Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Walton County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index

Draw Area Last Name First Name Middle or (Walton Co.)
26th Dist, 3rd Sec. Abercrombie Hugh    
106th Dist, 2nd Sec. Adams Hartwell    
13th Dist, 3rd Sec. Adams John    
22nd Dist, 3rd Sec. Adams,Jr Reuben    
24th Dist, 2nd Sec. Addison Addison   5 children
7th Dist, 4th Sec. Agnew John   orphans
9th Dist, 2nd Sec. Allen Woodson P.  
7th Dist, 3rd Sec. Allgood John    
9th Dist, 3rd Sec. Allwood,Sen. John    
19th Dist, 4th Sec. Ammons Joshua    
5th Dist, 2nd Sec. Armsted,Jr John    
7th Dist, 1st Sec. Arnold Overton    
11th Dist, 2nd Sec. Atchison Jesse H.  
11th Dist, 4th Sec. Atha Francis W.  
10th Dist, 3rd Sec. Atha Thomas O.  
25th Dist, 2nd Sec. Austin James    
10th Dist, 4th Sec. Austin,Sen. John    
18th Dist, 4th Sec. Bachelor John A. orphan of Eli
9th Dist, 2nd Sec. Bachelor Sarah    
8th Dist, 4th Sec. Baker Riley S.  
9th Dist, 4th Sec. Baldwin William A.  
5th Dist, 2nd Sec. Barren William F.  
18th Dist, 4th Sec. Barrett Anderson    
22nd Dist, 3rd Sec. Barrett William F.  
8th Dist, 3rd Sec. Beard Sarah    
16th Dist, 3rd Sec. Beates Alford    
26th Dist, 2nd Sec. Beaty Alfred    
27th Dist, 2nd Sec. Bell Elizabeth    
6th Dist, 3rd Sec. Bell Roger    
12th Dist, 4th Sec. Bell Roger    
17th Dist, 1st Sec. Bentley Elijah    
26th Dist, 2nd Sec. Bentley Jesse    
20th Dist, 2nd Sec. Bentley William    
22nd Dist, 3rd Sec. Bently James J.  
17th Dist, 1st Sec. Betts Elisha    
12th Dist, 4th Sec. Betts William H. orphans
28th Dist, 3rd Sec. Bison Dempsey   orphans
6th Dist, 3rd Sec. Bissell Leonard    
8th Dist, 2nd Sec. Blassingame James    
14th Dist, 3rd Sec. Bolds Nicev B. orphans
23rd Dist, 3rd Sec. Bonn John D.  
8th Dist, 4th Sec. Bonner Lucy    
9th Dist, 1st Sec. Booker,Jr Richardson    
4th Dist, 2nd Sec. Booker,Jr Richardson    
7th Dist, 4th Sec. Booth James    
11th Dist, 2nd Sec. Boss Philip    
6th Dist, 3rd Sec. Bowman James    
4th Dist, 4th Sec. Bowman,Sen. Thomas    
9th Dist, 2nd Sec. Bowman,Sen. Thomas    
23rd Dist, 2nd Sec. Boyce Charles W.  
5th Dist, 3rd Sec. Brantley William R.  
22nd Dist, 2nd Sec. Braswell Isaac D.  
12th Dist, 4th Sec. Bridges Rhadford    
6th Dist, 4th Sec. Brooks Bradford    
27th Dist, 3rd Sec. Broswell Samuel   orphans
18th Dist, 1st Sec. Buchannon John D.  
10th Dist, 4th Sec. Buchanon Charles W.F.  
10th Dist, 4th Sec. Buchanon Charles W.F.  
11th Dist, 4th Sec. Burton James T.  
27th Dist, 3rd Sec. Butler Nathan    
13th Dist, 3rd Sec. Callaway Samuel M.  
11th Dist, 2nd Sec. Camp Edmund   orphans
24th Dist, 2nd Sec. Camp Edmund   orphans
5th Dist, 2nd Sec. Camp Ira    
11th Dist, 4th Sec. Camp Thomas    
12th Dist, 3rd Sec. Camp,Jr Joseph    
23rd Dist, 2nd Sec. Camp,Sen. Benjamin    
15th Dist, 3rd Sec. Campbell Sarah    
27th Dist, 2nd Sec. Camron William A.  
