Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Stewart County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Submitted by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

28th Dist, 3rd Sec. Adams Harman   (Stewart Co.)
25th Dist, 2nd Sec. Adams Peter    
12th Dist, 3rd Sec. Algiers William D.  
27th Dist, 3rd Sec. Averette Matthew    
13th Dist, 4th Sec. Bailey Axam    
28th Dist, 3rd Sec. Baldwin Christ S.  
5th Dist, 4th Sec. Baldwin George   orphans
13th Dist, 2nd Sec. Baldwin William D.  
6th Dist, 1st Sec. Barks Robert    
27th Dist, 2nd Sec. Barrington Willis    
8th Dist, 2nd Sec. Beard Edmund C.  
24th Dist, 2nd Sec. Bell Reason A.  
18th Dist, 4th Sec. Brady Levina E.  
12th Dist, 3rd Sec. Calhem Thomas M.  
10th Dist, 3rd Sec. Chapman William    
26th Dist, 3rd Sec. Coker Sterling    
5th Dist, 3rd Sec. Cook,Sen. John    
13th Dist, 4th Sec. Cooper James    
25th Dist, 3rd Sec. Cowan Franklin    
26th Dist, 3rd Sec. Dunaway Benjamin    
11th Dist, 2nd Sec. Duskin John L.B.  
10th Dist, 4th Sec. Evans Martha    
22nd Dist, 2nd Sec. Faulk Richard M.  
23rd Dist, 2nd Sec. Fitzgerald James    
13th Dist, 3rd Sec. Fitzgerald John    
6th Dist, 1st Sec. Fletcher Delila    
23rd Dist, 2nd Sec. Fletcher Fletcher   4 orphans
8th Dist, 3rd Sec. Forrest John    
5th Dist, 2nd Sec. Garrett Thomas J.  
10th Dist, 3rd Sec. Garrett William    
9th Dist, 3rd Sec. Grimes John    
10th Dist,1st Sec. Helton James    
8th Dist, 2nd Sec. Hendley Ruffin   orphan
14th Dist, 2nd Sec. Hill Leonidus W.  
24th Dist, 3rd Sec. Johnson Nancy    
15th Dist, 3rd Sec. Johnson Samuel S.  
22nd Dist, 3rd Sec. Jordan James    
8th Dist, 1st Sec. Justice Beverly    
13th Dist, 4th Sec. Kilgore James    
27th Dist, 3rd Sec. Kobb Richard    
9th Dist, 3rd Sec. Lunsford Joseph S.  
5th Dist, 4th Sec. Mackleroy George W.  
12th Dist, 3rd Sec. Maison John    
22nd Dist, 3rd Sec. Manning Loborn    
5th Dist, 2nd Sec. Martin Alexander    
9th Dist, 4th Sec. Martin James N.  
5th Dist, 4th Sec. Mathewson Malcom    
10th Dist, 3rd Sec. McCalhene Thomas    
22nd Dist, 3rd Sec. McClendon Joel    
8th Dist, 3rd Sec. McClendon John    
10th Dist, 3rd Sec. McClendon John    
7th Dist, 3rd Sec. McInvale John    
13th Dist, 2nd Sec. McInvale John    
14th Dist, 3rd Sec. McLeod Neal    
5th Dist, 4th Sec. Miller Elbert    
4th Dist, 2nd Sec. Miller Elijah    
10th Dist, 4th Sec. Miller Harry B.  
11th Dist, 4th Sec. Miller James    
27th Dist, 3rd Sec. Miller William    
8th Dist, 2nd Sec. Moore James    
13th Dist, 2nd Sec. Neisbit Thomas E.  
8th Dist, 4th Sec. Nelson Alexander    
26th Dist, 2nd Sec. Nesbit Samuel S.  
9th Dist, 1st Sec. Nicholson Archibald    
23rd Dist, 2nd Sec. Pace James    
13th Dist, 3rd Sec. Patterson John R. orphans
13th Dist, 3rd Sec. Perry Ezekiel    
9th Dist, 3rd Sec. Pierce William J.  
6th Dist, 4th Sec. Pierson Randolph    
27th Dist, 2nd Sec. Pierson William H.  
25th Dist, 3rd Sec. Price Richard    
14th Dist, 3rd Sec. Price William    
6th Dist, 3rd Sec. Prim Abraham    
8th Dist, 2nd Sec. Rabb James   orphans
23rd Dist, 2nd Sec. Rice John W.H.  
5th Dist, 2nd Sec. Richardson Peter    
6th Dist, 1st Sec. Riley Joseph   orphans
12th Dist, 4th Sec. Riley Spencer W.  
10th Dist, 4th Sec. Robertson John R.  
22nd Dist, 2nd Sec. Roffe Richard W.  
10th Dist, 3rd Sec. Rogers David G.  
5th Dist, 3rd Sec. Rogers David G.  
13th Dist, 2nd Sec. Royall Hardy    
6th Dist, 1st Sec. Russell Jesse   orphans
4th Dist, 4th Sec. Serhand John    
9th Dist, 4th Sec. Sharp Thomas H.  
10th Dist, 2nd Sec. Simms Berry    
10th Dist, 2nd Sec. Slatter Septimus W.  
6th Dist, 3rd Sec. Smith Jewrystone    
11th Dist, 3rd Sec. Smith William    
18th Dist, 1st Sec. Snelling Richard J.  
26th Dist, 2nd Sec. Sturdevant Edward H.  
23rd Dist, 3rd Sec. Sturdevant Edward    
8th Dist, 4th Sec. Taylor Uriah    
11th Dist, 3rd Sec. Tompkins Benjamin    
4th Dist, 2nd Sec. Townsend James    
24th Dist, 3rd Sec. Tucker Jourdan    
13th Dist, 3rd Sec. Vinant Kimbrough H.  
12th Dist, 2nd Sec. Vincent Larkin    
13th Dist, 3rd Sec. Wadsworth Murdock Mwain  
9th Dist, 1st Sec. Walker William   orphans
13th Dist, 3rd Sec. Webb James    
23rd Dist, 3rd Sec. Whatley Wilmoth T.  
5th Dist, 4th Sec. White Edward    
8th Dist, 4th Sec. White Ezekiel   orphans
11th Dist, 3rd Sec. White Rebecca    
13th Dist, 3rd Sec. Williams Jesse    
13th Dist, 4th Sec. Williamson Benjamin    
11th Dist, 2nd Sec. Willis Thomas J.  
13th Dist, 3rd Sec. Willis Thomas