Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Troup County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Submitted by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

7th Dist, 4th Sec. Alford Jepthah   (Troup Co.)
6th Dist, 4th Sec. Alford Lodwick P.  
28th Dist, 3rd Sec. Allums William    
11th Dist, 4th Sec. Anderson John    
129th Dist, 2nd Sec. Anderson John    
27th Dist, 3rd Sec. Bailey Nancy    
7th Dist, 2nd Sec. Bailey William    
10th Dist, 2nd Sec. Baring Lovick    
5th Dist, 3rd Sec. Barker Edmund    
18th Dist, 1st Sec. Barron Robert    
6th Dist, 4th Sec. Bass Eaton    
12th Dist, 3rd Sec. Bass Josiah    
26th Dist, 2nd Sec. Beck Jacob    
18th Dist, 4th Sec. Beck Jacob    
4th Dist, 2nd Sec. Bennett Richard   orphans
10th Dist, 2nd Sec. Bingham Been    
11th Dist, 2nd Sec. Bird John    
12th Dist, 4th Sec. Booth Hiram    
12th Dist, 2nd Sec. Bowling John W.D.  
10th Dist,1st Sec. Brodnax John H.  
9th Dist, 3rd Sec. Bruster William B.  
13th Dist, 3rd Sec. Bryant Ransom R.  
12th Dist, 2nd Sec. Burden Benjamin    
4th Dist, 4th Sec. Burke Gideon H.  
10th Dist,1st Sec. Burke William L.  
6th Dist, 3rd Sec. Burnes Mary    
5th Dist, 4th Sec. Callyhan Nathaniel    
19th Dist, 4th Sec. Calton Horis    
14th Dist, 4th Sec. Cameron Benjamin H.  
14th Dist, 3rd Sec. Carlisle William W.  
27th Dist, 2nd Sec. Chambless William    
13th Dist, 2nd Sec. Christian William    
8th Dist, 2nd Sec. Christian,Jr Elijah W.  
7th Dist, 3rd Sec. Cofiela Willis    
13th Dist, 4th Sec. Cook Philip    
27th Dist, 3rd Sec. Cooper William H.  
4th Dist, 2nd Sec. Cowfield Green    
8th Dist, 4th Sec. Cowfield Thomas    
13th Dist, 3rd Sec. Coxe Thomas W.  
19th Dist, 4th Sec. Craft Edward D.  
23rd Dist, 2nd Sec. Culberson David H.  
20th Dist, 2nd Sec. Culberson James H.  
7th Dist, 3rd Sec. Culberson Polly    
5th Dist, 2nd Sec. Culbertson Celia    
11th Dist, 4th Sec. Davis Thomas    
8th Dist, 4th Sec. Dison Isham    
18th Dist, 1st Sec. Dison William    
7th Dist, 2nd Sec. Downs Isaac    
4th Dist, 2nd Sec. Dozier Abner C.  
8th Dist, 1st Sec. Duke James H.  
22nd Dist, 3rd Sec. East Zealas    
10th Dist,1st Sec. Edmundson William L.  
10th Dist, 2nd Sec. Edwards John    
11th Dist, 4th Sec. Edwards Prior    
7th Dist, 4th Sec. Edwards Prior    
25th Dist, 2nd Sec. Ethridge Zachariah    
4th Dist, 4th Sec. Evans Charles W.  
8th Dist, 4th Sec. Evans Daniel    
12th Dist, 2nd Sec. Evans Elizabeth    
16th Dist, 3rd Sec. Evans Thomas    
7th Dist, 1st Sec. Faulkner Gilbert    
25th Dist, 3rd Sec. Fears Oliver P.  
24th Dist, 2nd Sec. Fincher Joshua    
9th Dist, 1st Sec. Finley John    
20th Dist, 2nd Sec. Flowers Theophilus    
4th Dist, 2nd Sec. Formby Fontain    
24th Dist, 2nd Sec. Foster Francis    
27th Dist, 3rd Sec. Fowler Wiley    
6th Dist, 4th Sec. Fox John J.  
24th Dist, 2nd Sec. Frales Howell    
27th Dist, 3rd Sec. Free] John    
24th Dist, 2nd Sec. Fuller John H.  
11th Dist, 2nd Sec. Funderburk Washington D.  
8th Dist, 2nd Sec. Furgerson William    
23rd Dist, 3rd Sec. Furgeson William    
83rd Dist, 2nd Sec. Gilmore S. H. orphans
17th Dist, 1st Sec. Glanton Abner    
23rd Dist, 3rd Sec. Glenn Elizabeth    
13th Dist, 2nd Sec. Glenn James    
23rd Dist, 3rd Sec. Greene Abram S.  
7th Dist, 4th Sec. Gresham William    
26th Dist, 3rd Sec. Grimmit James H.  
11th Dist, 3rd Sec. Hall Hughy    
8th Dist, 2nd Sec. Hall Young    
6th Dist, 1st Sec. Hampton Thomas    
25th Dist, 2nd Sec. Hardy Thomas    
24th Dist, 3rd Sec. Harilson Eli E.  
