Union Township Militia Enrollment and Volunteer Enrollment
Transcribed from Original Records by Roselyn Wells


Militia Enrollment, State of Indiana, DeKalb County, Union Township, Roll of able-bodied white male citizens residents in Waterloo City, Union Township, DeKalb County, Indiana over 18 years and under 45 years of age, subject to military duty.  Enrolled in pursuance of orders from the Secretary of War, by John H. Moore, Dept. Commissioner for said Township.


No. Names Age Occupation Not Able Bodied and Why Exempt and why Remarks
1 Joseph L. Hains 29 Carpenter


2 Joseph Roerebaugh 30 Brickmason


3 Jewel Weaver 20 Plasterer


4 Charles A. O. McClellan 27 Agent


5 Jacob Bealler 32 Laboer


6 Charles French (Crossed out) 30 Engineer Hernia Ex
7 Benjamin F. Boots 37 Brickmason


8 Wiliam Gramling (Crossed out) 23 Laborer Reel? Foot Ex
9 James Weirick 30 Sawyer?


10 Richard Till 24 Clerk


11 Eli Till 21 Laborer


12 John B. York 33 Teacher


13 Willson W. White 19 Student


14 John W. Rickle 37 Boots & Shoes


15 Alexander Fountain 33 Miller


16 Joseph C. Mead 33 Carpenter


17 Daniel Rickel 43 Farmer


18 George M. Bowman 23 Laborer


19 Henry Franks 34 Waggonmaker


20 Joseph F. Rice 27 Carpenter


21 James C. Ervin  32 Carpenter


22 William Rhum 37 Waggonmaker


23 George Moore 25 Waggonmaker


24 John Hanes 32 Blacksmith


25 Andrew Sleighbaugh 21 Blacksmith


26 Cornelius Moore (Crossed out) 38 Foundary Rheumatism Ex
27 Joshua U. Winslow 44 Druggist Pulminary Tiason? Ex
28 Josiah C. Smith 21 Laborer Volunteer A 88 (See also 4E Vol.)

29 Charles Miller 24 Carpenter


30 William Miller 26 Plasterer


31 Nathan A. Eaton  29 Merchant


32 Francis Mergy 36 Cabinet Maker


33 John S. Nugary? 22 Student


34 Samuel Rorebaugh 28 Carpenter


35 Schuyler E. Hand/Hurd  (Crossed out) 28 Boot & Shoes Asst. P. M. Waterloo City since Aug. 11/62
36 Reuben Ettinger (Crossed out) 35 Cabinet Maker
Ex
37 David A. Shoemaker 36 Farmer


