Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Talbot County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Submitted by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index
 
Draw Area Last Name First Name Middle or (Talbot Co.)
9th Dist, 4th Sec. Alexander Susannah    
22nd Dist, 2nd Sec. Alford Clinton    
25th Dist, 3rd Sec. Alford William H.  
10th Dist,1st Sec. Anderson James    
4th Dist, 2nd Sec. Andrews Allen A.  
4th Dist, 4th Sec. Atkins Charles E.  
33rd Dist, 2nd Sec. Avent Benjamin    
12th Dist, 2nd Sec. Bagwell Blakely    
10th Dist, 2nd Sec. Bailey Henry   orphans
11th Dist, 3rd Sec. Barber Wiley    
17th Dist, 1st Sec. Barnard Edward    
7th Dist, 1st Sec. Barnes John J.  
13th Dist, 2nd Sec. Beall Elias    
13th Dist, 3rd Sec. Beasley James    
13th Dist, 3rd Sec. Belgew Berry    
12th Dist, 2nd Sec. Benton Jesse    
13th Dist, 2nd Sec. Bohannon Henry    
11th Dist, 4th Sec. Bond James    
14th Dist, 3rd Sec. Bond William    
10th Dist, 4th Sec. Booth John H.  
11th Dist, 4th Sec. Boynton John J.  
8th Dist, 3rd Sec. Bradshaw Henry    
4th Dist, 4th Sec. Brazel William    
13th Dist, 2nd Sec. Breedlove Nathan   orphans
16th Dist, 3rd Sec. Brewer Daniel    
26th Dist, 3rd Sec. Brock Providence L. orphans
6th Dist, 4th Sec. Brooks Sarah    
28th Dist, 3rd Sec. Brown Ezekiel    
5th Dist, 4th Sec. Brown John    
14th Dist, 3rd Sec. Bryant Neadham    
5th Dist, 2nd Sec. Buchannon Alexander R.  
22nd Dist, 3rd Sec. Bush David B.  
6th Dist, 3rd Sec. Butler Abel    
10th Dist, 3rd Sec. Butler Abel    
13th Dist, 4th Sec. Caller Edwin    
14th Dist, 3rd Sec. Cannon Jackson    
9th Dist, 3rd Sec. Castleberry Jesse    
9th Dist, 4th Sec. Chandler Joseph    
8th Dist, 2nd Sec. Chesher Philip    
18th Dist, 4th Sec. Claibone Henry    
11th Dist, 2nd Sec. Clark Leonard H.  
14th Dist, 3rd Sec. Clay Edmond    
26th Dist, 2nd Sec. Clements Jacob A.  
7th Dist, 1st Sec. Coley James    
11th Dist, 3rd Sec. Corley Isham    
6th Dist, 3rd Sec. Crittenden John    
6th Dist, 4th Sec. Culbreath Beverly L.  
10th Dist, 4th Sec. Culpepper Benjamin    
24th Dist, 3rd Sec. Cunningham Robert    
12th Dist, 4th Sec. Cureton Vixon    
11th Dist, 3rd Sec. Dangley Janis    
22nd Dist, 3rd Sec. Daniel Hopkins    
10th Dist, 4th Sec. Daniel James W.  
10th Dist, 3rd Sec. Darden Reuben R.  
5th Dist, 3rd Sec. Dean John W.  
7th Dist, 3rd Sec. Deardon Josiah    
9th Dist, 3rd Sec. Dennis Peter    
4th Dist, 2nd Sec. Dennis Peter    
23rd Dist, 3rd Sec. Derden Reuben R.  
13th Dist, 4th Sec. Disheroon John E.  
10th Dist, 2nd Sec. Donaldson Eli    
13th Dist, 2nd Sec. Donaldson William    
23rd Dist, 2nd Sec. Donaldson William    
17th Dist, 1st Sec. Dorety John    
11th Dist, 3rd Sec. Dowdey Richard    
12th Dist, 4th Sec. Dupree Thomas R.  
