Carter Dr.John    
7th Dist, 2nd Sec. Casner John    
8th Dist, 2nd Sec. Caspin Oswell E. orphan
8th Dist, 1st Sec. Churchwell Churchwell   7 orphans
10th Dist, 3rd Sec. Clark David   orphans
7th Dist, 3rd Sec. Clark Horace    
10th Dist, 4th Sec. Clarke David   orphan
17th Dist, 1st Sec. Clarke George W.  
5th Dist, 2nd Sec. Cohen John J.  
11th Dist, 3rd Sec. Coleman James L.  
7th Dist, 2nd Sec. Coleman Sarah    
13th Dist, 3rd Sec. Collins Joseph    
19th Dist, 1st Sec. Combs George D.  
22nd Dist, 3rd Sec. Cooke Francis H.  
14th Dist, 4th Sec. Cooper John M.  
13th Dist, 2nd Sec. Cooper William   orphans
10th Dist,1st Sec. Coriell Abraham S.  
10th Dist, 4th Sec. Cosnard Henry    
13th Dist, 4th Sec. Cox Ashton B.  
10th Dist, 2nd Sec. Crafton Bennett    
8th Dist, 1st Sec. Craige Allen    
12th Dist, 3rd Sec. Cullers John &Nancy orphans
10th Dist,1st Sec. Dames Charles   orphans
115th Dist, 2nd Sec. Daniel Jesse    
26th Dist, 3rd Sec. Daniel Sarah    
13th Dist, 3rd Sec. Davis George    
12th Dist, 3rd Sec. Davis John J.  
7th Dist, 3rd Sec. Derby Elmer    
27th Dist, 3rd Sec. Dill Jacob    
10th Dist, 4th Sec. Dill Robert S.  
23rd Dist, 2nd Sec. Dill William H.  
28th Dist, 3rd Sec. Dugas Lewis A.  
23rd Dist, 2nd Sec. Dunn Levicy    
13th Dist, 4th Sec. Dwitte Lemuel    
25th Dist, 2nd Sec. Dye Benjamin   orphans
12th Dist, 3rd Sec. Edes Daniel B.  
8th Dist, 3rd Sec. Elliott John &R.A. orphans
25th Dist, 3rd Sec. Evans John M.C.  
6th Dist, 4th Sec. Eve Joseph Adams  
12th Dist, 3rd Sec. Fenn John    
23rd Dist, 3rd Sec. Ferguson Rachael    
22nd Dist, 3rd Sec. Fetters John    
12th Dist, 3rd Sec. Florence Levi   orphans
6th Dist, 3rd Sec. Ford Lewis D.  
11th Dist, 3rd Sec. Forsyth,Jr John    
11th Dist, 3rd Sec. Foster Thomas    
26th Dist, 2nd Sec. Gahagan John R.  
27th Dist, 2nd Sec. Galahan Philip    
10th Dist, 3rd Sec. Gallagher Edwin A.  
10th Dist, 3rd Sec. Gardiner Sabrina    
11th Dist, 2nd Sec. Gibbons,Jr Stephen    
22nd Dist, 3rd Sec. Gibbons,Sen. Stephen    
27th Dist, 3rd Sec. Gibbons,Sen. Stephen    
10th Dist,1st Sec. Gibson Lewis    
6th Dist, 4th Sec. Gillespie John    
22nd Dist, 3rd Sec. Glascock Thomas O.  
13th Dist, 2nd Sec. Godman Elias   orphan
7th Dist, 3rd Sec. Goodman James    
16th Dist, 3rd Sec. Goodman William    
5th Dist, 2nd Sec. Goodwin William    
23rd Dist, 3rd Sec. Goodwin William    
24th Dist, 2nd Sec. Gorton George    
9th Dist, 3rd Sec. Grainger Benjamin    
14th Dist, 4th Sec. Grainger Benjamin    
9th Dist, 4th Sec. Greene Abraham    
13th Dist, 4th Sec. Greene Abraham    
9th Dist, 3rd Sec. Greiner John P.  
5th Dist, 2nd Sec. Grimes Thomas P.  
