Tribal Directory by Tribe


Absentee-Shawnee Executive Committee
Agdaagux Tribe of King Cove
Agua Caliente Tribal Council
Ak Chin Indian Community Council
Akiachak Native Community (IRA)
Akiak Native Community (IRA)
Alabama-Coushatta Tribal Council
Alabama-Quassarte Tribal Town
Alatna Village
Aleut Community of St. Paul Island & St. George (IRA)
Allakaket Village
Alturas Rancheria
Angoon Community Association (IRA)
Anvik Village
Apache Business Committee
Arapahoe Business Council
Arapahoe Business Council
Aroostook Band of Micmac Indians
Asa’ Carsarmuit Tribe of Mt. Village
Atqasuk Village
Aukquan Traditional Council
Bad River Tribal Council
Barona General Business
Battle Mountain Band Council
Bay Mills Executive Council
Bear River Band of Rohnerville Rancheria
Beaver Village
Benton Paiute Reservarion
Berry Creek Rancheria
Big Lagoon Rancheria
Big Sandy Rancheria
Big Valley Rancheria
Birch Creek Village
Bishop Reservation
Blue Lake Rancheria
Bridgeport Indian Colony
Buena Vista Rancheria
Burns-Paiute General Council
Cabazon Indians of California
Caddo Tribal Council
Cahuilla Band of Mission Indians
Campo Band of Mission Indians
Carson Colony Community Council
Cawtawba Indian Nation
Cayuga Indian Nation
Cedarville Rancheria
Central Council Tlingit & Haida Indian Tribes of Alaska
Chalkyitsik Village
Chehalis Business Council
Chemehuevi Tribal Council
Chemehuevi Tribal Council
Cherokee Nation of Oklahoma
Chevak Native Village
Cheyenne-Arapaho Business Committee
Chickasaw Nation of Oklahoma
Chicken Ranch Rancheria
Chico Rancheria
Chignik Lake Village
Chilkat Indian Village (Klukwan) (IRA)
Chilkoot Indian Association (Haines) (IRA)
Chinik Eskomo Community (aka Golovin)
Chippewa Cree Business Committee
Chitimacha Tribe
Chitina Traditional Village
Choctaw Nation of Oklahoma
Chuloonawick Native Village
Circle Native Community
Citizen Band Potawatomi Business Committee
Cloverdale Rancheria
Coeur D’Alene Tribal Council
Cold Springs Rancheria
Colorado River Tribal Council
Colusa Rancheria
Colville Business Council
Comanche Business Committee
Confederated Salish & Kootenai Tribal Council
Confederated Salish and Kootenai Tribes
Confederated Tribes of Coos Lower Umpqua & Siuslaw Indians
Confederated Tribes of the Grande Ronde Tribal Council
Confederated Tribes of the Warm Springs Reservation
Coquille Indian Tribe
Cortina Rancheria
Coushatta Tribe
Cow Creek Band of Umpqua Indians
Coyote Valley Reservation
Craig Community Association (IRA)
Creek Nation of Oklahoma
Crow Creek Sioux Tribal Council
Crow Tribal Council
Cuyapaipe Band of Mission Indians
Delaware Executive Committee
Devils Lake Sioux Tribal Council
Devils Lake Sioux Tribal Council
Douglas Indian Association (IRA)
Dresslerville Community Council
Dry Creek Rancheria
Duckwater Shoshone Tribal Council
Eastern Band of Cherokee Indians
Eastern Shawnee Tribe of Oklahoma
Egegik Village
Eklutna Native Village
Elem Indian Colony of Pomo Indians, Sulphur Bank Rancheria
Elk Valley Rancheria
Elko Band Council
Ely Colony Council
Emmonak Village
Evansville Village
Fallon Business Council
Fond du Lac Reservation Business Committee
Forest County Potawatomi Executive Council
Fort Belknap Community Council
Fort Bidwell Reservation
Fort Hall Business Council
Fort Independence Reservation
Fort McDermitt Tribal Council
Fort Peck Tribal Executive Board
Galena Village (aka Louden)
Gila River Indian Community Council
Goshute Business Council
Grand Portage Reservation Business Committee
Grand Traverse Tribal Council
Greenville Rancheria
Grindstone Rancheria
Guidiville Rancheria
Gulkana Village
Hannahville Indian Community Council
Havasupai Tribal Council
Healy Lake Village
Hoh Tribal Business Council
Holy Cross Village