9th Dist, 4th Sec. Cannon Ann    
4th Dist, 2nd Sec. Carden Dicy    
20th Dist, 2nd Sec. Carr Jesse G.  
26th Dist, 3rd Sec. Carroll Burrell J.  
8th Dist, 3rd Sec. Cason Benjamin    
13th Dist, 2nd Sec. Cason Benjamin    
27th Dist, 3rd Sec. Cason Henry    
11th Dist, 3rd Sec. Cason John    
14th Dist, 4th Sec. Cason John    
14th Dist, 3rd Sec. Chandler Thomas R.  
13th Dist, 4th Sec. Chappell Chappell   3 orphans
16th Dist, 3rd Sec. Chappell John    
12th Dist, 3rd Sec. Chappell John    
25th Dist, 2nd Sec. Chappell Wilkes E.  
5th Dist, 4th Sec. Chappell,Sen. William    
7th Dist, 3rd Sec. Chastain John    
6th Dist, 3rd Sec. Cheeves James    
190th Dist, 2nd Sec. Childress,Sen. Thomas    
8th Dist, 1st Sec. Childress,Sen. Thomas    
6th Dist, 4th Sec. Chisholm George W.  
9th Dist, 1st Sec. Clack George W.  
112th Dist, 2nd Sec. Clark,Jr William    
9th Dist, 4th Sec. Click James B.  
27th Dist, 3rd Sec. Cline William    
12th Dist, 4th Sec. Coker Hardy    
26th Dist, 2nd Sec. Conner Henry    
22nd Dist, 2nd Sec. Cooksey William W.  
57th Dist, 2nd Sec. Cosby Charles R.  
6th Dist, 1st Sec. Crockett David M.  
8th Dist, 3rd Sec. Crockett William H.  
24th Dist, 2nd Sec. Cronick Hayle    
26th Dist, 2nd Sec. Cronick Rachel    
23rd Dist, 3rd Sec. Curlie Mary    
12th Dist, 4th Sec. Darby Julius G.  
9th Dist, 3rd Sec. Davis Thomas N.  
24th Dist, 3rd Sec. Davis William H. orphans
12th Dist, 2nd Sec. Davis William    
13th Dist, 4th Sec. Day Lewis    
9th Dist, 4th Sec. Dennis Henry    
15th Dist, 3rd Sec. Denson Thomas    
6th Dist, 4th Sec. Deson Mary    
14th Dist, 4th Sec. Dial John    
13th Dist, 4th Sec. Dial,Jr Martin    
13th Dist, 2nd Sec. Dillard William    
17th Dist, 1st Sec. Dillard William    
13th Dist, 3rd Sec. Douglass Tilmon    
25th Dist, 3rd Sec. Drake William A.  
5th Dist, 3rd Sec. Drummond,Sen. William    
25th Dist, 3rd Sec. Duke James    
23rd Dist, 3rd Sec. Duke William    
14th Dist, 2nd Sec. Duncan George    
8th Dist, 1st Sec. Echols Milner    
5th Dist, 2nd Sec. Edmonds Asa T.  
12th Dist, 3rd Sec. Edmonds Burrel W.  
20th Dist, 2nd Sec. Edwards Jacob    
16th Dist, 3rd Sec. Eidson Boyce    
25th Dist, 3rd Sec. Elder James    
12th Dist, 4th Sec. Ellis Joshua    
20th Dist, 2nd Sec. England Nancy    
14th Dist, 2nd Sec. Farris James    
6th Dist, 1st Sec. Felker Stephen    
28th Dist, 3rd Sec. Felker Stephen    
26th Dist, 2nd Sec. Ferguson Charles    
12th Dist, 2nd Sec. Ferguson James    
20th Dist, 2nd Sec. Fielder Thomas P.  
8th Dist, 2nd Sec. Fitshaw Stephen    
4th Dist, 2nd Sec. Forester Alexander    
10th Dist,1st Sec. Foster Francis    
5th Dist, 2nd Sec. Fowler Benjamin    
12th Dist, 4th Sec. Fox George    
4th Dist, 2nd Sec. Frasier Isaac    
9th Dist, 4th Sec. Fuller Tryam    
27th Dist, 3rd Sec. Furlow Charles   orphan
11th Dist, 3rd Sec. Furlow Susannah M.  