38 Timothy Y. Dickenson (Crossed out) 23 Painter
Postmaster Waterloo City
39 William Crane 30 Carpenter


40 S. D. Bingham 23 Sportsman


41 L. D. Bingham 30 Sportsman


42 Moses Carr? 25 Merchant


43 William Williams 30 Carpenter


44 James D. McAnally 34 Inn Keeper


45 Jesse Mauret? 35 Brickmason


46 Christian Drake 35 Brickmason


47 O. L. Stout 30 Brickmason


48 Daniel Drake 30 Brickmason


49 George Rathburn 32 Brickmason


50 John Melroy 26 Merchant


51 John M. Weirich 36 Grocer


52 John Peterman  37 Plasterer


53 John H. Helwig 26 Carpenter


54 Henry Hornberger 31 Carpenter


55 Simeon Duck 29 Carpenter


56 Henry Espy 43 Harness maker


57 James Walker 35 Blacksmith


58 William Shaffer 26 Carpenter


59 Arthur Edgerly 27 Carpenter


60 Samuel Wiltrout 25 Merchant


61 Charles Leaf 32 Carpenter


62 Henry Leaf 19 Carpenter


63 Eli Williamson 34 Carpenter


64 Norris Williamson 28?



65 Jay S. Stough 35 Physician


66 Soloman Stough 42 Physician


67 Jerry Jones 33 Clerk


68 Royal J. Fisk 25 Merchant


69 Daniel Till 38 Merchant


70 Benage B. Long? (crossed out) 39 Merchant
Carrying mail. Contractor
71 Timothy Alby 25 Clerk


72 Orlando A. Smith 29 Clerk


73 Amos Hale 30 Merchant


74 John F. Maxon 30 Jeweler


75 Charles Bassett 25 Jeweler


76 David J. Perry 23 Jeweler Bow? Leg perished?

77 Archibald Gilchrist 29 Butcher


78 John J. Wood (crossed out) 44 Saloon Pulminary    apparent
79 Marshall Hale 32 Merchant


80 Daniel Hale 28 Clerk


81 Samuel Sanders 44 Clerk


82 Solomon Fisher 30 Merchant


83 John H. Thomas (crossed out) 25 Shoemaker one leg shorter apparent
84 Joshua A. Vance 25 Druggist


85 Otto H. Krueger 27 Merchant 


86 Ephraim Wetsel 35 Grocer


87 John Howard 24 Laborer


88 John F. Radcliffe 30 Painter


89 Gill T. Dewey 36 Dentist


90 Edward Plattener 26 Laborer


91 James I. Best 25 Attorney


92 Reuben J. Lent 36 Hotel


93 M. S. Johnson 30 Sportsman


94 Arthur Steward 25 Section Boss


95 Egbert Bairalds? 28 Telegraph Operator
M. S. & N. I?. R. R.
96 David R. Ridall (Crossed out) 37 Station Agent Varicous Veins Ex Apparent
97 Levi Mason 25 Station Agent


98 Levi Hoover 35 Sportsman


99 Isaac E. Knisely 22 Attorney


100 Charles Schimpff 41 Saloon


101 Robert Rowson 33 Clergyman


102 Reuben Loutzenheizer 35 Plasterer


103 Ephraim Walters  20 Student


104 William D. Myers 33 Physician


105 Joseph E. Hayes (crossed out) 38 Cabinet Maker Aurerasina? Ex apparent
106 George Voorhee  24 Laborer


107 William G. Shafer 25 Carpenter


108 Isaac McEntafer 37 Carpenter


109 Mark L. Hoose 39 Carpenter


110 Martin V. Sanders 30 Carpenter


111 Cyrus Hodges (crossed out) 30 Carpenter Broken Leg Ex in U. S. service


Militia Enrollment  State of Indiana,  DeKalb County, Union Township.  Roll of able-bodied white male citizens resident in Uniontown- Union Township, DeKalb County, over 18 years  and under 45 years of age, subject to military duty.  Enrolled in pursuance of orders from the Secretary of War, by John H. Moore, Dept.  Commissioner of said township.

No. Name Age Occupation Not able Bodied, and why Exempt and why Remarks
1 Stephen M. Rockwell 30 Carpenter  

2 Henry McCauky 31 Laborer


3 George Rockwell 26 Carpenter


4 Moses L. LaRow 30 Sportsman


5 S. G. Eroiey/Ersing? 28 Sportsman


6 James L. Berry 29 Farmer


7 George Murry  30 Laborer


8 Jonas Miller 27 Laborer


9 Albert B. Shirts 31 Carpenter


10 Lucius Richmond 30 Laborer


11 William Wallace 36 Harness Maker


12 George W. Stackton/Steekton? 26 Harness Maker


13 Henry Case 36 Harness Maker


14 George Wareham 40 Gunsmith


15 William McKay 27 Laborer


16 William Blakely 30 Laborer


17 Henry Meurser? 22 Laborer


18 Philip Zimmerman 36 Laborer


19 William Sprigle 28 Brewry


20 Joseph Boyer 41 Farmer


21 Edward Boyer 18 Farmer


22 Anthony Crank 42 Farmer


23 John Mahood  26 Sawyer


24 Jacob Beidler 30 Laborer


25 James Colgrove 31 Retired


26 Moses Grater 30 Distiller Auchylosis on Rt. Arm

27 Ebenezer Delong 25 Laborer


28 Herman P. Colgrove 25 Laborer C?



Militia Enrollment  State of Indiana, DeKalb County, Waterloo Precinct - Union Township, DeKalb County, Indiana, over 18 years and under 45 years of age, subject to military duty.  Enrolled in pursuance of orders from the Secretary of War, by John H. Moore Dept. Commissioner for said Township.
No. Name Age Occupation Not able Bodied, and why Exempt & why Remarks
1 Ulerick Amstutes 40 Farmer