24th Dist, 2nd Sec. Ellis Shadrack    
13th Dist, 2nd Sec. Fannin Redeick    
10th Dist,1st Sec. Favours Rubin    
8th Dist, 1st Sec. Felt Sarah    
13th Dist, 3rd Sec. Files Jeremiah    
11th Dist, 2nd Sec. Fitzpatrick Rena    
7th Dist, 1st Sec. Fort Miranda    
5th Dist, 4th Sec. Freeman George   orphans
9th Dist, 3rd Sec. Gauting John    
23rd Dist, 2nd Sec. George Mark    
10th Dist, 2nd Sec. Gideons Elizabeth    
27th Dist, 2nd Sec. Goggins Isaac    
9th Dist, 3rd Sec. Gooddown Jacob V.  
13th Dist, 2nd Sec. Goolsby Anson    
8th Dist, 2nd Sec. Gordon James    
26th Dist, 3rd Sec. Gordon Nernissis C.C.  
7th Dist, 3rd Sec. Grubbs Elisha    
22nd Dist, 3rd Sec. Hardison William B.  
24th Dist, 2nd Sec. Harvey James S.  
12th Dist, 3rd Sec. Haynes James M.  
20th Dist, 2nd Sec. Hays Joshua R.  
5th Dist, 2nd Sec. Hearn Elijah G.  
6th Dist, 1st Sec. Hembey John    
13th Dist, 4th Sec. Hemby John    
7th Dist, 3rd Sec. Hendley William    
8th Dist, 2nd Sec. Hill Slaughter    
18th Dist, 4th Sec. Hobbs William    
9th Dist, 3rd Sec. Holtzclaw Horace    
14th Dist, 4th Sec. Houston George    
10th Dist, 2nd Sec. Howell William    
8th Dist, 1st Sec. Hudman Thomas    
28th Dist, 3rd Sec. Hudman William F.  
7th Dist, 1st Sec. Hunter Seth    
5th Dist, 2nd Sec. Irven Absalem    
4th Dist, 2nd Sec. Ivey Hilson W.  
18th Dist, 1st Sec. Jackson Stephen    
13th Dist, 3rd Sec. Jerman John    
18th Dist, 1st Sec. Johnson Bonatte C.  
13th Dist, 2nd Sec. Johnson William L.  
12th Dist, 2nd Sec. Jones John J.  
5th Dist, 4th Sec. Kellum George    
27th Dist, 3rd Sec. Kendrick Benjamin B.  
4th Dist, 4th Sec. King Mary    
14th Dist, 4th Sec. Lawrence Blanchey M.  
13th Dist, 2nd Sec. Lawson Dudley    
5th Dist, 3rd Sec. Lawson John    
6th Dist, 1st Sec. Livermon James    
8th Dist, 4th Sec. Lloyd Joseph    
12th Dist, 3rd Sec. Lloyds John P.  
16th Dist, 3rd Sec. Lokey Benjamin    
25th Dist, 3rd Sec. Long Martha    
9th Dist, 3rd Sec. Long William    
5th Dist, 3rd Sec. Loyd,Jr John E.  
6th Dist, 1st Sec. Loyd,Sen. John E.  
23rd Dist, 3rd Sec. Mabry Hillyard B.  
11th Dist, 3rd Sec. Magourk Pascal H.  
12th Dist, 3rd Sec. Mangham Henry H.  
27th Dist, 3rd Sec. Marcus Thomas D.  
11th Dist, 3rd Sec. Marrifee Richard    
6th Dist, 4th Sec. Marshall Benjamin    
9th Dist, 3rd Sec. Matthews Archibald    
23rd Dist, 2nd Sec. McCrary Jonathan B.  
23rd Dist, 3rd Sec. McCrary William   orphans
15th Dist, 3rd Sec. Mell Simeon    
23rd Dist, 3rd Sec. Meritt Hiram    
20th Dist, 2nd Sec. Merritt Hyram    
26th Dist, 2nd Sec. Messick Jeremiah    
5th Dist, 4th Sec. Miller Thomas V.  
8th Dist, 1st Sec. Mitchell Edwin T.  
20th Dist, 2nd Sec. Morris James M.  
