Who Could Perform Marriages

in Tippecanoe County Indiana

1825-1925 

 

S  to T

Title First Name Surname Church Name  / Township or Town Dates Served
Rev. N. S. Sage Methodist Episcopal 1868
Rev. Sahlstrom Evangelical Covenant 1879-1880
Rev. T. Stephen Sailer St. Boniface Catholic 1872-1873
Rev. Francis A. Sale 1848-1849
Rev. A. N. Sallaz Liberty Chapel United Brethren no date
Rev. Salstrom Swedish Lutheran 1879-1880
Rev. Luther Sample Presbyterian - West Point 1870
Mayor Richard B. Sample 1902-1904
Rev. Maurice Sampson Oxford Church - Perry township 1900
Rev. Samson 1900-1906
Justice  Richard Sanburn Lauramie township 1900-1908
Rev. John S. Sandenschlarger Evangelical Lutheran - Colburn 1852
Rev. Sanders Oxford Church - Perry township no date
Rev. Mathias Sasse St. Boniface & St. Lawrence Catholic  1895-1896
Rev. James Sautensschlager Evangelical Lutheran - Colburn 1851-1852
Rev. John Sawer 1894
Justice  Jacob W. Sawman 1868
Rev. S. H. Sayler 1891
Justice  John E. Saylor 1899
Rev. John Z. Saylor 1865
Rev. Francis Solanus Schaefer St. Boniface & St. Lawrence Catholic 1887-1992
Rev. Maximillan Schaefer St. Boniface Catholic 1875
Rabbi F. Schaeffner Ahavus Achim  1864-1865
Rev. Francis Solanus Schafer St. Lawrence Catholic 1913
Rev. Charles M. Schaff, D.D. 1906
Rev. Martin M. Schans Christian Reformed 1915-1917
Rev. Anthony Scheideler 1897
Adjutant Abraham Scheinfeldt Salvation Army 1921
Rev. Leander Schell St. Boniface Catholic 1903-1906
Rev. J. R. Schepers Christian Reformed 1865-1870
Rev. John R. Schepers Second United Presbyterian 1870-1876
Rev. John R. Schepers Holland Christian Reformed 1871-1876
Rev. J. Henry Schimmelpfennig German Methodist Episcopal 1878-1897
Rev. George Schmidt St. James Lutheran 1898-1899
Rev. John H.  Schmidt Bethel Evangelical Lutheran 1920
Rev. L. S. Schmidt Battle Ground Camp Meeting 1909-1910
Rev. Paul G. Schmidt St. James Lutheran 1916-1951
Rev. Henry Schoeneberg German Lutheran 1858-1889
Rabbi Elijah B. Schoenfield Ahavus Achim 1854-1855
Rev. L. M. Schofield First Presbyterian 1879-1880
Rabbi Carl Schorr Ahavus Achim 1918-1919
Rev. Francis Schroeck German Methodist Episcopal 1854-1856
Rev. John Baptist Schroeder St. Boniface Catholic 1885
Rev. Israel Schulewski 1924
Justice  George Schultz Lauramie township 1910-1914
Rev. John Schultz Union Christian abt 1850
Rev. George W. Schumm German Lutheran 1889-1916
Rev. H. E. Schumm 1908
Rev. Gaudentius Schuster St. Boniface Catholic 1896-1897
Rev. Ubald Schwetschenau St. Boniface Catholic 1918-1931
Justice  Archibald Scoonover Wabash township 1852
Constable Archibald Scoonover Wabash township 1852
Rev. Elisa Scott Wildcat Christian 1857
Rev.  John Scott Christian Church 1830
Rev. William Scott 1836-1837
Rev. John Seach 1856-1857
Rev. William G. Seaman 1922
Rev. S. R. Seawright Romney Presbyterian 1864-1886
Rev. W. J. Seiberling 1904-1919
Rev. E. L. Semans 1901
Rev. Luther Semple Presbyterian - West Point no date