6th Dist, 4th Sec. Gaither Eli    
22nd Dist, 2nd Sec. Gallaspy John G.  
10th Dist, 3rd Sec. Gallaway William    
9th Dist, 1st Sec. Garner Richard    
14th Dist, 3rd Sec. Garrott William    
14th Dist, 4th Sec. Gibbs Coleman C.  
22nd Dist, 2nd Sec. Gillespie James    
4th Dist, 4th Sec. Glass Glass   5 orphans
26th Dist, 3rd Sec. Glass Glass   5 orphans
27th Dist, 3rd Sec. Golden Elender    
7th Dist, 4th Sec. Goodson Thomas B.  
7th Dist, 3rd Sec. Gray Benoni    
7th Dist, 4th Sec. Green Ferris    
7th Dist, 2nd Sec. Green Forres    
20th Dist, 2nd Sec. Green William    
14th Dist, 3rd Sec. Greene Charles R.  
28th Dist, 3rd Sec. Greer James    
17th Dist, 1st Sec. Greeson Abraham    
8th Dist, 1st Sec. Griffin Buckner    
23rd Dist, 2nd Sec. Griffin John W.  
11th Dist, 3rd Sec. Guice Joseph    
12th Dist, 2nd Sec. Gunter Henry M.  
13th Dist, 3rd Sec. Guthrey Nehemiah    
25th Dist, 2nd Sec. Guthrie Nehemiah    
7th Dist, 4th Sec. Gutters Benjamin    
27th Dist, 3rd Sec. Guynn William H.  
4th Dist, 4th Sec. Gwinnett Benjamin Powell  
10th Dist, 3rd Sec. Gwyn Seaborn    
11th Dist, 2nd Sec. Hancock Ephraim    
8th Dist, 4th Sec. Hanes Reuben    
7th Dist, 3rd Sec. Hanson Thomas    
12th Dist, 2nd Sec. Harding Henry    
11th Dist, 3rd Sec. Harris Reuben    
5th Dist, 2nd Sec. Harrison Jeremiah    
15th Dist, 3rd Sec. Harrison William F.  
7th Dist, 4th Sec. Hawkins John    
5th Dist, 4th Sec. Hay George W.  
6th Dist, 4th Sec. Hays John    
6th Dist, 4th Sec. Herndon Elisha    
4th Dist, 2nd Sec. Higginbotham Oliver    
26th Dist, 3rd Sec. Hight,Jr Wily    
10th Dist, 4th Sec. Hill Almeida   orphan of Isaac
6th Dist, 4th Sec. Hill Annaorna    
26th Dist, 2nd Sec. Hill Carter    
12th Dist, 3rd Sec. Hill Richard    
7th Dist, 1st Sec. Hill Theophilus J.  
4th Dist, 2nd Sec. Hill Winney    
5th Dist, 2nd Sec. Hillver John F.  
14th Dist, 3rd Sec. Hinton William    
108th Dist, 2nd Sec. Hitchcock John    
28th Dist, 3rd Sec. Hogan Winifred E.  
17th Dist, 1st Sec. Holcombe Lincoln. Deskin  
9th Dist, 3rd Sec. Holley William    
24th Dist, 2nd Sec. Holly William    
4th Dist, 2nd Sec. Holt Robert Augustus  
13th Dist, 2nd Sec. Holt Robert Augustus  
15th Dist, 3rd Sec. Hughs Emery B.  
13th Dist, 4th Sec. Humphrey Simeon    
27th Dist, 3rd Sec. Hunter Catharine    
11th Dist, 3rd Sec. Hutchinson David G.  
14th Dist, 4th Sec. Hutchinson Richard    
23rd Dist, 2nd Sec. Ivey Jeremiah    
4th Dist, 2nd Sec. Ivey Seaborn    
9th Dist, 3rd Sec. Jackson James    
22nd Dist, 3rd Sec. Johns John    
8th Dist, 2nd Sec. Johnson Britton    
9th Dist, 2nd Sec. Johnson Edward    
12th Dist, 3rd Sec. Johnson Richard    
16th Dist, 3rd Sec. Johnson,Jr Joel    
8th Dist, 3rd Sec. Johnson,Jr John    
9th Dist, 2nd Sec. Jones Anna J.C. orphan
10th Dist,1st Sec. Jones Davi H.  