2 Maxon Brand 26 Farmer


3 Henry C. Rhum 23 Farmer


4 Lewis Garver 35 Farmer


5 Ryan Clutter 26 Farmer


6 David Goodwin 36 Carpenter


7 Adam Stroh 40 Farmer


8 James Middleton 18 Farmer


9 David McEnterfer 21 Farmer


10 Benjamin McEnterfer 24 Farmer


11 Josiah McEnterfer 26 Farmer


12 William Swartz 33 Farmer


13 Abraham McEnterfer 41 Farmer


14 John Beidler 44 Farmer


15 Solomon Beidler 19 Farmer


16 John Cox 39 Farmer


17 John Miser 30 Farmer


18 Joseph Miser 29 Farmer


19 Milan J. Ward 24 Farmer


20 Amos Bachtel (crossed out) 23 Farmer Broken Arm  Ex
21 John Swartz 28 Farmer


22 John C. St. Clair 39 Farmer


23 Daniel McEntater 30 Farmer


24 Adam Stroh Jr. 20 Farmer


25 William McEntarter 35 Farmer


26 Josiah Imhoof 40 Farmer


27 Daniel Stroh Jr. (Crossed out) 21 Farmer Blind Rt. Eye Ex
28 Samuel Stroh 20 Farmer


29 John Frick 25 Farmer


30 David Barnhart 20 Farmer


31 Henry Kellinger 40 Farmer


32 John Livergood 33 Farmer


33 George W. Fulk 18 Farmer


34 Daniel E. Eberly 30 Farmer


35 David Eberly 30 Carpenter


36 Charles Rought 25 Farmer


37 Hiram Nodine 35 Farmer


38 William Rockwell 36 Farmer


39 John Lutz 33 Farmer


40 Robert M. Crooks 30 Farmer


41 Jacob Lutz 30 Farmer


42 Samuel Lutz 25 Farmer


43 Washington Frick 23 Farmer


44 Chistian Kimmell 35 Farmer


45 Jacob Lower 44 Farmer


46 Alonzo Lower 20 Farmer


47 Millend Jackman 40 Farmer


48 William Summerlot 22 Farmer


49 Andrew Shanks 24 Farmer


50 James Shanks 30 Farmer


51 Jason Scott 28 Farmer


52 John Shafer 22 Farmer


53 Abraham Shafer Jr. 18 Farmer


54 George Shafer 27 Farmer


55 Levi McEntafer 28 Farmer


56 Daniel McEntafer 30 Farmer


57 Franklin C. Francis 36 Farmer


58 Andrew McEntafer 35 Farmer


59 Joel E. Hendricks 44 Farmer


60 Philip Plum 20 Farmer


61 Frederick Feller (crossed out) 42 Farmer Phthisce EX
62 Daniel Stroh   40 Farmer


63 Henry Patterson 25 Farmer


64 Henry Wagner 25 Farmer


65 Andrew Slentz (crossed out) 37 Farmer Deformity of feet Ex


Militia Enrollment  State of Indiana, DeKalb County, Union Township, DeKalb County, Indiana, over 18 years of age and under 45 years, subject to military duty.  Enrolled in pursuance of orders from the Secretary of War, by T. R. Dickinson, Commissioner of said County.
No. Name Age Occupation Not able Bodied, and why Exempt & why Remarks
1 William Schnell 18 Laborer


2 Charles Stimely (Crossed out) 40 Farmer Chronic Rheumitism Ex
3 John A. McKay 30 Sawyer


4 Lewis Palmer 20 Laborer


5 Robert B. Showers 34 Laborer


6 William Valleau 39 Mechanic


7 John Ralston (Crossed out) 33 Clerk
Clerk of Court
8 Christian Schrader 36 Laborer


9 Herman Helmuth 22 Laborer


10 George W. Smith (Crossed out) 18 Laborer
Carrying the Mail
11 Joseph H. Ford (Crossed out) 39 Physician Chronic Bronchitis Ex
12 Samuel W. Widney (Crossed out) 41 Clergyman Causer on foot Recorder of County
13 Henry Pullman 20 Harness