11th Dist, 3rd Sec. Morris William    
26th Dist, 3rd Sec. Mullens John    
8th Dist, 4th Sec. Mullens Lewis    
6th Dist, 1st Sec. Murphy William    
10th Dist, 4th Sec. Murray William   orphan
18th Dist, 4th Sec. Myhand William    
4th Dist, 4th Sec. Nichols Josiah    
11th Dist, 2nd Sec. Nix Rebecker    
17th Dist, 1st Sec. Nix William    
13th Dist, 3rd Sec. Nobles George    
19th Dist, 4th Sec. Norwood Edward H.  
5th Dist, 3rd Sec. Onsley Rebecca    
22nd Dist, 3rd Sec. Patterson Alexander    
13th Dist, 3rd Sec. Peacock,Sen. Jonathan    
8th Dist, 4th Sec. Peead James    
4th Dist, 4th Sec. Pickett Sebourn    
27th Dist, 2nd Sec. Pierson William    
73rd Dist, 2nd Sec. Pope Burrell    
8th Dist, 3rd Sec. Porter Charles H.  
13th Dist, 4th Sec. Powledge Gideon    
26th Dist, 2nd Sec. Proctor Julian R.  
25th Dist, 2nd Sec. Ray Jane    
11th Dist, 4th Sec. Reans Stephen    
11th Dist, 4th Sec. Reid Elizabeth C.  
6th Dist, 4th Sec. Robertson John    
11th Dist, 3rd Sec. Robertson John    
7th Dist, 1st Sec. Robertson William    
6th Dist, 3rd Sec. Robins William R.  
23rd Dist, 3rd Sec. Robinson Anderson    
11th Dist, 4th Sec. Rogers Bartlett M.  
25th Dist, 2nd Sec. Rousseau George    
7th Dist, 1st Sec. Rucker Richard B.  
7th Dist, 3rd Sec. Runnells Marshall M.  
10th Dist, 3rd Sec. Runnels John    
10th Dist, 4th Sec. Sears Anderson    
11th Dist, 2nd Sec. Shepard Jesse    
12th Dist, 3rd Sec. Short Edward   orphans
23rd Dist, 2nd Sec. Shropshire Elizabeth    
14th Dist, 3rd Sec. Simmons William    
9th Dist, 2nd Sec. Slaughter John    
10th Dist, 3rd Sec. Slaughter John    
19th Dist, 4th Sec. Smith Caleb    
9th Dist, 4th Sec. Smith Elbert G.  
27th Dist, 2nd Sec. Smith James    
12th Dist, 4th Sec. Smith Jesse C.  
24th Dist, 2nd Sec. Smith John H.  
7th Dist, 1st Sec. Smith Thomas   orphans
18th Dist, 4th Sec. Smith Thomas   orphans
27th Dist, 2nd Sec. Smith William F.  
14th Dist, 4th Sec. Smoot Vernon    
12th Dist, 2nd Sec. Stephens Thomas    
5th Dist, 4th Sec. Stephens Thomas    
23rd Dist, 2nd Sec. Street Ashley W.  
11th Dist, 4th Sec. Tackett William    
22nd Dist, 3rd Sec. Thomas Charles    
14th Dist, 4th Sec. Thomas William    
13th Dist, 3rd Sec. Tuder Ann    
4th Dist, 2nd Sec. Walker John    
22nd Dist, 3rd Sec. Ward Samuel    
16th Dist, 3rd Sec. Watson Jordan G.  
4th Dist, 2nd Sec. Weaver Edward    
18th Dist, 4th Sec. Weekley Thomas C.  
25th Dist, 2nd Sec. West John    
27th Dist, 3rd Sec. Whithart Lanfair   orphans
28th Dist, 3rd Sec. Williams Whitmill    
27th Dist, 2nd Sec. Willingham Jesse   orphans
10th Dist, 4th Sec. Willingham Mary    
9th Dist, 2nd Sec. Willis James L.  
6th Dist, 3rd Sec. Willis William    
13th Dist, 4th Sec. Wills Mary    
22nd Dist, 3rd Sec. Wills Walter J. orphan
11th Dist, 2nd Sec. Wollis Jefferson    
9th Dist, 4th Sec. Yance Simeon W.  
222nd Dist, 2nd Sec. Yancy Simeon W.  
8th Dist, 4th Sec. York Elizabeth    
7th Dist, 1st Sec. York John   orphans