26th Dist, 3rd Sec. Grimes William Henry  
10th Dist, 2nd Sec. Hague Hiram    
13th Dist, 4th Sec. Haine Patrick C. orphans
9th Dist, 4th Sec. Hand Charity    
7th Dist, 2nd Sec. Hannon Harriet H. orphan
9th Dist, 2nd Sec. Harriet William    
28th Dist, 3rd Sec. Hatcher Nancy    
4th Dist, 2nd Sec. Havener William    
24th Dist, 2nd Sec. Heard Edmund    
8th Dist, 3rd Sec. Heard John W.  
9th Dist, 2nd Sec. Heard Thomas N.  
14th Dist, 3rd Sec. Heds Elizabeth    
14th Dist, 3rd Sec. Henderson Edmund    
14th Dist, 4th Sec. Hill Rachel &Presley orphans
27th Dist, 2nd Sec. Hitt Charles B.  
10th Dist, 3rd Sec. Holt John S.  
6th Dist, 3rd Sec. Holton Mary Ann orphan
26th Dist, 3rd Sec. Horasy Mary    
12th Dist, 2nd Sec. Horn Elisha   orphans
14th Dist, 3rd Sec. Horn Mary    
8th Dist, 2nd Sec. Housley,Jr William    
24th Dist, 3rd Sec. Howard William H.  
8th Dist, 1st Sec. Howard William H.  
12th Dist, 2nd Sec. Howard William J.  
10th Dist, 2nd Sec. Huchinson Adam    
27th Dist, 2nd Sec. Huchinson Robert A.  
23rd Dist, 2nd Sec. Huggens Frances    
7th Dist, 3rd Sec. Huggins Abraham    
7th Dist, 4th Sec. Hunter Elisha T.  
20th Dist, 2nd Sec. Huntington Christopher C. orphan
5th Dist, 3rd Sec. Hurst Harmond    
27th Dist, 2nd Sec. Hutchins James   orphans
17th Dist, 1st Sec. James John M.  
9th Dist, 2nd Sec. James Joseph   orphans
11th Dist, 2nd Sec. James Joseph   orphans
23rd Dist, 2nd Sec. Jaseph Bartemas    
14th Dist, 4th Sec. Jenkins John &Martha orphans
13th Dist, 4th Sec. Jenkins John    
7th Dist, 4th Sec. Jennings Thomas J.  
10th Dist,1st Sec. Jerman Thomas    
23rd Dist, 2nd Sec. Jewett Jonathan    
16th Dist, 3rd Sec. Johnson James    
6th Dist, 3rd Sec. Joiner William    
25th Dist, 3rd Sec. Jones N. W. orphans
4th Dist, 2nd Sec. Jones Polly    
23rd Dist, 2nd Sec. Jones Sarah    
5th Dist, 2nd Sec. Jones William E.  
26th Dist, 2nd Sec. Kain John R.  
13th Dist, 3rd Sec. Kelburn Joseph J.  
8th Dist, 4th Sec. Kelly Mary    
7th Dist, 3rd Sec. Kelly Sarah    
178th Dist, 2nd Sec. Kendrick John    
18th Dist, 1st Sec. Kendrick John    
14th Dist, 2nd Sec. Kennedy Jackson   orphan
8th Dist, 4th Sec. Kennedy Judah    
7th Dist, 1st Sec. Kenrick Benjamin F.  
10th Dist, 4th Sec. Kent Jesse    
7th Dist, 4th Sec. King Jacob    
24th Dist, 2nd Sec. King James    
20th Dist, 2nd Sec. Knight Enoch   orphans
7th Dist, 3rd Sec. Knight John    
10th Dist, 4th Sec. Ladaveze Anthony    
13th Dist, 4th Sec. Laroche Isaac   orphans
18th Dist, 1st Sec. Laroche Isaac   orphans
14th Dist, 3rd Sec. Leverick James    
15th Dist, 3rd Sec. Leverman John   orphans
11th Dist, 4th Sec. Lewin John    
7th Dist, 4th Sec. Liverman John   orphans
26th Dist, 2nd Sec. Livingston Lewis    
5th Dist, 4th Sec. Longstree Augustus B.  