14 Samuel G. Wise 25 Harness


15 Emanuel Heilbramer? 38 Harness


16 Frederick Raut 22 Harness


17 Aaron Wolf 42 Merchant


18 Joseph Steifel 41 Merchant


19 Jacob Kohn 21 Clerk Foreigner - says no parents in this country - not made any application for naturalization
20 Charles Klutz 25 Tailor Refused to answer as to ---- says "I was old enough  to -------"
21 George W. Stahl 40 Tailor


22 George Waggoner 40 Grocer


23 Abraham Zene 40 Shoemaker


24 Samuel Long (crossed out) 18 Laborer
carrying mail
25 Amos B. Park 27 Farmer


26 Hiram Griswold 34 Laborer


27 William H. Dils 28 Attorney


28 George B. Ralston 19 Clerk


29 Andrew J. Ralston 20 Clerk


30 Charles Shurlock 18 Sculptor


31 Henry Wantenben 41 Cabinet & instrument?


32 William C. Tinney 24 Laborer


33 Obadiah C. Houghton (crossed out) 43 Miller Chronic Diariah Ex
34 Darius K. Houghton 19 Miller


35 John O. P. Shurtock? 2d 27 Sculptor


36 James W. Case (crossed out) 40 Carpenter
Postmaster Auburn
37 James Barclay 43 Farmer


38 Martin V. Ensley (crossed out) 26 Cabinet    Puluminary Ex
39 Thomas Baldock? 40 Carpenter


40 Joseph C. Loveland 22 Painter


41 James Brinkenhoff 38 Attorney


42 William Jackson 40 Laborer


43 Elijah W. Draggoo 21 Laborer


44 James N. Chamberlain (Crossed out) 40 Physician
Sheriff of County
45 Ephraim Berry 39 Machinist


46 William Lowry 33 Joiner


47 John H. Lowry 25 Joiner


48 William Ettinger (Crossed out) 25 Cabinet Hernia Ex
49 James J. Latson (Crossed out) 43 Shoemaker Hernia Ex
50 James Griswold (Crossed out) 43 Hotel & Livery Loss of Teeth  Ex
51 Anthony Spangler (Crossed out) 44 Farmer Deformed Shoulder Ex
52 George Keesler 33 Physician Without blemish?

53 Guy Plum 25 Clerk


54 William Crawford 38 Miller


55 Joseph Ashley 30 Blacksmith


56 Joseph D. Davis (Crossed out) 35 Linen & Hardware Hemoriage? Ex
57 Christopher S. Have? 27 Boots & Shoes


58 John B. Palmer 32 Carpenter


59 Samuel Poffenberger 19 Laborer


60 Thomas D. Gross 28 Mechenics?


61 Joseph Plum 37 Grocer


62 James b. Morrison 32 Attorney


63 Abraham L. Canon? (Crossed out) 26 Painter (Enlisted A88)

64 George Steel 25 Painter


65 Edson P. Hicks 40 Painter He says, his sister who has the custody of family record, says 45
66 Washington Talbert (Crossed out) 32 Harness Pulminary Ex apparent?
67 David Hart (Crossed out) 38 Physician White Swelling? Ex
68 Andrew Lorrimore 37 Physician


69 Edward Eldridge (Crossed out) 35 Saloon Deformed foot Ex
70 Frederick Buss (Crossed out) 24 Laborer Deformed? Rupture? & Seuffeld?

71 Louis Grover 24 Laborer


72 Harrison Jones 37 Carpenter


73 Benjamin F. Jones 35 Carpenter


74 Caleb Augustus Mead 34 Laborer


75 Milton F. Pierce (Crossed out)
Druggist & Painter? One Leg Off Ex
76 Joseph Davis 27 Laborer


77 John Lawrence 25 Laborer


78 Hezekiah Plummer 36 Cooper


79 Nehemiah Squires (Crossed out) 33 Chairmaker Sersfield? Lost finger Ex
80 Charles McClain 23? Sculptor




Militia Enrollment  State of Indiana, DeKalb County, Union Township.  ROLL of able-bodies white male citizens resident in Auburn Precinct Union Township, DeKalb County, Indiana, over 18 years and under 45 years of age, subject to military duty.  Enrolled in pursuance of orders from the Secretary of War, by John H. Moore Dept. Commissioner for said Township.
No. Name Age Occupation Not able Bodied, and why Exempt & why Remarks
1 Silas Brandon 21 Farmer


