Surnames from The Land Called Morrison

A history of Morrison County with brief sketches of Benton, Crow Wing and Todd Counties by Harold L. Fisher; 1972, Volkmuth Printing Company, St. Cloud, MN, 216 p.

The following surnames are from Chapter 13, Township History. There is no index.


Little Falls Township
First Settlers: Briggs, Kidder, Farrington, Lee, Bredfield, Krueger, Hyson, Shea, Butler, Johnson, Burkel, Bastien, Boudreau, Bark, Raymond, Liedenfrost, Pedley, Lafond, LaFons, Moran, Signor, Moeglien, Lindbergh, Bushey, Herrick, Ray, LeBeau, Lamb, O'Neill, Mikelson, Hayes, Tibbetts, Porter.

1960 Landowners: Liedenfrost, Thommes, Zimmerman, Herman, Wright, Pedley, Wuelner, Kliber, Seelen, Liedenfrost, Blomker, Boisjolie, Lashinski, Kroll, Rudek, Eix, Smith, Boser, Skinner, Mootz.

City of Little Falls
Pioneer Business Men and Settlers: Fergus, Sturgis, Kidder, Ault, Todd, Calhoun, Dow, Hill, gross, Lambert, McCauley, Nicholson, Porter, Richardson, Roy, Hall, Sylvester, Simmons, Staples, Tanner, Vasaly, Randall, Weyerhauser, Musser, Williams, Wetzell, Truax, Stone, Simmons, Lafons, Page, Fuller, Lee, Buckman, Billinger, Brown, farrowm Koslovsky, Vertin, Martin, Burton, Lindbergh,

Agram Township
Pioneers: Bohem, Bolster, Hesch, Kippley, Langer, Meyer, Otremba, Rauch, Stumpf, Tembreull, Thomas, Stockman, Vorath, Leidenfrost, Schurtz, Gilbert, Leigh, Love, Faust, Terharr, Zimmerman.

German Names in Agram Township, approximately 1950: Thomas, Rauch, Leidenfrost, Brausen, Conrad, Kippley, Kerkoff, Bares, Entz, Tschida, Wuelner, Faust, Meyer.

Belle Prairie Settlers
Bisson, Chartier, Doucette, Heroux, Ladoux, Lafond, Pelletier (Pelkey), Bellefeulle, Aimot, Houle, Bastien, Chandonnet, Dufort, Demars, Goulet, Morin, Fortier, Valle, Davieau, Rochleau, Gravelle, St. Onge, Lavois, Lescault, Garon, Rosenkrans, Picotte, Roy, Boisjolie, Duclas, Langlois, Coe, Wilcox, Farrand, McCauley, Aubin, Gravel, Clark, Ball.

Bellevue Township
Warren, McGillis, Clark, Hayes, Depue, Meyers, Patterson, Kinney, Kenney, Pennie, Higgins, Morrill, Paul, Russell, Flint, Lambert, McDougall.

Buckman Township Settlers
Mischke, Young, Lisle, Finch, Johnson, Docken, Morrill, Buckman, Sand, Skinner, McCutcheon, Morton, Geer, Dahlmier, Kienow, Heaton, Bauers, Buckhout, Goking, Hodorff, Kappsner, Koenig, Kinzer, Montehy, Osterich, Poster, Roche, Sitzman, Thoen, Vosen, Zeng, Zenner, schmolke, Renick, Schlicting, Kloss,Hesch, McEwen, Millbauer, Baumgartner, Baker, Kuschel, estey, Hollenbeck, Lust, Wishnewski, Kriefall, Houn, Kelzenberg, Zormier, Kowitz, Unke, Otremba, Pryzbilla, Dobmier, Parkins, Keehr, Joselin, Kottman, Dehler.

Buh Township
Early Settlers: Virnig, Briggs, Moore, Berquist, Bollig, Meyer, Grell, Kobilka. Van Harke, Barnhart, Hughes, Veith, Fleckenstein, Kone, Boser, Hoffman, Faust, Primisberger, Gerwing, Schultz, Flicker, Gruber, Steinkugler, Tretter, Fischer, Eller, Bastien, Trout, Schmidtbauer, Gerhart, Koop.

