Search billions of records on Ancestry.com

LAGRO HIGH SCHOOL GRADUATES 1883-1962

Abstracted from a small booklet, date and author unknown, by Ron Woodward.

Please send corrections or additions to drwoodward@cinergymetro.net

Deaths are indicated with an asterisk *


Class of 1883
Schuyler Haas *
Maggie Henby  *

Class of 1884
Lizzie Colbert *
J. W. Egnew *
Frank Lassell *
Lulu Reed *

Class of 1885-86-67
B.A. Ragan
L.W. Hedger
Emma Colbert

Class of 1889
Isaac Conner
John Adams
Eugene Bechtol
Charlest Wiley
Michael Casey
Addie Emery
Anna McNown
Grace Dare
Viola Sackman
Daniel Ragan
Clara McClure

Class of 1890
Michael Ragan
Edward Williams

Class of 1891
None

Class of 1892
Mary Ragan
Earl Ramsey

Class of 1893
Mary Bruneinger
Pearl Campbell
George Flanagan
Charles Lawson
Harry Knipple
Grace Knipple
Theodore McClure
Arch Porter
Nora Wiley
Howard Williams
Ward Williams

Class of 1894
Mary Adams
William L. Agan
Louis Ragan
Rudolph Scherschel
Mary Sliney
Frank Todd
William Troxell

Class of 1895
C.M. Bloomer
Will H. Courson
W.C. Curnutt
Joseph  Eagan
Glen Todd
O.J. Tyner
Alice Watkins
Grace Watkins
Charles Watson

Class of 1896
Lida Hillegas
Avis Starbuck
Irvin Wiley

Class of 1897
Joe Curnett
Elsie Long
W.N. McNown
Jerry Murnan
William Reynolds
Ben O. Smyers
Leone Tiller
Ida Willis

Class of 1898
Arch Adams
Verna Barnes
Marcus Coughlin
Alma Ditton
Maggie Drew
Viva Free
Omer Green
Kathryn Ramsey
Edward Reynolds
Will Scherschel
Carl Troxel
Leonard Tyner
Glen Williams

Class of 1899
Luther Crume
Mary Jackson
Mary Knipple
Ina Tiller
Minnie Unger
Rose Unger
Edward Wiley
E.C. Williams

Class of 1900
Hattie Badger
Harry Barnes
Mabel Bartholomew
Bessie Christle
Marie Elward
Margaret Finnegan
Millie Hillegas
Millie Millegan
R. Porter  
Agnes Ragan
Anna Ryan
Carl Scherschel
William Unger

Class of 1901
Cecil Abbott
Corrine Bever
Jesse Boone
Irvin Burke
Walter Green
Bertha Russell
Ida Scherschel
Anna Sparling
Ethel Todd
George Troxel

Class of 1902
None

Class of 1903
Elizabeth Coughlin
Kathryn Duffy
Roy Lewis

Class of 1904
Ray Biggerstaff
Garland Dale
Glenn L. Fox
Maude Ramsey

Class of 1905
Edith Ann Elward (Dale) * 1967
John Koehler
Lulu Talbert

Class of 1906
Nellie Abbott
Ralph Coughlin
Frank Lawson
Laura Troxel

Class of 1907
Joseph Beeks
Hugh Dale
Mark Devine
Maude Grove
Vesta Huston
Ethel Peabody
Elmer Schmalzried
Roy Schmalzried
Grace Shaw
Paul Stone
Edith Talbert

Class of 1908
Guy Anderson
Robert Dare
Wilbur Elward * 1918
Homer Lewis
Lena Noonan
Tressa Talbert
Luther Troxel

Class of 1909
Guy Forbes
Eula Fulton
Kate Koehler
Henry Parkman
Virda Watkins

Class of 1910
Grace Anderson
Maude Baumgardner
George Kent
Mamie Njeireiter
Oliver troxel

Class of 1911
Joe Coughlin
Ethel Ford
Fred Parker
Blanche Stevenson

Class of 1912
Wilbur Bear
Lawrence Badger
Leo Cleaveland
Arch Fall
Nora Ford
Forrest Porter
Mevel Props
Herman Schmalzried

Class of 1913
Paul Bartholomew
Walter Dare
Frank McClanahan
Wilbur Moore
Samuel Purviance
Lillian Ridgeway
Ruth Scott
Mamie Sharp
Harry Williams

