Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Upson County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index
 
Draw Area Last Name First Name Middle or (Upson Co.)
12th Dist, 3rd Sec. Ammons Johnston    
22nd Dist, 2nd Sec. Arrant Allen    
18th Dist, 1st Sec. Arrant Elizabeth    
22nd Dist, 2nd Sec. Arrant Osborn    
8th Dist, 1st Sec. Arrant Reddick    
12th Dist, 2nd Sec. Ashburn George W.  
11th Dist, 3rd Sec. Atkins,,Sen. Charles    
12th Dist, 3rd Sec. Atwater Edmon    
5th Dist, 2nd Sec. Bailey Green    
19th Dist, 4th Sec. Baker Aaron    
4th Dist, 4th Sec. Baker John M.  
7th Dist, 4th Sec. Baley John N.  
8th Dist, 1st Sec. Bankley John    
9th Dist, 4th Sec. Barbary William    
27th Dist, 3rd Sec. Barron Andrew J.  
7th Dist, 1st Sec. Barron Frances    
11th Dist, 2nd Sec. Bateman Joshua B.  
8th Dist, 4th Sec. Batson Zachariah    
24th Dist, 2nd Sec. Beall Josiah    
16th Dist, 3rd Sec. Bell William B.  
26th Dist, 2nd Sec. Beverly Abner    
28th Dist, 3rd Sec. Bithel Benjamin   orphan
9th Dist, 3rd Sec. Blackburn Thomas    
6th Dist, 1st Sec. Blalock Eleanor    
14th Dist, 3rd Sec. Blalock James    
25th Dist, 2nd Sec. Blalock Reuben    
6th Dist, 4th Sec. Bledsoe George L.  
12th Dist, 3rd Sec. Bowdre Preston E.  
26th Dist, 2nd Sec. Brady Nancy    
10th Dist, 4th Sec. Brinkley Richard    
22nd Dist, 3rd Sec. Brown Elizabeth    
16th Dist, 3rd Sec. Bruce Archibald    
5th Dist, 4th Sec. Bruce John M.  
28th Dist, 3rd Sec. Bryan John H.  
25th Dist, 2nd Sec. Cabeen Alexander    
23rd Dist, 2nd Sec. Candler Ezekiel S. orphan
8th Dist, 2nd Sec. Cane Southerlin    
7th Dist, 2nd Sec. Caraker Moses    
22nd Dist, 3rd Sec. Caraway James    
4th Dist, 4th Sec. Carra William M  
25th Dist, 2nd Sec. Carter James    
10th Dist, 3rd Sec. Carter Madison    
5th Dist, 4th Sec. Chappell Joseph G.  
23rd Dist, 2nd Sec. Clark David A.  
14th Dist, 4th Sec. Clark Julius    
12th Dist, 4th Sec. Cogburn Benjamin    
4th Dist, 4th Sec. Colbert Obadiah M.  
27th Dist, 3rd Sec. Collins,Sen. Robert    
8th Dist, 2nd Sec. Cox Charles    
22nd Dist, 3rd Sec. Cox Charles    
8th Dist, 1st Sec. Crow Samuel   orphans
12th Dist, 2nd Sec. Curry Jacob    
13th Dist, 2nd Sec. Daggett Thomas J.  
24th Dist, 3rd Sec. Davis Ichabod    
9th Dist, 3rd Sec. Davis,Jr Thomas    
25th Dist, 2nd Sec. Dawson Lemuel G.  
16th Dist, 3rd Sec. Dawson Samuel G.  
25th Dist, 3rd Sec. Deen William F.  
16th Dist, 3rd Sec. Doggeel Shadrack    
27th Dist, 2nd Sec. Douglass Samuel   orphans
7th Dist, 3rd Sec. Downey James W.  
7th Dist, 2nd Sec. Duncan James    
23rd Dist, 3rd Sec. Eidson William    
7th Dist, 4th Sec. Ellis Byron    
10th Dist, 3rd Sec. Fennel Hardy Lewis  
11th Dist, 3rd Sec. Furgerson Green    
6th Dist, 4th Sec. Gaddis Joseph    
16th Dist, 3rd Sec. Garret,Jr Miles    
4th Dist, 2nd Sec. Gaylord Phereby    
18th Dist, 4th Sec. Gibson William   orphans
22nd Dist, 2nd Sec. Gibson William   orphans
8th Dist, 3rd Sec. Gilbert Drury    
4th Dist, 4th Sec. Gilbert Thomas J.  
7th Dist, 3rd Sec. Goolsby Elijah    
5th Dist, 2nd Sec. Goolsby Zachariah    
24th Dist, 3rd Sec. Gordon William G.  
10th Dist, 3rd Sec. Goyens Boswell    
7th Dist, 3rd Sec. Goyn Berry    
8th Dist, 3rd Sec. Gresham John    
27th Dist, 2nd Sec. Grisham George W.  