Later Settlers: Virnig, Tembreul, Kobilka, Herman, Boser, Gerwing, Stuckmeyer, Norr, Scraut, Flicker, Happke, Thielen.

Clough Township
1892 Atlas: Dean, Eastman, Hanson, Quick, JOhnson, Kinney, Plamer, Staples, Kempenich, Schaebel, Brant, Ashton, Thelen, Taylor, Guon, Bates, Robinson, Rouse, Helfrich, Posten, Woolsey, Bacon, allison, Wentenbach, Olen, Mushatt.

1960: Martinson, Newcomb, Peterson, Kumpf, Thelen, Johnson, Price, Schultz, Bermel, Churchill, Regenell, Gray, Wilcox, Olson, Saign.

Culdrum Township
Civil War Veterans: Workman, Bain, Kinney, Campbell.

1870-1880: Muskey, Wendt, Rhoda, Bachman, Martin, Joseph, Stepel, Mrozek, Super, Tomazewski, Smuda, Meske, Riley, Billings, Ebertowski, Silk, Bicking, Mielke, Lapos, Hartwig.

1960 Landowners: Trampe, Barenes, Biniek, Lindborg, Ciminski, Posterick, Zilka, Hartwig, Beseman, Van Heel, Pfeffer, Koenig, Norwaood, Fellbaum, Detterman, Lapos, Kulus, Prozinski, Rutz, Zupka, Ludwig, Drews, Kuhl, Bain, Decker.

Cushing Township
Pioneer Lumberman and Settlers: Cushing, Smith, Sorenson, Mills, McMellen, Kerr, Ramich, McMurtrie, Rahier, Tracton, Gauvange, Matther, Belamy, Taylor, Philips, Brown, Wilson, Myers, Nygards, Hendrickson, Kobilka, Schraut, Beto, Thesing, Bowen.

Darling Township
Early Settlers in the 1880s: Mills, Barnhart, Bates, Bentler, Blomquist, Daniel, Drelock, Jackson, Munn, Peter, regnall, Rosnagle, Schermerhorn, Smith, Thelen, Wood, Briese, Schlief, Sheldon, Hintop, Rhoades, Thelander, Zimmerman, Kaestler, Merril, Bigalke, Murtrie. 1900: Schwanke, Peterson.

Randall Village: Bermel, McGee, Gosch, Bentler, Kazack, Hofdahl, Hagen, Homgren, Fregin, Schwanke, Balbu, Norberg, Hines, Mohr, Prozinski, Nowetz, Jackson, Nelson, Mitchell, Hendrickson, Johnson, Bosjolie, Thelander, Adamek, Brummer, Theilan, Dahlquist, Hines, Turner, Hasset, Kazeck, Siegal, Gustafson, Swan, Martinson.

Elmdale Township
First Settlers: Boyle, Hansen, Farrell, Buckley, Jacobson.

Settlers, 1870-1890: THornberry, Larson, Johnson, Davis, Dickson, Kiley, Kupka, Myers, Nelson, Peterson, Samuelson, Chuba, Pyka, Thomas, DeZurik, Schulteis, Habas, Maciej, Manka, Gendro, Peka, Czech, Thompson, Mattson, Olson, Schlag, Rudek, Rudie, Bacha, Kupka, Anderson, Swanson, Erickson, Johnson, Ryberg, Mygren, Nyquist.

Landowners in 1960: Sobiech, Anderson, Jacobson, Viehauser, Homen, Wachnick, Bergman, Koehn, Hollenkamp, Gerads, Haight, Zelnar, Bredar, Johnson, Plafcan, Korman, Schlag, Heurung, Nilson, Knoll, Krupka, Mattson, Hedin, Madsen, Nelson, Carlson, Solarz, Munson, Knoll.

Elmdale Village: Gunderson (founder), Peterson, Castrup, Boos, Twist, Olson, Kalis, Nelson, Thomas, Nelson, Ringwelski.