Rev. Felix   Seroczynski St. Mary's Catholic 1905
Rev. Voris B. Servies Clarks Hill Methodist 1905-1922
Rev. Henry Severill 1860
Judge Wilbur F. Severson City Court 1902-1905
Rev. Elijah or Elisha Sewall or Sewell Methodist Circuit Rider 1836-1861
Rev. Francis S. Shaffer St. Lawrence Catholic 1910-1914
Rev. Louis L. Shaffer Grace United Brethren 1918-1923
Rev. J. P. Shagley 1896
Justice  John Shane 1855
Mayor S. S. Shank 1911
Rev. Thomas C. Shanklin Romney Methodist Episcopal 1892-1900
Rev. G. C. Shapley 1880
Rev. G. C. Shariker 1875
Justice  Silas H. Sharp Sheffield township 1850-1852
Rev. H. S. Shaw Battle Ground Methodist Episcopal 1866
Justice  James B. Shaw Fairfield township 1895-1914
Justice  John  Shaw, Jr. Tippecanoe township 1842-1864
Rev. Michael Shea St. Ann's Catholic 1911-1913
Justice  Patrick Sheehan Fairfield township 1878-1879
Rev. D. B. Sheely Reformed Church of America 1907
Rev. R. Sheets 1899
Justice  Roy C. Sheets 1909
Justice  Joseph H. Sheppard 1907
Rev. John Shepperd Holland Reformed 1874
Rev. I. C. Shereker 1875
Justice  Thomas Sherger Perry township  1833
Rev. Andrew J. Sheridan Buck Creek Methodist Episcopal 1854-1855, 1864
Rev. J. A. Sheridan Montmorenci Methodist Episcopal 1856-1857
Rev. John A. Sherrill Liberty Chapel United Brethren  1904-1922
Rev. Marion F. Sherrill Liberty Chapel United Brethren  1901-1909
Rev. Samuel Sherrill Liberty Chapel United Brethren no date
Rev. W. H. Sherrill Liberty Chapel United Brethren 1881
Rev. Jesse Sherwood 1847-1849
Rev. Sheway Oxford Church - Perry township no date
Rev. George Shigley 1853
Justice  John Shigley Tippecanoe township 1833-1852
Constable John Shigley Tippecanoe township 1833-1852
Rev. Joseph Shipps 1840
Rev. John Shirley Fairview Church of the Brethren 1872
Rev. John Shively Church of the Brethren 1831
Rev. Joseph Shively 1836-1863
Rev. Shoenberg 1859-1860
Rev. Elias W. Shortridge 1854-1869
Rev. John Shortridge Christian Church 1850-1869
Rev. W. B. Shortridge Wildcat Christian 1858
Rev. F. Shrock German Methodist Episcopal 1854-1855
Rev. J. P. Shuey 1856-1908
Rev. Wesley   Shultz Methodist Episcopal 1883
Rev. Thomas C. Shunlen 1883
Rev. Curtis A. Sickafoose United Brethren Church 1911-1914
Rev. George W. Sickafoose Colburn United Brethren 1865-1881
Rev. J. E. Sidebottom West Point Methodist Episcopal 1918-1918
Rev. Peter Siegers Reformed Church of America 1913-1917
Rev. L. A. Sigriest Oxford Church - Perry township 1915-1920
Rabbi Maxwell Silver Ahavus Achim  1916-1918
Justice  J. J. Simmons 1865
Rev. J. J. Simon German Reformed 1864-1865
Rev. Samuel Simon 1873-1898
Rev. Andrew Simon  German Lutheran 1828
Rev. Josiah H. Simons United Brethren Church 1878-1881
Rev. R. J. Simons United Brethren no date
Rev. J. B. Simpson Methodist Episcopal 1883
Rev. Matthew Simpson African Methodist Episcopal 1892-1899
Rev. J. B. Sites Methodist Episcopal 1898-1905
Rev. Andrew C. V. Skinner First Presbyterian 1907-1911
Rev. Clark Skinner Methodist Episcopal 1865