24th Dist, 2nd Sec. Harris Clara    
5th Dist, 3rd Sec. Harris James    
16th Dist, 3rd Sec. Harrist John    
5th Dist, 4th Sec. Hearn Charles W.  
22nd Dist, 3rd Sec. Herasling James    
12th Dist, 4th Sec. Hern David    
13th Dist, 3rd Sec. Hicks Littleberry    
5th Dist, 3rd Sec. Hightower Thomas    
26th Dist, 2nd Sec. Hill James M.  
6th Dist, 1st Sec. Hillyer Elizabeth    
6th Dist, 4th Sec. Hodges William    
7th Dist, 1st Sec. Hodges William    
24th Dist, 2nd Sec. Hodnett James    
13th Dist, 4th Sec. Hodnett Lovick P.  
5th Dist, 4th Sec. Hog John    
10th Dist,1st Sec. Horn Joshua    
9th Dist, 3rd Sec. Houghton Jeremiah    
27th Dist, 3rd Sec. House Willis    
27th Dist, 2nd Sec. Howell Daniel W.  
26th Dist, 2nd Sec. Howell Phillip    
23rd Dist, 3rd Sec. Hubbard Sarah F. orphan
12th Dist, 4th Sec. Jenkins Howell W.  
24th Dist, 2nd Sec. Jenkins Robert    
8th Dist, 2nd Sec. Johnson George W.  
8th Dist, 1st Sec. Johnson Samuel    
15th Dist, 3rd Sec. Johnston Alsey   orphan
8th Dist, 4th Sec. Johnston James    
8th Dist, 4th Sec. Jones Clemmen    
4th Dist, 2nd Sec. Jones Clemmew    
28th Dist, 3rd Sec. Jones James W.  
10th Dist, 4th Sec. Jones William    
24th Dist, 3rd Sec. Jones Williamson    
14th Dist, 4th Sec. Jordan James A.  
22nd Dist, 3rd Sec. Keath James M.  
22nd Dist, 3rd Sec. Kirklin Mary    
10th Dist, 2nd Sec. Knowles Robert    
4th Dist, 4th Sec. Lancaster William    
28th Dist, 3rd Sec. Lawson William S.  
23rd Dist, 3rd Sec. Lee Henry B.  
7th Dist, 3rd Sec. Longcrier Christopher    
14th Dist, 4th Sec. Lyle John W.  
25th Dist, 3rd Sec. Lyle William P.  
8th Dist, 1st Sec. Lyndsey Joseph    
14th Dist, 3rd Sec. Lyons Robert    
4th Dist, 4th Sec. Mack Hezekiah    
7th Dist, 4th Sec. Mark Hezekiah    
26th Dist, 2nd Sec. Mark Joseph    
27th Dist, 2nd Sec. Mask Delaney    
6th Dist, 1st Sec. Mathews Frederic    
7th Dist, 3rd Sec. McCans John    
8th Dist, 1st Sec. McCullers Andrew    
25th Dist, 2nd Sec. McDonald Lovick P.  
11th Dist, 3rd Sec. McDonald Lovick P.  
28th Dist, 3rd Sec. McFarland J. D.  
16th Dist, 3rd Sec. McLemore Charles    
6th Dist, 4th Sec. Meacham John    
26th Dist, 2nd Sec. Milton John    
6th Dist, 3rd Sec. Mitchell Hardy    
5th Dist, 2nd Sec. Moon Allen    
4th Dist, 2nd Sec. Moon William    
22nd Dist, 2nd Sec. Moore Rebecca    
4th Dist, 2nd Sec. Moreland Isaac N.  
9th Dist, 1st Sec. Morris Celia    
12th Dist, 3rd Sec. Morris Euriah C.  
14th Dist, 3rd Sec. Morris John    
24th Dist, 2nd Sec. Morris William    
10th Dist, 3rd Sec. Morris,Jr John    
5th Dist, 3rd Sec. Murphy John J.  
7th Dist, 4th Sec. Nelson Wilson    
6th Dist, 1st Sec. Nickolson John L.  
28th Dist, 3rd Sec. Osborn Rollen    
6th Dist, 4th Sec. Oxford Polly    
12th Dist, 2nd Sec. Parker John H.  
7th Dist, 1st Sec. Patterson,Jr John    
18th Dist, 1st Sec. Pemberton Joshua    
13th Dist, 3rd Sec. Phelps Aquelter A.  
27th Dist, 3rd Sec. Philips Isaac   orphan
4th Dist, 4th Sec. Phillips Henry J.B.  
8th Dist, 2nd Sec. Phillips James T.  
4th Dist, 4th Sec. Phillips Matthew   orphans
7th Dist, 3rd Sec. Piper John M.  
16th Dist, 3rd Sec. Pippin Isaac   orphans
26th Dist, 2nd Sec. Pitts Laban    
8th Dist, 2nd Sec. Pless Augustus    
8th Dist, 4th Sec. Posey Green    
13th Dist, 3rd Sec. Posey Green    
13th Dist, 2nd Sec. Post John B.  
26th Dist, 2nd Sec. Post John B.  
