Search billions of records on Ancestry.com

Chippewa High School Alumni 1914-1952

Chippewa High School was begun in l9l4. It was located on Indiana 15 about two miles north of Wabash. It was consolidated with Linlawn High School in l952. The following records were taken from the Metropolitan School District files and from the l952 Linlawn yearbook Treasure. The Chippewa Alumni Directory updated in 1984 by Berniece Hayden and Louise Maggart was also used.

(*) indicates deceased and () indicates married name when known.

Transcribed by Ron Woodward.

Please send corrections or additions to drwoodward@cinergymetro.net


Class of 1914
Muriel Custer (Keith) *
Georgia Emery *
Roy Gamble *
Gladys McCowen (Jack) *
Allen Wilson *

Class of 1915
Grace LaSelle (Rothe) *
Lawrence Murphy *
Frances Vincent *
Ira Wilson *
Ruth Wilson *

Class of 1916
Hale Hettmansperger *
Muriel Lavengood  (Hammond) *
Helen Likens *
Dorothy Oswalt *
Charles Vincent *

Class of 1917
Mildred Barnette (Meyer) *
Georgia Emery *
Ruth Garvin (Wexlin) *
Dolas Johnson (Vandegrift) *
Martha Petery *
Gilbert Talmage *
Grace Wolfe (Roser) *
Bryon Wilson *

Class of 1918
Earl Bolinger *
Opal Custer (Brodbeck) *
Mildred DeArmond (Coverdale) *
John Garven *
Margaret Peters (Gruener) *
Martha Petry  (Baker) *
Lois Sloop (Ranck) *
Daniel Talmage *
Raymond Trisler *

Class of 1919
Bessie Blake (Talmage) *
Enola Custer (Wilson) *
Blanche Huddleston (Wood) *
Thelma Storey (Sorrow) *

Class of 1920
Vaughn Beal *
Pearl Bolinger (Rife) *
Josephine Cory (Shambaugh) *
Dorothy DeArmond *
Merle Engleman *
Nova Ewing *
Phillip Hettmansperger *
Dorothy Oswalt (Engleman) *

Class of 1921
Madge Barnett (LaSalle)
Isabella Binkerd (Schiman)
Hazel Johnson (Dyer)
Margaret Kennedy (Jeffries) *
Viona Scott (Rishling)
Frances Wilson (Unger) *

Class of 1922
Russell Alber *
Imogene Barnet (Armstrong) *
Mabel Beal (Miller) *
Beulah Beamer *
Mabel Blake (Carr) *
Elbert Carr
Kenneth Carr
Olive Custer (Boytes) *
Robert Hetzler *
Wilbur LaSalle *
Edna Niccum (Moody) *

Class of 1923
Robert Kinerk *
Theodore Linsey
Vera Story
Mildred Thrush (Landrus)
Philip Walker *
Helen Wilson (Freed)

Class of 1924
Emerson Allman
Paul Bone *
William Custer
Ruby Dillman (Yarian)
Ann Houlihan *
Leona Johnson (Tillett) *
Lucile Niccum *
Mildred Odum (Deck)
Claude A. Powell
Marian Walker (Myers) *
Owen Wilson
Vera Wilson (Overly)

Class of 1925
Eldon Carlin
Josephine B. Carr (Sullivan) *d. 1998
Floy E. Carver (Antrim) *
Irene Lilves (Jones)
Esther McLeod (Miller) *
Keith Mohr
Cecil Oswalt *
Pauline Pratt (Roberts)
Huldah Renbarger (Harnish)
Marion Watson *

CLASS  OF 1926
Robert Burnsworth *
Hazel Carlin (Donaldson)
Florence Craft (Hallam) *
Robert Hiner *
Benjamin Lilves *
Mary Niccum
Homer Thrush *
Oscar Wilson

Class of 1927
Carl  Alexander *

Class of 1928
Homer Bausman *
Margaret B. Beamer (Metzger)
Deo Carlin *
Mable Craft (Sharp)
James Ewing
Charles Irelan *
Charles Lilvies *
Lucile Keaffaber *
George Mohr
Glenn Oswalt
Mary P. Pratt (Roberts) *d. 1999
Robert E. Renbarger *d. 2000
Clarence Russell
George Russell
Minnie Schaaf *

Class of 1929
Florence Craft
Elizabeth Felton (Wilson)
Gillen Johnson
Lucille Keaffaber (Renbarger)
William Oswalt *
Lucile Parson (Smith) *
Junior Wilson