Justice  William Slater Sheffield township 1834
Constable William Slater Sheffield township 1834
Justice  Allan B. Slaughter Fairfield township 1834-1856
Rev. John Slaughter Second Baptist 1899-1900
Rev. W. W. Slaughter 1898
Justice  Levi Slayback 1859
Rev. Patience Sleeper Farmers Institute - Quaker 1843
Justice  Thomas Slinger Perry township 1834
Rev. E. T. Slolm 1890
Rev. Wesley B. Slutz Chauncey Methodist Episcopal 1883-1884
Rev. William Slutz Methodist Episcopal 1854-1892
Rev. B. Wilson Smiley United Brethren 1898-1900
Justice  Thomas Smiley Randolph township 1833-1839
Justice  William Smiley Randolph township 1834
Constable William Smiley Randolph township 1834
Rev. William Smiley Montmorenci United Brethren 1898-1900
Rev. B. Wilson Smith Buck Creek Methodist Episcopal 1880-1892
Rev. Benjamin Smith Second Baptist 1885
Rev. Charles Smith Buck Creek Methodist Episcopal 1860
Rev. Church B. Smith Battle Ground Methodist Episcopal 1912-1913
Rev. David Smith no date
Rev. E. V. Smith Stockwell Methodist Episcopal 1903-1904
Rev. Edward E. Smith First Christian 1885-1886
Justice  George E. Smith 1889
Rev. Harry Smith 1869
Rev. Hezekiah Smith Methodist Circuit Rider 1851-1860
Rev. James A. Smith Methodist Circuit Rider 1873-1874
Justice  James W. Smith Shelby township 1913
Justice  John G. Smith 1861-1865
Rev. John L. Smith Bakers Corner Methodist 1850-1878
Rev. John W. Smith Methodist Circuit Rider 1845-1878
Justice  L. D. Smith 1838
Rev. Lewis R. Smith 1909
Rev. Lewis S. Smith Methodist Episcopal 1884-1910
Rev. Lorenzo D. Smith Methodist Circuit Rider 1830-1838
Rev. R. L. Smith Stockwell Methodist Episcopal 1864
Rev. S. L. Smith Methodist Episcopal 1884
Rev. Walton C. Smith 1849
Rev. William A. Smith Methodist Episcopal Shawnee Mound 1875-1895
Rev. William A. Smith Montmorenci Methodist Episcopal 1876-1877
Rev. Wilson Smith 1884-1888
Rev. A. C. Smith, V.D.M. Shadeland 1881-1910
Rev. Alexander C. Smithers Christian Church 1888-1889
Rev. Keith Smitley Evangelical United Brethren - Colburn 1951-1956
Rev. Calvin O. Smock Methodist Episcopal 1895-1915
Justice  S. L. Smock 1877
Justice  William C.  Smock 1900
Rev.  Sm Smothers 1895
Rev. Thomas Sneed Presbyterian no date
Rev. C. A. Snepp 1860-1876
Rev. W. A. Snepp United Brethren Church 1861-1862
Justice  Richard M. Snider 1899-1902
Rev. John Snow Pilgrim Holiness 1921
Rev. C. A. Snyder Catholic Priest 1911
Rev. H. M. Snyder 1887
Rev. Jacob G. Snyder 1870
Rabbi A . Joseph Soloman Ahavus Achim  1860-1864
Rev. A. J. Sommer 1909-1912
Rev. Alfred Sommers St. John's Lutheran 1908
Rev. Felix   Sorolzynski St. Mary's Catholic 1905
Justice  Buchner Southworth 1849-1850
Rev. Jesse Sparks Methodist Episcopal 1839-1841
Rev. Milton W. Sparks Bethel African Methodist Episcopal 1908-1912
Rev. J. K. Spear Stockwell Christian no date
Rev. Venantins Spephan St. Boniface Catholic 1908
Rev. Wilhelm W. Spies German Reformed 1877-1886
Rev. James Spinks Methodist Circuit Rider 1856-1867
