Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Warren County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index
 
Draw Area Last Name First Name Middle or (Ware Co.)
9th Dist, 3rd Sec. Adams Benjamin    
15th Dist, 3rd Sec. Adams Littleberry    
13th Dist, 2nd Sec. Allford Axiom S.  
27th Dist, 2nd Sec. Andrews Monclaiborn    
26th Dist, 2nd Sec. Ansley Alfred    
20th Dist, 2nd Sec. Ansley Richmond    
11th Dist, 3rd Sec. Ansly Morris    
8th Dist, 3rd Sec. Armstrong William    
10th Dist, 2nd Sec. Arnett Thomas    
9th Dist, 3rd Sec. Atkinson Green    
7th Dist, 4th Sec. Barbarie Edward    
9th Dist, 4th Sec. Barksdale Joseph C.  
11th Dist, 2nd Sec. Barksdale Samuel    
10th Dist, 2nd Sec. Barnley Henry T.  
4th Dist, 4th Sec. Bass Obedience    
20th Dist, 2nd Sec. Bayles Sarah    
5th Dist, 4th Sec. Bayles William    
25th Dist, 2nd Sec. Beall Samuel    
10th Dist, 4th Sec. Bedsole Amos    
27th Dist, 2nd Sec. Blankenship Eli    
172nd Dist, 2nd Sec. Bolton Mary    
7th Dist, 2nd Sec. Boyd Jane    
9th Dist, 4th Sec. Bradey Linson    
8th Dist, 1st Sec. Brinkley Ely H.  
10th Dist,1st Sec. Broome Ishmael    
22nd Dist, 3rd Sec. Brown Elias    
23rd Dist, 3rd Sec. Buckhalter Joshua R.  
14th Dist, 4th Sec. Bumley Henry T.  
24th Dist, 2nd Sec. Carr David    
16th Dist, 3rd Sec. Carroll William    
24th Dist, 3rd Sec. Carroll William    
24th Dist, 3rd Sec. Carroll William    
26th Dist, 3rd Sec. Carter,Sen. James    
11th Dist, 2nd Sec. Chapman James A.  
10th Dist, 3rd Sec. Cody James   orphans
20th Dist, 2nd Sec. Cody Michael   orphans
4th Dist, 2nd Sec. CodySen Edmund    
10th Dist, 2nd Sec. Connell John    
13th Dist, 3rd Sec. Conner Benjamin    
7th Dist, 3rd Sec. Cook Samuel   orphans
9th Dist, 1st Sec. Cotton,Sen. George    
10th Dist,1st Sec. Coxwell Benjamin    
7th Dist, 3rd Sec. Culpepper James    
22nd Dist, 3rd Sec. Culpepper William   orphans
7th Dist, 4th Sec. Darden Elisha    
17th Dist, 1st Sec. Davis Richard W. orphans
4th Dist, 4th Sec. Davis Vincent    
20th Dist, 2nd Sec. Davis Vincent    
8th Dist, 3rd Sec. Dawson John R.  
10th Dist,1st Sec. Dawson Wilson    
8th Dist, 4th Sec. Dennis Daniel    
8th Dist, 4th Sec. Dennis William B.  
5th Dist, 3rd Sec. Dicken Elijah    
26th Dist, 3rd Sec. Dixon,Jr Hickman    
14th Dist, 3rd Sec. Dowd John    
20th Dist, 2nd Sec. Dozier,Sen. Richard    
7th Dist, 4th Sec. Dunaway Mary    
6th Dist, 4th Sec. Dunnaway William    
7th Dist, 3rd Sec. Dye Vincent    
12th Dist, 3rd Sec. Edmondson Mary    
7th Dist, 2nd Sec. English Joel    
9th Dist, 3rd Sec. English John    
7th Dist, 1st Sec. Felts David    
10th Dist,1st Sec. Ford Joseph    
9th Dist, 4th Sec. Fowler William    
19th Dist, 4th Sec. Franklin Ze haniah  
20th Dist, 2nd Sec. Gardner,Jr Starling    
28th Dist, 3rd Sec. Greason Abraham   orphans
9th Dist, 4th Sec. Greason Susannah    
8th Dist, 4th Sec. Greene Isaac    
6th Dist, 3rd Sec. Gresling Alexander    
13th Dist, 2nd Sec. Grier Thomas    
7th Dist, 4th Sec. Grier Thomas    
7th Dist, 1st Sec. Griffin John C.  