Class of 1930
Dorothy Ball (Lilves) *
Claude Brewer
Dorothy Carlin (Donaldson)
Robert Coburn *
Bonnie Foster (Bradley) *
Hubert Oswalt *
Russell Whitesel *l

Class of 1931
Nondus Brubaker (Dearmond)
Wayne Carr
Ned Craft *
Joseph Duffey
Annabelle Flora
Pauline Ford (Morgan)
Maxine Gamble
Florence Goehler
Marveleen Jack (Snapp)
John Keaffaber
Paul McDaniels
Cecil Pegan *d. 7 Jul 1990
Robert Pettit *
Mildred Powell (Alspach)
Gertrude Ross
Frederick Thrush *
Robert Weesner

Class of 1932
Donald Alexander *
Bernice Baer *
Marjorie Bicke (Weiss) *l
Weimer Deal *
Donnelle Irelan (Flood)
Glen Keaffaber *d. 2002
Pauline Pegan (Oswalt)
Robert Pyle *
Delmer Ross *
Walter Russell *
John Summerland
Marie Whitesel (Speicher)

Class of 1933
Ruth Alger (Whitesell)
Helen Ball (Dyson) *
Homer Baxter
Glen Craft
Emery Eltzroth
Marvin Hiner *
Ethel Keafaber *
Elvin Richardson
Lowell Robbins *
Helen Titus (Eckerly)
Ruth Warner (Oswalt)
Ruth Wilson (Miller)

Class of 1934
Berniece L. Ball (Hayden) *d. 2005
Wayne Butt
Virgil Carlen
John Devine
Paul H. Eppley
Mary E. Fearnow (Bishop)
Mabel Haas *
Lois Jack (Utter)
Dale Keaffaber *
Robert Oswalt
James Pegan *
Louise Rebholz  (Maggart)
Arleava M. Snapp (Johnson) *d. 2006
Harry Teague
Charles Thrush *
Ronald Thrush
Jack Walker
John Wilson

Class of 1935
Mylin F. Carr *d. 1999
Helen Coburn (Pallus)
Paul Dluzak *
Frances Fearnow (Tracy)
Henrietta Ford  (Hilgedag)
John Gamble *
Doris H. Grimm (Drook)
Ella Haas  (Hoover)
Roscoe Kirtlan *
Vera Lilves (Leach)
Mildred Pottenger (Jobe) *
Lamoine Russell
Charles Summerland *
Madeline Thompson (Keel)
Charles Vrooman * d. 2010
Betty J. Warner (Jones) *d. 2006
Eldon Watson

Class of 1936
Louis Bidwell
Crectythnell Chamness (Williamson)
Paul Deal
Edward Drerup
Russell Eaton *
Oliver Goodlander
Katherine Milam (Carr)
Fern Pegan (Zimpleman) *
Harold Renbarger
Marguerite Shambaugh (Baker)
Marguerite Thrush (Robbins)
Robert Unger *
Ward Vandegrift *
M. Eileen Wilson (Deal) *d. 1995
Phoebe Wilson (Bannard)
Wendell Wilson
Marion R. Wright
Emma C. Yager (Schlemmer)
James Zimmerman
Lawrence Zimmerman
Glen Zook

Class of 1937
Edna Ball (Cremer) *
Charles A. Dluzak *
Ellen Fearnow
Helen Hollingshead
Lorin Irelan (Rouch)
Edna Leonhard
James Randall
Howard Shambaugh *
Harold E. Showalter *d. 2003
Charles Simpson
Roy Trisler
Herbert O. Tomson *d. 2002

Class of 1938
Kenneth Coburn *
Charles Copeland *
Harold Eppley
Howard Gamble
Millie Haas (Fisher)
Janet Hollingshead (Lambert)
Martha Hutchens (Purdy)
Esther Keith (Alexander)
Beulah McKillip (Lilves) *d. 23 Mar 2010
Charles Oswalt
Raymon Smith
Rex H. Snapp
Wilma J. Vandegrift (Pendery)
Roma G. Wilson (Hendman)
Melvin Yocum

Class of 1939
Hilda Bowman *
Mahala Chamness *
Ida C. Connelly (Thrush)
Marjorie Danner
Alice Dluzak (Barnett) *2008
Idell Foster (Hyatt)
Frank Hollingshead
Richard Keaffaber
Harold E. Roser *d. 2005
Pauline Shambaugh *
Wilbur thrush
Dale Wilson