Rev. C. A. Spitler Colburn United Brethren 1885-1886
Rev. Enoch Springer Methodist Episcopal 1839-1840
Rev. George W. Stafford Methodist Circuit Rider 1838-1900
Rev. J. W. Stafford 1870-1874
Rev. James T. Stafford Buck Creek Methodist Episcopal 1873
Rev. John M. Stafford  Methodist Episcopal Circuit Rider 1871-1897
Rev. E. H. Staley 1860-1883
Rev. C. O. Stallard Montmorenci Methodist Episcopal 1854-1855, 1870
Rev. Cyrus O. Stallard Mt. Zion Methodist Episcopal 1881-1888
Rev. J. W. Stallard 1868-1876
Rev. Jacob M. Stallard Methodist Episcopal 1825-1888
Rev. John J. Stallard 1868-1876
Justice  S. T. Stallard Wabash township 1890-1895
Justice  Sam Stallard Wabash township 1841-1881
Rev. Guido Stallo Catholic Priest 1893-1894
Rev. G. S. Stamm Battle Ground Christian 1911-1912
Rev. George W. Stanford Barcus Chapel Methodist no date
Rev. Commodore B. Stanforth Montmorenci Methodist Episcopal & others 1901-1913
Rev. George Stanley United Brethren - Colburn 1896-1914
Rev. William E. Stanley Montmorenci United Brethren 1894-1897
Rev. George T. Stansbury First Baptist 1891-1892
Justice  Charles D. Stanton 1846-1849
Rev. Jno W. Stanton African Methodist Episcopal 1891
Justice  Solomon E. Start 1850-1852
Justice  Charles D. Staton 1848-1849
Rev. Frank S. Staumn 1910
Rev. Charles  Steel  Romney Presbyterian no date
Rev. H. W. Steele 1854-1858
Rev. John E. Steele Mt. Zion Methodist Episcopal & others 1855-1894
Rev. W. N. Steele Dayton Presbyterian 1854-1856
Rev. Henry W. Steen, D.D. Methodist Episcopal - Transitville (Buck Creek) 1909
Rev. Clemens Stein Dayton Presbyterian 1927-1939
Rev. Clements Steinkamp St. Boniface Catholic 1899-1903
Rev. A. Joseph Steinkomp St. Boniface Catholic 1853
Rev. Steinmetz First Universalist no date
Rev. A. Joseph Stephan St. Boniface Catholic 1858-1863
Rev. Theodore Stephan St. Boniface & St. Lawrence Catholic 1892-1896
Rev. Venantius Stephan St. Lawrence Catholic 1896
Rev. J. C. Stephens Trinity Methodist Episcopal 1879-1882
Rev. Joseph Stephens St. Boniface Catholic 1908-1909
Rev. James Stephenson 1845
Rev. Evan Stevenson Trinity Methodist Episcopal 1879-1881
Rev. T. J. Stevenson 1845
Rev. J. R. Stewart Methodist Episcopal 1858-1876
Rec. Olin S. Stewart Mt. Zion Methodist Episcopal 1910-1914
Justice  Solomon  Stewart 1830-1852
Rev. W. J. Stewart Montmorenci Methodist Episcopal 1910-1920
Justice  Penrose Stidham 1840-1847
Rev. C. Stienkomp 1900
Rev. J. R. Stillwell Montmorenci Methodist Episcopal 1919-1920
Justice  Stephen A. Stilwell 1911
Rev. Jacob Stinespring Grand Prairie Baptist 1880
Rev. L. B. Stinson Grace Chapel - Protestant Episcopal 1872
Rev. Miles J. Stirewait Oxford Lutheran - Perry township 1887-1893
Rev. Miles J. Stirewalt Bethel & Oxford Evangelical Lutheran 1887-1894
Justice  James M. Stockton 1862-1864
Rev. M. M. Stokes Methodist Episcopal 1865-1866
Rev. Michael M. Stolz Mt. Zion Methodist Episcopal 1864-1866
Rev. O. B. Stone First Baptist 1867-1870
