BACK
 

Carlow County - Ireland Genealogical Projects (IGP TM)


The Boer War

1899 – 1902

'Memorial'
To the men & women of Carlow County who fought in this war!

Acting Captain Humphrey Worthington Wilson DCM

Wilson, 4157 Sergeant H W, 1st Prince of Wales Own Yorkshire Regiment (2nd Battalion Mounted Infantry)

Humphrey Worthington Wilson was born on 19 March 1876, the son of James and Elizabeth Wilson of Carlow, Ireland. He enlisted as a Private in the Yorkshire Regiment on 1 June 1893 and was posted to and joined the 1st Battalion at Jersey on 7 June. He served in Gibraltar, January 1898 to March 1899 and proceeded to service in South Africa, 22 September 1899 where he served until 6 October 1902. On the outbreak of the Boer War he joined the Yorkshire Regiment section of the 2nd Battalion Mounted Infantry on its formation as a Sergeant. He took part in the Relief of Kimberley, including the action at Klip Drift, the battles of Paardeberg and Driefontein, the Sannah’s Post engagement, operations near Thabanchu, actions at Hont’s Nek and Welkom Kopjes, the battle of Diamond Hill, the pusuit of De Wet, the relief of Elands River and operations in the western Transvaal, October 1900-July 1901, including the action at Nooitgedacht. For his distinguished service with the 2nd Battalion Mounted Infantry he was mentioned in despatches and awarded the DCM. Promoted to Colour Sergeant in April 1903, he was posted to the 5th Battalion and appointed Acting Sergeant-Major on 12 October 1912, having been awarded the Army LS&GC with a gratuity in April 1912. He was commissioned a 2nd Lieutenant in the Yorkshire Regiment on 8 April 1915 and promoted to Lieutenant on 10 June 1915. He reached the rank of Temporary Captain, attached to the 2nd Battalion East Yorkshire Regiment in September 1915. He was killed in action whilst gallantly leading his men in a charge against German positions on 4 October 1915. Having no known grave, his name is commemorated on the Loos Memorial.

Medals DCM Ed VII (4157 Serjt 1st York. Regt.), QSA (6) RofK Paar Drie Joh DH Witt (4157 Sgt., Yorkshire Regt.), KSA (2) (4157 Sjt.-Inst.-Musky., York. Regt.), Army LS&GC GV (4157 C. Sjt., York. Regt.). DNW Apr 06.


Henry Wilfred Haughton

HAUGHTON, HENRY WILFRED, Major, was born 12 August 1862, son of Benjamin Haughton, of Carlow, and Westminster, London, Civil Engineer, and of Emma Isabella, daughter of John Kelly, JP, of Lunestown, Westmeath, Ireland. He was educated at Dulwich College, and joined the 16th (The Queen's) Lancers. He was transferred to permanent staff, Bucks Yeomanry, 1894; appointed RSM; proceeded to South Africa, February 1900, as RSM, 10th Battalion Imperial Yeomanry; Lieutenant 1 May 1900; promoted Captain, April 1901; Major, November 1901; Second-in-Command, 2nd Battalion Imperial Yeomanry, and appointed to command composite regiment of Imperial Yeomanry. He was mentioned in Despatches; received the Queen's Medal with three clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Henry Wilfred Haughton, Major, 2nd Battalion Imperial Yeomanry. In recognition of services during the operations in South Africa". He became private secretary to Major General Lord Chesham, KCB, IGI Y, 1902. Major Haughton retired and was Adjutant, Gordon Boys' Home, 1904-14. In September 1914, he joined the Royal Buckinghamshire Hussars (TF) as Adjutant, and was promoted Major, Squadron Leader, October 1915. He was seconded 22 December 1917, and appointed to command the Road-Quarry Troops Depot, Royal Engineers, Bordon; Acting Lieutenant Colonel 1 June, 1919, to command Railway Construction Troops, Royal Engineers, Longmoor. He was mentioned in Despatches, March, 1919; awarded OBE, May 1919. In 1902 he married May daughter of T R Seaton, JP, of Aylesbury, Bucks


William Weldon Herring-Cooper

HERRING-COOPER, WILLIAM WELDON, Lieutenant, was born 19 March 1873, second son of Herman Herring-Cooper, of Shrule Castle, Carlow, Ireland. He was educated at Corrig School, Ireland, and joined the Army on 3 August 1901, as a Second Lieutenant, in the Army Service Corps, being promoted Lieutenant a year later. He served in South Africa, 1900-2, with the Imperial Yeomanry, taking part in operations in the Transvaal, March to April 1901, and April to May 1902; operations in Orange River Colony 30 November 1900 to February 1901, and February to March 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 29 July 1902]; was awarded the King's and Queen's Medals with five clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Wiliam Weldon Herring-Cooper, Lieutenant, Army Service Corps. In recognition of services during the operations in South Africa". He became Captain 1 May 1906, and from 6 December 1913 to 26 August 1916, was employed under the Sudan Government, becoming Major 30 October 1914. Major Herring-Cooper served in the European War. He was Acting Lieutenant Colonel from October 1916 to September 1917, and Assistant Director of Supplies and Transport, 21st Army Corps, Egyptian Expeditionary Force, 5 September 1917 to 8 February 1919. For his services he was given the Brevet of Lieutenant Colonel 3 June 1918, and was created an OBE.


