Early Officers of the Court

NOTE: The following material was extracted from A History of Concordia Parish, Louisiana (1768-1931), by Robert Dabney Calhoun; Reprinted from The Louisiana Historical Quarterly For January, 1932; Library of Congress No., F377-C7C3 Nov. 28, 1934; Reprinted Nov., 1974; Reprinted, with Table of Contents and Index. December, 1989.

This material appears on Concordia Parish, LAGenWeb with permission. Researchers are invited to read/search the document for specific facts, relative to individual research, but no part of the document may be reproduced in any format, electronically or otherwise.

On behalf of Concordia Parish, LAGenWeb and the USGenWeb Project, I wish to express appreciation to Nathan M. Calhoun for his generosity in making the material available.

Lottie Presley
Concordia Parish, LAGenWeb Project Coordinator



Index
Sheriffs / Clerks of the District Court / District Attorneys / District Judges
 

Return to Concordia Parish Home Page

LAGenWeb Project Master Parish List

© 1996-present, Ann Allen Geoghegan and USGenWeb Project


 SHERIFFS (1805-1908)

NAME

DATE

BYRNES, Walter Bond dated Aug 18, 1824
CAMPBELL, Eugene P. Jun 6, 1908
CHASE, P. Wingate Bond dated May 30, 1880
COURSE, Issac J. Commission dated Jan 29, 1845
DUNLAP, James 1811
FRANKLIN, James  1872
GREEN, Thomas K.  Appointed to vacancy - Aug 4, 1886; Also bond dated Jul 20, 1894
GILLESPIE, Albert H. Bond Dated Jun 18, 1896
HARRIS, Albert B. Bond dated Jun 23, 1868
HOUGH, Wade H., Jr. 1874
HUNTER, Alexander C. Commission dated May 25, 1840
HUSTON, James Oath dated Jul 8, 1806
JANNEY, John  Commission dated Mar 7, 1859; Also, Appointed by Gov. Wells Oct 2, 1865
LAMBDIN, J. Harry  Appointed to vacancy Aug 26, 1895
METCALFE, Andrew W. Bond dated May 21, 1888
MILLER, Stephen C. Bond dated May 18, 1818
MORGAN, Charles Bond dated Oct 10, 1805
PARKER, W. S.  Bond dated May 31, 1819
RANDALL, James Bond dated Dec 13, 1878
REAGAN, Benjamin Bond dated Jul 24, 1815
SPARROW, Edward Oath dated Feb 12, 1834
STEWART, Oren Bond dated Jan 7, 1873
VERNON, W. R. C. Commission dated Dec 26, 1855
WILLIS, William 1812
YOUNG, John Bond dated Dec 12, 1876

Return to Index


CLERKS OF THE DISTRICT COURT (1859-1932)

NAME

DATE

BALL, J. P. Bond dated Feb 3, 1880
CAMPBELL, Charles C. Bond dated Jan 7, 1896
CAMPBELL, Charles C., Jr. Bond dated Aug 16, 1923
CAMPBELL, Victor P. Incumbent in 1932
GILLESPIE, Albert H. Bond dated May 28, 1892
JACKSON, T. P. Bond dated Jan 4, 1873
JOYCE, Mike A. Bond dated May 30, 1884
MENG, James S. Bond dated Jan 6, 1868
MILLER, Joseph D. Bond dated Jan 24, 1867
PURVIS, William R. Bond dated Nov. 21, 1859
RIVERS, Robert L. Appointed by Gov. Wells - Oct 3, 1865
SHIELDS, Wilmer H. Bond dated Jan 29 1899
SNYDER, John Young Bond dated Dec 12, 1860
WALL, E. W. Bond dated Dec 12, 1876

Return to Index


 DISTRICT ATTORNEYS (1870-1932)

NAME

DATE

AUSTIN, T. Dec. Term, 1876
CLINTON, Thomas P. Oct. Term, 1881 to Jun. Term, 1883
DALE, John, Jr. Incumbent in 1932
DUKE, Charles S. Oct. Term, 1888 to Oct. Term, 1891
DUNCAN, William J. D.  Nov. Term, 1866 to Oct Term, 1870
GREEN, Abner E. Oct. Term, 1908 to Feb. 22, 1915
LEVAN, J. Edwards April Term, 1871
LUCE, J. N. Oct. Term, 1883 to Dec. Term, 1884
MAYO, Oren Acting Pro Tem. Oct. Term, 1873 to Dec Term, 1873
REEVES, Joseph M. Mar. Term, 1915 to Dec. Term, 1930
STEELE, Hiram R. Jan Term, 1872 to April Term, 1873
April Term, 1877 to Oct. Term, 1881
THOMPSON, David N.  Nov. Term, 1892 to April Term, 1900
TULLIS, Hugh April Term, 1885 to April Term, 1888

Return to Index


DISTRICT JUDGES (1823-1932)

NAME

DATE

BOATNER, John Stirling Dec. Term, 1904 to ? 1912
CALHOUN, Nathan M. Mar. Term, 1914 to Jan. Term, 1925
COOLEY, Thomas Dec. Term, 1837
COOLEY, Thomas J. Nov. Term, 1853 to Nov. Term, 1856
CURRY, Thomas Dec. Term, 1842 to May Term, 1846
DAGG, John Leadly Oct. Term, 1892 to Dec. Term, 1904
DALE, John April Term, 1912 to Mar. Term, 1914 (Resigned)
DAVIS, Frederick H. Jun. Term, 1838 to Feb. Term, 1840
DUKE, Charles S. May Term, 1892 to ? 1892
DUNLAP, James Nov. Term, 1813 to Nov. Term, 1823
FARRAR, Edgar D. Nov. Term, 1861 to Nov. Term, 1868
FARRAR, Frederick H. Nov. Term, 1846 to May Term, 1853
HARALSON, A. D. M. May Term, 1857
HOUGH, Wade H. Nov. Term, 1868 to Apr. term, 1884
McVEA, John Nov. Term, 1859 to Nov. Term, 1860
NICHOLLS Jun. Term, 1836 to Jun. Term, 1837
OGDEN, Robert N. Oct. Term, 1832 to Dec. Term, 1834
Dec. Term, 1835
OVERTON, John H.  Nov. Term, 1823 to Apr. Term, 1832
RATLIFF, Cyrus Nov. Term, 1857 to Apr. Term, 1859
REEVES, R. R.  Appointed to replace Judge Taliaferro before 1932. 
TALIAFERRO, Robert Monroe Incumbent before 1932. Promoted to Court of Appeals Bench before 1932
TENNEY, Barnabas G.  Dec. Term, 1840 to Jul. Term, 1841
WINCHESTER, Ben June Term, 1835
YOUNG, S. Charles Apr. Term, 1884 to May Term, 1892

Return to Index