6th Dist, 4th Sec. Griffin Lewis   orphans
9th Dist, 1st Sec. Grizzard Jackson    
9th Dist, 3rd Sec. Grizzard Susannah    
9th Dist, 3rd Sec. Hammet John    
10th Dist,1st Sec. Hardaway John    
7th Dist, 1st Sec. Harper Nancy    
14th Dist, 3rd Sec. Harris Nathan   orphans
25th Dist, 3rd Sec. Harris Robert   orphans
20th Dist, 2nd Sec. Harris Turner    
6th Dist, 3rd Sec. Harris West    
9th Dist, 2nd Sec. Harris William    
7th Dist, 3rd Sec. Harrison Benoni T.  
25th Dist, 2nd Sec. Harrison Benoni T.  
26th Dist, 2nd Sec. Harrison George    
18th Dist, 1st Sec. Harrison Kinchen    
22nd Dist, 3rd Sec. Harval John   orphans
12th Dist, 2nd Sec. Hattaway Baton    
26th Dist, 2nd Sec. Haywood,Sen. James    
20th Dist, 2nd Sec. Heath Martha    
8th Dist, 1st Sec. Heath Matthew H.  
26th Dist, 2nd Sec. Heeth Parham H. orphans
10th Dist,1st Sec. Heeth Rebecca    
7th Dist, 3rd Sec. Henry Silas M.  
8th Dist, 4th Sec. Higdon John S. orphans
13th Dist, 2nd Sec. Highfield Henderson    
9th Dist, 4th Sec. Hill Enos N.B.  
27th Dist, 3rd Sec. Hill,Jr William C.  
18th Dist, 1st Sec. Hillman Caleb    
27th Dist, 2nd Sec. Hillman Caleb    
12th Dist, 3rd Sec. Hinton William    
7th Dist, 1st Sec. Hinton William    
10th Dist,1st Sec. Hobbs Thomas    
4th Dist, 2nd Sec. Hodgen James N.  
7th Dist, 1st Sec. Hopkins Joseph W.  
25th Dist, 3rd Sec. Hopson Nathan    
4th Dist, 4th Sec. Howel Lazarus G.  
9th Dist, 2nd Sec. Howell Alfred    
24th Dist, 3rd Sec. Howell Joseph    
23rd Dist, 3rd Sec. Hyman Aaron   orphans
8th Dist, 3rd Sec. Hyman Henry    
10th Dist,1st Sec. Hyman William    
10th Dist, 4th Sec. Isdale Moses J.  
25th Dist, 2nd Sec. Ivey Bethan    
11th Dist, 4th Sec. Ivey Guthridge    
27th Dist, 2nd Sec. Ivey Henry    
12th Dist, 3rd Sec. Ivey Lewis    
12th Dist, 2nd Sec. Ivey Montillion    
22nd Dist, 3rd Sec. Ivy Alexander    
8th Dist, 2nd Sec. Ivy Bryant    
19th Dist, 4th Sec. Ivy Pierson    
6th Dist, 4th Sec. Jackson John W.  
25th Dist, 2nd Sec. Jackson Lucandes    
11th Dist, 3rd Sec. Jeter Mary    
7th Dist, 1st Sec. Jeter Robert    
11th Dist, 2nd Sec. Johnson Green    
28th Dist, 3rd Sec. Johnson Moses    
4th Dist, 2nd Sec. Johnson R.    