Property Owners in 1960: Opatz, Van Hercke, Motzko, Sobiech, Czech, Fussy, Plafcan, Henneck, Koroll, Jarnot, Albrecht, Hansen, Olson, Gorka.

Upsala Village: Swedback, Bergstrom, Erickson, Hedin, Pearson, Borgstrom, Bergman, Schultz, Anderson, Viehausen, Johnson, Lange, Hanson, Hagstrom, Dicks, Kays, Miller, Holmgren, Ryberg.

Granite Township
First settler: T. Elwell. Next sttler: Herman J. Billig.

Early settlers: Digas, Leeb, Keller, Schlegel, Springer, Kraemer, Edelbrock, Dahmen, Kappsner, Janoschke, Herman, Gross, Eisel, Hoffman, Ellwell, Stumpf, Wurzer, Feucht, Gau, McLean.

1950 landowners: Will, Piene, Gross, Tretter, Muelner, Kahlhammer, Wagner, Zubraegel, Stuckmeyer, Wells, Meyer, Schomer, Gruber, Fischer, Britz, Kipley, Kastonek, Janson, Block, Virnig.

East Lastrup: Partner, Braun, Schubert, Weidenbach, Stuckmeyer, Wood, Ortmann, Koering, Meyer, Dombovy, Steger.

Green Prairie Township
Old Fort Ripley: Green, Kimball, Rasicot, Dwight, Hall, Niell, Denny, Bates, Finney, Cutler, MIller.

Early settlers (1870-1890): Dorman, Henderson, Miner, Pennock, Swindell, Davis, Lindbergh, Johnson, Mooers.

1892 plat book: Butler, Burler, Hall, Perk, Chadwick, Gammon, Gasper, Lusk, Henderson, Denny, Edden, Eckerson, Gauthier, Griswold, Hand, Harrison, Pearson, Miner, Regan, Robinson, Swindell, Brower, St. Onge, Mauszolf, Comstock, Rasicot, Boyce, Flynn, Lawrence.

1960 landowners: Frerich, Gammon, Stroschein, Scepurek, Pierzina, Snyder, Pruzinski, Ward, LaFond, Cameron, Moulton, Nelson, Brousseau, Warmuth, Dugas, Hercke, Hanson, Arvidson, Sletttom, James, Kallis, Retjes, Nichols.

Hillam Township
Early settlers: Hillman, Buckman, Leigh, Stevenson, Lane, Turner, Ankeny, Mooers, Brown, Strutevant.

1960 landowners: Meyer, Dehler, Tomala, Hoheisel, Medek, Connor, Gwiadowski, Mischke, Grittner, Otremba, Gall, Marshik, Britz, Waytashek, Lust, Dahmen, Hover, Stangle, Meyer, Schraut, Kastanek, Starr, groos, Cruser.

Lakin Township
Early settlers: Lakin, Hays, Treat, Ray, Brokaw, Collen.

1960 residents: Starr, Salzburn, Winsor, Rickoff, Moran, Weisz, Spiczka, Jurek, McKibban, Reukert, Fleck, Stellmach, Renner, Kujawa, Keehr, Zajac, Miller, Gotvald, Talberg, Carson, Muyres, Chesney, Aker, Retlaf, Juetten, Swabolski, Stroschein, Anderson, Brenny, Pohl, Vouk.

Leigh Township
Leigh, Brier, Driver, McLain, Estey, Blue, Ericson, Lambert.

Hillman Community: Waller, Wermerscirchen, Starr, Buessler, Probaco, Kaufman, Talberg, Fenna, Holmes, Strauch, Mischke, Kiphuth, West, Borgum, Kruschek, Corbett, Stauffnecker, Vogtlin, Dahlheimer, Larson, Bleichner, Gast, Held, Faust.

Hillman Village: Leigh, Brausen, Murray, Jansick, Haggerty, Benzie, Severson, Gorse, Bethel, Blackletter, Strauch, Sell, West, Blake, Stroschein, Miller, Look, Dietrich, Stieger, Lucking, Smerke, Forstrom, Heidtke, Nyberg, McDonald, Sill, Odegard, Keehr, Starr.