4th Dist, 2nd Sec. Groce Dudley    
5th Dist, 4th Sec. Gunn Nicholas P.  
13th Dist, 2nd Sec. Gunnells Angus G.  
8th Dist, 4th Sec. Halley John    
12th Dist, 3rd Sec. Halloway Patrick G.  
18th Dist, 1st Sec. Harrell James    
7th Dist, 3rd Sec. Harris John    
26th Dist, 3rd Sec. Harrison William    
7th Dist, 1st Sec. Harvey Sarah    
9th Dist, 1st Sec. Hasris Peter J.  
6th Dist, 1st Sec. Hays James    
16th Dist, 3rd Sec. Hearn Elijah G.  
7th Dist, 1st Sec. Hick Thomas   orphans
24th Dist, 3rd Sec. Hicks Edward S.  
9th Dist, 2nd Sec. Hicks Susannah    
23rd Dist, 2nd Sec. Hightower James    
12th Dist, 2nd Sec. Hix Susannah    
10th Dist,1st Sec. Holder Abraham    
10th Dist, 4th Sec. Holmes James    
5th Dist, 2nd Sec. Holt Tarpley T.P.  
13th Dist, 2nd Sec. Hopkins William B.  
22nd Dist, 2nd Sec. Horn Abner    
212th Dist, 2nd Sec. Horn Abner    
25th Dist, 2nd Sec. Horsley Smith    
9th Dist, 3rd Sec. Horsley Valentine    
7th Dist, 1st Sec. Howard Charles    
24th Dist, 3rd Sec. Hudgins William    
23rd Dist, 2nd Sec. Hyott Jesse    
22nd Dist, 3rd Sec. Ingram Thomas    
5th Dist, 2nd Sec. Jackson Jesse    
17th Dist, 1st Sec. Jackson John S.  
27th Dist, 3rd Sec. Jackson Thomas    
17th Dist, 1st Sec. Jemmison Rosannah    
9th Dist, 1st Sec. Jordan,Jr. Charles    
9th Dist, 4th Sec. Kemp Benjamin F.  
8th Dist, 1st Sec. Lamb,Sen. Isaac    
27th Dist, 3rd Sec. Langham James   orphans
27th Dist, 2nd Sec. Langham John M.  
24th Dist, 3rd Sec. Laseter Thomas J.  
28th Dist, 3rd Sec. Lawhon Simeon    
23rd Dist, 3rd Sec. Lawhorn William    
23rd Dist, 3rd Sec. Leem William    
22nd Dist, 3rd Sec. Lester Malcomb    
22nd Dist, 3rd Sec. Loflin John   orphans
26th Dist, 3rd Sec. Marable Champain    
20th Dist, 2nd Sec. Martin John    
4th Dist, 2nd Sec. Martin John   orphans
5th Dist, 4th Sec. Martin William    
10th Dist, 2nd Sec. McCoy James    
6th Dist, 4th Sec. McCoy Mary    
6th Dist, 1st Sec. McFarland Daniel   orphans
9th Dist, 2nd Sec. McGraw John    
7th Dist, 2nd Sec. McHargue Seaborn    
18th Dist, 4th Sec. McKinley Charles C.  
10th Dist,1st Sec. McKinzie Daniel   minor of
4th Dist, 2nd Sec. McMullan Thomas J.  
10th Dist, 3rd Sec. McWalker Allen    
13th Dist, 2nd Sec. Merritt William    
8th Dist, 4th Sec. Miller Eli    
8th Dist, 2nd Sec. Moore Woodward    
28th Dist, 3rd Sec. Moreland Cealson    
11th Dist, 2nd Sec. Murdoch Charles G.  
18th Dist, 1st Sec. Musgrove John    
7th Dist, 2nd Sec. Neely John    
8th Dist, 2nd Sec. North Charles P.  
18th Dist, 4th Sec. Owens George W.  
23rd Dist, 2nd Sec. Owens Martin    
14th Dist, 4th Sec. Owens Mary    
13th Dist, 4th Sec. Packer Lewis    
7th Dist, 3rd Sec. Page William H.D.  
10th Dist, 4th Sec. Page William H.D.  
9th Dist, 4th Sec. Palmer Ephraim   children
25th Dist, 2nd Sec. Parker,Sen. Daniel    
13th Dist, 4th Sec. Parrish John    
10th Dist, 2nd Sec. Peoples William F.  
26th Dist, 3rd Sec. Persons Pinckney    
18th Dist, 4th Sec. Phillips Matthew T.  
9th Dist, 1st Sec. Pippin Bailey    
28th Dist, 3rd Sec. Pope Joel W.  
8th Dist, 1st Sec. Powell George    
9th Dist, 1st Sec. Prater John D.  
148th Dist, 2nd Sec. Pressley,Jr John    
12th Dist, 3rd Sec. Ray Anderson    
11th Dist, 2nd Sec. Ray George W.  