24th Dist, 3rd Sec. Johnson Randel    
27th Dist, 2nd Sec. Johnson Robert   orphan
26th Dist, 2nd Sec. Jones Allen    
4th Dist, 2nd Sec. Jones Anthony    
12th Dist, 4th Sec. Jones James S.  
27th Dist, 3rd Sec. Jones Milford    
12th Dist, 2nd Sec. Jones Shrod    
22nd Dist, 2nd Sec. Jones Thomas    
23rd Dist, 2nd Sec. Jones William   orphans
24th Dist, 2nd Sec. Jourdan Elizabeth    
11th Dist, 2nd Sec. Kellebrew Marmaduke N.  
9th Dist, 2nd Sec. Kelly Tillman    
10th Dist, 2nd Sec. Killibrew Lindsey    
10th Dist, 4th Sec. Latimer Elizabeth    
10th Dist, 2nd Sec. Lazenby Joshua    
26th Dist, 3rd Sec. Lewis Christopher C.  
28th Dist, 3rd Sec. Lewis Elizabeth    
11th Dist, 4th Sec. Lewis John   orphans
24th Dist, 2nd Sec. Lewis John   orphans
25th Dist, 2nd Sec. Lightfoot Allen N.  
28th Dist, 3rd Sec. Lockett Solomon    
26th Dist, 3rd Sec. Lockhart Henry    
11th Dist, 4th Sec. Long Alfred   orphans
12th Dist, 4th Sec. Marks Robert    
11th Dist, 4th Sec. Marsh,Jr Nathan    
13th Dist, 4th Sec. Matthews Charles    
8th Dist, 2nd Sec. McCoy,Sen. David    
14th Dist, 3rd Sec. McCrary Ezra    
22nd Dist, 3rd Sec. McCrary Ezra    
14th Dist, 3rd Sec. McCrary Jasper    
13th Dist, 3rd Sec. McCrary Peggy    
8th Dist, 3rd Sec. McDonald Nicholas P.  
20th Dist, 2nd Sec. McGraw Timothy    
10th Dist, 2nd Sec. McNair Daniel    
4th Dist, 4th Sec. Miller Jacob W.  
8th Dist, 4th Sec. Monk Pearson B.  
7th Dist, 1st Sec. Moore Sarah    
22nd Dist, 3rd Sec. Moreland Thomas    
13th Dist, 2nd Sec. Morris John   orphan
7th Dist, 3rd Sec. Motes Allen    
24th Dist, 2nd Sec. Neal Ira    
6th Dist, 4th Sec. Newman Pheraby    
10th Dist, 3rd Sec. Newsom Figures    
4th Dist, 2nd Sec. Newsom,Sen. Solomon    
8th Dist, 2nd Sec. Newson,Jr John    
4th Dist, 2nd Sec. Norris Dillard    
10th Dist, 4th Sec. Norris Thomas    
7th Dist, 2nd Sec. Norris,Jr James    
23rd Dist, 2nd Sec. Nunn Francis    
18th Dist, 1st Sec. Paris Philander O. orphans
26th Dist, 3rd Sec. Parish Elizabeth    
7th Dist, 1st Sec. Parker Susan    
22nd Dist, 2nd Sec. Peavy James    
12th Dist, 4th Sec. Peebles Ephraim    
8th Dist, 2nd Sec. Peoples Howell    
8th Dist, 2nd Sec. Perryman Jeremiah    
13th Dist, 4th Sec. Perryman,Jr Elisha    
25th Dist, 3rd Sec. Perryman,Jr Elisha    
14th Dist, 3rd Sec. Pogue Alfred G.  
10th Dist, 4th Sec. Rabun James    
15th Dist, 3rd Sec. Ranson Jordan D.  
8th Dist, 3rd Sec. Rees Redman   orphans
11th Dist, 4th Sec. Rees Redman   orphans
9th Dist, 1st Sec. Rhode Sally    
10th Dist,1st Sec. Ricketson,Jr Jesse    
9th Dist, 1st Sec. Rivers Thomas J.  