Class of 1914
Ruth Bechtol
Ruth Ford
Pauline Fulton
Charles Smallwood
Helen Smallwood
Roland Talbert

Class of 1915
Wilbur Barnes
Mary Fults
Loren Rau
Ira Roberts
Ivan Sackman
Wilbur Thomas

Class of 1916
Ernest Black
Hugh Cleaveland
Lou Ford
Lydia Fults
Vernon Gillespie
Mary Green
Christine Gribben
Myrtle Jeffries
Anna Noonan
Bertha Ridgeway
Ila Sackman
Albert Tilman
Lawrence Williams

Class of 1917
Lucille Brothers
Opal Carter
Fannie Fields
Lydia Ferris
Glen Porter
Meade Powell
Lester Rhamy
Fred Vestal

Class of 1918
Mabel Burget
Florence Lewis
John Swan
Ruth Waggoner

Class of 1919
Florence Allman
Mabel Allman
Ralph Black
Grace Hamilton
Reba Renner
Arthur Rhamy

Class of 1920
Marie Brady
Naomi Bechtold
Mary Chamness
Beatrice Cleaveland
Lena Gribbon
Edna Hawkins
Buelah Lewis
Robert Ridgeway
Ida Sackman
Walter Tilman
Alice Todd
Lucy Vincent

Class of 1921
Emma Bechtold
Carl Carter
Charles Hegal
Mildred Kerr
Edwin McNown
Velma Milliner
LaMonte Moore
John Parkman
Lowell Pefley
Marvin Ridenour
Mildred Teague

Class of 1922
Leah Curnutt
Lawrence Driscoll
Lulu Grossman
Hazel Keaffaber
Alfred McClanahan
Myra Pefley
Ralph Prickett
Helen Printy
Florence Stouffer
Ethel Wilcox
Hugh Wiley
Reginald Wintrode

Class of 1923
Margaret Burdge
Irene Dare
Hazel Garrison
Karl Hudson
Harold Landrum
Dorothy Lewis
Pearl McGuire
Sherman Martin
Arthur Moore
George Prickett
Helen Talbert
Edna Vickery

Class of 1924
Lela Bechtold (Necome) *
Wilbur Carroll
Olga Curnutt
Duffey
Alice Ford
Howard Harney
Pauline Hettmansperger
Ivan Hudson
Nellie Moore
Grace Noonan (McNown) *
Robert Ridenour
Myrle Rife
Isabelle Sackman
Lucille Schmalzried
Velma Thomas
Edyth Wilcox
Mary Yagerlehner

Class of 1925
Helen Casey
Maurice Casey
Mary Driscoll
John Duffey
Agnes Eisen
Geneive Enyeart
Herbert Gillespie
Louis Goebel
Bessie Hawkins
Ralph Hegel
Helen Landrum
Raymond Pratt
Opal Powell
Ruby Prickett (Hoch) *
Robert Reed
Lela Rudig
Arthur Scott
Kathryn Troxel
Ina Young

Class of 1926
Paul Barnes 
Harold Chamness
Marjorie Curnutt
Clark Kerr
Irene McCoy
Pauline Prickett
John C. Printy *
Clarence Terrell
Lawrence Terrell
Evelyn Wiley

Class of 1927
Clyde Barnes
Paul Christman
Edna Curnutt
Ruth Hannah Eisen *
Goldie Jester
Edgar Leisure
Marvin Lindley
Charles Middaugh * 1940
Eloise Murnan
Homer Pefley * 1971
Anna Props
Maxine  Harrell (Ulshafer) *
Kathryn Walsh

Class of 1928
William Curnutt
Marguerite Driscoll
Ruth I. Duffey (Weit) *
Marx Fall
Alice Fulton
Marguerite Gillespie
Thelma Harding
Arthur E. Hegel
Edith Hegel
Schuyler Hudson *
Raymond Kessler
Ralph Lawson
Lemoine Martin
Albert E. Middaugh * 1976
Elizabeth Miller
Sherman Pefley * 2005
Pauline Powell
Clara Schenkel
Francis Troxel
Helen Williams