Charles Toler McMurrough Kavanagh

KAVANAGH, CHARLES TOLER McMURROUGH, Major and Brevet Lieutenant Colonel, was born 25 March, 1864, son of the Right Honourable A McMurrough Kavanagh, of Borris, County Carlow. He was educated at Harrow, and entered the 3rd Dragoon Guards, as Lieutenant, 6 February 1884. He was transferred to the 10th Hussars 20 February 1884. From 7 March 1889 to 21 April 1891, he was ADC to the Captain-General and Governor-in-Chief, Jamaica, being promoted to Captain 1 February 1890, and from 1 July 1895 to 1 February 1900, Adjutant of Yeomanry. He became Major 6 January 1900. He served in the South African War, 1899-1902; took part in the operations in the Orange Free State, February to May 1900, including actions at Poplar Grove, Driefontein, Houtnek (Thoba Mountain), Vet River and Zand River. In the Transvaal in May and June, 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill; in the Transvaal, west of Pretoria, July to 29 November 1900, including action at Elands River; in Orange River Colony, May to 29 November 1900, including action at Wittebergen; again in the Transvaal 30 November 1900 to July 1901; also during the operations in Cape Colony, July 1901 to 31 May 1902 (in command of Mobile Column); in command, 10th Hussars, from 19 October 1901 (Despatches [London Gazette, 10 September 1901, and 29 July 1902]; Brevet of Lieutenant Colonel 29 November 1900; Queen's Medal with five clasps, and King's Medal with two clasps). He was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 31 October 1902]: "Charles Toler McMurrough Kavanagh, Major and Brevet Lieutenant Colonel, 10th Hussars. In recognition of services during the operations in South Africa". He became Lieutenant Colonel 7 May 1904, taking command of the 10th Hussars, and in 1906 he was made an MVO. He was given the Brevet of Colonel 18 August 1905; became Colonel 7 May 1908, and was Temporary Brigadier General 11 May 1909 to 10 May 1913, in command of the 1st Cavalry Brigade, Aldershot. He was made a CB and CVO in 1909. From 5 January 1914 to 17 February 1915, he was again Temporary Brigadier General, and was a Brigade Commander in India from 5 January to 9 September 1914. Brigadier General Kavanagh served in the European War. He was Brigade Commander, 7th Cavalry Brigade, BEF, 10 September 1914 to 14 April 1915; was promoted Major General 18 February 1915; was Divisional Commander, 2nd Cavalry Division, BEF, 19 April to 14 July 1915; Divisional Commander, 5th Division, BEF, 15 July 1915 to 31 March, 1916; became Temporary Lieutenant General 1 April 1916; Army Corps Commander, 1st Army Corps, British Armies in France, 1 April to 3 September 1916; Army Corps Commander, Cavalry Corps, British Armies in France, from 4 September 1916. He was mentioned in Despatches, and was created a KCB in 1917. Lieutenant General Sir C T McM Kavanagh married, in 1895, May second daughter of S Perry, of Woodroof, County Tipperary. They had two daughters.

KCB (m), KCMG, CVO (n 443), DSO, QSA (5) CC Drief Joh D-H Witt (Lt Col 10 Hus), KSA (2) (Lt Col DSO 10 Hus), 1914 Star and Bar (Brig-Gen CB, CVO, DSO), BWM, Victory Medal with MID (Lt Gen) 1911 Coronation, 1935 Jubilee, 1937 Coronation, Croix de Guerre (France) with palm, Order of St Maurice and Lazarus (Italy) 2nd Class, Legion dHonneur (France) 4th Class.


