From "Beyond the Circle"
by Leo Trunt

Published with Permission of the Author
For Purchasing Information, Contact Leo Trunt


APPENDIX B ~ SCHOOL TEACHERS


NOTE: While Itasca County school records are well organized, the Atikin County records are difficult to find or non-existent. Most information on the Aitkin teachers has come from interview of residents who lived in the areas where the schools were located. There are records at the Aitkin County Auditor's Department that show retirees of various districts, but do not designate the schools where the teachers taught. Some teachers only taught for a short time. It should be noted that there were many other teachers that were not found by the author, especially in more current times. For more information on schools in southeastern Itasca County, refer to "Prosper, Can You Tell Me More?"


ALLEN LAKE SCHOOL
UNORGANIZED QUADNA TWP 52/25
AITKIN COUNTY
Teachers unknown.


BAIN SCHOOL
UNORGANIZED BAIN TWP 50/26
AITKIN COUNTY
(INTERVIEWS WITH RESIDENTS & THE AITKIN AGE)


1916-17 1917-18 1918-20 1920-21 1921-22
Maude Dilley Milley Marsh Charlotte Phillps Etta Sotton Olive Harrington
1922-24 1924-25
Charlotte Phillips Jeanette Bowers Blanch Stewart Mrs. William Baird
1925-26 1926-27
Blanch Stewart Mabel Fowlds Rose Bolme Elizabeth Booker
1927-28 1928-29
Charlotte Phillips Dorothy Mae Davis Dorothy Mae Davis Charlotte Phillips
1929-30 1930-31
Lois Peddycourt Charlotte Phillips Charlotte Phillips Edna Merritt
1931-32 1932-33
Pearl Hanson Elsie Northrup Pearl Hanson Elsie Northrup
1933-34 1934-35
Elsie Northrup Pearl Hanson Pearl Hanson Elsie Northrup
1935-36 1936-37
Elsie Northrup Helen Carlson Elsie Northrup Helen Carlson
1937-38 1938-39
Pearl Hanson Elsie Northrup Pearl Hanson Blanch Stewart
1343-44
Oliver Hytinen Ethel Hartzburg Bill Mollson
Clark Burg Charles Rhodes Rick Grable
I. Grable Cecilia Kingsley Edith Bolme


BALDWIN or LAMKE SCHOOL
UNORGANIZED TWP 51/25
AITKIN COUNTY
(PER SCHOOL DAYS MEMORIS & INTERVIEWS WITH RESIDENTS)


Donna Montgomery Miss Starling Alice Bloomquist
Gwendolyn Sutton Mrs. Kullhem Molly Ramey


BOOT LAKE SCHOOL (First School)
CORNISH TWP 51/23
(PER INTERVIEWS WITH RESIDENTS)


1906-07 1910-11
Albert D. Coleman Esther Wiggins


BOOT LAKE SCHOOL (Second School)
CORNISH TWP 51/23
(PER AITKIN AGE)


1927-28 1928-29 1929-30 1930-31 1931-32
Alice Hawkinson Alice Hawkinson Alice Hawkinson Marjorie Foster Mrs. Arthur Sheets


HAYPOINT or MACVILLE SCHOOL
MACVILLE TWP 51/26
AITKIN COUNTY
(PER SCHOOL DAYS MEMOIRS)


1900-01 1901-02 1902-03 1904-05
Jonathan J. Gildersleeve Fred Allen Miss Sailor Milla Rowell
1911-12 1912-13 1914-15 -
Beatrice Cluff Beatrice Cluff Lillian Kravig -
1921-22
Miss Halverson Agnes Haskell Olive Chute Mabel Johnson


HILL CITY SCHOOL
HILL CITY
AITKIN COUNTY
(PER NEWSPAPER & DISTRICT 48 RECORDS & AITKIN AGE)


1900-02 1901-03 1904-05 1906-07
Miss Hanson Miss Hutchinson Miss L. M. Stewart Ruth Turner
1907-08 1910-11
Ruth Turner Mr. Ovestrude Mr. Lamson
1911-12
L. M. Stewart Frances Larson Wilma Larson Gladys Rea


(PER SCHOOL DAYS MEMOIRS)


