Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Scriven County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Submitted by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

        (Scriven Co.)
5th Dist, 3rd Sec. Anderson Hezekiah   orphans
11th Dist, 2nd Sec. Archer Ann    
6th Dist, 2nd Sec. Arnett Robert   orphans
12th Dist, 3rd Sec. Baysmore Starkey    
11th Dist, 3rd Sec. Beard Thomas    
22nd Dist, 2nd Sec. Beard William    
10th Dist, 3rd Sec. Berry Nicholas    
9th Dist, 3rd Sec. Bevill Zachariah    
5th Dist, 4th Sec. Blackburn Allen    
12th Dist, 3rd Sec. Blackburn James R.  
12th Dist, 3rd Sec. Blackburn Martin    
24th Dist, 3rd Sec. Bolton Charles    
9th Dist, 2nd Sec. Boykin Cyan L.  
26th Dist, 2nd Sec. Brenson Adam C.  
20th Dist, 2nd Sec. Burk,Jr David    
24th Dist, 2nd Sec. Burnes William T.  
8th Dist, 4th Sec. Bury Nicholas    
7th Dist, 4th Sec. Bush John    
24th Dist, 2nd Sec. Buye Archibald    
6th Dist, 1st Sec. Buye Archibald    
9th Dist, 3rd Sec. Buye John    
9th Dist, 3rd Sec. Calson Matthew   orphans
8th Dist, 3rd Sec. Campbell James W.  
6th Dist, 4th Sec. Chissem John   orphan
12th Dist, 2nd Sec. Collins John   orphan
8th Dist, 4th Sec. Colson Matthew   orphans
7th Dist, 4th Sec. Coners John    
24th Dist, 2nd Sec. Conner Rachel L.  
14th Dist, 3rd Sec. Conner William L.  
11th Dist, 4th Sec. Dell Edmund    
4th Dist, 4th Sec. Dickson Mary    
8th Dist, 4th Sec. Dickson Mary    
22nd Dist, 2nd Sec. Dowdy Mary    
11th Dist, 4th Sec. Dudley George   orphans
22nd Dist, 2nd Sec. Dudley George   orphans
13th Dist, 3rd Sec. Ennis Ezariah    
6th Dist, 4th Sec. Evans Charles    
7th Dist, 2nd Sec. Flake Richard S.  
5th Dist, 3rd Sec. Freeman David    
23rd Dist, 3rd Sec. Freeman Feriby    
7th Dist, 1st Sec. Freeman John T.  
10th Dist,1st Sec. Freeman John    
13th Dist, 4th Sec. Freeman William    
11th Dist, 4th Sec. Freeman,Jr John    
20th Dist, 2nd Sec. Froley Patrick    
12th Dist, 3rd Sec. Gibbons Rodey    
11th Dist, 2nd Sec. Griffin John C.  
13th Dist, 2nd Sec. Griffin William    
14th Dist, 4th Sec. Gross Edmund   orphans
9th Dist, 3rd Sec. Hannah Thomas    
8th Dist, 1st Sec. Heirington Alexander    
6th Dist, 3rd Sec. Hendley James   orphans
11th Dist, 3rd Sec. Hendrey Elizabeth    
9th Dist, 3rd Sec. Hendrix Mary    
8th Dist, 4th Sec. Herrington Benjamin    
9th Dist, 1st Sec. Hitchcock John    
6th Dist, 3rd Sec. Hodges Judge R.  
9th Dist, 3rd Sec. Hodges Samuel    
6th Dist, 4th Sec. Holland Matthew   orphan
12th Dist, 4th Sec. Hollaway David    
12th Dist, 2nd Sec. Horsey Eunice    
10th Dist, 2nd Sec. Howell Daniel C. orphan
11th Dist, 3rd Sec. Humphreys James C.  
13th Dist, 2nd Sec. Hunter Hardy E.  
6th Dist, 1st Sec. Hunter Jesse    
24th Dist, 2nd Sec. Hurst Jesse    
10th Dist,1st Sec. Janson Joseph    
6th Dist, 3rd Sec. Jones Leah    
14th Dist, 2nd Sec. Joy Littleton    
13th Dist, 3rd Sec. Kitties John Robert  
23rd Dist, 3rd Sec. Lambert Andrew    
11th Dist, 4th Sec. Lanier Lewis    
8th Dist, 3rd Sec. Lee Benjamin R.  
