Search billions of records on Ancestry.com

1832 Cherokee Country
Draw Area Wilkes County
Georgia Land Lottery
aka Georgia 1832 Gold Land Lottery
Format by Charles Barnum
Back to Land Lottery Index
 
Draw Area Last Name First Name Middle or (Wilkes Co.)
24th Dist, 2nd Sec. Agee Joshua    
14th Dist, 3rd Sec. Allen Champion    
7th Dist, 1st Sec. Allison Rebecca    
12th Dist, 3rd Sec. Anderson Edmond W.  
8th Dist, 1st Sec. Anderson William Q.  
22nd Dist, 3rd Sec. Andrews Adam    
28th Dist, 3rd Sec. Andrews Adam    
12th Dist, 2nd Sec. Andrews Martin    
27th Dist, 2nd Sec. Armstrong Francis C.  
11th Dist, 4th Sec. Armstrong Ralph C.  
22nd Dist, 2nd Sec. Bailey Ephraim    
20th Dist, 2nd Sec. Bailey Preston   orphans
19th Dist, 4th Sec. Bailey William    
23rd Dist, 3rd Sec. Ball Frederic   orphans
5th Dist, 3rd Sec. Beck Thomas J.  
14th Dist, 3rd Sec. Bennett Demsy C.  
8th Dist, 1st Sec. Bird Doctor    
22nd Dist, 3rd Sec. Bird John    
22nd Dist, 3rd Sec. Bird Williamson   orphans
10th Dist, 3rd Sec. Black Edward    
8th Dist, 1st Sec. Blackburn John    
6th Dist, 1st Sec. Bolton Isaac   orphan
9th Dist, 4th Sec. Booker James    
7th Dist, 2nd Sec. Boren Alfred L.  
8th Dist, 2nd Sec. Boswell John    
24th Dist, 3rd Sec. Brazeel Jane    
23rd Dist, 3rd Sec. Brazeel Jeremiah R.  
25th Dist, 2nd Sec. Brazeel Jesse   orphans
11th Dist, 2nd Sec. Brooker Henry    
28th Dist, 3rd Sec. Bryant Nancy    
15th Dist, 3rd Sec. Buckhannon Joseph    
27th Dist, 3rd Sec. Burdell Thomas J.  
5th Dist, 4th Sec. Burdett James W.  
23rd Dist, 3rd Sec. Burdett John G.  
26th Dist, 3rd Sec. Burks Fortune    
23rd Dist, 3rd Sec. Burrell Richard J.  
23rd Dist, 3rd Sec. Bush Joseph H.  
4th Dist, 4th Sec. Callaway Enoch    
26th Dist, 3rd Sec. Callaway Isaac   orphan
16th Dist, 3rd Sec. Callaway Jacob    
8th Dist, 3rd Sec. Callaway Lewis B.  
24th Dist, 2nd Sec. Carroll Mary    
10th Dist, 4th Sec. Carter George W.  
22nd Dist, 3rd Sec. Carter George W.  
27th Dist, 3rd Sec. Carter John P.  
10th Dist,1st Sec. Carter Winnifred    
22nd Dist, 3rd Sec. Case Uriah F.  
11th Dist, 2nd Sec. Cato Charles    
4th Dist, 4th Sec. Chambers David    
13th Dist, 3rd Sec. Charlton John K.M. orphans
23rd Dist, 2nd Sec. Charlton John K.M. orphans
13th Dist, 3rd Sec. Christopher Thomas    
10th Dist, 2nd Sec. Coats William    
14th Dist, 4th Sec. Coats William    
13th Dist, 4th Sec. Cohom Jesse    
8th Dist, 3rd Sec. Cohron Jesse    
22nd Dist, 3rd Sec. Coleman Sarah    
13th Dist, 3rd Sec. Collins Wyat   orphans
13th Dist, 2nd Sec. Combs Margaret    
14th Dist, 2nd Sec. Combs Mary    
14th Dist, 4th Sec. Combs Philip F.  
18th Dist, 1st Sec. Cosby James E.  
15th Dist, 3rd Sec. Crim Aaron    
13th Dist, 2nd Sec. Curry Wylie    
9th Dist, 3rd Sec. Davis Augustus J.  