Rev. Elias W. Stonridge 1853
Rev. Abner Storms United Brethren 1856-1884
Rev, J. W. Storms 1884-1891
Justice  William Stover 1881
Rev. Wm. H. Stoy Presbyterian 1859
Rev. John Strain Shawnee Methodist no date
Rev. E. W. Strange Presbyterian 1859
Rev. John Strange Methodist Circuit Rider 1831
Rev. E. W. Stratton 1906
Rev. John Straub 1862
Rev. John Strauch German Methodist Episcopal 1861-1862
Rev. C. H. Strawn 1877
Rev. J. W. Street 1877
Justice  Roy C. Street Wabash township 1907-1910
Rev. George Streeter Stockwell Christian 1899
Rev. F. C. Stringer 1860-1861
Rev. Thomas C. Stringer Mt. Zion Methodist Episcopal & others 1860-1875
Rev. George W. Strong Fairview Church of the Brethren 1860-1861
Rev. Genevose Stronk St. Boniface Catholic 1908-1918
Rev. Brady L. Stroup Zion Evangelical Lutheran 1916-1918
Rev. John C. Strove Bethel Evangelical Lutheran 1915-1919
Rev. John C. Struise Christian Church 1844
Rev. John C. Strulse Christian Church 1844
Rev. Peter A. Stuart Reformed Church of America 1911-1912
Mayor William V. Stuart 1887-1889
Rev. Benjamin F. Stull 1883-1883
Justice  W. A. Stultz Lauramie township 1911
Rev. Worley B. Stultz Chauncey Methodist Episcopal 1881-1883
Rev. Frown Stunterbeck St. Boniface Catholic 1913-1915
Rev. E. F. Sudders 1863
Justice  William Sullivan 1858
Justice  Adam K. Summers 1864
Rev. Samuel Surface 1867-1889
Rabbi J. Sutman Ahavus Achim  1851-1854
Rev. Cornelious Swank Methodist Circuit Rider 1836-1837
Rev. Peter Swank 1867-1889
Judge Wilbur F. Swanson Circuit Court 1902
Rev. Peter Swart First Reformed Church 1910-1912
Rev. Eliajah Swede no date
Rev. Alfred Sweet 1858
Rev. Willian Swenson 1907
Rev. Alfred Swett 1857-1858
Rev. George W. Switzer Romney Methodist Episcopal & others 1879-1922
Rev. William F. Switzer 1880-1912
Rev. Francis M. Symmes Romney Presbyterian 1873
Rev. H. D. Tague 1874
Rev. Henry S. Talbott Methodist Episcopal 1835-1838
Rev. Samuel Talbott Farmers Institute - Quaker 1891
Rev. T. Talbut Methodist Episcopal 1836
Rev. Loyal Taman 1832-1833
Justice  M. Tancey Lauramie township 1902
Justice  John Tankersley Fairfield township 1912-1917
Justice  Abel Tanney 1827-1829
Rev. Gregory Targmann 1872
Rev. Hardin A. Tarkenton Methodist Circuit Rider 1830-1854
Rev. Charles W. Tarr Prairieville Methodist Circuit 1855
Rev. Levi Tarr Clarks Hill Methodist 1855
Rev. Andrew M. Taylor Bethel African Methodist Episcopal 1905-1906
Rev.  Forest C. Taylor Stockwell Methodist Episcopal 1908
Rev. Franklin Taylor Methodist Episcopal 1843-1889
Rev. John Z. Taylor Montmorenci Methodist Episcopal 1854-1869
Rev. Stephen Taylor St. Boniface Catholic 1872
Rev. Thomas J. Taylor Grace Episcopal 1868
Judge William C. L. Taylor 1895
Justice  William C. L. Taylor 1897-1900
Rev.  Luther Taylor, V.D.M. Methodist Episcopal 1852-1880
Rev. H. D.  Teagee United Brethren 1874-1875
Rev. J. G. Tedford Grand Prairie Baptist 1892-1917
Rev. Luther Teeter Presbyterian - West Point 1868-1870