Morrill Township
Early settlers: Morrill, Miller, Sawdy, Hunter, Ferguson, McNeal, Roach, Soudie, Yound, Ammerson, Foss, Andrews, Fleck, Cheeley, Bergordis, Yatckoske, Pekarek, Blodgit, Westfall, Liski, Bouck, Ratcliff, Stewart, Ogg.

Other landowners: Miller, Bologek, fleck, Sidney, Winscher, Emerson, Blaisdell, Struffert, Miller.

Dist. 26 School pupils 1910-1915: Bennett, Joswiak, Phol, Rizko, Meyers, Blaszek.

Morril Village: Sylvester, Blaszak, Bauer, Peterson, Zuleger, Ranwiler, Pruesser, Jedlicke, Wenzel, Joswiak, Hoheisel, Swedziak, Schrepfer, Bologek.

Ramey Village: Beaver, Schmolke, Krawicki, Starr, Young, Cheeley, Wassel, Sloby, Vondra, Chapek, Pekarek, Miller, Mann, Olson, Erickson, Biddle, Arndt, Goodman, Chesney, solt, Ogg, Keehr, Brookings, Wyatt, Struffert, Schroeder, Kirpatrick, Jacobson, Blaisdell, Blaispell, Fischer, Beack, Bielijeski, Kroll.

1960 plat book: Beaver, Britz, Gwiasdowski, Beack, Loran, Freeman, Schermerhorn, Scholke, Schibanski, Crowe, Booth, Schultz, Harold, Olson, Bielejeski, Fleck, Kasner, Krawiecki.

Motley Township
First officials: Morrison, Weston, McMillan, Hawkins.

Early settlers: Benson, Davis, Hawkins, Knudson, McMillan, Wilson, Taylor, Weston, Morrison.

Motley City: Chandler, Fischer, Waite, Barenes, McGill, Morrison, Curtis, Lawrence. 1910 businesses: Aiken, Francisco, Nogan, Schmidt, Lawhead, Defenbaugh, Mosher, Seley, Lockwood, Torgerson, Johnson, cales, Beirwater, Sears, Haymaker, Watzha, Webster, Olson, Palmer, Davenport, Thompson, Robinson, Watering, Wilson, Lindquist, Jacobs, McCollough, New kirk, Daily, Morey.

Town Council 1910-1915: Sears, Benedict, Johnson, Palmer, Brower, Lyon, Aiken, Gregory.

Other pioneers: Peckham, Tuttle, Barnard, Thompson, Lufkin, Williams, Nash, Bandy, Hardy, Franklin, Landeen, Hess, Peckham.

1960 landowners: Loom, Jenkins, Jacobs, Moberly, Berndt, Johnson, Waite, Goodwater, Warner, Smith, Aiken, Grieg, Bartja, Kominek, Gartz, Pederson, Macheel, Kennedy, Scherle, Anderson, Rardin, Thiede.

Mount Morris Township
Sisler, McCutcheon, Lane, Welch, Gross.

1960 plats book: Meyer, Gust, Kappsner, Probasco, Talberg, Gottwalt, Foss, Drabant, Gray, Holmes, Dahlke, Sabroski, Johnson, Carlson, Wida, Starr, Kachmarzinski, Miller, Berezni.

Parker Township
Manbeck, Jones, McCrary, Snow, Parker, Boyce, Brooks, Bailey, Ireland, Holstead, Gish, Schwanke, Bentler, Nelson, Schrymaker, McAuleay, Ralston, Baker,Bergland, Thomas, McCready, Mills, Banker, Rickerson, Varner, Strahl, Oby, Pierce, Perkins, McCoy, Brown, Burger, Elrod, Cochran, Langmade, Mosier.

1960 landowners: Bentler, Frey, Bartle, Sutton, Altrichter, Kemenich, Hassing, Taylor, Holmgran, Herum, Andres, Drong, Hobner, Houchings, Kresin, Plagemeyer.

Pierz Township
1866-1868: Pierz, Kapsner, Billig, Dahmen, Grell, Hoffman, Berg, Bolster, Konen Kingen, Meyer, Preimesberger, Roch, Stumpf, Bergenhausen, Yeager, Virnig, Koch.