10th Dist,1st Sec. Davis Martha S.  
13th Dist, 4th Sec. Dawner John    
13th Dist, 2nd Sec. Dearing Robert    
13th Dist, 2nd Sec. Dent,Jr Joseph M.  
20th Dist, 2nd Sec. Devaux William    
6th Dist, 3rd Sec. Dodd Aaron    
10th Dist, 3rd Sec. Dodd Aaron    
10th Dist, 4th Sec. Donnaway Benjamin    
15th Dist, 3rd Sec. Douglass Thomas    
14th Dist, 3rd Sec. Dunner Abraham    
26th Dist, 3rd Sec. Dyson Ann    
25th Dist, 2nd Sec. Dyson John H.  
11th Dist, 2nd Sec. Dyson John   orphans of Soldier
25th Dist, 3rd Sec. Dyson William H.  
6th Dist, 1st Sec. Echols Thomas   orphans
6th Dist, 1st Sec. Eckles Elijah    
5th Dist, 3rd Sec. Eckley Nathan   orphans
27th Dist, 3rd Sec. Edmunds W.    
24th Dist, 2nd Sec. Faver Thomas    
5th Dist, 2nd Sec. Flarry William    
7th Dist, 3rd Sec. Fling Daniel    
27th Dist, 3rd Sec. Fling John   orphan
24th Dist, 3rd Sec. Florence William    
22nd Dist, 2nd Sec. Fouche Tabitha    
12th Dist, 3rd Sec. Fraser Jeremiah    
27th Dist, 3rd Sec. Fulks Branch P.  
24th Dist, 2nd Sec. Gafford Fanny    
17th Dist, 1st Sec. Garrard William J.  
20th Dist, 2nd Sec. Gartrell Joseph    
9th Dist, 3rd Sec. Gibson George W.  
6th Dist, 2nd Sec. Gibson William    
5th Dist, 4th Sec. Gibson William    
4th Dist, 2nd Sec. Golden Frances B.  
22nd Dist, 3rd Sec. Goodrich Luther    
18th Dist, 1st Sec. Greene Felix H.  
22nd Dist, 2nd Sec. Groce Ellison    
10th Dist,1st Sec. Gulliatt Absalom    
9th Dist, 1st Sec. Hackney Joseph P.  
14th Dist, 2nd Sec. Halliday John   orphans
25th Dist, 2nd Sec. Hammock Jeremiah    
24th Dist, 2nd Sec. Hammock Simeon    
8th Dist, 1st Sec. Harris Robert   orphans of sol.
24th Dist, 3rd Sec. Harrison James L.  
11th Dist, 4th Sec. Hay John W.  
7th Dist, 1st Sec. Hay Thomas A.  
20th Dist, 2nd Sec. Hays Louiza S.  
16th Dist, 3rd Sec. Head Richard M.  
5th Dist, 2nd Sec. Head Samuel C.  
10th Dist, 2nd Sec. Heard James L.  
9th Dist, 3rd Sec. Heard John   orphans
5th Dist, 2nd Sec. Heath Nancy    
14th Dist, 4th Sec. Henderson Jane    
22nd Dist, 3rd Sec. Henley Abner   orphan
5th Dist, 4th Sec. Hill John    
15th Dist, 3rd Sec. Hindsman Elisha    
27th Dist, 3rd Sec. Hinton Noah    
7th Dist, 4th Sec. Hinton Truin    
18th Dist, 1st Sec. Hoggle Matthias    
11th Dist, 2nd Sec. Holliday Richard J.  
15th Dist, 3rd Sec. Holmes James S.  
8th Dist, 4th Sec. Holtzclaw Henry    
10th Dist, 2nd Sec. Holtzclaw Hozea    
12th Dist, 2nd Sec. Holtzclaw Hozea   orphans
16th Dist, 3rd Sec. Hopkins Isaac    
18th Dist, 4th Sec. Hopkins John   orphans
8th Dist, 1st Sec. Hopping Ephraim S.  
25th Dist, 2nd Sec. Howard John H.  
7th Dist, 1st Sec. Huff Washington   orphan
7th Dist, 1st Sec. Huguly Amos    
8th Dist, 3rd Sec. Huling James    
28th Dist, 3rd Sec. Hunt Lucinda    
5th Dist, 3rd Sec. Huskey Rebecca    
22nd Dist, 3rd Sec. Jackson Ansalum S.  