9th Dist, 3rd Sec. Jones Griffin S.  
24th Dist, 2nd Sec. Justiss William L.  
6th Dist, 1st Sec. Kelly R.J.I.F. &Win.J.  
24th Dist, 3rd Sec. Kerklin William    
10th Dist, 2nd Sec. Keys Moses    
19th Dist, 4th Sec. Kilgpre William C.  
6th Dist, 1st Sec. Killgore James M.  
12th Dist, 2nd Sec. Knight John    
8th Dist, 3rd Sec. Lackey William    
5th Dist, 4th Sec. Lackey,Jr William    
27th Dist, 3rd Sec. Lake John    
22nd Dist, 2nd Sec. Lake Thomas    
5th Dist, 4th Sec. Lane William    
9th Dist, 3rd Sec. Lepley Thomas    
9th Dist, 1st Sec. Levelling Jonathan    
13th Dist, 2nd Sec. Little Joseph   orphans
9th Dist, 4th Sec. Locklin Samuel G.  
27th Dist, 2nd Sec. Long Lunsford    
6th Dist, 3rd Sec. Low Jesse    
26th Dist, 2nd Sec. Low Jesse    
24th Dist, 2nd Sec. Lowry Benjamin    
11th Dist, 2nd Sec. Lumpkin Pleiades O.  
8th Dist, 3rd Sec. Lysle Robert Henry  
22nd Dist, 2nd Sec. Mack John    
7th Dist, 4th Sec. Malcolm Alexander    
11th Dist, 2nd Sec. Malcom Alexander    
15th Dist, 3rd Sec. Malcom David    
22nd Dist, 3rd Sec. Malcom,Jr George    
9th Dist, 3rd Sec. Martin Lucretia    
11th Dist, 3rd Sec. McCarty Allen    
16th Dist, 3rd Sec. McCord Robert B.  
8th Dist, 3rd Sec. McCord,Jr William    
27th Dist, 2nd Sec. McCullough Jacob    
26th Dist, 3rd Sec. McDaniel Malcom    
8th Dist, 2nd Sec. McDonald William    
8th Dist, 4th Sec. McElroy John    
7th Dist, 3rd Sec. McJunkin Samuel    
14th Dist, 3rd Sec. McKaskill Murdock    
9th Dist, 2nd Sec. McKinney Mordecai    
66th Dist, 2nd Sec. Meador Edward    
12th Dist, 2nd Sec. Meador Richard    
10th Dist, 4th Sec. Melton Benjamin    
142nd Dist, 2nd Sec. Melton Strous    
27th Dist, 3rd Sec. Merideth Noah    
10th Dist,1st Sec. Miller Goodwin    
6th Dist, 3rd Sec. Miller John   orphans
6th Dist, 1st Sec. Mills John    
18th Dist, 1st Sec. Mills John    
7th Dist, 2nd Sec. Milner Joshua    
12th Dist, 4th Sec. Milton Stroud    
23rd Dist, 2nd Sec. Milton Tabitha    
17th Dist, 1st Sec. Mobley Ledford    
8th Dist, 2nd Sec. Moore William Y.  
14th Dist, 3rd Sec. Morrow John T.  
7th Dist, 3rd Sec. Morrow,Jr Peter G.  
11th Dist, 2nd Sec. Nelson James F.  
5th Dist, 3rd Sec. Nelson Moses    
7th Dist, 3rd Sec. Nichols John    
4th Dist, 2nd Sec. Nobles William   orphans
12th Dist, 4th Sec. Norris,Jr Jethro    
6th Dist, 3rd Sec. Norris,Sen. Jethro    
23rd Dist, 2nd Sec. Odam James    
11th Dist, 4th Sec. Odom Jennings    
19th Dist, 4th Sec. O'Kelly Francis    
8th Dist, 3rd Sec. O'Kelly James    
13th Dist, 4th Sec. O'Kelly Thomas    
11th Dist, 4th Sec. Owens David    
9th Dist, 1st Sec. Palmer Augustus H.  