Class of 1929
Louise Anderson
Elmer Bechtold
Glen O. Carroll
Chester Curnutt, Jr.
Martha Durnbaugh
John Eads
Pauline Goebel
Lawrence Hamilton
Irene Harrell
Maurine Leisure
Doris Lindley
Heaston McNown
Emerson Moore
Harley Pratt
Bertha Prickett
Dan Rife *
Ruth Rinearson
Eleanor Smith (Lake) *
Ruby White

Class of 1930
William Ashley
Lorin Bean
Evelyn Brothers
Pauline Brothers
Helen Campbell
Viola Eads
Allen Fall
Carl Freye
Forrest Gray
Melba Hamilton
Ruby Hawkins
Merritt Heslet
Ben Hettmansperger
Guilford Koehler
Jane McNown
Mildred Middaugh * 1986
Vera Montel
Velma Rife (Adams) *
Nellie Rinearson (Landrum) *
Lamoine Ross
Vaughn Smallwood
Florence Smith
Howard Stouffer
Virgil K. Widenhoft *

Class of 1931
Helen Anderson
Earl Barnes
Rose Bectol
Sarah Bowers
Richard Brock
Constance Curnutt
Esther Dale
Garland B. Fisher  *
Maxine Gillespie (Hammond) *
Carl Harrell
Frank Harvey
Berniece Hegel (Overholser) *
Ben Hettmansperger
Bill Lindley
Bessie Montel
Nedra Moore (Garrison) *
Heaton C. Rager  * 1995
Carrie Rife
Newell Schmalzried *
Howard Stone *
Austin Talbert
Marguerite L. Thomas (McKinley) *

Class of 1932
David Ashley
Maxine Bechtol
Wilson Carroll
Louise Casey
Robert Christman
Paul Coomler *
Moyne Deafenbaugh
Mary E. Durnbaugh
Paul Eisen
Mary F. Frushour
Lemoine Fulton
Leo Futrell
Marjorie Hamilton (Douglas) (Ehlers) *
Marvin B. Hamilton
Kenneth Hegel
Virginia Gray
Louise Koehler
Phillip Koehler
Richard Leisure
Ovid McKinley *
Dorothy Moore
Nila Powell
Victor Reed *
Miriam Renner
Ellen Rife
Lucille Rudig (Lynn) *
Marguerite Smith
Glen Stone *
Thelma Unger *
Kenneth Watkins
Harry B. Williams

Class of 1933
Horace Ashley
Clifford Baker *
Gordon Ballard
Velma Brothers
Myrtle Campbell
Florence Casey
Clayton Curnutt
Frances Curnutt
Gertrude Driscoll
Sarah Eads
Richard Elward * 1964
Marguerite Fults *
Bernience Harrell
Evelyn Hegel (Rager) *
Warner Lawson
Mildred Rife
Doris Shockey
Edna Mae Sills (Clupper) *
Mabel Stouffer
Donald Suter *
Nelson Suter *
Carl Talbert
Wellman Troxel
Francis Tucker
Howard White
Wanda Williams

Class of 1934
Paul A. Bishop
Orval Bitzel
James Camp
Robert Copeland
Lawrence Dawson
John Durbaugh *
Edna M. Fulton
Cecil Gottschalk
Maxine Hamilton
Margaret Howard (Barns) *
Cecil Jester
Mildred Kester (Meredith) * 1999
Rena Kirby
Mary Leisure
Loy Edward Lewis *
Geneva Miller
Leroy Miller
Pauline Palmer
Marvin Pretorious
Edythe Prickett
Robert Schmalzried
Mary Smith
Anna Lu Trimble
Robert White
Ivadine Williams

Class of 1935
Wade Baker * 1995
Forrest Burcroff
Ethel Campbell
James Christman *
Geneva Cole (Hiner) * 2005
Helen Crist
Wilma J. Curnutt (Riggers-Fall) * 10-3-2007
Donald Deafenbaugh
James Eads *
Glen Frank
James Goebel
Noah Gottschald
Charles Hettmansperger
Eugene Howard
Vaughn Hunt
Paul E. Keaffaber * 2002
Rosalind Kirby
Mary A. Kirkpatrick
Herbert Miller *
Eleanore Murnan
Katherine Murnan
Martha Roser (Shaffer) *
Verne Roser * 2006
Charles Stephenson * 7-8-2007
Guilford White
Hubert Wright
Louise Wright

