Search billions of records on Ancestry.com

 

Main |  Kentucky Data  |  Family Records   |  Photos   |  Slave Records  Tombstone Project  Vital Records   |  Surname Registry 

Look Ups!  | Acknowledgements  Queries    |  Submissions  |  Publications  |  Site Search Contact Us

 
   

County Collections

Adair  Allen Anderson  Ballard  Barren  Bath  Bell  Boone  Bourbon  Boyd  Boyle  Bracken  Breathitt Breckinridge  Bullitt     Butler  Caldwell  Calloway   Campbell   Carlisle Carroll Carter  Casey  Christian   Clark  Clay  Clinton Crittenden Cumberland  Daviess  Edmonson Elliott   Estill  Fayette Fleming  Floyd  Franklin  Fulton  Gallatin   Garrard  Grant  Graves  Grayson  Green  Greenup  Hancock  Hardin  Harlan  Harrison  Hart  Henderson  Henry  Hickman  Hopkins  Jackson  Jefferson  Jessamine  Johnson  Kenton  Knott   Knox

LaRue  Laurel Lawrence  Lee  Leslie  Letcher  Lewis  Lincoln  Livingston  Logan  Lyon  Madison Magoffin  Marion  Marshall  Martin  Mason  McCracken McCreary  Mclean Meade Menifee Mercer  Metcalfe  Monroe  Montgomery  Morgan  Muhlenberg  Nelson  Nicholas  Ohio  Oldham  Owen  Owsley  Pendleton  Perry  Pike   Powell  Pulaski  Robertson Rockcastle  Rowan  Russell  Scott  Shelby Simpson  Spencer  Taylor  Todd  Trigg  Trimble  Union  Warren  Washington  Wayne  Webster  Whitley  Wolfe Woodford

 

 

BARREN CO AFRICAN-AMERICAN SCHOOLS

Submitted by Sandi Gorin,

Gorin Genealogical Publishing

 

 

This first list from the Barren Co KY Deed Books:

 

1910: Bakers School District #5. Located on the L&N Pike, Deed Book 58, p. 241

1901: Boyds Creek, no location shown, Deed Book 43, p. 49a

1905: Georgetown School, Bowling Green Road, Deed Book 49, p. 628

1906: Harlow Chapel School, Horse Cave Road at forks of Cave City, deed book 51, p. 462

1883: Normal School of Colored Baptists, Gallatin Road, deed book 18, p. 533

1922: Rocky Hill District #L”, Rocky Hill Baptist Church on Rocky Hill Road, book 77, p. 472

1897: School District #6, later “F”, Hiseville Road, deed book 37, p. 517

1903: School District “L”, Cave City, Book 46, p. 520

1919: School District “O”, Statonfield Colored Church near Bewleytown, book 72, p. 193

1910: School District “U”, near Hiseville at Concord Bridge, book 58, p. 242

1910: School District 3, Munfordville Road, book 58, p. 237

1881: School District 8, Munfordville Road, book 15, p. 497

1900: School District 8, Morgan Street, Glasgow, book 40, p. 636.

1892: School District 11, 6 miles from Glasgow, book 32, p. 596

1892: School District 26, school and church, Columbia Road, book 32, p. 602

1886: School District 27, Glover’s Creek in Barren Co, book 22, p. 255.

1893: School District 28, no location, book 33, p. 604

1893: Shady Glen Common District $3, Woodsonville Road, book 33, p. 396

 

Source: Barren County Heritage, South Central Kentucky Historical and Genealogical Society, compiled by Cecil Goode and Judge Woody Gardner.

 

Barren County’s Common School Districts and Teachers (Black), 1903:

 

Glasgow                                C M Berry

Hiseville                              Martha Slaughter

Jacksonville                           John Davidson

Harlow’s Chapel                        Joe Moan, W H Dunn

Walton Academy                         Mary S Wilson

Pleasant Oak Ridge                     Katie Baker

Horse Well (Little Kettle)             H C LaRue

Cave City                              W Irobinson

Glasgow Junction                       J E Bush, Lena G Berry (town now called Park City)

Gum Springs (Slash)                    M S Maupin

Buck Creek                             Belle Nuckols

Rocky Hill                             Benjamin Twyman

Lucas                                  Addie Green

Statenfield (Buck)                     Sadie Mauier

Chestnut Ridge                         Unknown

Poplar Grove (Black Hill)              W H Barlow

Paynesville                            Bettie DuCarr

Pleasant Union                         W D Whitney

Oak Grove                              S C B Shannon

Boyd’s Creek                           Nancy Martin

Queen’s Chapel (White’s Chapel)        W B Smith

Bristletown                            O F White

Duke                                   Matilda Millett

Beckton                                Ella Cole

Henrytown                              Alonzo Webb

Temple Hill                            Lizzie Wood

 

Students:

 

4 Apr 1896, D D Duchon, Chairman of Board of Trustees, School District #27.

Shown: parent or guardian’s name, names of child(ren) and age. If child’s last name is different from the parent/guardian, name will be shown in caps.