2 Henry Brandon 18 Farmer


3 Alexander Hall 32 Farmer


4 John Windle  20 Farmer


5 Alexander N. King 26 Farmer


6 Jacob Smith 37 Farmer


7 William Likens 35 Farmer


8 Sylvester Kutzner 39 Farmer


9 Calvin Kutzner 27 Farmer


10 George W. Pepple 21 Farmer


11 Joshua J. Huffman 40 Carpenter


12 Frederick Groscupp 42 Farmer


13 Joseph Gardner 40 Farmer


14 Jacob Greiveous 24 Farmer


15 Frederick Keesler? 34 Farmer


16 Samuel C. Weaver 35 Farmer


17 William Dunn 18 Farmer


18 Beltass? Stahl 42 Farmer


19 Samuel Husselman 2 35 Farmer


20 Reuben Dilgard 41 Farmer


21 Christian France (crossed out) 43 Farmer Deformed foot Ex
22 William Rhum? 20 Farmer


23 Joseph Rhenier? 21 Farmer


24 John G. Husselman 37 Farmer Evaisive refused to give

25 George S Shafer 28 Farmer


26 David Miser 19 Farmer


27 Daniel Husselman 24 Farmer


28 Robert S. Reed 25 Farmer


29 Henry C. Husselman 25 Farmer


30 George Husselman 41 Farmer


31 Henry Husselman 28 Farmer


32 Charles Shoof? 19 Farmer


33 Henry W. Ford 28 Farmer


34 John B. Rockwell  41 Farmer


35 John Kiaser/Kraser 35 Farmer


36 Jacob Summers  35 Farmer


37 Frederick Stoffer 30 Farmer


38 George S. McCord  27 Farmer


39 Moses Ashelman 26 Farmer


40 Elijah S. McDowel 35 Farmer


41 Moses Brandon 35 Farmer


42 Andrew J. Carmer 25 Farmer


43 Amos A. Stomm 27 Carpenter


44 John Smith 32 Farmer


45 James Murphy 24 Farmer


46 John Reed 40 Farmer Deseased Spine

47 George Mickenier/Mochamer? 21 Farmer


48 John H. Pile 34 Farmer


49 Daniel W. Altenburg 26 Farmer


50 Sassum Metcalf 30 Farmer


51 Samuel Mochamer/MacKener? 28 Farmer


52 William Clark (Crossed out) 44 Farmer Sarofield?

53 Hugh Shrieve 35 Farmer


54 John Donery/Drury?
Farmer


55 John Broiser/Brown? 35 Farmer


56 Adam C. Brown (Crossed out) 42 Farmer Pulminary Ex
57 William Walsworth 36 Farmer


58 William Shevisall 30 Farmer


59 George Motter 28 Farmer


60 Charles Widney (Crossed out) 37 Farmer Spascer? Ex
61 Jefferson Walsworth 26 Farmer


62 Daniel Castater 30 Farmer


63 Uriah Thomas 30 Farmer


64 James B. Johnson 21 Farmer Sorfula? Ex
65 Daniel Metcalf 22 Farmer


66 James Metcalf 20 Farmer


67 Fuller Metcalf 19 Farmer


68 Wesley Smith 23 Farmer


69 Reuben Johnson 39 Farmer


70 Henry Layman 25 Farmer


71 Arnold Blodget 25 Farmer


72 Perry Blodget 31 Farmer


73 Addison Baughman 25 Farmer


74 Soloman Baughman 30 Farmer


75 Michael Slentz (Crossed out) 44 Farmer Neuralgia Ex
76 Isaac Altenburg 18 Farmer


77 William Sherlock 21 Farmer


78 Wesley Walsworth 21 Farmer


79 Isaac P. Bowers 36 Farmer


80 Mathias Cupp 26 Farmer


81 Levi Messenger 27 Farmer


82 Francis Baird 44 Farmer


83 Eli Stroh 18 Farmer


84 Charles Fulks 35 Farmer


85 Augastus S. Lease 28 Farmer


86 Levi McBride 26 Carpenter


87 Lewis Bowers 40 Grocer & Farmer


88 Alpheus Wheelock 32 Mechanic


89 William V. Beardsly 34 Blacksmith


90 George Campbell 18 Farmer


91 Frederick Pickhart Crossed out) 36 Laborer Gun Shot Leg Ex
92 Christian Gelow 32 Mason


93 Lewis Spangler 33 Farmer