1913-14
H. W. Getchell Frances Larson Leila M. Stewart
Miss Schoen Miss Ginzel Wilma B. Larson
Edna Ginch Miss Olson Hattie Christensen


(PER AITKIN COUNTY AUDITOR)


1915-16
Mabel Surratt - -
1916-17
J. L. Ingraham H. R. Walker Mabel Surratt
Lois Reid Hattie Christensen Helma Lind
1917-18
J. L. Ingraham H. R. Walker Louis Reed
Lelah Aiken M. L. Harney D. A. Grussendorf
1918-19
J. L. Ingraham Florence Truce Lucia Brown
Hazel Noble Florence Schlennes D. A. Grussendorf
H. R. Walker - -
1919-20
D. W. Hiestand J. N. Rautio J. L. Ingraham
Florence Fruze Lillian Signer Mrs. Ruth Rabey
1920-21
D. W. Hiestand Agnes Fosmark Cleo G. Haugen
Aileen Green Margaret Decker Lillian Signer
Ethel Olin Doris Jack -
1921-22
Elsi M. Hayes Agnes Fosmark H. R. Walker
Eithne M. Carroll Margaret H. Darling O. H. Annestad
1922-23
Ruth R. Andrews Gladys Blake Bertha M. Brown
Margaret Marsh Mary Steuber -
1923-24
Bertha M. Brown Leah LeRoux Margaret March
Mary Stueber - -
1924-25
Bertha M. Brown Leah LeRoux Margaret Marsh
Mary Stueber - -
1924-25
Clara B. Anderson Jane O. Cobb Norma Hagberg
Katherine Healy Katherine Kennedy Pearl Krause
Hattie B. Olson - H. R. Walker
1925-26
Lillian M. Anderson June G. Cobb Norma Hagberg
Kathleen Healy Pearl Krause Ruth Naylor
Hattie Olson Anna Simpson Jean Sullivan
H. R. Walker Miss Stewart Mrs. Preston
1926-27
Lillian Anderson June J. Cobb Margery Hazard
Thelma Leean Mary E. Longworth Ruth Naylor
Hattie Olson Jean E. Sullivan Harold R. Walker
1927-28
Calma Amundson Mabel Amundson Leila E. Edwards
Beatrice Ellis Leslie C. Green Margerie Hazard
Louise A. Lohnen Orpha Love Hattie R. Olson
Lillian Anderson Louis Lohrer Edna Sorenson
Gertrude Zeller - -
1928-29
Mabel Amundson Lillian Anderson Beatrice Ellin
Olga Halverson Floyd Kaskow Louise Lohnen
Flossie Nelson Hattie Olson Anastasia Posel
Louis Stiles Viginis Strickler Leita M. Stewart
Gertrude Zeller - -
1929-30
Mabel Amundson Alma Ballman Helen Bede-Principal
Esther Hauge Lucille Johnson Floyd Kaslow
George Keenan Flossie Nelson Leila Steward
Flossie Torrens Louise Lahren -
1930-31
Ruth Alta Catlin Helen Bede Hazel Cowling
Lucille Johnson Floyd W. Kaslow Louise Lohron
Dorothy Reeves Louis Stiles Flossie Torrcess
J. Orlean Wick - -
1931-32
Helen Baker Alta R. Catlin Lucille Johnson
Floyd Kaslow Louis Stiles Alice Sailer
Lila Stewart Flossie Torrens -
1932-33
Helen Baker Alta R. Catlin Lucille Johnson Boleman
Antoinette L. Lohren Bernice Parker Louis Stiles
R. F. Smith Lila Stewart Alice Sailer
Flossie Torrens Supt. F. J. Wallace -
1933-34
Helen B. Baker Lucille Boleman Alta R. Catlin
Gloyd Kaslow Marie Mynster Bernice Parker
Louis Styles R. E. Smith Lila Stewart
Alice Sailor Flossie Torrens F. J. Wallace
1934-35
O. W. Ecklie R. W. Kaslow Betty Mills
Marie Mynster Bernice Parker Alice Sailor
Leila Stewart Lois Stiles Flossie Torrens
F. J. Wallace - -
1935-36
Sophie Blatnik Oscar W. Ecklie Floyd W. Kaslow
Elizabeth A. Mills Marie L. Mynster Bernice V. Parker
Alice I. Sailer Leila M. Stewart Lois R. Stiles
Flossie Torrens Frank J. Wallace -
1936-37
Sophie Blatnik O. W. Ecklie Edith Hessler
Floyd W. Kaslow Elizabeth Mills Bernice Parker
Alice L. Sailer Leila Stewart Lois Stiles
Flossie Torrens Frank J. Wallace -
1937-38
Sophie Blatnik O. W. Ecklie Edith B. Hesser
F. W. Kaslow Elizabeth Mills Bernice Parker
Alice I. Sailer Leila Stewart Lois R. Stiles
Flossie Torrens Frank J. Wallace -
1938-39
F. J. Wallace Edith Hesser Alice Sailer
1939-40
Alice Sailor Edith Hesser Frank J. Wallace
1940-41
Mildred Gulden Loretta Tyman Frank Joseph Wallace
1941-42
Beatrice Adele Jackson Loretta Tyman Frank Joseph Wallace
1942-43
George H. Johnston Frank Joseph Wallace -