4th Dist, 2nd Sec. Longstreet Augustus B.  
14th Dist, 2nd Sec. Longstreet Hannah    
4th Dist, 4th Sec. Low John    
11th Dist, 3rd Sec. Lumpkin John    
14th Dist, 4th Sec. Lyons Eliza    
4th Dist, 4th Sec. Mackey Alexander    
11th Dist, 3rd Sec. Martin Clem    
23rd Dist, 2nd Sec. Matthews Hugh    
8th Dist, 1st Sec. McBryde,Jr John    
6th Dist, 3rd Sec. McCarty McCarty   3 orphans
22nd Dist, 2nd Sec. McGinley Hugh    
25th Dist, 3rd Sec. McGowan Louisa    
10th Dist, 3rd Sec. McGran Thomas    
9th Dist, 1st Sec. McGruder William R.  
7th Dist, 2nd Sec. McIver Alexander    
10th Dist, 2nd Sec. McKean Sarah    
12th Dist, 4th Sec. McKeen James &Alfred orphans
6th Dist, 1st Sec. McKeen Robert W  
7th Dist, 2nd Sec. Meigs John Adams orphan
7th Dist, 2nd Sec. Merriman William P.  
23rd Dist, 2nd Sec. Mills Henry    
28th Dist, 3rd Sec. Mills Henry    
23rd Dist, 3rd Sec. Mitchell William    
7th Dist, 2nd Sec. Mitchell William    
5th Dist, 3rd Sec. Montgomery Wm. W.  
18th Dist, 1st Sec. Morgan Eli    
6th Dist, 1st Sec. Murray George    
22nd Dist, 2nd Sec. Nelson Matthew    
4th Dist, 2nd Sec. Nelson Matthew    
4th Dist, 4th Sec. Newman Thomas    
15th Dist, 3rd Sec. Newton James L.  
11th Dist, 3rd Sec. Norrell John B.  
4th Dist, 4th Sec. Nugent Priscilla    
8th Dist, 1st Sec. Pace Thomas   orphan
12th Dist, 4th Sec. Parish Gary F.  
7th Dist, 1st Sec. Parker Gustavus A.  
9th Dist, 3rd Sec. Parmelee Alberbert O.  
12th Dist, 4th Sec. Parmelee Thomas J.  
10th Dist,1st Sec. Peay James    
5th Dist, 4th Sec. Pettis Mary    
19th Dist, 4th Sec. Phelan John    
9th Dist, 4th Sec. Phinizy John    
9th Dist, 4th Sec. Pillot Andrew Peter  
10th Dist, 3rd Sec. Player Samuel    
7th Dist, 2nd Sec. Pool Jacob    
11th Dist, 2nd Sec. Porter J. S. orphans
18th Dist, 1st Sec. Prickett Elisha    
6th Dist, 4th Sec. Raiford Hamilton    
13th Dist, 3rd Sec. Ralston Alexander R.  
14th Dist, 2nd Sec. Ramsey Allen C.  
13th Dist, 4th Sec. Reese Heater    
10th Dist, 3rd Sec. Reeve Silas    
4th Dist, 2nd Sec. Reid Elizabeth    
9th Dist, 2nd Sec. Reikman John    
13th Dist, 3rd Sec. Reynolds Nancy    
5th Dist, 3rd Sec. Reynolds Reynolds   4 orphans
10th Dist,1st Sec. Rieleey Charles    
22nd Dist, 2nd Sec. Robbins William    
9th Dist, 3rd Sec. Robertson L.   orphans
7th Dist, 4th Sec. Rooney Patrick    
7th Dist, 1st Sec. Rowell Elsey    
9th Dist, 1st Sec. Sabal Adolphus    
18th Dist, 1st Sec. Sanderlin Robert    
8th Dist, 3rd Sec. Shannon Shannon   3 orphans
26th Dist, 2nd Sec. Shaw William   orphans
5th Dist, 3rd Sec. Shells Francis    
5th Dist, 2nd Sec. Sizemore Gabriel    
6th Dist, 1st Sec. Sizemore Riley    
11th Dist, 3rd Sec. Skinner Seaborn    
7th Dist, 2nd Sec. Skinner,Sen. John    
23rd Dist, 3rd Sec. Slaughter Thomas R.  