94 Engelbert Ashley 36 Waggonmaker


95 John Fry 23 Waggonmaker


96 Cosper Altenburg 20 Farmer Chronic

97 Jacob Sibert 40 Farmer


98 George W. Falk (Crossed out) 19 Farmer Deformed Ankle Ex


ROLL OF VOLUNTEERS FOR U. S. SERVICE  State of Indiana, DeKalb County, Union Township.  ROLL of volunteers now in the service, or who have been in the service of the United States, during the present war, from Union Township, DeKalb County, Indiana.  Enrolled by John H. Moore Dept. Commissioner, appointed for that purpose.
No. Names Age Regiment Occupation In Service Discharged, and Cause Remarks
1 Martin V. Snyder 30 H 30 Carpenter 3 years No good cause for discharge
2 Joseph I. Lent 30 G 19 Carpenter 3 years No good cause for discharge
3 Cyrus Hawley 44 H 30 Luiulvinan 3 years
Captain
4 Russell W. Buck 19 Beers Blacksmith 3 years

5 Mark L. Hoose 39 H 30 Carpenter 3 years No good cause patent?
6 William H. Phelps 34 H 30 Foundary 3 years

7 William Franks 25 H 30 Waggoner 3 years

8 Lewis Franks 19 H 30 Waggoner 3 years Deceased
9 John L. Keller 24 G 19 Clerk 3 years Deceased
10 Daniel B. Keller 18 Beers Clerk 3 years

11 Byran Beard 18 Beers Farmer 3 years

12 John Hole 34 Beers Tinner  3 years

13 Peter Barnhart 26 H 30 Farmer 3 years

14 Isaac Hornberger 19 H 30 Laborer 3 years

15 William Hornberger  22 Beers Tinner  3 years

16 Jeremiah Fisher 25 Beers Laborer 3 years

17 Henry W. Willard 27 Beers Physician 3 years

18 John K. Siner? 26 Beers Carpenter 3 years

19 Samuel L. Sthough 21 Beers Attorney 3 years
1st Lieutenant
20 Royal Edgerly 25 Beers Laborer 3 years

21 George Sharpe 27 Beers Clerk 3 years

22 John Long 30 K 44 Clerk 3 years

23 Francis Mills 19

3 years

24 William T. Kinsey 23 K 44 Painter 3 years

25 Curtis Garrison 26 14 Ohio Clerk 3 mo.

26 Charles Bowman 18

3 years

27 Lawrence Piatt? 22 H. 30
3 years

28 Joseph Smith 23

3 years

29 William D. Meyers (crossed out) 33





Elam B. Cutter 28 88 Carpenter 3 years

30 Zephamiah Imhoof 21 G. 19 Cabinet maker 3 years
Deceased
31 William Fisher 19

3 years

32 John H. Steward 21 Beers
3 years see No. 40 Jackson
33 George Potter 19 G. 19
3 years

34 James Adains? 25 G. 19
3 years

35 Clinton D. Hogue 22 G. 19
3 years

36 David M. Lunceford 31 30
3 years
Deceased ?
37 Osker Bates 30/20 G. 19
3 years

38 James Rigby 23 G. 19
3 years

39 David Rigby 19 H. 30
3 years

40 Eli Rigby 30 H. 30
3 years

41 Lewis Ellen 36 G. 19
3 years

42 Charles K. Baxter 24 G. 19 Printer 3 years 2nd Liutenant
43 Jesse Gingerich 20 H. 30
3 years

44 William H. Fry 18 G. 19
3 years

45 Abraham Moore 19 19 Foundry 3 years

46 Josiah C. Smith 21 A. 88 Clerk 3 years



ROLL OF VOLUNTEERS U. S. SERVICE  State of Indiana, DeKalb County, Union Township  Roll of Volunteers now in the service, have been in the service of the United States, during the present war, from Waterloo Precinct, Union Township, DeKalb County, Indiana. Enrolled by John H. Moore, Deputy Commissioner, appointed for that purpose
No. Names Age Regiment Occupation In Service Discharged, and Cause Remarks
1 John R. Wesley? 19
Farmer 3 years