(PER INTERVIEWS WITH RESIDENTS)


Eileen Bergeron Mrs. Les Hink Phillip Lamke Mrs. Glen Nylander Glen Saylor


HUDDLESTON SCHOOL
UNORGANIZED TWP 52/24
(PER INTERVIEWS WITH RESIDENTS)


Mrs. Boese Henrietta Taylor


LANGE SCHOOL
UNORGANIZED QUADNA 52/25
(PER SCHOOL DAYS MEMOIRS)
Teachers unknown


MARTIN SCHOOL
UNORGANIZED QUADNA TWP 52/25
(PER HILL CITY NEWS)
1920-22 ~ Lula Nobel



MT. VIEW, MORGAN OR BETTY SCHOOL,
UNORGANIZED QUADNA TWP 52/25
AITKIN COUNTY
(PER SCHOOL DAYS MEMOIRS)


Mrs. Kaslo Miss Reynolds Miss Beade
Mrs. Ed Reynolds Hazel Noble Elizabeth Lalaberte
Ruth Dyson Elsie McDonnell Edna Naylor
Jenett McDonald - -



O'BRIEN, NORTH LEMAY OR WHITE SCHOOL
UNORGANIZED SHOVEL LAKE TWP 52/27
Teachers Unknown



RABEY SCHOOL
RUTH TWP 52/24
AITKIN COUNTY
(INTERVIEWS WITH RESIDENTS)


1915-16 1917-18 1918-19
Florence (Young) Rice Alice Gustafson Gertrude Brock
1920-21 1921-22 1922-23
Helen Vail Alice Jacobson Margaret McDonald
Miss Kohler
1924-25 1932-33 1934-35
Marie Harner Esther Phillips Esther Everson
1935-36 1936-37 1937-38
Miss Buhtala Olga Grimsbo Carrie Bogie
1938-39 1939-40 -
Hildur Lundquist Jennie Sahlstein -
OTHERS
Elsie Heinen Florence (Young) Rice Margaret Walters (2 years)
Sadie Niesh (2 years) Pauline Sheppard Hermione Sanden
Miss Douglas Margaret Phillips -



MT. VIEW, MORGAN OR BETTY SCHOOL,
UNORGANIZED QUADNA TWP 52/25
AITKIN COUNTY
(PER SCHOOL DAYS MEMOIRS)


Mrs. Kaslo Miss Reynolds Miss Beade
Mrs. Ed Reynolds Hazel Noble Elizabeth Lalaberte
Ruth Dyson Elsie McDonnell Edna Naylor
Jenett McDonald - -



O'BRIEN, NORTH LEMAY OR WHITE SCHOOL
UNORGANIZED SHOVEL LAKE TWP 52/27
Teachers Unknown



RABEY SCHOOL
RUTH TWP 52/24
AITKIN COUNTY
(INTERVIEWS WITH RESIDENTS)