Class of 1940
Jeanne M. Coburn (Sellers)
Kathryn Fearnow
Carl Frank
Arol C. Frantz *d. 2005
Max Frantz
Tommy Keith
James Moore *
Mary Murphy *
Abner Parson
Benny Simpson
Robert Sparling

Class of 1941
Betty J. Baer *
Fern Baxter (Stouffer)
Ralph Bowen *
Charles Copp *
Dorothy Frantz
Betty A. Long (Miller) *d. 2005
Edward McCafferty
Mary McPherson (Balance)
Bruce Stoffer
Hilda Summerland (Camp) *2008
Hoyte Summerland *
Devon Wilson

Class of 1942
Eileen Carr (Gurtner)
Max Coburn
Howard Coldiron
Marion Hoppes
Frank McCafferty
Jean McKillip (Bowan)
Wanda Mason (Romer)
Marjorie Rosenthal (Stoffer)
Richard Shambaugh
Catherine Sundheimer (Goff)

Class of 1943
Maxine Baxter (McCafferty
Edwin Dawes
Betty Gressley (Treska)
Eleanor Hanna
Richard Long
James McKillip
Charlet Norton
Morris Rivir
Phyllis Simpson (Shaffer)
Richard Sparling
Mozelle Weiss (Corn)
Doris L. Wilcox (Scott) * d. 2010
Dean Wilson
Van Wilson *

Class of 1944
Betty Beamer (Gerkin)
Junior Coburn *
Rex Durham
Donald Eppley
Martha Farr (Helm)
Margie Hyatt
Doris Launder (Roser)
Richard Morrett
Betty Niccum (Matter)
Margaret Rogers (Hoot)
Max Sailors
Patricia Thomas
Lois Tomson (McKillip)
Gloria Wilson (Harmon)
Martha J. Wilson (Gentry)
Pauline Wilson

Class of 1945
Bernice Alber (Frank)
Alice Bickel (Yocum)
Jerry Goff
Robert McKillip *2008
Emogene Moore (Drudge) *d. 1998
Betty J. Roser (McKillip)
Dale Stoffer
Laura Wildoner
Charles Yocum * d. 2009
Ross Yocum

Class of 1946
Dale Alber
Eugene R. Brown
Martelle Crandall (Purdy)
Dick Engleman
Donald Goff
Dorothea Martin (Blackburn)
Mary E. Niccum (Yocum) *d. 2004
Richard Widmeyer

Class of 1947
Bill Coburn
Doris Hollingshead (Carroll)
Majorie Launder (Eiler)
Jack Morrett *
Georgia Rife (Busch)
Phoebe Roser (Ridenour)
Dorothy A. Wildoner (Fitzpatrick) *d. 2005
Marilyn G. Wiley (Brill)
Wilma Wilson (Vandyke)

Class of 1948
Ben Deeter
Beth Eppley
Marjorie Hendry (Crick)
Lloyd Hoppes
Jack McKillip
Donald Petit *
Jack Rife *
Joan Rogers  (Mays)
Ernest Shellenberger *2008
Wilma Yocum

Class of 1949
Robert Baer
Patty Bradley (Wahling)
Catherine Corn (Gudas)
Donald Roser
Helen Roser (Hoppes)
Robert Wallace
Mary A. Watson  (Spangle)
Marjorie E. Wiley
Patty Wilson (Ahlfield)

Class of 1950
James Ahlfeld
Mary Coburn (Keppel)
Lela M. Donaldson  (Donaldson)
Maurice L. Goff
Carolyn Poage (Kramer)
Robert Niccum *
Peggy A. Roser (Riggs)
Wilma Stout (Smith)

Class of 1951
Mary L. Baer (Ford)
Max Carr
Hubert DuBois
Melba Dyson (Milliner)
Martha A. Harvey (Whitaker)
John Kisner
Doris Leming (Bemif)
Dorothy Shepherd
Martha Tait (Titus)
Esther Wilson (Smith)
Joanne Wilson (Winters)
Ralph Yocum

Class of 1952
George Barlow
Kenneth Donaldson
Lois I. Hendry (Goff) *d. 2002
Duane Rife
Mary L. Shellenbarger (Titus)
Carolyn R. Shepard (Hill)
William A. Shepherd
Kay Whitesel *
Shirley Wilson (Greene)


Return to Wabash County