Class of 1936
Bud Bechtol
Lillian Brothers
Marie Collins
Martha Dawson
Eugene Driscoll
Eugene Eltzroth
Catherine Genevieve Elward (Fishback) * 2002
David Fall
Betty Lou Frieden (Keffaber) *
Margaret Hegel
Arthur Kester
Miriam Leisure
Paul Murnan
LaVena Pogue
Gladys Powell (Fisher) *
Murvel Pretorious *
Corrine Rager
Mary E. Titus
Marjie Trimble
Howard Tucker
Everett Wiedenhoeft
Kathryn Yagerlener

Class of 1937
George Adams
Hursel Baker
Paul Bean
Billie Boone
Sarah A. Campbell
Ruby Cole
Earlymond Gray
Ruth Gretzinger (Akers) *
Wanda Hettmansperger
Elmer Lewis Kester *
John Koehler
Hugh W. McNown *
Max Miller
Vonda Misner
Louis Pegg *
Donald Stone
Merlin Troxel
Carl Wendell
Wilbur White *
Wilma Williams

Class of 1938
John E. Bechtol
Lloyd Bechtol
Paul Camp *
Floretta Cruea
Ruth Dawson (Stout) *
Luke Devine *
Miller Eads
Sarah Elward (Walker) * 1983
Juanita Frieden
Charles Frushour *
Betty Gongwer
Buelah Grossman
Phillip Hegel
Otis Keaffaber *
Clyde Kessler
James Kisner
Wilma Koehler
Martha Miller (Pretorius) *
Russell Powell
Ethel Mae Scott (Miller) *
Eugene Unger
Richard Watson
Howard Wendell *
Victor Wiedenhoeft
Lewie Williams
Tom Yagerlener

Class of 1939
Orville Brothers, Jr. *
Duane Burcroff
Ida Mae Corn (Rees) *
Wayne Crist
Lester Gottschalk
Jerald Gray
Audra Powell (Harris) *
Richard Hipskind
Anna Belle Hunt
Robert Kirkpatrick
Margarette Rees
Richard Roth *
Georgia Stevens (Lewis) *
Lillie B. Starbuck
Ruth Ellen Stone
Tom Watkins
Martha Wendell
Ruby White
Maxine Williamson
Ed Wright

Class of 1940
Roger H. Ashley *
Carolyn Baker
Ralph Bean *
Robert Carpenter *
Clyde Dawson
William Fishback
Virginia Fleck
Virginia Gale
Meredith Goebel
Louis Gongwer
Vaughn Gray
Betty Grossman
Betty Lou Harrell (Shoemaker) *
Ellen Harrell
Walter Haynes
Robert Hegel
Hilton Hettmansperger
Lewis Hipskind
Edwin Fulton
Frederick Kester
Jeanette Lengel
Ardith Roser
Jack Slusser
Richard Thomas

Class of 194l
John N, Adams
Laura Beamer
Robert Bechtol
Doris Cleaveland
Edgar Gump
Ruth Anna Kessler
Dean Ridgeway
Maralyn Rinearson
James Roser
Howard Speelman
Phyllis Unger (MacKinnon) *
Louella Wilcox
Maxine Wilcox

Class of 1942
Harry L. Bean
Jane Beeks
Richard Bever * 2006
June Burnsworth
Mary Jane Devine
Florence Fearnow (Barnett)
Sarah Forney
William N. Grossman
Mildred Hobbs
Ruthanna Keaffaber
Martha E. Miller
Juanita E. Powell
Wilma M. Reynolds
Lillian M. Rice (Baker) * 1-31-2008
Max Myrval Rogers *24 Aug 1944
Betty J. Sackman
Mary K. Thomas
Edna Faye Utter

Class of 1943
Earl Anderson
Doris Brothers (Weesner) * 6-29-2007
Mary Z. Cole
James Corn
Elizabeth Davis (Wright) *
Jack Eads
Carolyn R. Elward
George Fleck * 2001
Robert E. Gillespie
Edith Kessler
Mary A. Knecht
Lowell Martin
Loretta B. Pretorious (Tarter) * 1998
James W. Purdy
Pearl M. Rees (Miller) *
Donald Rinearson
Marvin Rife
Lois A. Roser (Fleshood) *
Charlotte P. Ross
Dorothy Shadinger
Richard Sparling
Oma C. Speicher (Hoch) *
Ava Stephenson
 Lois M. Stone
John Joe Swan * 1984
David Unger
Venice Wiedenhoeft