11th Dist, 2nd Sec. Respass,Sen. Richard    
17th Dist, 1st Sec. Reviere Milton    
9th Dist, 2nd Sec. Richardson Charles    
20th Dist, 2nd Sec. Richardson John R.  
13th Dist, 3rd Sec. Riviere Francis    
22nd Dist, 3rd Sec. Roberts Anderson    
24th Dist, 3rd Sec. Roberts James C.  
14th Dist, 4th Sec. Roberts,Jr James    
28th Dist, 3rd Sec. Robertson Isaac    
13th Dist, 2nd Sec. Robertson William    
5th Dist, 4th Sec. Rogers Elisha    
28th Dist, 3rd Sec. Rogers Simeon    
7th Dist, 2nd Sec. Rose Milton    
22nd Dist, 3rd Sec. Ross William    
12th Dist, 3rd Sec. Ruffin James   orphans
12th Dist, 2nd Sec. Rye William C.  
23rd Dist, 3rd Sec. Sanders John    
20th Dist, 2nd Sec. Sanders John    
7th Dist, 2nd Sec. Sanders Richmond    
13th Dist, 3rd Sec. Sanford John A.  
14th Dist, 3rd Sec. Sanford Thomas J.  
14th Dist, 4th Sec. Sheppard Lewis    
28th Dist, 3rd Sec. Shockley Thomas    
13th Dist, 3rd Sec. Shockley William D.  
8th Dist, 1st Sec. Simmons Sarah    
7th Dist, 4th Sec. Slaughter Reuben   orphans
6th Dist, 4th Sec. Slaughter William    
10th Dist, 4th Sec. Smith Elam    
14th Dist, 4th Sec. Smith Elam    
151st Dist, 2nd Sec. Smith Elizabeth    
5th Dist, 4th Sec. Smith John A. orphan
7th Dist, 4th Sec. Smith John C.  
11th Dist, 4th Sec. Smith Richard N.  
4th Dist, 2nd Sec. Smith William H.  
22nd Dist, 3rd Sec. Snipes Charley B.  
12th Dist, 4th Sec. Snipes James G.  
23rd Dist, 2nd Sec. Stafford Alvis    
12th Dist, 4th Sec. Stafford Anderton    
6th Dist, 3rd Sec. Stallings Simeon W.  
7th Dist, 1st Sec. Stallings Simeon W.  
20th Dist, 2nd Sec. Stanley Abner    
27th Dist, 2nd Sec. Starling David H.  
13th Dist, 3rd Sec. Starling John J.  
26th Dist, 3rd Sec. Stephens Andrew B. orphans
13th Dist, 4th Sec. Stephens James    
14th Dist, 3rd Sec. Stephens Jesse    
7th Dist, 4th Sec. Stephens John    
8th Dist, 4th Sec. Thomas Henry    
5th Dist, 4th Sec. Thweatt,Sen. John    
9th Dist, 3rd Sec. Tillmon John    
25th Dist, 3rd Sec. Tilly James    
12th Dist, 3rd Sec. Todd Joseph    
9th Dist, 3rd Sec. Tomme Maria    
7th Dist, 4th Sec. Trammell Mary    
23rd Dist, 2nd Sec. Trotter Hezekiah    
10th Dist,1st Sec. Turnbull Joseph R.  
7th Dist, 3rd Sec. Verdin William    
6th Dist, 1st Sec. Vernon Ebenezer B.  
28th Dist, 3rd Sec. Vernon Ebenezer B.  
5th Dist, 2nd Sec. Walker Loxley   orphans
11th Dist, 3rd Sec. Walker,Sen. James    
14th Dist, 4th Sec. Wall Ezekiel    
6th Dist, 3rd Sec. Ward Ezekiel    
14th Dist, 4th Sec. Weatbington Toliver    
9th Dist, 4th Sec. Weathers,Jr Samuel    
22nd Dist, 2nd Sec. Welch Solomon    
224th Dist, 2nd Sec. Whaley James    
5th Dist, 2nd Sec. Wheat Francis A.  
4th Dist, 4th Sec. Wheat Moses    
28th Dist, 3rd Sec. White David B.  
12th Dist, 3rd Sec. White David B.  
4th Dist, 2nd Sec. White James    
24th Dist, 3rd Sec. White John A.  
14th Dist, 2nd Sec. White Joseph    
10th Dist, 3rd Sec. White Samuel M.  
18th Dist, 1st Sec. Whitley Lewis    
10th Dist, 4th Sec. Williams Andrew C.  
8th Dist, 4th Sec. Williams Duke    
12th Dist, 3rd Sec. Williamson James    
14th Dist, 3rd Sec. Willis William J.  
22nd Dist, 2nd Sec. Willis,Jr William    
7th Dist, 4th Sec. Wilson Joel A.  
8th Dist, 4th Sec. Wimberry William B. orphans
13th Dist, 2nd Sec. Womble Enoch W.  
27th Dist, 2nd Sec. Woodall Thomas R.