1869-1879: Barnhart, Berg, Blake, Clark, Hennen, McGregor, Newmann, Schmidtbauer, Block, Bollig, Boser, Braka, Eckel, Langer, Gruber, Janoschke, Kahl, Keller, Franz, Koering, Pawler, Schlegel, Spanfeller, Stangle, Terhaar, Tretter, Veith, Wurzer, rauch, Gohl, Bednar, Otremba, Mischke, Pryzbilla, Kobilka, Hoheisel, Hesch, Nagel, Schneider, Wilkes, Klutch.

Pierz Village: Bergenhauser, Grell, Roch, Kappsner, Konen, Whitney, Hall, Blake, Bentfield, Berg, Grell, Grest, LeMaire, Neisius, Neumann, Pankratins, Ries, Gau, Gilbride, Eller, Koering, Dombovy, Wermerskirchen, Hartman, faust, Gravelle, Richardon, Duncon, Kerkhoff, Healy.

Genola Village: Bekka, Litke, Harsch, Grell, Kelzenberg, Bolster, McGentry, Solinger, Faust, Seahr, Block, Gunther, Brausen, Gruber, Rauch, Jamma, Zenner, Herold, thommes, Gruber, Ellers.

Hoffman, Karst, Gross, Stangle, Braun, Hennen, Rastetter, Meyer.

Pike Creek Township
Early settlers: Schubert, Dobie, Stygar, Liebel, Duclos, Blair, Collison, Coulter, Currie, Drellok, Hamilton, Hammond, Hom, Kukla, Lindstrom, Mantey, Muehlbauer, Nieman, Page, Pitrowski, Trbiatowski, Whiting, Wilinski, Lambert, Anderson, Ringwelski, Wagner, Dahlquist, Kedrowski, schlief, Rutz, Munschaw, Ginter, Tillman, Smuda, William, Manbeck, Ciminski, Plumski, Root, Doroff.

Landowners in the 1960 Plat Book: Zimmerman, Engstrom, Vertin, Savage, Uhde, Deering, Wright, Czech, Stoltman, Johnson, Fleckenstein, Zilka, Ignatius Zyvoloski, Mrozik, Wilczek, Wielinski, Green, Boros, Kliber, Sobiech, Smuda, Smith, Ringwelski, Stanek, Cichon, Hubner, Rutz, Hercke, Doshka, Zyvolowski, Reinhardt.

Platte Township
1960 surnames: Bieganek,Piacesky, Dirkes, Swasek, Litke, Bednarek.

1892 farmers: Ellis, Moody, Hammer, Boser, Cox.

Farmers in later years: Konen, Hayes, Tatro, Moser, Nelson, Kapus, Schmidtbauer, Bayerl, Hoheisel, Kowalzcyk, Kisor, Heinz, Ness, Keehr, Hayes, Rychner, Virnig, Dombovy, Shubert, Tretter, Radke, Doucette, Orton, Fischer, Reese.

Pulaski Township
First settlers: Harmschenski, Hanson, Veith, Calloway, Carlson. Later comers: Bednarek, Kappsner, Boser, Virnig, Thielen, Kowalzcyk, Katzmarek, Otremba, Swira, Woitalla, Waitashek.

Harding Village
1960: Rudolph, Krych, Malinoski, Stegora, Lipinski, Bieganek, Zak, Bescheinen, Kozilla, Nelson, Hayes, Maurer, Burlowski, Litke, Kowalczyk, Bayerl.

Rails Prairie Township
Rails, Blomstrom, Tindall, Stroming, Munson, Kunke, Canfield, Simpson, Snow, Dillon, Crocker, Rice, Daws, Tought, Nyman, Raimey, Fossdick, Cockburn, White, Lasher, Hendrickson, Anderson, Patch, Jones, Enke, Smith, Quick, Aiott, Sartell, Beaumont, Gilson.

1960 landowners: Mohr, Bergstrom, Horn, Anderson, Nelson, Nygren, Edeburn, Dickson, Rohl.