Rev. Grant Teeters Congress Street Methodist Episcopal  1915-1916
Rev. F. W. Teichman 1913-1914
Rev. Anthony Temple Holy Trinity English Lutheran 1922-1925
Justice  Geo. T. TenEyck Fairfield township 1863-1882
Rev. Anthony Ten-Broeck St. John's Episcopal 1857-1859
Rev. Guy Termaine 1907
Rev. York C. Terrell Second Baptist 1918-1921
Judge Charles H. Test Circuit Court 1862-1870
Justice  J. B. Thom 1892
Rev. F. Thomas 1888
Justice  Harrison Thomas 1867
Rev. Joel Thomas 1842
Rev. John Thomas Romney Presbyterian no date
Justice  William H. Thomas Wayne township 1852-1854
Rev. E. H. Thompson 1853
Rev. J .J. Thompson Mt. Zion Methodist Episcopal 1878-1879
Rev. James Thompson Presbyterian 1828
Rev.  James Thompson 1878-1879
Rev. James L. Thompson Methodist Circuit Rider 1828
Rev. Josiah N. Thompson Dayton Methodist Episcopal 1903-1904
Justice  Levi Thornton Fairfield & Washington townships 1826-1831
Rev. Reece Thornton Methodist Episcopal 1832-1833
Rev. A. J. Thorpe 1919
Justice  Stephen Thrasher 1910
Rev. John Thrush Trinity Methodist Episcopal 1865-1866
Rev. C. or O. Otho Tiegler 1893
Rev. Demetrius Tillotson Trinity Methodist Episcopal 1896-1911
Rev. Daniel Knowles Tindall Dayton Methodist Episcopal 1884-1887
Rev. Tingley Wildcat Christian 1873
Rev. Nathan E. Tinkham Dayton Methodist Episcopal 1890
Rev. Geoff Tinkle 1906-1907
Rev. N. E. Tinklman 1891
Rev. Worth M. Tippy St. Paul's Methodist Episcopal 1894
Rev. Burton Richard Titus Bethel African Methodist Episcopal 1887
Rev. Harvey R. Todd 1896
Justice  William R. Todd 1869-1872
Rev. Demetrius Tollotson Trinity Methodist Episcopal 1885-1911
Rev. Accurs Tonnes St. Lawrence Catholic no date
Rev. F. A. Tornquist Lutheran Church - Attica 1873
Rev. George P. Torrence St. John's Episcopal 1910-1916
Justice  Joseph P. Torrence 1880
Rev. William Torrence   1899
Rev. Salem B. Town  Dayton Methodist Episcopal 1876-1880
Rev. C. C. Townsend African Methodist Episcopal 1902-1904
Rev. N. E. Trinkham 1890
Rev.  Geo. H. Trinkle 1905-1923
Rev. W. M. Trippy 1905-1923
Rev. Paul Trost St. Mary's Catholic 1888-1895
Rev. Charles H. Trout First Christian 1902-1904
Justice  Dan J. Troxel 1923
Rev. David Troxel Church of the Brethren 1851
Rev. Eli Troxel First Christian 1903-1904
Rev. Herbert E. Truax 1864
Rev. Charles I. Truby 1900
Rev. French E. Trucksess 1900
Rev. Anson Tucker First Baptist 1850-1854
Rev. Madison Tuggle  Liberty Chapel United Brethren no date
Rev. J. M. Tuggles 1895-1899
Justice  Benjamin Turner Wayne township 1918-1929
Rev. Thomas E. Turner 1869
Rev. H. A. Turney Church of Christ 1892-1893
Rev. F. A. Turnquist 1876
Rev. James Twigg St. Mary's Catholic 1884-1886
Justice  George T. Tyrsell 1896

 

| A-B | C-D | E-F | G-H | I-J | K-L | M-N | O-P | Q-R | S-T | U-V | W-Z |

Sources or Main page

Last date revised 7/17/2013


TIPCOA Home   |   Online Resources   |   Membership   |   Meetings   | Request Research   |  

2013 Tippecanoe County Area Genealogical Society
All rights reserved