Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Telfair County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Submitted by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

11th Dist, 4th Sec. Adams Hugh Graham (Telfair Co.)
23rd Dist, 2nd Sec. Adams Robert Nelson  
11th Dist, 3rd Sec. Bayles Hamilton    
11th Dist, 3rd Sec. Blair Thomas H.  
9th Dist, 2nd Sec. Bowen Daniel    
12th Dist, 3rd Sec. Boyas James    
27th Dist, 2nd Sec. Boyles Eliza   orphan
4th Dist, 4th Sec. Brantley Martha    
11th Dist, 2nd Sec. Brown Enoch    
22nd Dist, 2nd Sec. Bryan Joseph   orphans
28th Dist, 3rd Sec. Burch Alfred    
11th Dist, 4th Sec. Burkett John    
18th Dist, 1st Sec. Bwich Alfred    
4th Dist, 2nd Sec. Cameron Duncan    
4th Dist, 2nd Sec. Clements David G.  
15th Dist, 3rd Sec. Clements Gabriel M.C.  
7th Dist, 3rd Sec. Craddock Mary    
7th Dist, 3rd Sec. Dorch Henry   orphans
12th Dist, 3rd Sec. Edenfield James Henry orphans
9th Dist, 2nd Sec. Ellis John    
11th Dist, 2nd Sec. Everett Michael    
7th Dist, 3rd Sec. Gartman Daniel    
6th Dist, 4th Sec. Graham William    
11th Dist, 4th Sec. Graham,Jr Alexander    
13th Dist, 2nd Sec. Hall Hardy    
27th Dist, 3rd Sec. Hatten William    
10th Dist, 2nd Sec. Hursey Thomas    
10th Dist,1st Sec. Jordan Mitchell    
6th Dist, 2nd Sec. Keen Bryant    
11th Dist, 2nd Sec. Knowles William    
26th Dist, 2nd Sec. Kowls John    
11th Dist, 4th Sec. Levans Elias    
10th Dist, 4th Sec. Levine,Jr Richard    
5th Dist, 3rd Sec. Lott Daniel    
10th Dist, 3rd Sec. Lott Mark    
23rd Dist, 3rd Sec. McDuffee Neel    
5th Dist, 3rd Sec. McEnnis Angus    
4th Dist, 4th Sec. McKinnon Archibald    
16th Dist, 3rd Sec. McLean Allen    
16th Dist, 3rd Sec. McLoughlin Margaret    
13th Dist, 4th Sec. McMillan Daniel    
11th Dist, 2nd Sec. Mitchell Henry D.  
4th Dist, 2nd Sec. Mitchell Henry D.  
7th Dist, 4th Sec. Mizell Jacob Carter  
7th Dist, 2nd Sec. Mizell Matthew    
23rd Dist, 3rd Sec. Mooney John    
11th Dist, 4th Sec. Mooney Thomas   orphan
4th Dist, 2nd Sec. Moxon Edward B.  
9th Dist, 3rd Sec. Musselwhite,Jr Leonard    
12th Dist, 3rd Sec. Nipper Benjamin    
10th Dist, 4th Sec. Parker Alexander   orphans
7th Dist, 1st Sec. Parker Nancy    
27th Dist, 2nd Sec. Parker William    
5th Dist, 2nd Sec. Passmore Henry    
11th Dist, 2nd Sec. Peterson John   orphans
13th Dist, 2nd Sec. Powell Abraham F.  
24th Dist, 3rd Sec. Powell Alexander   orphans
11th Dist, 4th Sec. Raine Benjamin    
24th Dist, 3rd Sec. Raine Benjamin    
26th Dist, 2nd Sec. Rowell Charlotte    
26th Dist, 3rd Sec. Rowlings Matthew    
24th Dist, 2nd Sec. Shaw Angus    
25th Dist, 2nd Sec. Singletery Nathan    
7th Dist, 2nd Sec. Smith Henry C.  
25th Dist, 2nd Sec. Smith Henry C.  
9th Dist, 2nd Sec. Smith Hillary    
15th Dist, 3rd Sec. Smith William   orphans
8th Dist, 1st Sec. Snider John    
4th Dist, 4th Sec. Solomon Godwin    
7th Dist, 3rd Sec. Studstill William    
12th Dist, 2nd Sec. Thigpen Travis   orphan
25th Dist, 2nd Sec. Thomas Ezekiel    
7th Dist, 2nd Sec. Walker Hezekiah    
11th Dist, 3rd Sec. Watson John    
6th Dist, 3rd Sec. Weeks Ashley P.  
11th Dist, 2nd Sec. Wilcox George   son of Thomas
9th Dist, 2nd Sec. Wilcox Lewis    
5th Dist, 2nd Sec. Wilcox,Jr John    
11th Dist, 2nd Sec. Wilcox,Jr. T.   son of Thomas
5th Dist, 2nd Sec. Wilcox,Jr. T.    
23rd Dist, 3rd Sec. Williams John    
6th Dist, 3rd Sec. Williams Joseph B.  
9th Dist, 1st Sec. Yarbrough Benjamin