8th Dist, 4th Sec. Park George    
39th Dist, 2nd Sec. Parker Bryant    
4th Dist, 2nd Sec. Parker James    
12th Dist, 2nd Sec. Partin Allen    
19th Dist, 4th Sec. Patrick,Sen. Paul    
26th Dist, 3rd Sec. Peacock Amy    
15th Dist, 3rd Sec. Pepper,Jr John    
7th Dist, 2nd Sec. Peppers Henry    
7th Dist, 2nd Sec. Pharr Edward    
8th Dist, 3rd Sec. Pharr Elizabeth    
18th Dist, 1st Sec. Pharr Samuel T.  
13th Dist, 4th Sec. Phillips Catharine    
4th Dist, 4th Sec. Phillips Solomon M.  
5th Dist, 2nd Sec. Pike Stephen    
9th Dist, 3rd Sec. Plummer John R.  
13th Dist, 2nd Sec. Pollard Royston    
23rd Dist, 3rd Sec. Pool Seymore Spencer orphan
13th Dist, 2nd Sec. Powell Benjamin M.  
8th Dist, 3rd Sec. Powell Charles    
20th Dist, 2nd Sec. Price Mary   orphan
8th Dist, 4th Sec. Price William    
10th Dist, 4th Sec. Ragan Josa    
11th Dist, 2nd Sec. Rasberry Joseph   orphans
12th Dist, 3rd Sec. Ray Jerusia    
9th Dist, 2nd Sec. Ray Silas    
22nd Dist, 2nd Sec. Reynolds Jefferson G.  
4th Dist, 2nd Sec. Reynolds Thomas   orphans
10th Dist, 3rd Sec. Reynolds Thomas    
22nd Dist, 2nd Sec. Reynolds Thomas    
14th Dist, 4th Sec. Rhodes Nathaniel H.  
18th Dist, 1st Sec. Roberts Elizabeth    
10th Dist, 4th Sec. Roberts Griffin L.  
12th Dist, 4th Sec. Robertson Thomas L.  
4th Dist, 2nd Sec. Rogers Joseph    
13th Dist, 3rd Sec. Rogers Robert    
17th Dist, 1st Sec. Rogers Thomas    
18th Dist, 4th Sec. Ross Henry W.  
10th Dist,1st Sec. Rusk Thomas    
13th Dist, 4th Sec. Sanders George W.  
9th Dist, 3rd Sec. Sanson Glenn H.  
5th Dist, 4th Sec. Satterwhite Thomas    
12th Dist, 3rd Sec. Selman John W.  
9th Dist, 4th Sec. Shaw George    
7th Dist, 3rd Sec. Shelnut Andrew    
22nd Dist, 2nd Sec. Shelnut John G.  
23rd Dist, 2nd Sec. Sheppard Orlando   orphans
26th Dist, 3rd Sec. Shipp Richard    
5th Dist, 3rd Sec. Shipp,Jr Joseph R.  
7th Dist, 3rd Sec. Shiry Henry    
22nd Dist, 2nd Sec. Shiry Henry    
5th Dist, 3rd Sec. Sigars Benjamin J.  
19th Dist, 4th Sec. Skidmore Jet S.  
12th Dist, 2nd Sec. Skidmore Jett T.  
7th Dist, 4th Sec. Smith Arnold    
8th Dist, 1st Sec. Smith Jefferson    
6th Dist, 4th Sec. Smith Jeremiah   orphans
12th Dist, 3rd Sec. Smith Nathaniel    
9th Dist, 2nd Sec. Smith Thomas J.  
22nd Dist, 2nd Sec. Smith Tryon    
7th Dist, 4th Sec. Sorrells Brittian C.  
18th Dist, 1st Sec. Sorrells Charles J.  
14th Dist, 4th Sec. Sorrells Charles S.  
26th Dist, 2nd Sec. Sorrells Russell B.  
9th Dist, 2nd Sec. Spivey Jordan    
13th Dist, 3rd Sec. Spivy Jordan    
105th Dist, 2nd Sec. Stephens James    
6th Dist, 1st Sec. Stewart Gasham   orphans
8th Dist, 4th Sec. Stewart Gasham   orphans
6th Dist, 1st Sec. Stewart William A.  