Class of 1944
Frances Bowman
Phyllis Carpenter
Phillip Devine
Bruce Flora
Betty Good
Mildred Good
Lois Haynes
Marie Heckman
Helen Hettmansperger
Robert Higgley
Eva Hunnicutt
Robert Koehler
Helen Miller (Everhart) *
Bonita Sellers
Wilbur Smith
Maurine Terrell
Janelda Watkins
Thomas Zook

Class of 1945
Myra Baker (Gouvan) *
Ted Koehler
Marceil McKinley (Douglass) *
Lois Rees (Smith)
Gene Schenkel
Tom Shadinger *
Mary E. Sparling
Mildred Thomas
Christine Troxel
Oscar Tyner

Class of 1946
Mary J. Bechtol (Baker) *
Mildred Coldren
Roger Cole
Rinearson (Junior) Corn *2008
Jerry Flora
Ramon Gillespie
Ralph Gongwer
Edward Kirkpatrick
Connie Moore
Donald Mullinix
Guy Powell
Howard Rees
Robert Rice
Joann Rinearson
Velva Rinearson (Powell) * 17 Sep 2012 w/o Ralph Powell
Emma Lou Stone (Rice) * 17 Sep 2012 w/o Robert Rice
Robert Wendell
Marion Wilcox

Class of 1947
Wanda Alberson
Paul Anderson *
Rex Bever
John Bitzer *
Sarah Bussard
Max Carpenter
William Carroll
John Robert Elward * 1995
Ivadine Harrell
Richard Hamilton
Maxine Keaffaber (Brown) *
Marjorie McCoshin
Arnold McKinley *
Bessie Powell
Joe Purdy *
Donald Rice *
Marjorie Rudig
Mary A. Shadinger
Lois Speelman (Koehler)

Class of 1948
Gertrude Brothers
Julia Cleaveland
Kenneth Wayne Elward * 2000
Eleanor Engleman *
Joann Fisher (Sundheimer) *
Reva Grossman
Jean Heitz
Doris McDaniel (Dunn) *
Doris Meyer
Robert Noonan *2004
Melba Powell (Speelman) *
Freida Rife (Fraustein) *
Lois Rinearson (Younglove)(Ross) *
Lemoine Scott
Clyde Strange
Norma Wendell

Class of 1949
Herbert Anderson
Phyllis Bever
Junior Bowman
Duane Clupper
Trula J. Cole
Bonnie Floyd
Gerald Heagy *
Paul Martin
Charles Middaugh * 1981
Frederick Mossburg
Richard Mullinix
Hazel Rees
Lois Scott
Bill Sucher
Richard Thatcher

Class of 1950
Ronald Baker *2005
Jesse Bickel
Lena Bitzer
Roger Bussard
David Clupper *
Dorothy Cundiff
Mark Dumbauld
Floyd Fearnow
Capitola Forney (Peterson) *2006
Mary Good
Donald Haynes
Richard Hawkins
Gave Hunter
Mary Rose Jacks (Parks) *
Max Jester
Robert Koughn
Charlotte Rees
Loretta Scott
Norma Speelman (Smith) *24 Apr 2011
Frances Strange
Junior Terrell
Norma Waggoner
Ruby Wilcox (Swihart)

Class of 1951
Floretta Anderson
Tom Baker
Reba Beeks
Robert Bitzer *
Jack Carrothers *
Kenneth Coldren *
Lester Corn *2003
Arden Heagy
Barbara McDaniel (Bunsworth) *2006
Bessie Metzger (Carpenter) *
Joann Millican (Anthony)
Doris Mullinix
Sue Noonan
Robert Pefley
Everett Slagle
Robert Swan
Harold Teeter *
Carolyn Thatcher
Kenneth Wright

Class of 1952
Dorothy Armstrong
Bonnie Bever
Robert Carr
Alice Carrothers
Albert Cleaver
Harold Cleaver
Jack Cole *
Lester Corn *
Margaret Davidson *
Ivalene Prickett
Joan Terrell
Leonard Thompson
Allen Wrisk