10th Dist, 4th Sec. Power Enoch J.  
26th Dist, 3rd Sec. Powers Francis    
7th Dist, 4th Sec. Poythress Joseph    
15th Dist, 3rd Sec. Prather John S.  
12th Dist, 3rd Sec. Radney William A.  
28th Dist, 3rd Sec. Rasberry Lovick W.  
27th Dist, 2nd Sec. Rhodes Benjamin    
22nd Dist, 2nd Sec. Richards James W.  
28th Dist, 3rd Sec. Riley Shepherd W.  
13th Dist, 3rd Sec. Rison Richard A.  
10th Dist, 2nd Sec. Rogers Henry    
7th Dist, 4th Sec. Rosu John   orphans
13th Dist, 2nd Sec. Rowlin Bazzel    
28th Dist, 3rd Sec. Rowlins Barney    
7th Dist, 3rd Sec. Russell Wilkins J.  
7th Dist, 4th Sec. Sale Lewis   orphans
7th Dist, 4th Sec. Salmonds John B.  
6th Dist, 1st Sec. Satterwhite Stephen    
12th Dist, 3rd Sec. Saxon Benajah    
24th Dist, 2nd Sec. Scoggins Thomas    
10th Dist, 4th Sec. Scogin Gresham    
5th Dist, 2nd Sec. Scroggin John W.  
26th Dist, 2nd Sec. Short Archibald    
5th Dist, 2nd Sec. Shurbutt Wiley    
12th Dist, 3rd Sec. Simmons James B.  
9th Dist, 3rd Sec. Sissions James A.  
7th Dist, 1st Sec. Smith David    
22nd Dist, 3rd Sec. Smith Frederic    
8th Dist, 2nd Sec. Smith John A.  
15th Dist, 3rd Sec. Smith Jonas   orphans
11th Dist, 2nd Sec. Smith Wiley    
9th Dist, 3rd Sec. Smith Wm. S.  
13th Dist, 4th Sec. Sparks Jane    
20th Dist, 2nd Sec. Spear Willis    
6th Dist, 4th Sec. Starr James R.  
27th Dist, 3rd Sec. Stephenson Thomas U.  
5th Dist, 2nd Sec. Stewart Calvin    
9th Dist, 3rd Sec. Stewart Calvin    
26th Dist, 3rd Sec. Stewart James E.  
24th Dist, 2nd Sec. Stillwell Jacob    
26th Dist, 2nd Sec. Stillwell John    
4th Dist, 2nd Sec. Stilman Samuel    
12th Dist, 2nd Sec. Swinney Marcus B.  
26th Dist, 2nd Sec. Talley Elkanah    
20th Dist, 2nd Sec. Tatoln Peter   orphans
24th Dist, 2nd Sec. Tatom Absalom T.  
18th Dist, 1st Sec. Tennison Samuel    
22nd Dist, 2nd Sec. Thomas Benjamin    
8th Dist, 1st Sec. Thomas John    
7th Dist, 1st Sec. Thompson Hilliard J. *
14th Dist, 4th Sec. Thornton Henry B.  
9th Dist, 2nd Sec. Thrash George A.  
13th Dist, 2nd Sec. Thrash John    
4th Dist, 2nd Sec. Thurmond Bolton    
23rd Dist, 2nd Sec. Tison James S.  
27th Dist, 2nd Sec. Tullis Newell    
4th Dist, 2nd Sec. Tunis Newel    
4th Dist, 2nd Sec. Valentine Thomas    
4th Dist, 2nd Sec. Vann Sanders    
7th Dist, 3rd Sec. Vessels John F.  
10th Dist, 3rd Sec. Waits Samuel    
18th Dist, 4th Sec. Waldravin Isaac    
8th Dist, 3rd Sec. Waldravin Littlebery White  
7th Dist, 2nd Sec. Walson David    
26th Dist, 2nd Sec. Warren John    
8th Dist, 2nd Sec. Watson Griffin    
20th Dist, 2nd Sec. Watts Moses    
4th Dist, 4th Sec. Webb Webb   orphans
5th Dist, 3rd Sec. Whaley Greenberry    
4th Dist, 4th Sec. Whaley William C.  
8th Dist, 4th Sec. Whatley Orran    
6th Dist, 3rd Sec. White Jesse    
10th Dist, 3rd Sec. Wilkes Orsburn    
12th Dist, 4th Sec. Wilkes Osburn    
26th Dist, 2nd Sec. Wilkinson Margaret    
4th Dist, 4th Sec. Wilkinson Neal R.  
10th Dist, 2nd Sec. Williams Joseph J.  
13th Dist, 4th Sec. Williams Solomon    
22nd Dist, 2nd Sec. Williams Solomon    
6th Dist, 4th Sec. Williams William McG.  
24th Dist, 2nd Sec. Williams William McG.  
10th Dist, 4th Sec. Williams Wilson    
14th Dist, 2nd Sec. Williamson John    
27th Dist, 2nd Sec. Wood Mary    
8th Dist, 2nd Sec. York Archibald    

*Hilliard Judge Thompson was the brother of Seaborn J. Thompson.