2 John W. Collins 19
Farmer 3 years

3 Peter C. Fleming 19 30 Painter 3 years

4 Charles T. Fleming 21
Farmer 3 years

5 Jesse Hively 20
Farmer 3 years

6 David S. Arthur 25 H. 30 Farmer 3 years

7 William Middleton 57/51 K. 44 Farmer 3 years

8 Henry Wagner 25 H. 30 Farmer 3 years No reason why he should be discharged does hard w?
9 Frank N. Beidler 21
Farmer 3 years

10 George Link 25
Farmer 3 years

11 David Smith 20 H. 29 Farmer 3 years
Deceased
12 Noah Barnhart 21
Farmer 3 years

13 Curtis Davis 22 9 Farmer 3 years

14 Daniel Rickel Jr. 19 44 Farmer 3 years

15 Joshua R. Eberly 22 H. 30 Carpenter 3 years
2 Lieutenant
16 John M. Eberly 22 H. 30 Carpenter 3 years

17 George Lightner 22 H. 30 Farmer 3 years
Deceased
18 Lesley Fisher 24 H. 30 Farmer 3 years

19 Matthew Crooks 23 H. 30 Farmer 3 years
Killed -- Shiloh
20 Franklin B. Hendricks 19 Beers Farmer


21 Andrew Plum 19 Beers





ROLL OF VOLUNTEERS U. S. SERVICE  State of Indiana, DeKalb County, Union Township  Roll of Volunteers now in the service, have been in the service of the United States, during the present war, from Uniontown, Union Township, DeKalb County, Indiana.  Enrolled by John H. Moore, Deputy Commissioner, appointed for that purpose
No. Names Age Regiment Occupation In Service Discharged, and Cause Remarks
1 Edwin E. Richmond 22 38 Ohio
3 years

2 Benton Hoover 23 H. 30 Laborer 3 years

3 Ebenezer Delong 26 H. 30 Laborer 3 years

4 Charles Delong 22 H. 30 Laborer 3 years

5 Cyrus Hodges 25 H. 30 Laborer 3 years

6 James Colgrove 31 F. 44 Teacher 3   0 (See No. 66 Newville) 1st Lieutenant Reigued?
7 Herman Howard 34 41 Laborer 3 years

8 Dexter Munger 44 H. 30 Laborer 3 years

9 Matthew E. Rothman 27

3 years

10 Herman P. Colgrove 24 E. 9 Teacher Deceased (See No. 11 Auburn Precinct)


ROLL OF VOLUNTEERS U. S. SERVICE  State of Indiana, DeKalb County, Union Township  Roll of Volunteers now in the service, have been in the service of the United States, during the present war, from  Town of Auburn, Union Township, DeKalb County, Indiana.  Enrolled by T. R. Dickenson, Commissioner, appointed for that purpose
Capt.    No. Names Age Regiment Occupation In Service Discharged, and Cause Remarks
Capt. Rhodes 1 Marquis L. Rhodes 27
Merchant 3 years Captain
Capt. Rhodes 2 John Hall 23
Laborer 3 years

Capt. Rhodes 3 David Bodine 17
Laborer 3 years

Capt. Rhodes 4 David J. Swartz 28
Physician 3 years 1st Lieutenant

5 Henry I/J Park 16 H. 30 Clerk 3 years

Rhodes 6 John C. Symons 42
Shoemaker 3 years


7 W-----? W. Griswold 32 H. 30 Clerk 3 years 1st Lieutenant
Rhodes 8 Liucius Barney? 21
Clerk 3 years

Rhodes 9 Benjamin Bolinger 18
Laborer 3 years


10 Nathaniel Osborn 22 H. 30 Laborer 3 years


11 Welsey Park 50 K. 44 Merchant 3 years
Captain & Dutter
Rhodes 12 William Maxwell 21
Cabinetmaker 3 years

Rhodes 13 Ezra D. Hartman 21
Attorney 3 years
2 Lieutenant
Rhodes 14 John Van Lear 32
Shoemaker 3 years