Class of 1953
Donovan Conrad *
Viola Davidson
Judy Devine
Bonnie Eviston
Joan Gustin
Russell Hairrell
Robert Hettmansperger
William Koughn
Carol Miller
Dorothy Payne
Jennie Prickett
Charles Rees
Shirley Sample
Paul Schoby

Class of 1954
Lloyd Allen *
Mike Baker
Patricia Burton
Nancy Cole
Dona Collins
Joyce Gaines Watkins *2008
James Gottschalk *
Margaret Gustin
Lola Harmon
Ronald Hawkins
Billy Howard
Sharon Jester
Terry Ross
Ray Smyth
Betty Suddarth
Eldon Terrell
Thelma Terrell
John Tyner

Class of 1955
Ronnie Anderson
James Armstrong
Ruth Brane
Robert Eltzroth
Phyllis Good *
Tom Hummer
Ruth Hunt
Benjamin Kerr *
Sally Koughn
Joyce Leonhardt
Donald Rife
Judy Ross
tom Sevcik
Norma Shear
Larry Templeton
Harry Thatcher
Sonja Thatcher
Linda Whitcraft
Velma Wright

Class of 1956
Janet Allen
Howard Beeks
Lois Beeks
Edwin Bever
George Bitzel
Joe Devine
Tom Engleman
Tom Hegel
Doris Huffman
Wanda McKinley
Betty Martin
Charles Mullinix
Jim Payne
Margaret Sample
bill Scott
Mary Shipp
Daniel Terrell
George Wintrode
Eddie Wrisk

Class of 1957
Christine Bever
Lynda A. Bollier
Ellen Devine
Kathleen Dunn
Mary Earhart
David Ervin
Louise Garner
Robert Gottschalk
Dan Gray
Robert Hoch
Janice Lewis
Judy Mosier
Jerry Murphy
Ann Ragan
Richard Rapp
Sheila Ridenour
Carolyn Thompson

Class of 1958
Lloyd Adams
Stephen Anderson
Priscilla A. Bumgardner
James Cobbs
Darlene Forney
Janice Hegel
Patricia Hegel
David Hummer
Leo Kerr
Barbara J. Kessler
Steven McCammack
Carol A. McKinley
Gerald Miller
Judith Rehak (Wuensch) *
Nancy Schultz
Wayne Singer
Lester Terrel
James Wiles

Class of 1959
Phyllis Adams
Mary Baker
Lawrence Brane
Stephen Burgess
Clyde Holmes
Annie Belle James
Sheldon Jones
Howard Miller, Jr.
Sondra Miller
Larry Owen
Lee Wayne Powell *
Carol Ragan
Joyce Ridenour
Beverly Roberts 
Jeffery Ross
Leonard Sample *
Shirley Thompson
Thomas Tucker
Wayne Waggoner
Michael Walter

Class of 1960
Sandy Bechtol (Conley) *
Marlene Beeks
Truman Bitzel
Arden Boyer
Becky Camp
Jerry Earhart
Judy Eiler
Diane Hostettler
Loretta Hunt
Bill Kerr
Junior Kessler
Evelyn Loy
Joyce McDaniel
Linn Parr
Diane Ross
Richard Satterthwaite
Sandra Schultz
Ed Shear
Don Steltz
Dan Smith
Maureen Tomlinson
Larry Tucker
Janet Wiles
Sharon Winer

Class of 1961
Barbara Baker
Morris Baker
Judy Bever
John Boyer
Phyllis Brinson
Ervin Butcher
Tom Christman
Cozette Dubois
Alice England
Bob Gray
Roger Hairrell
James Hegel *
Jerry Lundeen
Lorna Ragan
Roger Rapp
Mike Rehak
Tim Sandburg *
Sandy Schlemmer
Tom Sullivan
John Voss

Class of 1962
James Baumbauer
Frederick Behny
Thomas Brinson
Dianna Clark
Barbara Durnbaugh
Dennis Gray
Richard Kerr
Eddie Kessler
Suzan Lawson
Melvin Loy
Carol McCammack
R.E. Overholser
Robert Ross
Thomas Tracy
Ted Terrel
Cherryl Whitcraft
Kim Winer


Return to Wabash County