17th Dist, 1st Sec. Smar Peril    
26th Dist, 3rd Sec. Smith Archibald J.  
8th Dist, 2nd Sec. Smith James B.  
6th Dist, 4th Sec. Smith Jeremiah    
9th Dist, 2nd Sec. Smith Kimmy    
12th Dist, 3rd Sec. Snead Hamilton    
20th Dist, 2nd Sec. Spofford Enoch Wood  
12th Dist, 3rd Sec. Stacky William B.  
26th Dist, 3rd Sec. Starnes Ebenezer   orphans
28th Dist, 3rd Sec. Starr John    
10th Dist, 2nd Sec. Stewart Andrew    
8th Dist, 2nd Sec. Stinson James    
17th Dist, 1st Sec. Stringfellow William    
19th Dist, 4th Sec. Stucky Sarah    
9th Dist, 1st Sec. Sullivan Sarah    
5th Dist, 2nd Sec. Tant John    
9th Dist, 1st Sec. Tant Roden    
5th Dist, 3rd Sec. Taylor Caraway    
25th Dist, 3rd Sec. Taylor Isaac    
9th Dist, 3rd Sec. Taylor John T.  
28th Dist, 3rd Sec. Taylor Mary    
25th Dist, 2nd Sec. Thomas Joseph    
25th Dist, 3rd Sec. Thomas Septamus    
24th Dist, 2nd Sec. Thompson Philip Roots  
26th Dist, 3rd Sec. Thompson Susannah Jane  
10th Dist, 4th Sec. Tillman Stephen    
18th Dist, 1st Sec. Tinsley James   orphans
8th Dist, 4th Sec. Toole Jonathan    
20th Dist, 2nd Sec. Turman Joel C.  
26th Dist, 3rd Sec. Turner Joseph    
6th Dist, 4th Sec. Twiggs David E.  
27th Dist, 2nd Sec. Twiggs George W.L.  
23rd Dist, 2nd Sec. Twiss Thomas S.  
22nd Dist, 3rd Sec. Vickers Solomon R.  
22nd Dist, 2nd Sec. Wages Richard    
22nd Dist, 3rd Sec. Walker James B.  
24th Dist, 2nd Sec. Walker Leonard    
11th Dist, 3rd Sec. Walker Mary G.  
8th Dist, 1st Sec. Walker Solomon    
22nd Dist, 3rd Sec. Walker Solomon    
26th Dist, 3rd Sec. Walker William Elisha orphan
26th Dist, 3rd Sec. Walker,Jr Daniel    
12th Dist, 3rd Sec. Walker,Jr Daniel    
11th Dist, 2nd Sec. Ward Simon    
8th Dist, 2nd Sec. Ware Joseph    
27th Dist, 2nd Sec. Ware Nicholas   orphans
10th Dist, 2nd Sec. Washington Dicy   orphan
8th Dist, 2nd Sec. Weeks Elizabeth    
7th Dist, 1st Sec. West Elizabeth C.  
26th Dist, 3rd Sec. Wiggins John    
12th Dist, 4th Sec. Wightman William J.  
24th Dist, 3rd Sec. Wightman William J.  
5th Dist, 4th Sec. Williams Lott   orphans
14th Dist, 4th Sec. Wilson Thomas   orphans
27th Dist, 2nd Sec. Wingate Mary    
145th Dist, 2nd Sec. Winter Jeremiah    
20th Dist, 2nd Sec. Woolsey Abraham M.  
4th Dist, 2nd Sec. Worrell Kinchen    
8th Dist, 2nd Sec. Young George W.  
11th Dist, 2nd Sec. Young Mary    
23rd Dist, 3rd Sec. Young Robert   orphans
27th Dist, 2nd Sec. Zinn Henry    
27th Dist, 3rd Sec. Zinn Zinn   3 orphans