28th Dist, 3rd Sec. Still William M.  
13th Dist, 4th Sec. Stone James    
28th Dist, 3rd Sec. Strong David E.  
5th Dist, 2nd Sec. Strong George W.  
4th Dist, 4th Sec. Stroud Sherwood    
9th Dist, 1st Sec. Studdard Ann    
7th Dist, 2nd Sec. Studdard James   orphans
4th Dist, 2nd Sec. Studdard Joseph    
9th Dist, 4th Sec. Studdard Samuel    
7th Dist, 2nd Sec. Studdard Samuel    
22nd Dist, 3rd Sec. Sturdevant Allen C.  
8th Dist, 1st Sec. Sturdevant Anderson    
23rd Dist, 2nd Sec. Suddeth Lewis    
8th Dist, 2nd Sec. Swindell Hannah    
23rd Dist, 3rd Sec. Swindell Julia    
25th Dist, 2nd Sec. Swords James    
9th Dist, 3rd Sec. Swords John    
5th Dist, 4th Sec. Tanner John J.  
11th Dist, 4th Sec. Tanner John Q.  
12th Dist, 4th Sec. Tanner Joseph    
26th Dist, 2nd Sec. Taylor O. E.  
7th Dist, 1st Sec. Thomas Eldridge B.  
7th Dist, 3rd Sec. Thomas William S.  
7th Dist, 2nd Sec. Thomas William    
28th Dist, 3rd Sec. Thompson Charles *  
26th Dist, 3rd Sec. Thompson David    
4th Dist, 4th Sec. Thompson Frederic    
10th Dist,1st Sec. Thompson John    
13th Dist, 4th Sec. Thompson,Sen. David    
22nd Dist, 2nd Sec. Tomlinson Eleven S.  
10th Dist, 3rd Sec. Tompson John    
20th Dist, 2nd Sec. Trammell Thomas J.  
13th Dist, 4th Sec. Treadaway John    
9th Dist, 2nd Sec. Turman James M.  
8th Dist, 2nd Sec. Turman Lucinda    
13th Dist, 4th Sec. Turner Butler S.  
6th Dist, 3rd Sec. Twitty Peter   orphans
13th Dist, 2nd Sec. Upshaw Tinsley    
22nd Dist, 3rd Sec. Vickers Charles D.  
7th Dist, 3rd Sec. Walker Daniel    
8th Dist, 1st Sec. Wallis Mitchell C.  
5th Dist, 4th Sec. Warren James M.  
8th Dist, 4th Sec. Waters Thomas   orphans
26th Dist, 3rd Sec. Watson Parris    
12th Dist, 4th Sec. Watts Richard H.  
5th Dist, 3rd Sec. Wells Smith    
10th Dist, 3rd Sec. Wells Smith    
10th Dist, 2nd Sec. Wenn William A.  
10th Dist, 3rd Sec. Whalley Burwell    
18th Dist, 1st Sec. Wheeler Susannah    
11th Dist, 4th Sec. White Caleb    
6th Dist, 4th Sec. White Edward H.  
8th Dist, 4th Sec. Whitfield Thomas E.  
7th Dist, 2nd Sec. Whitley Jesse    
7th Dist, 3rd Sec. Wiggins John    
6th Dist, 1st Sec. Wiley William H.  
14th Dist, 3rd Sec. Wiley William H.  
4th Dist, 2nd Sec. Wilkerson Lemuel    
8th Dist, 4th Sec. Williams Mark    
26th Dist, 2nd Sec. Willingham Cash    
14th Dist, 3rd Sec. Wilson George    
8th Dist, 3rd Sec. Wilson James H.  
11th Dist, 4th Sec. Winn Richard J.  
16th Dist, 3rd Sec. Wood Margaret    
20th Dist, 2nd Sec. Wood Thomas G.  
25th Dist, 3rd Sec. Woods Timothy C.  
6th Dist, 3rd Sec. Worsham Mary    

*Charles Thompson was the father of Seaborn J. Thompson and Hilliard Thompson, and Thomas, John, Virgil and William, Lousia (or Louise), Mary and Martha.