Hoonah Indian Association (IRA)
Hoopa Valley Indian Reservation
Hopi Tribal Council
Hopland Reservation
Houlton Band of Maliseet Indians
Hualapai Tribal Council
Hughes Village
Huslia Village
Hydaburg Cooperative Assocation (IRA)
Iglugig Village
Inaja & Cosmit Band of Mission Indians
Indian Township Reservation
Inupiat Community of Arctic Slope (IRA)
Iowa of Kansas Executive Committee
Iowa of Oklahoma Business Committee
Iqurmuit Tribe (Russian Mission)
Ivanoff Bay Village
Jackson Rancheria
Jamestown S’Klallam Tribal Council
Jamul Band of Mission Indians
Jicarilla Apache Tribe
Kaibab Paiute Tribal Council
Kaktovik Village
Kalispel Business Committee
Karuk Tribe of California
Kaw Executive Council
Kenaitze Indian Tribe (IRA)
Ketchikan Indian Corporation (IRA)
Keweenaw Bay Tribal Council
Kialegee Tribal Town
Kickapoo of Kansas Tribal Council
Kickapoo of Oklahoma Business Committee
Kickapoo Traditional Council
King Island Native Community (IRA)
Kiowa Business Committee
Klamath General Council
Klawock Cooperative Association (IRA)
Knik Tribe
Kokhanok Village
Koliganek Village
Kootenai Tribal Council
La Jolla Band
La Posta Band
Lac Courte Oreilles Governing Board
Lac du Flambeau Tribal Council
Laca Vieux Desert Band of Lake Superior Chippewa Indians of Michigan
Las Vegas Tribal Council
Laytonville Rancheria
Leech Lake Reservation Business Committee
Levelock Village
Lime Village
Lone Pine Reservation
Los Coyotes Band of Mission Indians
Lovelock Tribal Council
Lower Brule Sioux Tribal Council
Lower Elwha Community Council
Lower Sioux Indian Community Council
Lummi Business Council
Lytton Rancheria
Makah Tribal Council
Manchester/Point Arena Rancheria
Manley Hot Springs Village
Manokotak Village
Manzanita General Council
Mashantucket Pequot Tribe
McGrath Native Village
Menominee Indian Tribe of Wisconsin
Mesa Grande Band of Mission Indians
Mescalero Apache Tribe
Metlakatla Indian Community Council
Miami Tribe of Oklahoma
Miccosukee Tribe
Middletown Rancheria
Mille Lacs Reservation Business Committee
Mississippi Band of Choctaw Indians
Modoc Tribe of Oklahoma
Mohave-Apache Community Council
Mohegan Tribe of Connecticut
Mooretown Rancheria
Morongo Band
Muckleshoot Tribal Council
Naknek Native Village
Narragansett Indian Tribe
Native Village of Afognak
Native Village of Akhiok
Native Village of Akutan
Native Village of Aleknagik
Native Village of Algaaciq (aka St. Mary’s)
Native Village of Ambler
Native Village of Atka (IRA)
Native Village of Balkofski
Native Village of Barrow
Native Village of Bill Moore’s Slough
Native Village of Brevig Mission
Native Village of Buckland (IRA)
Native Village of Cantwell
Native Village of Chenega (IRA)
Native Village of Chignik
Native Village of Chignik Lagoon
Native Village of Chistochina
Native Village of Council
Native Village of Crooked Creek
Native Village of Deering (IRA)
Native Village of Dillingham
Native Village of Eek
Native Village of Ekuk
Native Village of Elim (IRA)
Native Village of Eyak
Native Village of False Pass
Native Village of Fort Yukon (IRA)
Native Village of Gakona
Native Village of Gambell
Native Village of Georgetown
Native Village of Goodnews Bay
Native Village of Hamilton
Native Village of Hooper Bay
Native Village of Kasilgluk
Native Village of Kiana
Native Village of Kipnuk
Native Village of Kivalina (IRA)
Native Village of Kluti-kaah (aka Cooper Center)
Native Village of Kobuk
Native Village of Kongiganak
Native Village of Kotzebue (IRA)
Native Village of Koyuk (IRA)
Native Village of Kwigillingok (IRA)
Native Village of Kwinhagak (IRA)
Native Village of Larsen Bay
Native Village of Marshall
Native Village of Mary’s Igloo
Native Village of Minto (IRA)
Native Village of Nanwalek
Native Village of Napaimute