15 Hezekiah Plummer 36 H. 30 Cooper 3 years rheumatism

16 James F. Johnson 18 H. 30 Cabinetmaker 3 years


17 Charles M. Thomas 26 K. 44 Cabinetmaker 3 years


18 Larence Buchanan 20 H. 30 Cabinetmaker 3 years (claimed No. 16 cousin)

19 Jacob Perry McMillen 22 H. 30 Laborer 3 years

Rhodes 20 Enoch R. Culbertson 20 21 Joiner 3 years

Rhodes 21 John W. Boren 22
Joiner 3 years (see No. 21 Jackson)

22 Henry Bolinger 26 H. 30 Laborer 3 years


23 James Weire  18 H. 30 Laborer
Wounded Shiloh (see No. 5 Jackson)

24 John M. Kinsey 26 K. 44 Clerk

Musician

25 Leander F. Welelin? 22 H. 30 Blacksmith


Rhodes 26 Nehemiah Squire 33
Chairmaker


Rhodes 27 Henry Wolf 27
Laborer



28 John Lawrence 25 H. 30 Laborer
Wounded now well

29 Job C. Smith Jr. 40 H. 30 Merchant
Resigned 2nd Lieutenant
Beers 30 Hiram Palmer 18
Laborer


Beers 31 Uri Smith 19
Apprentice


Beers 32 James H. Steel 21
Painter

2nd Lieutenant
Rhodes 33 John H. Moore 27
Teacher



34 Martin Heffinger 23 44 Chairmaker



35 Elson G. Campbell 24 G. 19 Shoemaker



36 Abraham S. Caueri? 24 A. 88 Painter




 ROLL OF VOLUNTEERS U. S. SERVICE  State of Indiana, DeKalb County, Union Township  Roll of Volunteers now in the service, have been in the service of the United States, during the present war, from Auburn Precinct, Union Township, DeKalb County, Indiana.   Enrolled by  John H. Moore, Dept., Commissioner, appointed for that purpose
No. Names Age Regiment Occupation In Service Discharged, and Cause Remarks
1 Daniel/Samuel Ensley 18 K.  44 Farmer 3 years
Deceased
2 Arthur C. Kline 20
Farmer 3 years

3 George Hamilton 23 H.  30 Farmer 3 years

4 John C. Weeks 25 H.  30 Farmer 3 years

5 James Morrow 30
Farmer 3 years

6 Colvert Drury 24 H. 30 Farmer 3 years

7 Sawyer Cosper 23 11 Farmer 3 years

8 Elsey Spear 18
Farmer 3 years

9 Jacob North 35 Beers Farmer 3 years

10 Isaih Likens 27 Beers Farmer 3 years (see evaim? No. 48? Wilmington)
11 Herman P. Colgrove 24 E. 9 Teacher 3 years (should be off see No. 10 Uniontown)
12 Jacob Sibert 40
Farmer 3 years Piles
13 Lewis Fisher 19 H. 30 Farmer 3 years

14 Cosper Altenburg 20 H. 30 Farmer 3 years Chronic
15 Henry Altenburg 23 G. 19 Farmer 3 years

16 Wesley Cosper 24
Farmer 3 years

17 William Freeman 24 H. 30 Farmer 3 years

18 David Noter? 19 H. 30 Farmer 3 years

19 Allen Johnson 20
Farmer 3 years

20 George W. Baughman 21
Farmer 3 years

21 Hiram ?. Cupp 21 11 Farmer 3 years

22 Isaiah Baughman 19
Farmer 3 years

23 John W. Jones 19
Farmer 3 years

24 William Clark Ford 20 H. 30 Shoemaker 3 years
Killed - Shiloh
25 Samuel H. Ford 22 H. 30 Tinman 3 years

26 Joseph McKay 26 H. 30 Sawyer 3 years



Back to the Main Page