13th Dist, 4th Sec. Roach David K.  
9th Dist, 1st Sec. Robbins Major E.  
12th Dist, 2nd Sec. Robison Thomas    
7th Dist, 3rd Sec. Rogers James C.  
18th Dist, 4th Sec. Rogers John    
8th Dist, 4th Sec. Rogers,Jr James    
5th Dist, 2nd Sec. Rozier F.Wheelus William&J.  
13th Dist, 3rd Sec. Runnels Harmon    
24th Dist, 2nd Sec. Ryland Albin    
6th Dist, 1st Sec. Ryland Albin    
8th Dist, 1st Sec. Seals James W.  
18th Dist, 1st Sec. Sharley Charles    
10th Dist, 4th Sec. Shivers Wilson    
8th Dist, 1st Sec. Silas Etheldred    
5th Dist, 3rd Sec. Silas John    
24th Dist, 3rd Sec. Simmons Deborah    
6th Dist, 4th Sec. Smith David    
8th Dist, 1st Sec. Smith George G.  
4th Dist, 4th Sec. Smith George G.  
9th Dist, 2nd Sec. Smith Jesse E.  
13th Dist, 2nd Sec. Smith John   orphans
18th Dist, 4th Sec. Smith Mary    
15th Dist, 3rd Sec. Smith Nancy    
9th Dist, 4th Sec. Smith Vincent A.  
25th Dist, 3rd Sec. Spence Isaac    
26th Dist, 3rd Sec. Spence Isaac    
9th Dist, 2nd Sec. Spinks Ephraim D.  
25th Dist, 3rd Sec. Stamper Mary    
5th Dist, 4th Sec. Stanford Elija    
8th Dist, 1st Sec. Stanford John R.  
5th Dist, 2nd Sec. Sutton Elizabeth    
8th Dist, 2nd Sec. Swain James G.  
9th Dist, 4th Sec. Swain Jeremiah R.  
9th Dist, 1st Sec. Taylor Warren    
10th Dist,1st Sec. Terry Hannah    
8th Dist, 3rd Sec. Thigpen Hiram    
26th Dist, 3rd Sec. Todd Hardy    
27th Dist, 3rd Sec. Todd William C.  
25th Dist, 3rd Sec. Todds Elkin    
9th Dist, 3rd Sec. Turley Thomas    
9th Dist, 1st Sec. Tyson William    
7th Dist, 4th Sec. Underwood Richard    
8th Dist, 4th Sec. Upton Asa    
25th Dist, 2nd Sec. Varner William   orphans
9th Dist, 3rd Sec. Wade Edward    
14th Dist, 3rd Sec. Walden Ira    
4th Dist, 2nd Sec. Walker Freeman    
8th Dist, 2nd Sec. Watson David   orphans
12th Dist, 3rd Sec. Weakley Josiah    
23rd Dist, 3rd Sec. Welcher Larkin    
25th Dist, 2nd Sec. Whaley Martha    
26th Dist, 2nd Sec. White Timothy    
27th Dist, 3rd Sec. Whitehead Thomas    
24th Dist, 2nd Sec. Wilder Sampson    
13th Dist, 4th Sec. Williams Shadrack T.  
6th Dist, 3rd Sec. Williford Malichi    
19th Dist, 4th Sec. Wilson David   orphans
4th Dist, 2nd Sec. Wilson Thomas    
11th Dist, 4th Sec. Wilson Walter    
6th Dist, 1st Sec. Windham Lucy    
5th Dist, 2nd Sec. Woodward Woodward   4 children
22nd Dist, 2nd Sec. Wright Lawson    
22nd Dist, 2nd Sec. Wright Milicart    
10th Dist, 2nd Sec. Wright Millicent    
6th Dist, 3rd Sec. Wynne Frances    
10th Dist, 2nd Sec. Yarbrough John W.