Native Village of Napakiak (IRA)
Native Village of Napaskiak
Native Village of Nelson Lagoon
Native Village of Nightmute
Native Village of Nikolski (IRA)
Native Village of Noatak (IRA)
Native Village of Nuiqsut
Native Village of Nunapitchuk (IRA)
Native Village of Ohogamiut
Native Village of Ouzinkie
Native Village of Perryville (IRA)
Native Village of Piamuit
Native Village of Pilot Point
Native Village of Pitka’s Point
Native Village of Point Hope (IRA)
Native Village of Point Lay (IRA)
Native Village of Port Heiden
Native Village of Port Lions
Native Village of Ruby
Native Village of Savoonga (IRA)
Native Village of Scammon Bay
Native Village of Selawik (IRA)
Native Village of Shaktoolik (IRA)
Native Village of Sheldon’s Point
Native Village of Shishmaref (IRA)
Native Village of Shungnak (IRA)
Native Village of Solomon
Native Village of St. Michael (IRA)
Native Village of Tanacross (IRA)
Native Village of Tanana (IRA)
Native Village of Tatitlek (IRA)
Native Village of Tazlina
Native Village of Teller
Native Village of Tetlin (IRA)
Native Village of Tuntutuliak
Native Village of Tununak (IRA)
Native Village of Tyonek (IRA)
Native Village of Unga
Native Village of Venetie (IRA)
Native Village of Wales (IRA)
Native Village of White Mountain (IRA)
Native Village of Yakutat
Navajo Nation
Nenana Native Association
Nett Lake Reservation Business Committee (Bois Forte)
New Stuyahok Village
Newhalen Village
Newtok Village
Nez Perce Tribal Executive Committee
Nikolai Village
Nisqually Indian Community Council
Nome Eskimo Community (IRA)
Nondalton Village
Nooksack Indian Tribal Council
Noorvik Native Community (IRA)
North Fork Rancheria
Northern Cheyenne Tribal Council
Northway Village
Northwestern Band of Shoshoni Nation
Oganized Village of Kasaan (IRA)
Oglala Sioux Tribal Council
Omaha Tribal Council
Oneida Indian Nation of New York
Oneida Tribal Council
Onondaga Nation
Organized Village of Grayling (IRA) (aka Holikachuk)
Organized Village of Kake (IRA)
Organized Village of Kwethluk (IRA)
Organized Village of Saxman (IRA)
Orutsararmuit Native Council
Osage Nation of Oklahoma
Oscarville Traditional Council
Otoe-Missouria Tribal Council
Ottawa Tribe of Oklahoma
Pala Band of Mission Indians
Pascua Yaqui Tribal Council
Pauma Band of Mission Indians
Pawnee Business Council
Pechanga Band of Mission Indians
Pedro Bay Village
Peoria Indian Tribe of Oklahoma
Petersburg Indian Association (IRA)
Picayune Rancheria
Pilot Station Traditional Council
Pit River Tribal Council
Platinum Traditional Village
Poarch Band of Creek Indians
Ponca Business Committee
Ponca Tribe of Nebraska
Port Gamble S’Klallam Tribe
Port Graham Village
Portage Creek Village
Potter Valley Rancheria
Prairie Band Potawatomi Tribal Council
Prairie Island Community Council (Minnesota Mdewakanton Sioux)
Pueblo of Acoma
Pueblo of Cochiti
Pueblo of Isleta
Pueblo of Jemez
Pueblo of Laguna
Pueblo of Namba
Pueblo of Picuris
Pueblo of Pojoaque
Pueblo of San Felipe
Pueblo of San Ildefonso
Pueblo of San Juan
Pueblo of Sandia
Pueblo of Santa Ana
Pueblo of Santo Domingo
Pueblo of Taos
Pueblo of Tesuque
Pueblo of Zia
Pueblo of Zuni
Puyallup Tribal Council
Qagun Tayagungin Tribe of Sand Point
Qawalangin Tribe of Unalaska
Quapaw Tribal Business Committee
Quartz Valley Reservation
Quechan Tribal Council
Quileute Tribal Council
Quileute Tribal Council
Ramah Navajo Chapter
Ramona Band of Cahuilla Indians
Rampart Village
Red Cliff Tribal Council
Red Lake Band of Chippewa Indians of Minnesota
Redding Rancheria
Redwood Valley Rancheria 
Reno-Sparks Tribal Council
Rincon Band of Mission Indians
Robinson Rancheria
Rosebud Sioux Tribal Council
Round Valley Reservation
Rumsey Rancheria
Sac & Fox of Missouri Tribal Council