 

Charley WILKINSON:                     Fred, 8

Red LEWIS:                             John, 16; Will, 14; Wat,10; Oscar, 8; Sidney, 6

Charles PEDEN:                         John, 18; Will, 16; Cruther, 12

Dud DUNCAN:                            Sam, 12; Minnie; 8, Burl CHAMBERS, 14; Lou CHAMBERS, 9; Dot CHAMBERS, 8

Bill LEWIS:                            Harrison MARTIN, 7

Elmore PERSELL:                        Rebecca BRAGG, 15; Fannie BRAGG, 11, Carol? BRAGG, 9

Mrs. Sharlette PERSELL:                Willie, 15; Alice, 12, Crillie, 10 (female), W R ENGLAND, 17

Peter PEDEN:                           John BUSH, 16

Jerry MARTIN:                          Melviney, 19; John, 13; Elzy, 10

Mrs. Wiley YOUNG:                      Cory, 12 (female), Lou FORTNEY, 10

Henry LEE:                             Mary S WHITNEY, 15; Sarah L WHITNEY, 13

Rich? GOSLEN:                          Lou, 15

George NUCKOLS:                        Bell, 18; Henry, 1k6; Garfield, 14; Cornealy, 11 (female); Annie B, 9

Wash TRIGG:                            John, 16

John FORTUNE:                          Eliza, 15

 

School district #17, 20 Mar 1896:

 

Dave RICHARDSON:                       Thomas, 14; Chattie, 8 (male)

--- CHAMBERS:                          Jasper, 17

Tom BRIDGES:                           Vinnie/Minnie, 10; Lillie, 8; Nora, 13; William, 5

___ RICHARDSON:                        Lillie, 18

S L FORTUNE:                           Verta, 17

Logan TRIGG:                           Eliza, 15; Scott, 17

Henry? CHAMBERS:                       Carrie/Corrie, 13

D___ RICHARDSON:                       Pearlie,  7

___ FORTUNE:                           Elzie, 15; Allie, 7

Martha ELLIS:                          Fannie, 15

George KINSLOW:                        Jim, 19; Della, 13

Abe KINSLOW:                           Lena? SMITH, 11; Donnie, 15 (female); Joe SMITH, 19

Bill ELLIS:                            Ida, 19

Bob ELLIS:                             Matilda Ellis, 18

Aggy MILLS:                            Mitta, 17 (female)

Fanny? WRIGHT:                         Charlie, 8

Bill STRANGE:                          D___ , 13 (male)

Joe DRIVER:                            Sallie, 7; Beckie, 8, Lethart HOLDER, 8

John FORTUNE:                          -llie, 6 (female)

Alfred ROBINSON:                       Mattie, 9

Lal? HOLDER:                           Letha, 7, Collie/Callie, no age shown; Auther, 12

Burton BUSH:                           Stella, 16

 

District “R”, Price Martin Chairman, 18 Apr 1896:

 

David BYBEE:                           Bettie, 17k; John Charles or Chris, 15; Thomas, 11; Garnett, 8

Felix BUFORD:                          Felix, 18; Sammy, 15; Ida Belle, 12

Robert PAYNE:                          Willie, 19; Malissa, 8

Price MARTIN:                          Joe E, 18

Joe W BUFORD:                          Mollie, 18; Alice, 1k7k; Lobella, 12 (female), Gilbert, 9

Henry MAUPIN:                          Paul, 18

Sarah SMITH:                           Mary J, 18

Thomas DUFF:                           Settie, 8

Winnie SMILEY:                         Josie, 13

Monday GRAHAM:                         Hattie, 17k; Willie, 19

Charles DUFF:                          Crit, 15

Henry NEWLAND:                         Lillie COOK, 11; Willie TAYLOR, 17

Nancy CARTER:                          Mary, 11; Maggie, 6

Ann CRUTCHER:                          Morris, 17

 

District F, Geo B Payton Chairman, 12 May 1896:

 

William PEMBERTON:                     Milbert J, 18

William PEMBERTON, Guardian:           Alter? D GARNETT, 16 (female), Willie EMRY, 8

Sam J PEMBERTON:                       Carry B or Z, 9 (female)

Mrs Puss WILSON:                       Jesse, 10; John Jr, 8; James A, 6

Mrs. Lizia WILSON:                     John, 18; Sue V, 19; Fanny, 8

Mrs Mary E GARNETT:                    Ben Jr, 17; Levia/Sevia H, 13 (male), William H, 12; Jordan, 12

Dan INGRAM:                            Lee Annia, 11; Love E, 12; Margaret, 6

Eugene CRENSHAW:                       Mary, 15

Jane HAYS:                             Emmit, 14

J W COPLAND:                           Sue/Lue E, 13, Linzia, 9 (male); William E, 15