Ward, Rapuhan, Rosing, Larson, Johnson, Cota, Engel, Borgstrom, Gilson, Nohr, Moore, Zimmerman.

Richardson Township
Pioneer families: campbell, Bursch, Smith.

Later families: Zak, Halverson, Linehan, Litke, Meyer, Virnig, Thompson, Johnson, Chandler, Stout, Weller, Smith, Reiker, Janson, Richie, Donerk, Pappes, Swenson, Weum, Heinrichs, Christianson, Heminway, Stearns.

Ripley Township
Ft. Ripley Village: Tucker, Claus, Kramer.

Early settlers (1855-1880): Morisette, Plante, Guertin, Odette, Germain, Chartier, Heroux, Gabroury, Cota, Marchand, Moran, Bisson, Ledoux, Branchow, Barbeau, Bellefeulle, Parnaud, Doucett.

1890 and later: Hould, Doucette, Bellefeulle, Beumont, Nelson, Houles, Magnan, Kimball, Hatch, Erskine, Tedford, Gilbert, Shannon, Isackson, Sprandel, Cook.

Rosing Township
First settlers 1880-1890: Roden, Root, Swanson, Johnson, Tilden, Blake, Franklin, Nelson, Hendrickson, Granzen, Larson, Green, Mooers, Deaver.

Butler, Chase, Leavitt, Seley, Gill, Whipple, Mooers.

1960 landowners: Hanson, Verthein, Allen, Vansickle, Adams, Bratlund, Mann, Locken, Pitt, Anderson, Boisjolie, Hamilton, Sortelie, Snow, Helerick, Winberg, Swain, Boedecker, Peterson, Mortinson, Mudget.

Scandia Valley Township
Settlers, 1880-1890: Noolan, Day, Dickson, Bank, Nelson, Briggs, Larson, Rahier, Ferguson, Hash, Castle, Edeburn.

Lincoln Village: Bauman, Logan, Rosenkrans, Cameron, Lee, Altrichter, McKenzie, Swanson, Sall, Ramsey, Lahr, Amundson, Mares, Niemann, Hohn, Mander, Johnson, Goodwin, Simon, Lawrence, Cold, cantlberry, Dickson, Tiemann, Gilson, Smith, Stroman, Mathewson, Borgstrom, Shadduck, Topp.

Swan River Township
Early settlers: Ladoux, Hanson, Cahorn, Clyde, Flint, Mason, Rice, Sanders, Lee, Green, Coe, Blanchard, Trettel, Lewis, Gilpatrick, Clyde, Corbin, Hamlin, Lakin, Muncy, Goodwin.

Settlers coming in the 1880s: Nagorski, Blair, Sobiech, Wishnewski, Kedrowski, Porowitz, Christenson, Davis, Crosland, Kay, Nafler, Kroshinina, Ligmann, Mansfield, Manka, Kopa, Lewis, Thompson, Dingman, Kliber, Krich, Kutzman, Hershey, Bzdok, Cash, Zimmerman, Kaiser, Knuth, rudolph, Zapzalka, I'Psick, Kupka, Filip, Croswell, Kasella, Prokott, Schlichting, Dusjka, Kusterman, Borash, canfiled, Waltman, Blancahrd, Kulig, Ecklund, Moen, Jendro, Hanson, Kahl, Stewart, Casey, Wolters, Madson, Wagner, Larson, Gallus, Trettel, Yanietz, Pekulla, Maciej, Gaida.

Later landowners: Syl, Prokott, Kusterman, Trettel, Schwintek, Opatz, Biniek, Oldakowski, Marsolek, Pscik, Bzdok, Kowalczyk, Rudolph, Anderson, Peterson, Baggenstros, Stewart, Fussy, Maciej, DeZurik, Kroll.

Lee, Greene, Gosiak, Corbins, Krotoshinsky.

Sobieski Village: Ledoux, Zak, Sieldicki, Wachturanick, Duchenski, Koziol, Faltinski, Dormel, Novak, Woznak, Masloski, Danelski, Wiejoreck, Polasik, Oldakowski, Pollock.