Sac & Fox Tribal Council
Saginaw Chippewa Tribal Council
Salt River Pima-Maricopa Indian Community Council
San Carlos Tribal Council
San Juan Southern Paiute Council
San Manuel Band of Mission Indians
San Pasqual Band
Santa Rosa Rancheria
Santa Rosa Reservation
Santa Ynez Band of Mission Indians
Santa Ysabel Band of Mission Indians
Santee Sioux Tribal Council
Sauk-Suiattle Tribal Council
Sault Ste. Marie Chippewa Tribal Council
Scotts Valley Band of Pomo Indians
Seldovia Village Tribe (IRA)
Selitz Tribal Council
Seminole Nation of Oklahoma
Seminole Tribe of Florida
Seneca Nation of Indians
Seneca-Cayuga Tribe of Oklahoma
Shageluk Native Village (IRA)
Shakopee Sioux Community Council
Sherwood Valley Rancheria
Shingle Springs Rancheria
Shoalwater Bay Tribal Council
Shoonaq’ Tribe of Kodiak
Shoshone Business Council
Shoshone Business Council
Shoshone Paiute Business Council
Sisseton-Wahpeton Sioux Tribal Council
Sitka Tribe of Alaska (IRA)
Skaguay Traditional Council
Skokomish Tribal Council
Skull Valley General Council % Unitah & Ouray Aaency
Smith River Rancheria
Soboba Band of Mission Indians
Sokaogon Chippewa Tribal Council
Sokaogon Chippewa Tribal Council
South Ford Band Council
South Naknek Village
Southern Ute Tribe
Spokane Business Council
Squaxin Island Tribal Council
St. Geoge Island
St. Regis Mohawk Council Chiefs
Standing Rock Sioux Tribal Council
Stebbins Community Association (IRA)
Stewart Community Council
Stewart Point Rancheria
Stillaquamish Board of Directors
Suquamish Tribal Council
Susanville Rancheria
Swinomish Indian Tribal Community
Sycuan Business Committee
Table Bluff Rancheria
Table Mountain Rancheria
Takotna Village
Telida Village
Thiopthlocco Tribal Town
Three Affiliated Tribes Business Council
Timbisha Shoshone Tribe
Tohono O’odham Council
Tonawanda Band of Senecas
Tonkawa Tribal Committee
Tonto Apache Tribal Council
Traditional Village of Togiak
Tribal Council of the Te-Moak Western Tribe
Trinidad Rancheria
Tulalip Board of Directors
Tule River Reservation
Tuluksssak Native Community (IRA)
Tunica-Biloxi Indian Tribe of LA
Tuolumne Me-wuk Rancheria
Turtle Mountain Tribal Council
Tuscarora Nation
Twenty Nine Palms Band of Mission Indians
Twin Hills Village
Ugashik Village
Uintah & Ouray Tribal Business Committee
Umatilla Board of Trustees
Umkumiut Native Village
Upper Lake Rancheria
Upper Skagit Tribal Council
Ute Mountain Ute Tribe
Uuplit of Andreafski
Viejas Tribal Council
Village of Alakanuk
Village of Anaktuvuk Pass
Village of Aniak
Village of Arctic Village
Village of Atmautluak
Village of Chefornak
Village of Clark’s Point
Village of Eagle (IRA)
Village of Kalskag
Village of Kaltag
Village of Kanatak (IRA)
Village of Kotlik
Village of Lliamna
Village of Lower Kalskag
Village of Old Harbor
Village of Red Devil
Village of Salamatof
Village of Sleetmute
Village of Stoney River
Village of Wainwright
Walker River Paiute Tribal Council
Washoe Tribal Council
Wells Indian Colony Band Council
White Earth Reservation Business Committee
White Mountain Apache Tribal Council
Wichita & Affiliated Tribal Executive Committee
Winnebago Tribal Council
Winnemucca Indian Colony
Wisconsin Winnebago  Business Committee
Woodfords Community Council
Wrangell Cooperative Association (IRA)
Wyandotte Tribe of Oklahoma
Yakima Tribal Council
Yankton Sioux Tribal Business & Claims Committee
Yavapai-Apache Community Council
Yavapai-Prescott Board of Directors
Yerington Paiute Tribal Council
Yomba Tribal Council
Ysleta de Sur Pueblo
Yurok Tribe

Back to Native Genealogy Home Page




Visit the American Indian Heritage Foundation Home Page.
Last Revised on Apr 16, 1996. © 1996 American Indian Heritage Foundation
Send Questions or Comments to aihf@dgsys.com