8th Dist, 3rd Sec. Lee David    
10th Dist, 4th Sec. Lee Joseph    
10th Dist, 2nd Sec. Lee,Sen. John    
11th Dist, 3rd Sec. Lewis Anthony    
10th Dist, 3rd Sec. Lewis Jacob   orphans
15th Dist, 3rd Sec. Lewis James    
6th Dist, 3rd Sec. Lipsey Levicey    
20th Dist, 2nd Sec. Lovett Anthony B.  
9th Dist, 3rd Sec. Luckalur John   orphan
5th Dist, 2nd Sec. Marlow Robert    
5th Dist, 3rd Sec. McBride James    
25th Dist, 3rd Sec. Meades Solomon    
22nd Dist, 2nd Sec. Mearse Henry B.  
22nd Dist, 3rd Sec. Meek Asa T.  
13th Dist, 3rd Sec. Messer John H. orphan
5th Dist, 4th Sec. Miller John M.  
5th Dist, 2nd Sec. minors Joshua Stone  
27th Dist, 3rd Sec. Mixon Jesse    
23rd Dist, 2nd Sec. Mixon Jesse    
26th Dist, 2nd Sec. Mixon William W.  
27th Dist, 2nd Sec. Mock James A. orphan
27th Dist, 3rd Sec. Montree John B.  
14th Dist, 3rd Sec. Muggridge Charles    
7th Dist, 4th Sec. Pearce Stephen C.  
6th Dist, 3rd Sec. Poytress Sarah E. orphan
24th Dist, 2nd Sec. Redding Henry H. orphans
27th Dist, 3rd Sec. Redding Sarah    
8th Dist, 2nd Sec. Reeves John S.  
23rd Dist, 2nd Sec. Reeves John S.  
24th Dist, 3rd Sec. Richters John P.C.  
9th Dist, 2nd Sec. Robbins Mary    
27th Dist, 2nd Sec. Robert Jefferson    
9th Dist, 4th Sec. Roberts John F.  
26th Dist, 3rd Sec. Rooks William    
25th Dist, 2nd Sec. Roundtree John W.  
23rd Dist, 3rd Sec. Sanson Joseph    
9th Dist, 1st Sec. Sasser Howell    
10th Dist, 4th Sec. Scott James   orphans
22nd Dist, 2nd Sec. Scott John E.  
12th Dist, 2nd Sec. Shepherd David B.M.  
26th Dist, 2nd Sec. Smith Archibald    
8th Dist, 3rd Sec. Smith George H.  
5th Dist, 2nd Sec. Sowell William    
7th Dist, 3rd Sec. Spell Howell    
18th Dist, 4th Sec. Spooner Joshua    
16th Dist, 3rd Sec. Stewart Charles    
23rd Dist, 2nd Sec. Stewart Tabithy    
13th Dist, 3rd Sec. Stone Joshua    
9th Dist, 4th Sec. Taylor James L.  
28th Dist, 3rd Sec. Taylor Mary    
27th Dist, 2nd Sec. Taylor William s.  
25th Dist, 3rd Sec. Taylor,Sen. John    
6th Dist, 4th Sec. Thompson James P.  
23rd Dist, 3rd Sec. Thompson James P.  
225th Dist, 2nd Sec. Thompson,Sen. William    
23rd Dist, 2nd Sec. Thrower Willis    
14th Dist, 2nd Sec. Ushee Sarah    
6th Dist, 4th Sec. Wade Peyton L.  
5th Dist, 2nd Sec. Wamack John    
11th Dist, 3rd Sec. Wamock Thomas H.  
5th Dist, 3rd Sec. Ward Mark    
22nd Dist, 3rd Sec. Ward Mark    
8th Dist, 3rd Sec. Wells Alexander   orphans
6th Dist, 4th Sec. Wilder William    
12th Dist, 3rd Sec. Williams Edward W. orphans
7th Dist, 2nd Sec. Williams Mary    
13th Dist, 4th Sec. Williams Mary   children
13th Dist, 3rd Sec. Williams Robert    
7th Dist, 3rd Sec. Williamson Benjamin    
14th Dist, 3rd Sec. Williamson Curtis    
6th Dist, 1st Sec. Willson Samuel    
8th Dist, 4th Sec. Wilson Francis    
14th Dist, 3rd Sec. Wilson Francis    
10th Dist, 2nd Sec. Wilson James    
25th Dist, 2nd Sec. Wilson James