24th Dist, 3rd Sec. Jackson Irvin    
14th Dist, 3rd Sec. Jackson Seaborn    
6th Dist, 3rd Sec. Jeffres Thomas H.  
9th Dist, 2nd Sec. Jenkins Walter A.  
238th Dist, 2nd Sec. Jenkins Willis C.  
11th Dist, 4th Sec. Johnson George W.  
26th Dist, 2nd Sec. Johnson,Sen. Stephen    
6th Dist, 4th Sec. Jones Henry    
13th Dist, 2nd Sec. Jones James    
8th Dist, 1st Sec. Jones Richard    
28th Dist, 3rd Sec. Jones Wiley B.  
23rd Dist, 2nd Sec. Kendrick Jones    
195th Dist, 2nd Sec. Kendrick Martin    
9th Dist, 3rd Sec. Kendricks John B.  
27th Dist, 3rd Sec. Kent Rachael    
6th Dist, 3rd Sec. Killgore John    
23rd Dist, 2nd Sec. King William D.  
11th Dist, 4th Sec. Kinnebrew Jourdan    
7th Dist, 2nd Sec. Landrum John    
14th Dist, 3rd Sec. Lane Asher    
12th Dist, 3rd Sec. Lane Mark A.  
8th Dist, 2nd Sec. Laughter Henry C.  
20th Dist, 2nd Sec. Lenard John B. orphans
26th Dist, 2nd Sec. Lennard John B.  
22nd Dist, 3rd Sec. Lindsey,Jr James    
23rd Dist, 3rd Sec. Luge Deverew    
4th Dist, 2nd Sec. Marler Thomas H.  
26th Dist, 2nd Sec. Marler Thomas H.  
15th Dist, 3rd Sec. Massey James   orphans
18th Dist, 1st Sec. Massey Richard P.  
23rd Dist, 3rd Sec. Mathis Griffin    
27th Dist, 3rd Sec. Matthews Abraham M.  
19th Dist, 4th Sec. Mattox Amelia C.  
13th Dist, 3rd Sec. Maxwell Berry    
10th Dist,1st Sec. Maxwell Robert    
19th Dist, 4th Sec. Maxwell Wylie    
24th Dist, 3rd Sec. McGehee John S.  
9th Dist, 2nd Sec. McGinty James C.  
4th Dist, 4th Sec. McKillgon John    
5th Dist, 4th Sec. Milligan Seaborn    
7th Dist, 2nd Sec. Moore Elizabeth    
5th Dist, 4th Sec. Moore John H.  
5th Dist, 2nd Sec. Moore Joseph    
7th Dist, 2nd Sec. Moore,Jr John   orphans
9th Dist, 1st Sec. Moore,Sen. John   orphans
7th Dist, 1st Sec. Moreman Stern    
11th Dist, 4th Sec. Moreman,Jr Thomas    
6th Dist, 3rd Sec. Moseley Nancy    
9th Dist, 4th Sec. Moss John S.  
22nd Dist, 3rd Sec. Murphy John    
7th Dist, 1st Sec. Murphy Martha    
12th Dist, 2nd Sec. Nash Jacob B.  
27th Dist, 2nd Sec. Nash Jacob B.  
9th Dist, 1st Sec. Newell Rebecca    
5th Dist, 3rd Sec. Norman John L.  
12th Dist, 4th Sec. Norman Johnson    
5th Dist, 2nd Sec. Norman William B.  
18th Dist, 1st Sec. Norman William   orphans
7th Dist, 1st Sec. Norman,Jr John    
5th Dist, 3rd Sec. Oglesby Garrett    
10th Dist, 3rd Sec. Pollard Josiah    
11th Dist, 4th Sec. Pope Josiah W. orphan
18th Dist, 1st Sec. Porter Thomas C.  
17th Dist, 1st Sec. Poss Elijah    
9th Dist, 3rd Sec. Randolph Dorothy    
7th Dist, 3rd Sec. Randolph Dorothy    
17th Dist, 1st Sec. Reeves Rhoda    
4th Dist, 4th Sec. Reid Jacob    
17th Dist, 1st Sec. Rhodes William H.  