Frederic Beauchamp Lecky

LECKY, FREDERIC BEAUCHAMP, Major, was born 11 October 1858, son of John Frederic Lecky, DL, of Ballykealey, Tullow, County Carlow. He was educated at Uppingham School, and at the RMA, Woolwich, and entered the Royal Artillery 31 January 1878. He took part in the Egyptian Expedition, 1882, and was present at the Battle of Tel-el-Kebir (Medal and clasp, and Bronze Star). He became Captain 24 March 1886, and Major 1 April 1896. He served in the South African War, 1899-1902; was present at the Relief of Kimberley; at the operations in the Orange Free State, February to May 1900, including operations at Paardeberg (17 to 26 February); actions at Poplar Grove, Driefontein, Vet River (5 and 6 May) and Zand River; operations in the Transvaal in May and June, 1900, including actions near Johannesburg, Pretoria and Diamond Hill (11 and 12 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July to 29 November 1900, including actions at Reitvlei and Belfast (26 and 27 August); operations in the Transvaal, 30 November 1900 to January 1902, and March to 31 May 1902; operations in Orange River Colony, January to March 1902. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 16 April 1901]; received the Queen's Medal with six clasps, the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "Frederic Beauchamp Lecky, Major, Royal Artillery. In recognition of services during the recent operations in South Africa". The Insignia were presented by the Duke of Cornwall and York 14 August 1901. He became Lieutenant Colonel 17 August 1903; was given the Brevet of Colonel 17 August 1908, and retired with the rank of Colonel 17 August 1908.

DSO, Egypt (1) Tel El Kebir (Lt 1/2 Bde), QSA (6) RofK Paard Drief Joh D-H Belf (Maj DSO T Batt RHA), [KSA (2)], Khedives Star.


William Henry Slingsby O'Neill

O'NEILL, WILLIAM HENRY SLINGSBY, Major, was bom 28 May 1854, son of the Reverend John O'Neill, of Clonmore, County Carlow. He was educated at Cains College, Cambridge, and joined the Army as Sub-Lieutenant, unattached, 10 September 1875, and the 103rd Foot (The Royal Dublin Fusiliers), 10 September 1875. He became Captain 20 January 1884; Adjutant, Auxiliary Forces, 9 February 1886, to 8 February 1891; was promoted Major 16 May 1894. Major O'Neill served in the South African War from 1899 to 1902, in command 1st Battalion Royal Dublin Fusiliers (12 June to 16 August 1900). He was present at the Relief of Ladysmith; operations in the Transvaal, June, 1900; operations in Natal (March to June, 1900), including the action at Laing's Nek (6 to 9 June); operations in the Transvaal, east of Pretoria, July 1900. Operations in the Orange River Colony, June, 1900. He took part in the operations in the Transvaal, December 1900; was Commandant at Durban from 20 December 1900. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 7 February 1901]: received the Queen's Medal with five clasps; King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 19 April, 1901]: "William Henry Slingsby O'Neill, Major, Royal Dublin Fusiliers. In recognition of services during the recent operations in South Africa". The Insignia were presented by Colonel Lyttleton, at Lyttleton, South Africa. He retired 28 May 1902. He served in the European War as Lieutenant Colonel Commanding the 3rd Royal Dublin Fusilisers. Colonel O'Neill married, in 1889, Selina, daughter of Hugh Henry, of Firment, County Kildare and they had one daughter.


Arthur Francis Owen-Lewis

OWEN-LEWIS, ARTHUR FRANCIS, Lieutenant, was born 6 August 1868, eldest son of Henry Owen-Lewis, DL, of Inniskeen, Count Monaghan, MP, County Carlow. He joined the Yorkshire Regiment 8 June 1889, becoming Lieutenant 28 July 1892, and was Adjutant, 6th Battalion Lancashire Fusiliers (Militia) from 1 July 1898. He served in the South African War, 1900-2, as District Commandant; served as Adjutant, 6th Battalion Lancashire Fusiliers, 10 February 1900 to 14 October 1901. He took part in operations in Cape Colony, south of Orange River, Orange Free State and Transvaal, March to 29 November 1900; operations in the Transvaal, Orange River Colony and Cape Colony, from 30 November 1900. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with three clasps, the King's Medal with two clasps, and was created Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Arthur Francis Owen-Lewis, Lieutenant, Yorkshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 29 October 1901. He retired 25 July 1907, and became Major, Reserve of Officers, 23 January 1914. Major Owen-Lewis served in the European War, 1914-18, as GSO, Irish Command and AQMG France; was mentioned in Despatches twice, and awarded the OBE in 1918. He was appointed Inspector of Prisons for Ireland. In 1896 he married Kathleen, daughter of William Henry, of Tivoli, County Dublin.

DSO, OBE (1st m), QSA (3) CC OFS Trans (Capt, York Regt), KSA (2) (Capt DSO, Yorks Regt), BWM, Victory Medal with MID (Lt Col).