Swanville Township
First settlers from 1858 to 1874: Stebbeins, Shanks, Rhoda, Campbell, Kinney, Bain, Billings, Muskey, Workman, Wass, Buelows, Rhode, Blais, Pepin, Bernard.

First Town board of Swanville: Campbell, Muske, Wendt, Rhode, Workman, Bain.

Settlers listed in 1890: Blair, Blais, Upsoka, Hartwig, Johnson, Gerritz, Schwandt, Bachman, Sobiek, Piontek, Jacobson, Beesman, Muske, Schneider, Paulson, Thompson, Buelow.

Some landowners in 1960: Gissell, Falk, Miller, Schwandt, Strom, Rahn, Frank, Beseman, Barthel, Pfeffer, Mueller, Lehrke, Biniek, Kuhl, Retka, Ehrenberg, Maciej, Primus, Pepin, Sassman, Gills, Schlag, Brezinka, Kalis, Klisch, Rudie.

Village of Swanville: Williams, Rhoda, Blais, Bain, Pepin, Berkey, Bitemna, Robert, Flood, Beavers, Cox, Muske, Hunt, Stith, Frost, Eastman, Siems, McRae, Rhines, Mitchell, Schilpin, Barber, Truog, Beseman, Miller, Krousey, Schuman, Stroschein, Zwilling. Wass, Skillings, Buelow, Biggerstaff, Graber.

Two Rivers Township
Elmdale: Trask, Borman, Austin, Betzoldt, Canfield, Cash, kinzer, Blanchard, Thramer.

Early pioneers: Warren, McDougall, Armstron, Borman, Farrow, Gessner, Muncy, McLeod, Noe, Rhoda, Hays, Foster, Geissel, Tuttle, Young, Case, Trask, Kinzer, Betzoldt, Thramer, Goddwin, Parmeter, Stanley, McSwaine, Boyle, Koslosky, Bockneck, Simon.

1892 plat: Schwientek, Thomalla, Mucha, Kaparek, Hiesick, DeZurik, Hinjos, Burgraff, Baron, Moen, Orovitz, Posterick, Salitros, Simons, Bursey, Mengal, Schlichting, Herman, Czech, Link, Trettel, Kupka, Urbanski, Schelonka, Klein, Mrosla, Schultheis, Schmitt, Klatt, Wiener, Grysbek, Cekalla, Schtza, Borash, Abeln, Janish, Wiltzeck, Puchalla, Thomas, Sobiech, Betzold, Trutwin, Marsolek, Biniek, Posch, Lampert, Stodolka, Jelinsky, Klimek, Jansky, McLeod, Jendro, Schneider, Jorek, Springer, Klisch, Osak, Bursey, Opatz, Fussy, Armstrong, Petron, Link, Weber.

1906 plat book: Booth, czech, Fussy, Swanson, Stiller, Benusa, Yorek, Waletzki, Opatz, Skrock, Warzecha, Brady, Soltis, Sobiech, Habas, Heiscik, Bursey, Biniek, Klisch, Leners, Burggraff, Voronyak, Schwientek, Plafcan, Puchalla, Sobania, Posch, Kroll, Schlichting, Zak, Klimek, Kultzman, Masog, Slinger, Maciej, Trettel, Trettle, Kusterman, Lashinski, Schelonka, Wiener, Thomalla, Gryzbek, Klein, Hurdt, Wilczek, Janish, Pasch, Mrosla, Trutwin, Cekalla, Borash, Salitros.

North Prairie Village: Demeritt, McNeal, Meyer, Bereans, Geissel, Pilofski, Thiennes, Burt, Burggraff, Betzoldt, Burton, Fedor, Retka.

Bowlus Village: Cairns, Armstrong, Czech, Sobiech, Klisch, Barton, Schwartz, Schwientek, Erickson, Haehn, Reis, Phillips, Waletzki, Fussy, Biniek, Bobick, Jenro, Benusa, Pysck, Booth, Sturma, Smieja, Gumpper, Karleys, Janski, Swanson, Wenner, Petron, Swalenkavich, Schaeffer, Burt, Trettel, Barker, Doll, Woznak, Bentler, Dewey.


Return to Queries and Surnames