28th Dist, 3rd Sec. Rice Nathaniel G.  
4th Dist, 4th Sec. Ruddell Lee Ann  
8th Dist, 4th Sec. Runnels Pleasant R.  
25th Dist, 3rd Sec. Runnels Terry    
15th Dist, 3rd Sec. Sanderford Elemileck    
14th Dist, 4th Sec. Sappington Caleb    
7th Dist, 3rd Sec. Semmes Andrew G.  
26th Dist, 3rd Sec. Settle Edward D.  
15th Dist, 3rd Sec. Shepherd Andrew   orphans
13th Dist, 2nd Sec. Silvey Dolford H.  
26th Dist, 2nd Sec. Silvey Dolford H.  
5th Dist, 2nd Sec. Silvey John    
7th Dist, 4th Sec. Simpson Charles N.  
8th Dist, 2nd Sec. Simpson John N. orphans
9th Dist, 3rd Sec. Simpson John N. orphans
8th Dist, 2nd Sec. Slack John    
19th Dist, 4th Sec. Slatham Charles    
13th Dist, 3rd Sec. Smith Ebenezer    
11th Dist, 2nd Sec. Smith Reuben    
6th Dist, 3rd Sec. Smith Samuel M.  
22nd Dist, 2nd Sec. Smith Thomas    
20th Dist, 2nd Sec. Spratlin James    
10th Dist,1st Sec. Spratlus Henry   orphans
11th Dist, 3rd Sec. Springer Anne    
10th Dist, 2nd Sec. Statum Richard W.  
7th Dist, 1st Sec. Strozer Peter    
10th Dist, 4th Sec. Strozier John   orphans
11th Dist, 3rd Sec. Suibling Francis M.  
4th Dist, 4th Sec. Taliaferro Eliza A.  
5th Dist, 3rd Sec. Tate Zimry W.  
28th Dist, 3rd Sec. Thompson John T.  
8th Dist, 2nd Sec. Thornton Philip    
11th Dist, 2nd Sec. Thurmond Richard    
10th Dist, 4th Sec. Toombs Gabriel    
26th Dist, 3rd Sec. Truitt Purnal    
6th Dist, 4th Sec. Truman Julia M.  
12th Dist, 2nd Sec. Turner Luke    
6th Dist, 1st Sec. Walker David   orphans
68th Dist, 2nd Sec. Walker James J.  
24th Dist, 3rd Sec. Walker Martha    
14th Dist, 2nd Sec. Wallace John B.  
6th Dist, 3rd Sec. Walton Josiah    
26th Dist, 3rd Sec. Walton Josiah    
7th Dist, 2nd Sec. Watkins Martin S. orphans
7th Dist, 4th Sec. Wellborn Johnson   orphans
17th Dist, 1st Sec. Wellborns Samuel    
4th Dist, 2nd Sec. Wheatley Samuel G.  
7th Dist, 3rd Sec. Wheatley Samuel G.  
4th Dist, 4th Sec. Wheatly Archibald S.  
9th Dist, 2nd Sec. Wilder John    
9th Dist, 4th Sec. Williams Cornelius B.  
10th Dist, 2nd Sec. Williams James    
13th Dist, 4th Sec. Williams Nancey    
11th Dist, 4th Sec. Williams,Jr William    
5th Dist, 4th Sec. Willis George W.  
26th Dist, 2nd Sec. Willis Stephen H.  
14th Dist, 4th Sec. Willis Susannah    
26th Dist, 2nd Sec. Willmaker Elias    
10th Dist, 4th Sec. Wolf George    
4th Dist, 2nd Sec. Woodall Stephen    
9th Dist, 4th Sec. Woodard Leroy    
25th Dist, 2nd Sec. Woodruff David    
25th Dist, 2nd Sec. Woodruff Richard    
7th Dist, 3rd Sec. Woodruff Richard    
12th Dist, 2nd Sec. Woolbright John P.  
9th Dist, 4th Sec. Wooten Charles H.  
12th Dist, 3rd Sec. Wootten Benjamin   orphan
7th Dist, 2nd Sec. Wright Burton H.  
5th Dist, 2nd Sec. Wright Nathan