1915-16 1917-18 1918-19
Florence (Young) Rice Alice Gustafson Gertrude Brock
1920-21 1921-22 1922-23
Helen Vail Alice Jacobson Margaret McDonald
Miss Kohler
1924-25 1932-33 1934-35
Marie Harner Esther Phillips Esther Everson
1935-36 1936-37 1937-38
Miss Buhtala Olga Grimsbo Carrie Bogie
1938-39 1939-40 -
Hildur Lundquist Jennie Sahlstein -
OTHERS
Elsie Heinen Florence (Young) Rice Margaret Walters (2 years)
Sadie Niesh (2 years) Pauline Sheppard Hermione Sanden
Miss Douglas Margaret Phillips -



SHEETS OR WEST SCHOOL
CORNISH TWP 51/23
(PER AITKIN AGE)


1927-28 1928-29 1929-30
Mrs. Earl Conlow Mrs. Earl Conlow Helga Jarpe
1930-31 1931-33 1933-34
Irma Cornish Closed Mercedes Johnson
Stella Prebish (took over)
1934-35 1935-36 -
Emma Piispanen Esther Meldaus -



SHOVEL LAKE SCHOOL
UNORGANIZED SHOVEL LAKE 52/27
AITKIN COUNTY
(PER INTERVIEWS WITH RESIDENTS,
SCHOOL DAYS MEMOIRS, AITKIN

Old Wood School


1912-13 1913-14 1914-15
Ethel Lind Ethel Lind Ethel Lind
1918-19 1919-20 1920-21
Miss Scanlon Ethel Loin Meda Dyson
1923-24 1924-25 -
Mrs. Lillian Lester Edith Olson -


Brick School


1925-26
Minnie Dunn Harriet Kinney
1926-27
Harriet Kinney Minnie Dunn
Hosea Gritten: janitor and bus driver Richard Flood: bus driver
1927-28
Harriet Kinney Minnie Dunn
1928-29
Harriet Kinney Sabina Swiderski
1929-30
Harriet Kinney
then Nellie Rothlisberger
Sabina Swiderski
1930-31
Harriet Kinney Miss Hendrickson-Principal
1931-32
Harriet Kenny Mrs. Swenson
1932-33
Harriet Kenny Stella Prebish
1933-34
Monte Jarvi Grace Underwood
1934-35
Monte Jarvi Grace Underwood

OTHERS:
Mrs. A. Challman Rose Hall Marie Kenny
Jeanette Williams Thelma Hendrickson Nellie Rothlishberger
Bud Lemire Florence Butler Minnie Chord
Morris Zaffke Rose Hall Ann Paulson
Kay Kelley Roth Sargent Gertrude O'Neil
Elsie Kohler Edith Von Krough Elster Peterson
Jerry Williams Dora Hill -



SWATARA SCHOOL
MACVILLE TWP 51/26
AITKIN COUNTY
(PER INTERVIEWS WITH RESIDENTS & AITKIN AGE)


1924-26
Inga Halverson
1926-27
Harriet Millard, Miss Barr, Miss Larson
1927-28
Rebecca Holton-Principal 7&8 Charlotte Bowers-5&6
Jeanette Bowers, 3&4 Ellen Nyberg, 1&2
1928-29
Eva Norris, 7&8 Miss Kicks, 5&6
Charlotte Bowers, 3&4 Rebecca Holtan, 1&2
1929-30
Mr. Peterson Mrs. Oliver
1930-31
Bena Englund, Primary Lucile Winblad, 3&4
Marian Goewey, 5&6 Mr. Hardwick, Superintendent, 7&8
Note: 103 pupils enrolled and 24 going to Hill City High School
1931-32
Herman Hulin, Hazel Hulin, Ann Boucher
1949-50
Minnie Chord -
1955
Mrs. Capitola Montgomery -
1963-64
Mrs. Paul Otten Mrs. Cecelia Kingsley
OTHERS:
Joe Knapp Sarah Kenny (Mrs. Joe Knapp) Freeman Wold
Mrs. Freeman Wold Miss Dahl Miss Bruninga
Henrietta Blaszak (Mrs. Florian Bielejeski) Mamie Sarja Gwendolyn Sutton
Pearl Young Olive McPheeters Guy Lumley
Francis Wickstrom Marian Tilterquist Mrs. Conrad Hilbert
L. D. Peterson Earl Hardwick Bina Englund
Lucille Windblad Mrs. Irene Klennert Mets Neilson
Hazel Mattson Evelyn Souser Margaret Overguard
Charlott Bower Jeanette Bower Rebecka Holton
Lili Louma Lillian Brunings Irene Hicks
Marian Golway Mabel Ward Miss Hermanson