Philip Urban Walter Vigors

VIGORS, PHILIP URBAN WALTER, Captain was born 8 February 1863, third son of T M Vigors, of Burgage, County Carlow, Ireland. He was gazetted to the Devonshire Regiment, as Lieutenant, 9 September 1882; was promoted Captain 4 February 1891. He served in Burma in 1891, taking part in operations in the Kachin Hills (Medal with clasp). Captain Vigors served in the South African War, 1899-1902, being present at the Relief of Ladysmith, including actions at Colenso (slightly wounded); operations of 17 to 24 January 1900, and action at Spion Kop; operations of 5 to 7 February 1900, and action at Vaal Kranz; operations on Tugela Heights 14 to 27 February 1900 (wounded, 23 February), and action at Pieter's Hill; operations in Natal, March to June 1900, including action at Laing's Nek (6 to 9 June). He performed the duties of Railway Staff Officer. He was mentioned in Despatches [London Gazette, 8 February 1901 (Sir R H Buller, 30 March and 9 November 1900), and London Gazette, 10 September 1901]; received the Queen's Medal with five clasps; the King's Medal with two clasps, and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 27 September 1901]: "Philip Urban Walter Vigors, Captain, Devonshire Regiment. In recognition of services during the operations in South Africa". The Insignia were presented by the King 24 October 1902; the Warrant sent 4 November 1902. He was promoted to Major 9 May 1902. Major Vigors retired 25 October 1900, and joined the Reserve of Officers. He was appointed Second-in-Command, Depot, Devonshire Regiment, Exeter. He married, in 1891, Anna Louisa Hyacinth D'Arcy, third daughter of the Reverend Hyacinth D'Arcy, of Clifden Castle, County Galway, and they had two daughters.

DSO, QSA (6) RofK Paard Drief Joh D-H Witt, KSA (2).


Thomas Edwin Scott

SCOTT, THOMAS EDWIN, Lieutenant, was born 6 March 1867, at Bagnalstown, Co Carlow, Ireland, son of the Reverend James Richard Scott, Clerk in Holy Orders, Ireland, and of Mrs J R Scott. He joined the Royal Irish Fusiliers as Second Lieutenant from the Militia 9 May 1888; became Lieutenant 18 December 1889; Lieutenant, Indian Staff Corps, 17 April 1890; served on the North-West Frontier of India First Miranzai Expedition, 1891; Waziristan Field Force, 1894-95 (Medal and clasp). He was specially employed with the Indian Contingent, East Africa 6 November 1895 to 16 November 1898: Second-in-Command, operations against the Mazrui rebels; was mentioned in Despatches, received the 1st Grade, 2nd Class, Brilliant Star of Zanzibar and the Medal; and was created a Companion of the Distinguished Service Order [London Gazette, 11 October 1897]: "Thomas Edwin Scott, Lieutenant, Indian Staff Corps. In recognition of services with the Indian Contingent during the operations in Mombasa, 1895-96". The Insignia were presented by the Queen 26 February 1899.

He served in Uganda, 1897-98; Second-in-Command, Indian Contingent, and commanded the Flying Column for the disarmament of the mutinous Indian garrisons in Unyoro (Despatches; Medal with two clasps; Brevet of Major). He became Captain 9 May 1899; served in China, 1900; actions of Peitsang, Yangtsun and Relief of Pekin; Road Commandant, Lines of Communication (Despatches twice [London Gazette, 16 May and 24 November 1931]; Medal with clasp; created a CIE). He was DAAG, Headquarters, Northern Command, India, 12 November 1904 to 16 May 1906 (clasp twice). He became Major, Indian Army, 13 February 1905; was a DAAG, Headquarters, India, 17 May 1906 to 11 November 1908; Assistant Secretary, Committee of Imperial Defence (GSO, 2nd Grade), 26 August 1909 to 26 April 1912; Lieutenant Colonel, Indian Army, 19 May 1912; temporary Colonel, 8 March 1914 to 28 November 1915; was Commandant, 57th Rifles, Frontier Force. Brigadier General T E Scott, was Military Secretary to His Excellency the Commander-in-Chief, India, 8 March 1914 to 30 September 1916. He was given the Brevet of Colonel 29 November 1915; was specially employed in East Africa 30 September 1917 to 7 January 1918; was created a CB in 1917 and promoted to Major General 3 June 1918. He married on the 12th September 1904, Demira Josephine Anna, youngest daughter of Reverend Morland Chaplin, at St Mary Abbot's Church, Kensington, London, and they had one son, Thomas Patrick David, born 1 March 1905.


Sorces: http://angloboerwar.com/index.htm

Submitted by: Terry Curran


BACK - NEXT

The information contained within the pages of this web site is provided solely for the purpose of sharing with others researching their ancestors in Ireland.
© 2001 Ireland Genealogy Projects, IGP TM  By Pre-emptive Copyright - All rights reserved

TOP