Laf/Lass? HAYKS:                       Mary E, 13; Clay B, 13; John H, 10; James W, 7; Ider P, 13

Bird MILLER:                           John G, 11

Ben CURRY:                             Albert 9; Emma, 6, Lucille, 16

Ben CURRY, Guardian:                   Corilla BUCKNER, 16

Mrs. Mandia PAYTON:                    Lonzo, 16; Larence, 10; Viola, 10

Mrs Dona TRIVES:                       Wallow, 10 (male)

George ROUNDTREE:                      Arthur, 11

William LASLEY:                        Haywood, 11; Granville, 16

Mrs. Fannie MACKINTEER [sic – McINTIRE/McINTYRE):        Elmore, 6

Tom HIBBIT:                            Eler B, 7 (female)

Henry WOOD:                            Cora, 10; David, 8; Candist?, 6 (female)

Ralph WOOD:                            Larra R, 18

Ralph WOOD, Guardian:                  Charley PARRISH, 7

John MARTIN:                           Linnerd, 7 (female)

Virgil WALTON:                         Jenna V, 10; Curlish?, 8 (female)

W M FOSTER:                            Faney, 19, Lizbeth, 16

W A ELLIOTT:                           Ernest, 7; Troy, 6

H F NABORS:                            Setarrice?, 17 (male), Moley?, 12 (female), Srid?, 9 (male)

Henry BULEY/BALEY:                     Brirferd?, 11 (male)

John ELLIOTT:                          Clem, 17

O D BERTRUM:                           Clara B, 16

Jude FISHER:                           Lucien, 13

Peggy MILLS:                           Edd, 15

Jo CLARK:                              Cleae, 10, Norveller, 7 (female)

O H THOMERSON:                         Emer, 18 (female), Flem, 17; Rull, 15 (male), Queen, 13; Moses, 9; Curt?, 6

Ayne SMITH:                            Allen KINSLOW (female), 10; R S KINSLOW, 6

 

District R, Frank Smith, Chairman, 4 Apr 1896:

 

J WOOD:                                Maggie, 16; Clarence, 14; Willie, 12; Henry, 10

Bill HARKING/HAWKING:                  Ed, 12

John DUFF:                             Wilbur, 19

Lucy DUFF:                             Frank, shown 10/12/17; Mathie, 17 (female); Norah, 13; Alice, 11, Jemma, 9

Martha GATEWOOD:                       Cate, 13

Bat/Bal GATEWOOD:                      Maggie, 12; Dora, 12; Emma, no age entered

Anderson WOOD:                         Mirie, 19 (female), Callie, 15; Jennie, 6; Majar, 12 (male); Frank, 10; Dock, 7

George GATEWOOD:                       Mollie, 17; Fannie, 15; Hade, 8; Eddie, 6

Frank ELINGTON:                        Eddie, 12; Nannie, 8

Jol GLASS:                             Bryant, 6; Susannah, 19; Hettie/Kettie, 15; Minnie 10

Mary GLASS:                            Prlie, 7

Joe GATEWOOD:                          Juley, 8

Maryan DUFF:                           Alice, 17

Roscoe? MILLER:                        Prudia, 14; Ertha, 11 (female)

Charlie DUFF:                          Crit, 17; Layma?, 14 (male), Willie, 10; Eddie, 6

Charlie WOOD:                          Emmer, 17; Mollie, 15; Lizie, 10; Elmore, 8; Eddie, 6

Linda GREEN:                           Mattie, 12

Frank WILLIAMS:                        Peter, 18; Doney, 17 (female); Mattie, 15; Johnnie, 13; Roggie, 11 (male), Huey?, 7 (female)

Henry SHORT:                           Buffie, 9 (male), Bessie, 12

David WOOD:                            Willie SHORT, 17

Frank SMITH:                           Willie, 15; Tom, 14, Johnnie, no age entered

Harrison SMITH:                        Mary, 17k; Bettie, 13; Henry, 11; Lennie/Sennie, 7 (female), Jennie, 9

Jack ROHBERT:                          Nattie TERY/TEARY/LEARY, 7

Richard CORKNORD/CORKWOOD:             Robert, 7

Lige WILLIAMS:                         Eddie, 8; Corar, 7 (female)

Amanda TWYMAN:                         Clarrence, 18; Buffie, 16 (female); Curtis, 14; Pearlie, 9

Sam BRYANT:                            Norah, 6 (coded male)

Charles WILSON:                        Huldia, 12; Claid, 8;Cliance, 6

C W PEMBERTON:                         Mollie B, 18

Ned WILSON:                            Charley, 9

Geo B PAYTON:                          Joe, 19; Lige, 17; Dora, 9

Geo B PAYTON, Guardian:                Ether HAYS, 15 (female), Eugene, 12