TASKEY SCHOOL
UNORGANIZED QUADNA 52/25
(PER SCHOOL DAYS MEMOIRS)
Teachers unknown



THOMPSON OR SALL SCHOOL
CORNISH TWP 51/23
(PER AITKIN AGE)


1927-28 1928-29 1929-30
Marjory Foster Marjory Foster Miss Moork
Irma Moritz (Dec. To June)



OLD VERDON SCHOOL
(West of Mississippi River)
VERDON TWP 51/24
AITKIN COUNTY
(INTERVIEWS WITH RESIDENTS)


1898-03 1912-13
Minnie (Lingroth) Wiggins John Anderson
OTHERS:
Mrs. A. M. Riggs Della (Strom) Johnson
Nina (Wells) Stillman Mildred (Woodcock) Wiggins



TEACHERS OF SCHOOL #1
BARTON SCHOOL
VERDON TWP 51/24
AITKIN COUNTY
(PER VERDON SCHOOL REUNION BOOK)


1916-? 1920-21
Mabel Hall Nina Barber
1922-23 1924-25
Mildred Wiggins Rachel Chapman
1925-26 1927-28
Annie M. Mortl Sedsel Christensen
1928-30 1933-34
Ester Larson Wiggins Adeline (Swanson) Roseberg
1934-35 1936-37
Brigett (Finnerty) Wiggins Effie DeMars
1937
Josephine Bronzye (2 weeks) Grace McRandle
1937-38
Nina Barber Agnes Kovack Frank Riggs Anne Wenski
1939-41 1942-43
Clara Robinson Esther Impala



TEACHERS OF SCHOOL #2
PATTERSON SCHOOL
VERDON TWP 51/24
AITKIN COUNTY
(PER VERDON SCHOOL REUNION BOOK)


1914-15 1916-17 1919-20
Mrs. C. A. (Theresa Holden) Jacobson Miss Casner Wilma (Ray) Barton Frank Riggs
1921-22 1922-23 1923-24
Miss Rom Esther Schularick Lempi M. Hesso Fammy (Gorshuch) Angermo
1924-25 1925-26 1926-27
Emily (Wallen) Oja Esther (Larsen) Wiggins Margaret Gustafson
1927-28 1929-30 1930-31
Sadie (Mannila) Running Virginia Saunders Velma Ahonen
1931 1933-34 1935-36
Sadie Heikkila Ann (Winski) Stanley Rachel (Chapman, Wold) Stevenson



TEACHERS OF SCHOOL #3
WESTON - GRIMSBO SCHOOL
VERDON TWP 51/24
AITKIN COUNTY
(PER VERDON SCHOOL REUNION BOOK)


1926-? 1928-29 1929-30
Clara M. Fletcher Mabel Robertson Ruth (Hartman) Johnson
1930-31 1932-33 1933-34
Glendora Nichelson Henry Oberg Ella Dishington
1934-35 1935-36 1936-37
Grace Engstrom Stella Prebish Edith VonKrough
1937-38 1938-39 1941-42
Lillie Lillebeck Emma Watsula
Minnie MacKinzie
Agnes Kovack
Mrs. Parker
1942-43 1943-44 1944-45
Lucille Kullium Nora Sarff Miss Rathburn



WILLOW RIVER OR JEWETT SCHOOL
MACVILLE TWP 51/26
AITKIN COUNTY
(PER SCHOOL DAYS MEMOIRS & INTERVIEWS WITH RESIDENTS)


1914-15 1932-33 1932-32
Miss O'Brien Adeline Ryden (Dix) Edna McGown
Also:
Minnie Marsch Edith Olson Miss Turngren
Ruby Rhodes Mrs. Ray McPheeters -


Aitkin Co., MNGenWeb Project
Thanks to Rootsweb for hosting this site
County Coordinator:
Barbara Timm
Site Map on Home Page
Minnesota State Coordinator:
Terri Shipp
The graphics on this site come from the following providers:
©Copyright ~ Barbara Koska Timm